Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.08.2022., 13:44   #871
SetH
Premium
Moj komp
 
SetH's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: ZG/Borongaj
Postovi: 3,320
jesi spreman na podhrtavanja? meni je moja rekla da sad sve kuće moraju izdržati barem 7. Ja imam zidanu prizemnicu
SetH je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 13:48   #872
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
7 ? Kaj nije 8 na u Zagrebu ? Da se ne zruši cijela... Mamutarka ima 20 tona željeza, to je brijem 300 kvadrata kuća ?

Ja moram sa temeljima ići koliko susjedi imaju duboko. A oni su na 4m, tako da mi se isplati i podrum napraviti.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 13:52   #873
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,460
tako je, 300 kvadrata bruto

@seth, imam sad kuću par metara do, i nijedan potres nije napravio crticu na zidu, više je najebao centar grada

znači one dvije slike što sam stavio, su ovo ispod narančaste crte

__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 14:07   #874
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Kolega mi je pričao da kad je prodavao kuću preko agencije da su ga zvali iz agencije i rekli da kreće APN pa da bi bilo dobro dignuti cijenu kuće.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 14:13   #875
SetH
Premium
Moj komp
 
SetH's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: ZG/Borongaj
Postovi: 3,320
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Kolega mi je pričao da kad je prodavao kuću preko agencije da su ga zvali iz agencije i rekli da kreće APN pa da bi bilo dobro dignuti cijenu kuće.
jer će i oni više zaraditi. Logično
SetH je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 16:57   #876
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
APN je sve pokrenuo (kao i ostalo kada se država/grad umiješa u nešto tržišno). No i kamate su padale sa 6-7% na 2%. No to nije bio nikako razlog da cijene u 10 godina porastu 100%+.

Ne znam što će se točno promijeniti kada uđemo u Schengen (osim lakšeg ulaska u državu u ovih mjesec i pol kad su enormne gužve). Euro će olakšati strancima da ne gube na konverziji, ali niti nit to sad nešto da će im sve biti jeftinije 50%.

Tako je kako je. Niti drugdje nije ništa drugačije. Seoba iz gradova u prigradska naselja.
Neka neka. Nama "starcima" koji posjedujemo, sad vrijedi više ehehe
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 17:10   #877
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mislim da su stvar zeznuli državni poticaji. Čim je država dala poticaje kvadrat je poskupio za točno toliko. Onda su banke ukinule kamatu na štednju pa su svi počeli vaditi novce sa štednje i kupovati nekretnine što je samo po sebi dizalo cijene.

I naravno svi očekuju da će cijene nekretnina nastaviti rasti.

A strancima se oduvije sviđala naša obala. Vidite koliko košta ljetovanje na nekim drugi destinacijama i kakva je obala pa će vam biti jasno zašto stranci kupuju na Jadranu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 18:06   #878
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
APN i sl. državni poticaji dižu cijenu kvadrata, oko toga nema nikakve sumnje. Samo su glasači u velikoj većini neznalice ili ih nije briga pa takve stvari normalno prolaze. APN nije uveden zbog ljudi koji kupuju stan nego zbog građevinara i posebno banaka kako bi oni mogli zaraditi više, banke su zakon o subvencioniranju stambenih kredita i pisale. Osim toga, kod nas je normalno da se digne stambeni kredit na 30 godina, to isto jako podiže cijenu nekretnina. No sve ima svoj kraj, pa tako i nesrazmjer prosječne plaće i cijene kvadrata.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2022., 21:56   #879
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Kolega mi je pričao da kad je prodavao kuću preko agencije da su ga zvali iz agencije i rekli da kreće APN pa da bi bilo dobro dignuti cijenu kuće.
Bookmarkiram si neke oglase i upisujem cijene i baš pogledao dvije kuće. Jednu je dignuo frajer sa 170 na 200 (kupio ju je za 100 ), a druga je otišla sa 140 na 200 Prate ljudi stanje na tržištu i dižu.

Generalno, tuga i jad. Najdraži su mi oglasi tipa "idealno za investitore"
generic je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2022., 07:05   #880
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Da, još jedna uspješna akcija u kojoj, izgleda, mali broj ljudi, koji stvarno rješavaju stambeno pitanje i misli živjeti dugoročno u tim objektima, dobije priliku u svemu tome.

Strašno.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2022., 23:26   #881
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Da, digao je nešto cijene apn, ali ljudi moji, broj stanova koji se proda preko apn-a je mizeran na ukupan broj stanova. Da ne govorim o novogradnji gdje si prakticki diskvalificiran ako hoces preko apn-a.
70% stanova ljudi kupuju za keš.

S druge strane, ne isplati se biti podstanar, naravno ako mozes dici kredit jer je stanarina u rangu rate kredita. Nije neznam kao u GB il DE gdje je znatno vec razlika.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2022., 23:52   #882
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Mi si nismo mogli priuštiti stan u ZG koji bi nam omogućil ono kaj smo tražili tak da smo na kraju kupili kuću van ZG-a. Pred 2 mjeseca smo mislili da smo ju preplatili, da bi na kraju gledali sad cijene, pričali s ljudima i prijateljima i zaključili da smo prešli više neg dobro.

Ulovili smo APN, ali sve više tvrdim da je APN manje kriv za ovu situaciju kolko ekipa koja je došla... od svukud sa koferima love.

Tražili smo stan/kuću prek godinu dana, imali 4 situacije gdje nam se svidjelo kaj smo vidli, dali ponudu, i dobili info da je došel frajer s gotovinom i da nekretnina nije na tržištu.

Sve u svemu, sretno svima kaj kupuju hiže, trebala bu vam
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:32   #883
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Da, digao je nešto cijene apn, ali ljudi moji, broj stanova koji se proda preko apn-a je mizeran na ukupan broj stanova. Da ne govorim o novogradnji gdje si prakticki diskvalificiran ako hoces preko apn-a.
70% stanova ljudi kupuju za keš.
Iz više izvora, od toga 4-5 različitih agencija, nije 70% nego 90-95%.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:34   #884
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Iz više izvora, od toga 4-5 različitih agencija, nije 70% nego 90-95%.
Pa ja mogu iz svog primjera reći, novogradnja, 110 stanova.

Nas 5 je preko APN-a.

Čak je više ljudi kešom kupilo bez kredita, nego preko APN-a.

Tako da ova brojka od 5% štima.

Samo APN kriviti za poskupljenje je nebuloza. Inflacija + apn + potražnja + EU + povećanje plaća + razvoj IT sektora u RH + otvorene granice + poskupljenje materijala + naša birokracija + niske kamate + manji rizik kupnje preko kredita (ako ne ide, proda se sutra)...
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:37   #885
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa eto, neznam onda čemu drama oko APN-a. Činjenica je da se stanovi prodaju kao da dođu 100kn, da ih kupuje kešom neki drugi sloj ljudi koji je malom ćovijeku nezamisliv i/ili nedostižan.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:41   #886
Interpol
Premium
Moj komp
 
Interpol's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 890
Ja sam izgleda ulovio zadnji vlak, sad bi patlidžan kupio sa svojim budžetom. APN, prije godinu dana, 1750 kvadrat, starogradnja, Srednjaci
Interpol je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:43   #887
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Ja mislin da nije to nikakav drugi sloj ljudi, nego generacija prije nas iz juge jos uvijek ima neke nekretnine ili vrijedna zemljista koja se prodaju pa se kupi (djeci) stan. Barem ja znan za vise takvih slucajeva di su baba/dida partili na vjecna lovista i osta je stan/kuca/vikendica pa se prodalo i kupilo stan tim famoznim kešom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:44   #888
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Pa eto, neznam onda čemu drama oko APN-a. Činjenica je da se stanovi prodaju kao da dođu 100kn, da ih kupuje kešom neki drugi sloj ljudi koji je malom ćovijeku nezamisliv i/ili nedostižan.
Pa u tome i jest cijela poanta oko neuspjeha APN-a. <5% preko njega kupi stan (pitanje koliko kupi od roditelja pa je to još gori postotak), a podigao je cijene nekretnina u početku odmah za 20-30%, kasnije je došlo i ostalo i samo nastavilo trend (jer je i APN smanjen nakon godinu-dvije).

Uostalom, ne sjećam se niti da su POS-ovi stanovi isto bili uspjeh, slično kao i APN.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:49   #889
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja ti garantiram da bi cijene ošle gore i bez njega, kao što i dalje rastu i neće sigurno biti manje cijene.

Jednostavno je jeftinije kupiti stan nego biti podstanar i dok god je tako, cijene mogu samo rasti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:53   #890
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ja ti garantiram da bi cijene ošle gore i bez njega, kao što i dalje rastu i neće sigurno biti manje cijene.

Jednostavno je jeftinije kupiti stan nego biti podstanar i dok god je tako, cijene mogu samo rasti.
Potpis.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 09:57   #891
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ma bi sigurno, radi kamata koje su pale ako ništa drugo.. Ali sjeti se prvih 1-2 godine, kad je bilo da APN "vraća" 50% kredita. Znam neke koji će se ubrzo osvijestiti da to ne traje zauvijek, da je to bilo za max 1500€ kvadrat etc.

Nije APN kriv za 100% povećanja, ali za početni zamah itekako jest.

Da se stanovi prodaju i dalje kao da su 100kn, to je istina. Tko nema, taj plače (uključujući mene), ali ne krivim nikoga drugoga nego sebe. Nisam za kredite od 30 godina i bok.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 10:07   #892
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Neznam, ako si podstanar, nadam se da je renta niska. Jer ne kužim ovu ekipu što daje 500-1000€ za stanarinu, a toliko bi im bila rata kredita, možda malo više, pa i na 30 godina, opet ti ostane tvoj.

S druge strane, stan je dovoljno likvidan da ga uvijek možeš utopit ako ti se nešto desi neplanski.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 10:10   #893
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Meni su bliznji "srali" šta kupujem stan u 02/2020 ,taman počela korona, lockdown, strah na trzistu, sve stalo, svi pricaju cijene ce padat,korona ovo ono. Jbg, bila ok ponuda,nista spektakularno...trenutno stan vrijedi 20% više prema cijenama na trzistu, ima 5-6 slicnih u kvartu sta se prodaju
Mislim da s kupnjom nekretnine ne možeš falit u danasnje doba. Bolje nego plaćat podstanarstvo.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 10:11   #894
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Ako možeš uzeti kredit ili imati novaca za kupnju istog, nije baš svima tako bajna situacija
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 11:17   #895
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Ako gledaš unazad, nikad nemožeš fulati imkupiti nekretninu, jer cijene su konstanto u porastu, nikad nije bilo pada u smislu da je vrijedilo manje od kupnje i tako ostalo
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 11:18   #896
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Neki dan sam pričao sa jednim mudrim dedicom na ovu temu, koji mi je poslovni partner i generalno ima dosta iskustva sa životom, ajmo tako reći

Samo mi je rekao, da u Zagrebu (i šire) ima jako puno droge, puno više nego što mi mislimo.

Većina novca od toga se "uloži" da ne kažem opere u nekretnine. Onda priča dalje, kaže sva ekipa koja je digla lovu u Cryptou (pazi, dedica od 75g) opet kupuje nekretnine.

Dodaj tu APN, dodaj tu jeftino financiranje (svatko tko je kreditno sposoban digne kredit, uzme stan i renta, i voila) i imaš perfect storm za ovaj uzlet cijena.

Neki dan sam se doslovno smijao 5 minuta kada sam vidio da agencija prodaje stan od 85 kvadrada (novi neboder na Vrbanima III, kod Jaruna) za 380k€. To je 4500€/m2.

Zbogom pameti
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 11:25   #897
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Nije to ni loše. Možda se ljudi vrate u periferiju, pa malo vrt itd. U ovo vrijeme, svaki oblik neovisnosti je daleko vredniji od tog stana gdje si jadan bez plina za grijanje, struje ili slično
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 12:58   #898
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Nije to ni loše. Možda se ljudi vrate u periferiju, pa malo vrt itd. U ovo vrijeme, svaki oblik neovisnosti je daleko vredniji od tog stana gdje si jadan bez plina za grijanje, struje ili slično
Ma kakav vrt. Starci žive na selu (malo selo od 50 stanovnika, bogu iza nogu) i 90% obitelji više nema vrt, nema kokoši, nema ništa. Dolazi u selo pokretna trgovina, ljudi kupuju mljeko, povrće, salame.
Prije 20 godina se u tom istom selu proizvodilo tisuću litara mlijeka dnevno.

I stalno je kuknjava kad se ništa nema i kako je sve skupo, a većina nema zaštihan vrt.


Sigurno da dolazi teško/teže vrijeme, pogotovo za ljude kojima je već sad teško, međutim, ovaj dio koji već sad upražnjava socijalu se uopće ne brine. Znaju da će dobiti popuste, bonove i oprost duga, kao i svaki put do sada.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 15:44   #899
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Koji je razlog da je ekipa u 1g podigla cijene u POS Špansko-Oranice za nekih 50-70k€?

Žena je prodavala stan još od kraja 2020 za 175€ i kad sam nazvao je bilo da je cijena 10k€ veća, 185...sada za isti taj stan traži 250k€

Znači prodaješ stan 1.5g > i najlogičniji izbor je dizanje cijene
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 15:49   #900
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Ista stvar u Splitu sa stanovima dok sam pratia. Razlog je ocit - nije zurba prodat i pokusavaju uhvatit (nerealni) maksimum. Da im je imalo do relativno brze prodaje ne bi bili oglasi po godinu+ dana na oglasniku.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na