Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2016., 09:45   #1
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
(riješeno) ASRock H170 Pro4S - ne rade dva RAM slota

Drugi moj problem za novi topic u dva tjedna, krenulo me.

Daklem upravo složena nova konfiguracija, ali ne mogu dobit dual channel. Trenutno radi sa dva sticka RAM-a u slotovima A1 i A2, ali ako jedan od njih ode u B1 ne boota se. Ista situacija sa A2-B2 kombinacijom.

Ne boota u BIOS, greška je 4 beepa na matičnoj (kod za neispravan RAM).

Sami stickovi (Crucial 8GB) jesu na support listi za matičnu i piše da je dual channel podržan.

Kolika je šansa da bi instaliranje zadnjeg BIOS-a riješilo problem?

Kolika je šansa da mi to nešto drugo uništi? (nisam nikad u životu flashao BIOS )

Nije mi do toga da se mučim sa povratima i servisom i ne znam čim ako stvar i ovako radi, samo eto bez dual channela.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 10:02   #2
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Drugi moj problem za novi topic u dva tjedna, krenulo me.

Daklem upravo složena nova konfiguracija, ali ne mogu dobit dual channel. Trenutno radi sa dva sticka RAM-a u slotovima A1 i A2, ali ako jedan od njih ode u B1 ne boota se. Ista situacija sa A2-B2 kombinacijom.

Ne boota u BIOS, greška je 4 beepa na matičnoj (kod za neispravan RAM).

Sami stickovi (Crucial 8GB) jesu na support listi za matičnu i piše da je dual channel podržan.

Kolika je šansa da bi instaliranje zadnjeg BIOS-a riješilo problem?

Kolika je šansa da mi to nešto drugo uništi? (nisam nikad u životu flashao BIOS )

Nije mi do toga da se mučim sa povratima i servisom i ne znam čim ako stvar i ovako radi, samo eto bez dual channela.

pa jel ima koji noviji bios na službenoj asrock stranici? prati njihovu proceduru na stranici i neš sjebat ništa.. osim ako ti nestane struje.. ali valjda nećeš biti te sreće tih 10sekundi flashanja
John Creasy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2016., 10:08   #3
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Na tvom mistu bi bez razmišljanja nosija/sla u servis - koji je dućan u pitanju?
Također ako možeš isprobaj negdi ram ili i njega odnesi skupa s pločom.

Baš nekidan ima problem s ASSšrotom (od prijatelja), iz čista mira nakon 2.5 god. radi samo jedan ili drugi RAM utor (kad popunim oba - 4 beepa, isti RAM uredno prolazi memtest +86 na drugoj konfi)

Tad su davali u 2 god. gare, reka sam priki da ćemo ostavit onda 1 RAM od 4 gige i vozi miško (drugi modul čami u ladici -.-)
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 10:22   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Opis kvara odgovara savinutim pinovima procesorskog utora pa provjeri da li je u tome problem.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 13:52   #5
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
E na to sa pinovima sam naišao negdje, ali to mi opet znači rastavljat sve i riskirat dosta, a komp mi treba stalno.

Kad sam već tu da pitam - je li kod ovakvih ploča normalno da se ventilator na hladnjaku ne upali odmah? Dakle napajanje se pali odmah kad se pritisne tipka, ali treba par sekundi dok se ne upali ostatak kompa, a ventilator na CPU se pali tek nakon što prođe BIOS izbornik. Prije toga par puta izgleda kao da se pokuša zavrtit, ali ne uspije.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 21:55   #6
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
E na to sa pinovima sam naišao negdje, ali to mi opet znači rastavljat sve i riskirat dosta, a komp mi treba stalno.
Što riskiraš?
Kolega forumaš točno govori. Pogledaj dali ima iskrivljenih socket pinova.


Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Kad sam već tu da pitam - je li kod ovakvih ploča normalno da se ventilator na hladnjaku ne upali odmah? Dakle napajanje se pali odmah kad se pritisne tipka, ali treba par sekundi dok se ne upali ostatak kompa, a ventilator na CPU se pali tek nakon što prođe BIOS izbornik. Prije toga par puta izgleda kao da se pokuša zavrtit, ali ne uspije.
To ti je RAM vježbanje. Imam i ja to.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 22:12   #7
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Što riskiraš?
Kolega forumaš točno govori. Pogledaj dali ima iskrivljenih socket pinova.
da li se pinovi mogu iskriviti sami od sebe ako kolega forumaš nije ništa dirao oko hladnjaka na procesoru?

ups.. sad tek vidio da se radi o novo složenoj kofiguraciji.. u zadnje vrijeme nešto krivo čitam
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 22:15   #8
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
da li se pinovi mogu iskriviti sami od sebe ako kolega forumaš nije ništa dirao oko hladnjaka na procesoru?

ups.. sad tek vidio da se radi o novo složenoj kofiguraciji.. u zadnje vrijeme nešto krivo čitam
Previše pritegnut cooler zna iskriviti socket pin.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 22:18   #9
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Previše pritegnut cooler zna iskriviti socket pin.
da da, svakako.. ali mislio sam da je to stara konfa i odjednom problemi.. pa rekoh nije se valjda iskrivilo samo od sebe .. naknadno sam vidio da je novo složena konfa u pitanju, tu je svašta moguće..
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2016., 22:28   #10
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
da da, svakako.. ali mislio sam da je to stara konfa i odjednom problemi.. pa rekoh nije se valjda iskrivilo samo od sebe .. naknadno sam vidio da je novo složena konfa u pitanju, tu je svašta moguće..
Offtopic:
Viđao sam ja konfa s previše pritegnutim hladnjacima i nakon nekog vremena samo bi prestalo raditi(puknut\svinut pin).

Ontopic:
@sholky Izvadi CPU i pregledaj socket.

EDIT
Vidim da release Info nigdje nespominje RAM Fix ili slično takvo u 1.70 verziji,u 1.40 ima nešto vezano uz RAMe a ako ti je trenutno 1.40 onda su najvjerojatnije socket pinovi.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 12.01.2016. u 22:34.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2016., 00:15   #11
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Super, napravio sam što ste mi savjetovali i sad mi komp ne radi UOPĆE.

BIOS je bio verzija 1.20 pa sam updateao na 1.70, bootalo normalno. Otvorio, stavio RAM iz A2 u B1, ne boota u BIOS. Niti beepovi ovaj put, ništa. Vratio RAM nazad, ne boota.
Izvadio hladnjak i proc, svi pinovi normalni (ili to ili su SVI točno jednako savinuti).

Vratio nazad samk jedan stick, ne boota. Pokušao i clear CMOS, ništa.

Ventilator na napajanju se vrti čim je uključen u struju bez da diram power tipku, ali dalje od toga se ne dogada ništa. Power tipka ne reagira, nema ni beepova ni ničeg.

Dakle imao sam komp koji radi par posto sporije nego bi trebao, poslušao savjete sa foruma i dobio komp koji ne radi. Hvala puno.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2016., 00:22   #12
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Ne cendraj bezveze. Ljudi su ti pokusali pomoc i nisu nista krivo rekli.

Nisam gledao koja je ploca u igri, ali provjeri manual, trebalo bi postojati rjesenje da vratis prijasnji bios jer ploca vjerojatno ima dual bios ili opciju reverta na stari bios tako da ubacis stick i ploca sama odradi flash.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2016., 00:32   #13
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Update: radi. I to dual channel. Pojma nemam kako i zašto. I to u A1-B1 radi, a u A2-B2 (za što manual kaže da je primarna konfiguracija) ne radi. Fun times.

Edit: i isprike svima zbog prošlog posta, shvaćam da ljudi pokušavaju pomoć, a da zato nisu nikako plaćeni ili bilo što slično. Samo je ovo sve onako poprilično stresno.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2016., 08:18   #14
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Update: radi. I to dual channel. Pojma nemam kako i zašto. I to u A1-B1 radi, a u A2-B2 (za što manual kaže da je primarna konfiguracija) ne radi. Fun times.

Edit: i isprike svima zbog prošlog posta, shvaćam da ljudi pokušavaju pomoć, a da zato nisu nikako plaćeni ili bilo što slično. Samo je ovo sve onako poprilično stresno.
Daj uslikaj socket pinove.Kladim se da je bar jedan savinut.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2016., 16:28   #15
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Fotkao sinoć prilikom provjere, možda ja nešto ne vidim i možda sam loše fotkao, ali evo sad sve radi. Drž'te fige da će radit i dalje.

Link na fotku:

http://i.imgur.com/yvI3Hrx.jpg
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2016., 17:32   #16
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Kako ti kažu, 99% su pinovi u pitanju,i to od memorijskog kontrolora,zato ti neki utor radi ,drugi ne!Klasičan problem!Nažalost i financijski najbolniji!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2016., 23:58   #17
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Fotkao sinoć prilikom provjere, možda ja nešto ne vidim i možda sam loše fotkao, ali evo sad sve radi. Drž'te fige da će radit i dalje.

Link na fotku:

http://i.imgur.com/yvI3Hrx.jpg
Bemu što si slikao sa bljeskalicom.
Sad mi je teže procjeniti stanje socketa.

BTW dali sada svi utori rade ili samo ona dva rade?
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 14.01.2016. u 00:08.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 14.01.2016., 01:30   #18
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Evo slozio bih se i ja da su bas pinovi vjerojatno 99% uzrok tome jer posjedujem jednu takvu plocu.

ASRock Z68 Pro3 od prvoga dana je bila boljka da radi samo A1 i A2.

Malo sam i sam kriv sto je jos imam takvu, nisam odmah sastavljao konfiguraciju kada je stigla iz trgovine u kutijama nego nakon nekih 7 dana. Jedno 2-3 dana sam se nahebavao sa memorijama i mislio da nisu kompaktibilne. Kada mi je dojadilo i kada sam isao sve rasturiti tek onda sam uocio da 2 pina sumljivo izgledaju. Jedan se doslovce vidi da je zagoren a drugi kao da je i pomaknut u stranu no iz drugoga kuta i pod povecalom je i on djelomicno zagoren.

Slikao sam sada na svijetlu od sobe tako da nije bas super vidljivo ali vidi se.



Mogao sam zamjeniti plocu ali trazili su da saljem nazad ovu, kako sam vec bio rasprodao staru konfu nije mi se dalo... reko ima 2g garancije pa stignem... zaboravio

Jedno 4g sam vozio 8GB rama u single channelu, ploca uredno radi i dan danas ako zatreba i rezerva mi je ali B1 i B2 mrtvo da nemoze mrtvije biti. Samo se cuje dugi biiiip ili nema ni bipa

Od prosle godine sam na drugoj ploci i sada je kakti dual channel aktivan, da ga hebes ja razlike u radu nisam osjetio nikakve. Ubrzo mi se komp jer sam dodao jos 4GB rama na tih 8GB i SSD ali single vs dual channel samo je moguce vidjeti u Aida64 testu i slicnima.

Kada si vrtim film unazad malo oko te ploce jos se sjecam dok sam skidao plastiku sa socketa da mi se ucinilo kao da ima sjenku neku i pomislih prasina upala na pinove, puhnem na socket i zbombam proc gore i 2-3 dana krivim memoriju uopce mi nije palo na pamet da bi tvornicki ploca mogla stici takva...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2016., 12:53   #19
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova

BTW dali sada svi utori rade ili samo ona dva rade?
Zadnji put kad sam probao sa A2-B2 nije radilo, ali sa A1-B1 je. Onda sam zatvorio kućište i više ga nemam namjeru otvarat idućih par godina ako će sve radit ok.
sholky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na