Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2019., 17:35   #1
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Molim preporuku WIFI adaptera

Kao što kaže naslov...

Gledam po trgovinama, i čuda ih ima, a htio bih izbjeći da kupujem dvaput.

Treba mi za po kući (znači da antena i nije toliko bitna), da podržava 5ghz, da nema problema s windows 10 (driveri of course) i da je što jefiniji.

Svaki savjet dobro došao (a ako ima tko neki višak na lageru može i pm). Hvala.
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 17:43   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
evo pa biraj
LINKS
Ja bi z antenom
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2019., 17:53   #3
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Ti adapter su baš dobrano hit&miss. I to uglavnom miss. Zadnji kojeg sam bio kupio je bio neki Mantistek s banggood i taj mi je bio stvarno solidan. Baš sam gledao, više ga nemaju u ponudi. Od ovih drugih ima sam par raznih, nešto iz Kine direkt, nešto iz Kine preko domaćih trgovina i svi su me razočarali. Neki jednostavno prestanu radit, druge moraš svako toliko ištekat i ponovno uštekat, dok treći imaju drivere koji uzrokuju probleme.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 18:04   #4
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
pa ti onda kupuj u dalje direkt iz kine, škart robu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 18:23   #5
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ti adapter su baš dobrano hit&miss. I to uglavnom miss. Zadnji kojeg sam bio kupio je bio neki Mantistek s banggood i taj mi je bio stvarno solidan. Baš sam gledao, više ga nemaju u ponudi. Od ovih drugih ima sam par raznih, nešto iz Kine direkt, nešto iz Kine preko domaćih trgovina i svi su me razočarali. Neki jednostavno prestanu radit, druge moraš svako toliko ištekat i ponovno uštekat, dok treći imaju drivere koji uzrokuju probleme.
E pa to bi htio izbjeć....
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 19:46   #6
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
sa d-link ili tp-link nemaš šta fulat
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 19:52   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Imam https://www.links.hr/hr/mrezna-karti...rezu-053503115 , nikakvih problema s njim, full signal na nekih 8 metara udaljenosti od AP-a, nikad problema.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 19:55   #8
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
https://www.nabava.net/bezicni-adapt...ijena-20582251

ovaj mi radi bez problema vec godinu dana na win10

tp link archer t1u mi se pregrijavao i cesto nije imao vezu...asus ac ne znam kakvi su ali usb n13 ima problem s driverima na win10
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 21:09   #9
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
pa ti onda kupuj u dalje direkt iz kine, škart robu
Je li ovo neki skroz nelogičan komentar na moj komentar ili je nešto u međuvremenu obrisano?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2019., 22:56   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Nije ništa brisano, kolega se vezao na tvoju nabavku iz kine asocirajući da je veća šansa dobiti neki šroteks nego da se kupuje neki brand name, na stranu šta gotovo sve dolazi od tamo.

Kod ovih igračaka tj. hw treba tražiti feedback korisnika i pri tome paziti na točnu verziju,
aludiram da proizvođači dosta često pri promjenama revizija mijenjaju chipset a to znači sasvim drugi uređaj mada ostane isto ime modela,
nekad ta promjena bude na bolje a nekad na gore.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.12.2019., 09:46   #11
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Pa lijepo sam napisao da od više proizvoda tog tipa koje sam kupio OVDJE i ONDJE najkvalitetnijim se pokazao onaj kupljen ONDJE.

Ovo bi bila dva najpopularnija uredjaja po geizhals.
TP-Link N300 https://www.nabava.net/search.php?q=TL-WN881ND
TP-Link 300N https://www.nabava.net/search.php?q=TL-WN821N

Doduše, oba su 2.4GHz.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 23.12.2019. u 09:55.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 09:53   #12
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ti adapter su baš dobrano hit&miss. I to uglavnom miss. Zadnji kojeg sam bio kupio je bio neki Mantistek s banggood i taj mi je bio stvarno solidan. Baš sam gledao, više ga nemaju u ponudi. Od ovih drugih ima sam par raznih, nešto iz Kine direkt, nešto iz Kine preko domaćih trgovina i svi su me razočarali. Neki jednostavno prestanu radit, druge moraš svako toliko ištekat i ponovno uštekat, dok treći imaju drivere koji uzrokuju probleme.
ajd da malo podkurim sad

gdje to si napisao, osim "Mantistek s banggood" je bio ok
nit točan model nit link na neki dučan

pokretač teme je pitao, šta kupit, ja osobno sugerirao dlink i tp-link, sa time se neče zahebat garant.
E sad, ako se njemu dade čekat mjesec i pol, za neki usb wifi od 5$, i poslije doč plakat ovdje, neka ..


sretni blagdani.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 10:05   #13
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Alfa je valjda jedini proizvođać wifi usb adaptera gdje možeš biti siguran u čip koji se nalazi unutra prije nego ga kupiš.
Ja sam svoju sa rtl8812au naručio sa eurodk webshopa.
Preporučio bi veći model naspam ovih mini, a rtl8812au čip radi linux (neslužbene) podrške.
Točan model koji sam uzeo:
https://www.alfa.com.tw/service_1_detail/11.htm
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 10:15   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A baš si KV Ložač

Izgleda da je legla wikidevi stranica gdje se fino vidi chipset, izvedba, ...
Radi je bi TL-WN822N i da je Artheros chipset,
ako ne griješim V1 i V2 su Artheros.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 10:21   #15
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 985
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Alfa je valjda jedini proizvođać wifi usb adaptera gdje možeš biti siguran u čip koji se nalazi unutra prije nego ga kupiš.
Ja sam svoju sa rtl8812au naručio sa eurodk webshopa.
Preporučio bi veći model naspam ovih mini, a rtl8812au čip radi linux (neslužbene) podrške.
Točan model koji sam uzeo:
https://www.alfa.com.tw/service_1_detail/11.htm

Alfa ima jako popularne adaptere koji se često krivotvore. Kad se radi o Alfi treba kupovati od pouzdanih prodavača jer je inače dobra šansa da će biti krivotvorina ako se kupi od random kineskog sellera, pogotovo ako je sumnjivo jeftina.
Inače adapteri su im odlični.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 10:53   #16
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Alfa ima jako popularne adaptere koji se često krivotvore. Kad se radi o Alfi treba kupovati od pouzdanih prodavača jer je inače dobra šansa da će biti krivotvorina ako se kupi od random kineskog sellera, pogotovo ako je sumnjivo jeftina.
Inače adapteri su im odlični.
Pa preporučio sam mu dobar i ozbiljan webshop što se toga tiče, s kojeg sam i sam uzeo.
Kupovina krivotvorina sa ejeba mi nije bila opcija...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 10:54   #17
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
gdje to si napisao, osim "Mantistek s banggood" je bio ok
Umjesto da "kuriš" čitaj: lijepo sam napisao da taj uređaj više nemaju u ponudi. Naravno da sam ga htio linkat ali ga nema tamo više. Sav ostali OT s tvoje strane ću ignorirat skroz, samo produbljuje tu rupu koju kopaš.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2019., 12:41   #18
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 985
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Pa preporučio sam mu dobar i ozbiljan webshop što se toga tiče, s kojeg sam i sam uzeo.
Kupovina krivotvorina sa ejeba mi nije bila opcija...

Naravno, samo napominjem da je to bitno kod Alfe jer ljudi znaju ignorirati preporuku shopa i naručiti sa eBaya direkt pa dobiti fake.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 10:58   #19
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Zahvaljujem svima na mišljenjima, i kvalitetno ste me uputili.

Isprobao sam par (posuđenih) usb kartica (dvije nano i jedna tp link s antenicom. Ovi nano bez antene su po mojem mišljenju smeće. Dobri su ako je ap u istoj sobi ili na nekih 2 metra udaljenosti, ali sve povrh toga stvara probleme. Čak i mahanje ruke između signala stvara probleme (pad brzine i pucanje veze). TP-link s antenicom (da me ubiješ nisam zapisao točan model), nije loš što se tiče hvatanja signala, ali zna imati problema sa pucanjem veze (što je mnogo iritantno ako čovjek igra ugodan cs meč....)

U međuvremenu dogodio mi se je jedan Eureka događaj, potpomognut kvalitetnom dozom kuhanog vina i rakije Iz ladice vadim stari Huawei P7 (paučina na ekranu naravno), palim WIFI, tether preko USB-a na kompjuter i internet radi u punih 50 Mbs. Drivera nikakvih nije trebalo, veza ne puca, latencija ništa veća nego s pravom karticom... Dajem toplu preporuku (može bilo koji android s dobrom i kvalitetnom Wifi karticom) kao kratkoročno riješenje.

Šteta je samo što smetjari iz Microsofta nisu omogućili USB tether s Lumiom 950 jer bi onda u kompletu imao i stolni sat (sada je stolni sat) i wifi karticu.

I sada još samo odlučiti da li alfa karticu ili neku PCI....
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 12:10   #20
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nikad ne bi uzimao Kasens, Alfa, Blueway,Signalking,Wificity,wifisky,Comfast itd.
Za te proizvode čak ne postoje Web stranice , a ako i postoje nema tih tipova navedenih a specifikacije su im više nego smješne.

Kao što kolega reče D-Link, TP-LINK , Asus ..... dolaze u obzir samo sa vanjskim antenama radi većeg dometa.


PCI kartice bi izbjegavao jer ako je na desktop računalu antena je nisko i između lima kućišta i zida te tako ima manji domet, a produžni kabal koaks za izvuć antenu uviše je problem sa gušenjem signala npr. RG58 (-1dB po metru) ili RG174 (-2dB po metru) a -3dB je gubitak pola signala u prijemu i predaji. Zato je bolje USB (do 5m) ili LAN priključak wifi adaptera.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 14:26   #21
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Citiraj:
Autor keyser_s()ze Pregled postova
Šteta je samo što smetjari iz Microsofta nisu omogućili USB tether s Lumiom 950 jer bi onda u kompletu imao i stolni sat (sada je stolni sat) i wifi karticu.
Dobro si se snašao. Jedno pitanjce, zašto baš Lumia kao stolni sat?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 15:34   #22
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Dobro si se snašao. Jedno pitanjce, zašto baš Lumia kao stolni sat?
Zakaj ne.

Bežično punjenje + 1440p amoled ekran s always on.

Za wifi adapter bi bila dobra jer hvata signal kao niti jedan drugi mobitel koji sam imao prilike držati u ruci (signal mreže isto tako). Hardverski je to bio moćan mobitel, samo je na žalost softwear bio pun bugova i neoptimizacije (malo za offtopic).

Zadnje izmijenjeno od: keyser_s()ze. 29.12.2019. u 16:16.
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 19:39   #23
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Nikad ne bi uzimao Kasens, Alfa, Blueway,Signalking,Wificity,wifisky,Comfast itd.
Za te proizvode čak ne postoje Web stranice , a ako i postoje nema tih tipova navedenih a specifikacije su im više nego smješne.
Malo smješno jednu Alfu gurat u prvu grupu. Meni je iskreno smješno promijeniti specku hardwera bez da korisnik može na službenim stranicama dobiti info o tome. Što druga grupa proizvođaća koje si naveo uredno rade.
I da, https://www.alfa.com.tw/
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2019., 08:25   #24
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...i onda na toj stranici uopće ne nađeš tip uređaja koji namjeravaš kupiti u 95% slučajeva a kamoli točne specifikacije.
Na oglasnicima još gore, kaže 2W izlazne snage a za to USB2.0 nema dovoljno struje ili npr. prastari čipset 8187L sa " b,g,n " itd.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2019., 10:08   #25
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
...i onda na toj stranici uopće ne nađeš tip uređaja koji namjeravaš kupiti u 95% slučajeva a kamoli točne specifikacije.
Na oglasnicima još gore, kaže 2W izlazne snage a za to USB2.0 nema dovoljno struje ili npr. prastari čipset 8187L sa " b,g,n " itd.
Na oglasnicima su uglavnom fake Alfini adapteri, toliko o tome.
A izlaznu snagu rađe nebi komentirao, prvenstveno jer sam mišljenja da ista i nije jedina bitna stvar na wifi adapterima/AP-ima/wifi routerima, a tako izraženu (u W) je ne nalazim ni za recimo popularni TL-WN722N, koji eto ima tri revizije, i nezna se dok ne kupiš koji je čip u adapteru. U skladu s time ni dali ga možeš upogoniti za sve što si eventualno poželiš. I tu jedino Alfa odskače, ostali skrivaju i taj podatak ko zmija noge.
Ugl., po meni, što se USB adaptera tiče, Asus (iskreno mislim preskup) i Alfa.
Eventualno Edimax, ali koliko sam tražio, nije kod nas na tržištu bilo ono što sam tražio od njih.
Za kraj, tko traži izlaznu snagu, izlazi najčešće van zakonske regulative i tu je često "snađi se druže" pravilo.
Dakle složimo se da se apsolutno ne slažemo.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2019., 14:14   #26
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
https://www.alfa.com.tw/products_detail/7.htm
Pa u naslovu "Kali" , pa obrnuto pikazano "a"i "n" domet (svi znamo da je na većim brzinama manji domet)....a domet tek sa "plus two external high gain antennas" i još "AWUS036NHA comes with lastest 802.11ac standards"
A tek kad vidimo da VF signal na 2,4Ghz od Alfe se ponaša drugačije od drugih takvih uređaja na 2,4GHz što se tiče "penetrate walls"
ps: taj uređaj troši max 160mA a izlazna snaga je do pola uložene....


Znači da se slažemo , da se ne slažemo po pitanju Alfe.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 30.12.2019. u 14:25.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2019., 19:42   #27
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Imam https://www.links.hr/hr/mrezna-karti...rezu-053503115 , nikakvih problema s njim, full signal na nekih 8 metara udaljenosti od AP-a, nikad problema.

Koju brzinu neta imaš i koliko ti gura taj adapter na 5Ghz? jel dobiješ punu brzinu providera?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2019., 20:16   #28
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Može se zaključiti logično približno .
Ako "n300" adapter gura blizu 150Mbps , a ac1900 adapteri (n300+ac1600) rijetko koji preko 400Mbps na 5Ghz.

Taj Asus ac433 bi bio ispod 200Mbps..
Još kad napišu dvije antene 4,56dBi , a znamo da je dipol dug 2,5cm za 5Ghz dobiti 2.15dBi , a sve manje mjere antene imaju i manje dobiti od dipola.
Kakve su mu tek "interne" antene za 2.4Ghz (dipol je 6cm)
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2019., 00:06   #29
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
jbg, pogubio sam se više u ovim oznakama.. znači ovih 150Mbps bi ustvari bilo 150Mbita, što znači dijeljeno s 8 iznosi oko 18MB/s - imam bnet 150Mbita vezu i toliko dobijem na kompu preko kabela kad skidam.. što opet znači da bi s tim gore wlan adapterom trebao dobiti full brzinu od bneta?
imam asus adapter na drugom kompu, pa ako nekim slučajem rikne da znam koji drugi kupiti

Zadnje izmijenjeno od: John Creasy. 31.12.2019. u 00:13.
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2019., 05:35   #30
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
jbg, pogubio sam se više u ovim oznakama.. znači ovih 150Mbps bi ustvari bilo 150Mbita, što znači dijeljeno s 8 iznosi oko 18MB/s - imam bnet 150Mbita vezu i toliko dobijem na kompu preko kabela kad skidam.. što opet znači da bi s tim gore wlan adapterom trebao dobiti full brzinu od bneta?
imam asus adapter na drugom kompu, pa ako nekim slučajem rikne da znam koji drugi kupiti
Po mojim novostečenim znanstvenoistraživačkim iskustvima jok. Računaj na sljedeći način: maksimalna brzina WIFI-a (nazivnu po proizvođaču) podijeli sa dva (i to u najboljem slučaju koji je jako rijedak).
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na