Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 11.01.2021., 20:31   #31
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova

Američki porezi i carine su jako bitni za prosječnog čitatelja pceksperta
Nisam ekonomist pa ne znam u detalje kako to funkcionira, ali da, cijene na USA tržištu će se garant kao i uvijek preslikati i na naše...ako ima neko da kuži zašto je tome tako, i ja bi volio znati.
segregator je offline  
Staro 11.01.2021., 20:33   #32
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
ne za milijun, al jedno 8000 bi mogao uskoro dobit
a budem si razmilio za 8 somova...ak čovjek dođe po nju bez da se moram dizati iz naslonjača možda popustim.
Mladenxy je offline  
Staro 11.01.2021., 20:38   #33
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Neki hibridi su sigurno budućnost, čak i za trivijalne stvari poput gaminga.
Recimo konzole - jedan čiplet x86 cpu, a drugi FPGA (programbilni na hw levelu zdravoseljački) - da se ne moraju drkati sa emulacijama i backcompatibilitijem svega od prije sa x86 cpu, gdje bi to FPGA elegantnije odradio. I gamedeveloperi bi na to svršavali
Manuel Calavera je offline  
Staro 11.01.2021., 20:39   #34
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,957
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Nisam ekonomist pa ne znam u detalje kako to funkcionira, ali da, cijene na USA tržištu će se garant kao i uvijek preslikati i na naše...ako ima neko da kuži zašto je tome tako, i ja bi volio znati.

Cijene u USA se nisu nikada preslikavale na naše jer da jesu bi grafe bile jeftinije 20-30%. Cijena iz USA se obično množila sa 8,9,10 koliko već, da bi se predvidjela cijena ovdje. Pošto tamo nema PDV-a nego svaka država ima svoju stopu poreza, neke nemaju uopće itd.


Ako ovo sa carinom zbilja prođe, ekonomski će se dogodit to da će potražnja za grafama u USA pasti, to dizanje cijena obično radi Možda i profitiramo na kraju, bit će više grafa za nas. To je ako sve ostale stvari ostanu jednakima, što neće naravno
Exy je offline  
Staro 11.01.2021., 20:51   #35
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Mladenxy je offline  
Staro 11.01.2021., 20:55   #36
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Cijene u USA se nisu nikada preslikavale na naše jer da jesu bi grafe bile jeftinije 20-30%. Cijena iz USA se obično množila sa 8,9,10 koliko već, da bi se predvidjela cijena ovdje. Pošto tamo nema PDV-a nego svaka država ima svoju stopu poreza, neke nemaju uopće itd.


Ako ovo sa carinom zbilja prođe, ekonomski će se dogodit to da će potražnja za grafama u USA pasti, to dizanje cijena obično radi Možda i profitiramo na kraju, bit će više grafa za nas. To je ako sve ostale stvari ostanu jednakima, što neće naravno
pa to sam i rekao, cijena u USA se preslika kod nas po principu 1 USD = 10kn
Nigje nisam rekao da plaćamo ISTU cijenu, samo da ako cijena u USD ode 25% gore, i kod nas će u kunama ići 25% gore


To se već desilo sa npr Asus laptopima
segregator je offline  
Staro 11.01.2021., 22:13   #37
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Citiraj:
Autor segregator
Nisam ekonomist pa ne znam u detalje kako to funkcionira, ali da, cijene na USA tržištu će se garant kao i uvijek preslikati i na naše...ako ima neko da kuži zašto je tome tako, i ja bi volio znati.
Nis ni ja ekonomist, ali ako je virovati onima koji se kuže u svjetsku trgovinu i ono što je vezano sa tim, onda ispada da je Kina ta koja preuzima perjanicu mode, tehnologije i tajminga. (Kukulele našin zelenaškim trgovcima! ).

Vezano za ARM, pitam se zašto su Kinezi počeli štancati inverzne ploče (proc sa zadnje strane) i sendvič kučišta, ako ne namjeravaju naveliko igrati na ARM?
hooligan.no1 je offline  
Staro 11.01.2021., 23:18   #38
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Da, stvarno je poludilo sve. Ja gledam malome uzeti neku mid-range grafu da može vrtit Rocket League i slično

I skužim da su 1060 3gb i 6gb na istoj cijeni kao i prije 3 godine kada sam ih ja prodavao (pričamo o rabljenima, naime i ja sam se okušao u majningu u prošlom valu, imao sam 10-ak grafa)

I samo gledam wtf

Na njušci sam naletio na 9600GT za 500kn, u odličnom stanju komedija
Sam Fischer je online  
Staro 11.01.2021., 23:27   #39
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Meni krepala Nitro+ RX590 nedavno, poslao na reklamaciju i naravno da je odobreno ali RX590 nema već neko vrijeme i vratit će mi 190 EUR-a koliko piše na računu.
Čak sam i profitirao jer sam platio 163 EUR-a sa PayPal kuponom, ali sve je to uzalud kada nemam što uzeti.
Gledam RX 5700 XT jer pare za RX 6xxx seriju nedam niti mi treba, ali ih nema ili su apsurdno skupe, ono tipa 500-600 EUR-a.

Tako da mislim da će ova polovna RX 570 Nitro+ što sam uzeo samo privremeno morat malo trajnija postat.
robimarko-bug je offline  
Staro 11.01.2021., 23:52   #40
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Kad smo kod ARM-a jel imaju ovdje iskusni stari lisci (jednom nogom u penziji ) kakav link gdje se to fino objašnjava za nas budale?
Tesko da budes dobio link s onime sto zapravo zelis.

Objektivno, tematika onoga sto se na hrvatskim visokoobrazovnim ustanovama predaje kao "Gradja racunala" ili slicno je vrlo nemusti kolegij koji, IME i IMNSHO, dodatno zbuni slusatelja namjernika nego mu daje realno znanje ili barem suvisle informacije.

Citiraj:
Mene recimo zanima ta razlika između RISC-a i CISC-a, ne na nekoj tehničkoj inženjerskoj razini nego čisto praktično, može li risc sve isto kao i cisc ili postoje neka ograničenja zbog kojih neće nikada moći obavljati određene procese?
RISC ne postoji, osim u teoriji. Wow.

No hajde, malo povijesti, iako imam i pametnijeg posla, pa se nadam da ce se netko ubaciti ili ces sam Googlati, no sve u svemu, (Berkeley) RISC je poceo kao kolegij na doticnom fakultetu, iz kojeg se izrodio MIPS, IIRC. No, cak niti MIPS nije, AFAIK, bio RISC, jer ima pipeline, a RISC primarno podrazumijeva da svaku instrukcije izvodis u jednom taktu. Logicno, kada imas pipeline, takav zahtijev pada u vodu.

Ono sto se, koliko i dalje vidim, primarno brka i to uredno cak i na prethodno spomenutim visokoobrazovnim ustanovama, je to da je osnovna razlika RISC-a i CISC-a ta da prvi ima mali broj instrukcija, valjda od pogresno interpretirane rijeci "reduced". No sama ideja RISC-a je bila ta da instrukcije budu *kratke*, odnosno da se mogu brzo izvrsiti.

Zaista, vjeruj mi, RISC ne postoji. Ta podjela je atavizam i nema nikakve podloge niti smisla. Nije imao ni prije 20 godina, a kamo li danas. Ne samo zbog prethodno navedenog razloga vezanog za pipeline, nego zato sto procesori vec... pa, tih istih 20ak godina, koriste mikroinstrukcije, za sto ti je ponovno nuzan pipeline, i onda ponovno gubis smisao RISC-a.

U konacnici, dodas li bilo kakvu vektorizaciju u pricu, cijeli ovaj "R" dio potpuno gubi smisao.

Dakle, vjeruj mi, bez da ulazis duboko u povijest i tehnicku pricu, od elektrotehnike do matematike, mozes slobodno hodati svijetom znajuci da RISC ne postoji i da je sve manje vise "CISC". Odnosno, da ta podijela zaista nije relevantna. Kako rekoh, nije bila ni prije 20 godina. Smatraj to smarajucim teorijskim modelom, neprimjenjivim laicima.

Osim ako ne zelis zapoceti flame, jasno.

Citiraj:
Kad gledam taj novi Apple-ov SOC nije mi jasno kako može biti toliko efikasniji, da li je to zato što Intel zadnjih 10 godina ništa ne ulaže u x86 pa je sad ovo bolje čisto zbog količine R&D-a ili je risc po svojoj prirodi efikasniji? Malo sam konfuzan ali najviše me zanima zapravo jel postoje neke stvari koje x86 može izvesti bolje čisto zbog arhitekture? Što je to točno rich u RISC
Apple nije napravio nista drugo nego nakrcao svoj ARM "koprocesorima". To je tajna njegove "efikasnosti", koja bi se u odredjenom trenutku mogla poprilicno raspasti. Dodaj tu hrpetinu cachea (stvarno hrpetinu, bas su ga nakenjali unutra, skidam kapu!) i perverzni memorijski kontroler i imas sasvim solidan isprdak od procesora. No otom potom. Vremena su nova, OS je postao mnogostruko kompleksniji nego prije 10 a kamo li 20 godina (unatoc kuknjanju kako je "XP bio najbolji" i ostalim forama pacenika) i u stanju je koristiti razne nove metodologije nego sto je to mogao prije.

To ti je jedan od razloga zasto Appleov M1 radi tako "dobro", a isto tako ce biti jedan od razloga zasto postoji velika mogucnost da nikada neces moci natociti neki Linux gore. ARM je samo dio tog chipa, unutra je jos svasta nesto Appleove magije duboko integrirane u OSX. Samo je pitanje odrzivosti te price, jer cak se i Microsoft otvara prema FLOSS-u, dok Apple zatvara pricu kao u najboljim danima 90ih.

Na stranu sve, poanta price je da x86 napokon mora umrijeti. Najveca laz je da x86 vuce golemi legacy. I tu laz treba ubiti. Super je sto od 96. vuces Clipper racunovodstveni softver, ali je 2021. i vrijeme je da prijedjes na nesto drugo. To nije "legacy", to je sviranje kurcu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 12.01.2021., 00:00   #41
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Da, stvarno je poludilo sve. Ja gledam malome uzeti neku mid-range grafu da može vrtit Rocket League i slično

I skužim da su 1060 3gb i 6gb na istoj cijeni kao i prije 3 godine kada sam ih ja prodavao (pričamo o rabljenima, naime i ja sam se okušao u majningu u prošlom valu, imao sam 10-ak grafa)

I samo gledam wtf

Na njušci sam naletio na 9600GT za 500kn, u odličnom stanju komedija
Sva sreća pa sam u nešto povoljnijoj situaciji, jer grafa koja mi realno svakodnevno treba se nalazi bar u svakom drugom polovnom procesoru na aliexpressu


S druge strane, komponente kad dođu do neke starosti i cijene, tu se zadržavaju do kraja. I prastara agpuša GeForce2 je 50kn, a kada bi gledao performanse/cijena, trebala bi doći 50 lipa
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 12.01.2021., 00:25   #42
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Pa ne stoji po strani, izbacili su surface na ARMu

https://www.theverge.com/2020/10/23/...es-specs-price

i to mislim sad već druga generacija, možda i treća.
Mislim da se nismo razumjeli, to što si naveo nije nativna podrška za Windows aplikacije, kako je u tekstu i navedeno. Microsoft tek treba napraviti nešto bolje i savršenije što je zapravo djelomično već bilo prisutno (i ugašeno) a što se zvalo Windows RT i što bi pokretalo Windows aplikacije bez obzira na procesor/uređaj na kojem se pokreće, baš kao što će i Apple imati u svom ekosistemu.
Sinac je offline  
Staro 12.01.2021., 00:40   #43
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762
Džabe sav trud MSa kad developeri su ti kaj moraju kompajlirati aplikacije za ARM.

Koji btw jedva čekam sa sazivu na desktopu.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline  
Staro 12.01.2021., 08:43   #44
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Sa dosta toga rečenim u ovom threadu se slažem ili bih se mogao složiti, ali sa dolje podvučenim ne mogu :

Citiraj:
PC seli na ARM a gaming totalno na konzole.

Čisto sa poslovne strane, ako ne sa bilo koje druge: nema šanse da se tek tako ugasi jedna lukrativna grana informatičke hardverske industrije kao što je PC gaming (grafičke kartice, periferija, turniri, itd.) Konzole su tu još od 70-tih, imale su svoje zlatno doba krajem 80-tih ali ni tada PC igranje nije umrlo - dapače.
Nadalje, dok god su konzole većinom vezane za TV kao izvor (a u ponekom polju su sve više, kao napr Nintendo sa svojim "nunchuk" sustavom), neće moći zamijeniti PC igranje (VR je druga priča i ako odigraju tu kartu dobro, još će se više proširiti).

Ono što mene zanima je eventualno igranje na ARM-u - kako bi to funkcioniralo u odnosu x86, što se tiče performansi. Da li je ARM već tu negdje da, naprimjer, vrti Battlefield V u 120 FPS-ova ili ne ? Znam da još nema neke konkretne komparacije ali ne mogu naći nikakve tekstove u vezi toga.
__________________
Matta je offline  
Staro 12.01.2021., 10:54   #45
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
OMG koje cijene i dobavljivost, i to taman kad sam skucao lovu za novu pilu
u linksu u odnosu na uobičajenih 60-70 kartica u ponudi, ima ih - 16. od toga 5 kojih ima na stanju



grafička koju sam si zacrtao 1k kn skuplja i nedobavljiva. fml
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online  
Staro 12.01.2021., 14:51   #46
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Od kad to, prvi glas .
Koji je install base / SW base na ARM-u kad govorimo o PC-u? 0 ? I gdje je Windows 10 za ARM, ili neka druga alternativa ?
x86 sigurno nije najbolja arhitektura, ali da će preko noći nestati nešto što se gradilo od 80-ih su veće bedastoće. To nije uspio ni Intel s Itaniumom, upravo zbog legacy-a.
Nisam ni rekao da će preko noći no preko noći se neće ni unormaliti cijene grafičkih i procesora.
Sad kad je Apple krenuo s ARM-om svi ozbiljniji proizvođači softwarea će izbaciti svoje ARM inačice (neki već jesu).
Microsoft je odavno najavio da će Windows 10 biti zadnji Windowsi i već dugo petljaju s Linuxom i ARM-om.
Jedan midle range ARM CPU (Tipa Snapdragon 720G) zadovoljava i premašuje potrebe 90% PC korisnika. Osim gaminga ne vidim razlog zašto bi netko kupovao bilo što jače od toga a kad je gaming u pitanju za 400$ kupiš komplet konzolu i kontroler koji pariraju 1000$ PC-ju.
O energetskoj efikasnosti da ne pričam. Pretpostavljam da će već za 3 godine ARM preuzeti primat među kućnim računalima a za još toliko potpuno istisnuti x86.
skitnica je offline  
Staro 12.01.2021., 17:58   #47
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Sa dosta toga rečenim u ovom threadu se slažem ili bih se mogao složiti, ali sa dolje podvučenim ne mogu :




Čisto sa poslovne strane, ako ne sa bilo koje druge: nema šanse da se tek tako ugasi jedna lukrativna grana informatičke hardverske industrije kao što je PC gaming (grafičke kartice, periferija, turniri, itd.) Konzole su tu još od 70-tih, imale su svoje zlatno doba krajem 80-tih ali ni tada PC igranje nije umrlo - dapače.
Nadalje, dok god su konzole većinom vezane za TV kao izvor (a u ponekom polju su sve više, kao napr Nintendo sa svojim "nunchuk" sustavom), neće moći zamijeniti PC igranje (VR je druga priča i ako odigraju tu kartu dobro, još će se više proširiti).

Ono što mene zanima je eventualno igranje na ARM-u - kako bi to funkcioniralo u odnosu x86, što se tiče performansi. Da li je ARM već tu negdje da, naprimjer, vrti Battlefield V u 120 FPS-ova ili ne ? Znam da još nema neke konkretne komparacije ali ne mogu naći nikakve tekstove u vezi toga.
Ja sam PC gamer od ZX-a, preko c64 i Amige, 286... do danas.
Konzole su uzele svoj komad kolača i on je iz godine u godinu sve veći, no PC ima neke svoje prednosti i neke žanrove koji na konzolama nema smisla.
Problem koji se u zadnje vrijeme događa je da bi i ja kao zakleti PC gamer da sutra kupujem nešto na čemu ću se igrati kupio konzolu. Zato jer PS5 košta 400$ a samo grafička kartica na kojoj će se igre vrtjeti u istoj rezoluciji i pri istom FPS-u košta 700$, a di je još ostatak konfiguracije. Za složiti solidno gaming računalo bez periferije ti treba 15 000kn a bit će i još gore.

Gaming na ARM-u izgleda tako da se igrice glatko vrte na 3200x1440 pri 60-120 FPS-a, a govorim o SOC-ovima od kojih Apple tvrdi da ima 2x jače CPU i 4x jače GPU performanse. A ti SOC-ovi (npr. Snapdragon 865+) koštaju 150$, znači procesor i grafička zajedno 150$ u proizvodnji.

To zdravom logikom vodi prema situaciji u kojoj će klasično računalo postati apsolutno nepotrebno. Dođeš doma, spojiš mobitel na ekran i periferiju i deri.
Problem s količinom memorije za pohranu riješen je velikim brzinama interneta i sve možeš držati online.

Zato sve firme fokus stavljaju na usluge a ne na lokalni korisnički software i hardware.
skitnica je offline  
Staro 12.01.2021., 18:22   #48
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Dok ovo citam si mislim, a tko ce i za sto onda koristiti racunala? Pa nije valjda da ce samo rudari koristiti PC.
__________________
dada-as je offline  
Staro 12.01.2021., 18:37   #49
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Čekam da Adobe izbaci ARM verziju Creative Clouda, da vidim koliko su (ne)sposobni da naprave komad softvera koji iskorištava dostupni hardver.

Ako Adobe, Autodesk...i sve ostale firme koje se oslanjaju na jak hardver za audio/video produkciju, arhitekturu itd. naprave verzije za ARM, onda je odzvonilo x86/x64.

Čeka se razvoj situacije s Appleom
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online  
Staro 12.01.2021., 19:04   #50
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Gaming na ARM-u izgleda tako da se igrice glatko vrte na 3200x1440 pri 60-120 FPS-a
Koje su to igre, pardon igrice?
Mladenxy je offline  
Staro 12.01.2021., 19:08   #51
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Koje su to igre, pardon igrice?
Vjerojatno Kendy Kraš, ali pusti sad to, tko ti brani da koristis dedicated GPU na ARM baziranom racunalu? Talos II s PPC-om 9 uredno koristi ATI FireGL (ili kako se vec sada zove ta njihova "profesionalna" linija - ne mogu si pomoc, jace je od mene...) i ARAIF, cak niti BIOS im nije modificiran, dakle plug and play.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 12.01.2021., 19:11   #52
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Vjerojatno Kendy Kraš, ali pusti sad to, tko ti brani da koristis dedicated GPU na ARM baziranom racunalu? Talos II s PPC-om 9 uredno koristi ATI FireGL (ili kako se vec sada zove ta njihova "profesionalna" linija - ne mogu si pomoc, jace je od mene...) i ARAIF, cak niti BIOS im nije modificiran, dakle plug and play.
nemam pojma, ak radi RDR2 i sl. onda OK.
Mladenxy je offline  
Staro 12.01.2021., 20:53   #53
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Opet ponavljam pitanje, nigdje ne mogu naći. Kako se komparira ARM i x86 u jednoj CPU/grafički zahtjevnoj igri (tip BF:V, RDR2, itd.) ?
Dakle, ne Flappy Bird i ostale "igrice" nego baš punokrvna igra.

Jer ako nema tog podatka, o čemu onda pričamo (vezano isključivo za temu igara na ARM-u, naravno, ne dotičući se ostalih aplikacija) ?
__________________
Matta je offline  
Staro 12.01.2021., 20:55   #54
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Apple M1 (ARM) + RTX 2060 max Q - 81 fps "bench" GFXGaming
Ryzen 9 4900HS + RTX 2060 max Q - 120 fps


https://youtu.be/y_jw38QD5qY

24 min

Nema proper benča sa nekom dedicated gpu. Vidi se da se sa appleom bahću retardi
Kako uopće znaju da je dobar? Zato što im kažu da je dobar?
Manuel Calavera je offline  
Staro 12.01.2021., 21:08   #55
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,957
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Tesko da budes dobio link s onime sto zapravo zelis.

Objektivno, tematika onoga sto se na hrvatskim visokoobrazovnim ustanovama predaje kao "Gradja racunala" ili slicno je vrlo nemusti kolegij koji, IME i IMNSHO, dodatno zbuni slusatelja namjernika nego mu daje realno znanje ili barem suvisle informacije.
Ponešto mi je sve jasnije. Najbitnije je koliko mi se čini to da M1 nije CPU nego je SOC nakrcan hrpom specijaliziranih čipova, a rađen je na super maloj proizvodnoj skali pa je bilo to lakše sve nakrcati gore. A i kaže rendom lik da je ovo bitno:
"You see, an x86 instruction can be anywhere from 1–15 bytes long. RISC instructions have fixed length. Every ARM instruction is 4 bytes long. Why is that relevant in this case?
Because splitting up a stream of bytes into instructions to feed into eight different decoders in parallel becomes trivial if every instruction has the same length."

Zahvaljujem na trudu
Exy je offline  
Staro 12.01.2021., 21:11   #56
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Apple M1 (ARM) + RTX 2060 max Q - 81 fps "bench" GFXGaming
Ryzen 9 4900HS + RTX 2060 max Q - 120 fps


https://youtu.be/y_jw38QD5qY

24 min

Nema proper benča sa nekom dedicated gpu. Vidi se da se sa appleom bahću retardi
Kako uopće znaju da je dobar? Zato što im kažu da je dobar?

Ne može ni biti kad nema igara koje nativno podržavaju ARM.

U biti je to i poanta. Možemo pričati ARM će zamijeniti ovo ili ono, ali neke stvari ne idu preko noći. Razvoj jedne igre traje 3-5 godina, od toga portanje engina traje X vremena (ne znam koliko, iskreno). Gdje su još ostale stvari usko vezane za svu tu problematiku (razvojni alati, sama izobrazba, da li raditi port i za x86 i za ARM, itd.).
__________________
Matta je offline  
Staro 12.01.2021., 21:14   #57
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Igara nema, ali ima igrica
Mladenxy je offline  
Staro 12.01.2021., 21:32   #58
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ponešto mi je sve jasnije. Najbitnije je koliko mi se čini to da M1 nije CPU nego je SOC nakrcan hrpom specijaliziranih čipova, a rađen je na super maloj proizvodnoj skali pa je bilo to lakše sve nakrcati gore.
M1 je SoC kao i većina ARM rješenja unatrag desetak, pa i više godina, dodaj k tome još Intel i AMD procesore koji također uz CPU dio na jednom ili više pakiranja kombiniraju od svega pomalo: I/O, (i)GPU, cache, IMC, Infinity Fabric, EMIB i sl.

SoC rješenja na zadnjem kriku TSMC-ovog 5nm provizvodnog procesa su itekako svepristuna, ali Appleova kombinacija pomno biranih sastojaka uz duboku integraciju u postojeći (zatvoren za javnost) ekosustav - čine M1 magičnim.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 12.01.2021. u 21:42.
The Exiled je online  
Staro 12.01.2021., 21:44   #59
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mensečini da AMD i Intel, da baš jako žele - mogu napraviti nešto poput M1.
Apple ne može napraviti nešto poput intela i AMD-a, x86 jel...
Manuel Calavera je offline  
Staro 12.01.2021., 21:46   #60
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Oba imaju ARM licence, AMD ionak već radi na svojim modelima, tj. nastavljaju sa K12, a Intel ima Lakefield, ali se zasad još drže provjerenog x86 recepta.

AMD već nudi x86-64 8C/16T 15W Zen 2 i Zen 3 modele za tržišni segment koji Apple cilja sa svojim M1, jedino ako uz to još žele i RISC Zen čuda tehnike.
The Exiled je online  
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na