Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2020., 18:07   #271
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
velike decke da pricaju o temi dalje.
Ako si ti krme od +100kg nije nuzno i da ostalima u temi inputiras isto... Koja tema ?
Samo teorija urote i pametovanje sta bi bilo kad bi bilo... no vec ocekivano od tebe da se pojavljujes iskljucivo u takvim raspravama gdje mozes nosalantno naklapati praznu slamu i pozivati se na "pamet"
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 19:14   #272
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
evo da zaključim priču o povratu sata u SD.
Sat poslan u srijedu, novci u cijelosti sjeli danas na račun koji sam naveo u povratnoj dokumentaciji.
Tako da ove fore šta pišu po web sajtu nemaju veze sa povratom.
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.01.2020., 19:19   #273
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Kada ti istresem 200k kn...
Nemaš ti te pare pa ti cijela priča pada u vodu odma u startu.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I upravo iz tog razloga takvo tumacenje zakona za hrvatskog trgovca moze biti problematicno
Možeš li molim te konačno shvatiti da ovo nije "hrvatski zakon" na štetu "hrvatskog trgovca" koji mu nanosi "balkanski potrošač"?
Povrat postoji u svim zemljama EU, vjerovatno i u svim europskim općenito.
Taj zakon je u HR na snazi nekih 15 godina, na zapada vjerovatno i puno duže.
Kako već sve trgovine po HR i europi nisu bankrotirale?
Tupiš ovdje po forumu o nečemu što je uneseno u zakon prije 15 godina, kao da je sad od 01.01.2020. stupilo na snagu pa si ti eto sad hakirao sistem i otkrio "propuste".

Citiraj:
sto i je sustina mojeg pitanja - ide li ovaj zakon na direktnu stetu trgovcu?
Da, ovaj zakon ide na direktnu štetu trgovca, kao što ide i još jedno par stotina zakona koji njemu ne pašu.
To ti se zove rizik poslovanja i to je odgovornost trgovca koju je on preuzeo kad je otvorio firmu.
Zakon koji ovo određuje se zove "Zakon o zaštiti POTROŠAČA", a ne zakon o zaštiti trgovca.

P.S. Odi na neostar.hr, možeš kupiti auto online i vratiti ga u roku 15 dana.
Malo se provozaš, prevezeš koji frižider i vratiš im ga nazad.
Samo ti vidiš problem u tome, čak ga ni trgovci ne vide niti se bune jbt.





Ponavljam, pričamo o nečemu što je na snazi od pamtivjeka, a ti sad otkrivaš toplu vodu, čemu, zašto, ne znam...

Zadnje izmijenjeno od: panasonic. 17.01.2020. u 19:27.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:33   #274
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
P.S. Odi na neostar.hr, možeš kupiti auto online i vratiti ga u roku 15 dana.
Malo se provozaš, prevezeš koji frižider i vratiš im ga nazad.
Samo ti vidiš problem u tome, čak ga ni trgovci ne vide niti se bune jbt.





Ponavljam, pričamo o nečemu što je na snazi od pamtivjeka, a ti sad otkrivaš toplu vodu, čemu, zašto, ne znam...
Nisi se uspio naspavati? Vidim da i dalje čitaš bez razumijevanja i opet daješ primjer koji ti ne ide u korist.

Gdje ovdje piše da ćeš dobiti novac nazad? Piše da će naći novo vozilo za tebe, što, ako razumiješ hrvatski jezik i mozak ti može procesuirati složenu rečenicu, znači da ako nisi zadovoljan autom, izaći će ti u susret da ti omoguće zamjenu za drugi.

Ono što ne piše, su uvjeti tog povrata i ima li odbijanja vrijednosti za tih 15 dana korištenja, za što ipak moraš doći do ugovora kojeg potpisuješ kupnjom tog auta.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:43   #275
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Dobivaš novce nazad naravno, puni iznos, a uvjeti su ti navedeni na samom sajtu, sve u skladu sa zakonom, bitno je jedino da ne prijeđeš više od 1000 km i da auto nema oštećenja naravno.
Okani se zakona i odi nešto fotografirat, to ti je krajnji doseg.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:46   #276
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
ovi šta tvrde da trgovci mogu umanjiti vrijednost nakon raskida ugovora unutar 14 dana su sigurno oni koji su najebali od trgovaca tj jeleni koji su nasjeli na to pa sami sebe uvjeravaju


nickross je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:46   #277
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Dobivaš novce nazad naravno, puni iznos, a uvjeti su ti navedeni na samom sajtu, sve u skladu sa zakonom, bitno je jedino da ne prijeđeš više od 1000 km i da auto nema oštećenja naravno.
Okani se zakona i odi nešto fotografirat, to ti je krajnji doseg.
Naravno da su navedeni, ali ih nisi pročitao s razumijevanjem, pa dalje trkeljaš po običaju...što ti je krajnji doseg, jel

Citiraj:
Kupac je prema Zakonu o zaštiti potrošača dužan snositi izravne troškove povrata robe ako koristi svoje pravo na jednostrani raskid ugovora.

Kupac je sukladno članku 77. stavak 5. Zakona o zaštiti potrošača odgovoran za svako umanjenje vrijednosti kupljenog proizvoda koje je rezultat rukovanja kupljenim proizvodom. Prilikom povrata vozila povodom raskida ugovora proizvod (motorno vozilo) mora odgovarati stanju u trenutku isporuke, uzimajući u obzir prirodno trošenje (radi provjere proizvoda) prema prijeđenom broju kilometara od isporuke vozila. Taj broj kilometara ne smije biti viši od 1.000 km od stanja prijeđenih kilometara na motornom vozilu u trenutku kada je isto preuzet od strane kupca. Za svaki više pređeni kilometar, izvan prethodno naznačenog limita od 1.000 km, kupac je dužan platiti 3 kn (bez PDV-a) po prijeđenom kilometru, odnosno najmanji iznos od 1.500 kn bez pripadajućeg iznosa PDV-a.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:47   #278
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
pa to je on i rekao
kaj se boksaš sam sa sobom
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:55   #279
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Ma pusti ga, eno vidim da je stručan u temi o vinima, to objašnjava dosta toga.
Posljedice se vide u postovima.

Prvo kaže ne dobiješ novac, sad kad vidi da je provalio glupost sad opet bolda i podvlači ono što ja ionako i govorim, lol.
Ništa ja tu ne kužim šta njemu nije jasno.


@Kristijan, javi se Ivanu na PM, on će ti sve objasniti.
Ako ti iz dosadašnjeg izlaganje i dalje nešto nije jasno onda ti nema pomoći.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 23:55   #280
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Jos nisam dobio odgovor btw, pa i dalje laprdamo u prazno evidentno, ali meni se cini da tu ljudi imaju problema prvenstveno sa razumijevanjem tematike, pa cu probat pojednostavit, di u zakonu pise smije li trgovac ili ne tretirati robu u povratu sa ostecenom ambalazom kao proizvod umanjene vrijednosti, odnosno di pise crno na bijelo da svi shopovi kojo imaju izvjesen cjenik umanjenja cijene povrata u slucaju odredenog stanja ambalaze to ne smiju naplatiti? Eu zakon, nas zakon, svejedno. Tko utvrduje kojem proizvodu je ambalaza sastavni dio samog proizvoda i sto proizvod je? Ako trgovac dobije ovjereni dokument proizvodaca koji kaze da je pakiranje sastavni dio njihovog proizvoda, moze li se to jednostavno pobiti? Sto konkretno znaci utvrdivanje funkcionalnosti proizvoda, jel to znaci da mogu kupiti svrdlo u bauhausu, otpakirati ga i izbusiti par rupa te ga vratiti kad utvrdim da je funkcionalno i busi rupe? Sto bi trgovac trebao sa tim, bezrezervno prihvatiti takav povrat ako je unutar 14 dana? Tu mislim da se varate, jer na trgovcu je da prihvati ili odbije povrat, a na kupcu da reagira na eventualnu odbijenicu prijavom. Ako medijator ispred inspektorata zakaze u pritisku prema trgovcu ili trgovac procjeni da je zakinut, ide sud i na svakoj je strani da dokaze svoje. Naravno da ce se vecina rjesiti na racun kupca, pa u mnogome gdje i nebi trebalo, kao sto vecinom do sada uvijek i je, ali zlocudno je pisati da zakon govori nesto sto eksplicitno nigdje ne pise i glumiti da je unutar tih 14 dana kupac sveti gral i moze raditi sa robom sto god ga volja. Takoder, napisati da manje vise svi IT shopovi u Hrvata posluju jako dobro je suludo nakon sto je hrpa malenih pa i onih vecih kroz godine propala.

I ne, nisam najebao zbog tog zakona, nisam u informatici niti me taj zakon ikako kaci ili ostecuje, jesam proizvodac/trgovac ali grupe proizvoda koja se radi po specifikaciji kupca pa me zakon lijepo opisao i zastitio.

Edit: U Ivanovom primjeru opet fali informacija sto i tko, te kako utvrduje detalje u slucaju takvog povrata. Trgovac, naravno. Kupac moze u slucaju odbijenice samo tuzit, zakon ga tu eksplicitno NE STITI, niti ce netko od nadleznih izaci van i rec trgovcu suti i uzmi auto natrag. I opet, radi se o promo akcijama trgovaca za koje propisuju svoje uvijete, nide veze sa zakonom o kojem pricamo.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 18.01.2020. u 00:06.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2020., 00:08   #281
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Više vas je onda koji ne razumijete pročitano...

Ajmo crtati...

Dođeš u Neostar, kupiš auto za 300 000 kn. Nakon 14 dana i 990 km dođeš nazad i kažeš neću auto, daj pare.

Nećeš dobiti 300 000 kn nazad. Dobit ćeš 300 000 kn umanjeno za iznos eksploatacije apsolutno svakog potrošnog dijela na tom autu, a ima ih jako puno.

Sad ne znam koliki intelektualni zahvat treba da si ovo prevedete na druge proizvode, ali pokušajte.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:13   #282
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Lol, ti si puko skroz.
Daj čovječe pročitaj polako s razumijevanjem to što si podvukao, nema eksplotacije, jos ti sami kažu da se uzima u obzir da će se vozilo "potrošiti" tijekom tog probavanja.
Komedija.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:17   #283
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Sad ne znam koliki intelektualni zahvat treba da si ovo prevedete na druge proizvode, ali pokušajte.
ok, vratio sam u mall ovo što sam linkao gore i btw. ignoriraš mi odgovorit već 2x

čovjeka nije jebala ambalaža uopće, samo je unutra pregledao jel uređaj netaknut, ambalaža rastrgana, sve 5, full povrat idemo dalje

vjerujem da bit ako bilo i u drugom dućanu
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:24   #284
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Vozilo mora odgovarati stanju u kojem si ga preuzeo, uzimajući u obzir trošenje tog auta.

Ne znam što tu nije jasno, jer koliko vidim, i dalje misliš da će ti dati da se 1000 km voziš i vratiš im auto s potrošenim kočnicama, gumama...
Eto, probaj pa javi kako je prošlo.

Evo, ne budi lijen, išao sam čitati EU consumer rights jer naravno...ofrlje je prevedeno na rvacki
https://www.which.co.uk/consumer-rig...ts-regulations

Citiraj:
A deduction can be made if the value of the goods has been reduced as a result of you handling the goods more than was necessary.

The extent to which you can handle the goods is the same as it would be if you were assessing them in a shop.
Prevedeno, "umanjenje vrijednosti robe" je po ovome sve što prelazi baratanje robom kao da je pregledavanje u trgovini.

Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ok, vratio sam u mall ovo što sam linkao gore i btw. ignoriraš mi odgovorit već 2x

čovjeka nije jebala ambalaža uopće, samo je unutra pregledao jel uređaj netaknut, ambalaža rastrgana, sve 5, full povrat idemo dalje

vjerujem da bit ako bilo i u drugom dućanu
Blister pakiranja sam već objasnio nekoliko postova prije toga, skupa s time da će trgovina na svoju štetu riješiti takav povrat, bez izazivanja negativnog publiciteta. Da ti je to odbio, zbog zakona koji nije ni crn ni bijel, nego siv (što panasonicu pokušavamo objasniti već dva dana), jednako ste u pravu i ti i trgovina i to tek na sudu može biti odlučeno, pa poslužiti kao presedan za neke buduće slučajeve.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 18.01.2020. u 00:31.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:25   #285
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
@ Pana
Kao sto vec rekoh, a iz ovog promjera je razvidno, da trgovac propisuje uvjete nastavno na zakon, opet te pitam, tko u ovom slucaju konkretnom slucaju oducuje prihvaca li se povrat ili ne i na koji nacin kupca zakon stiti ako trgovac kaze duzni ste nam xxx novaca jer stavke xxx ne odgovaraju nasim specifikacijama stanja proizvoda za povrat? Da skratim, nikako. Trgovac prihvati povrat uz fakturu i tuzi za naplatu, trgovac odbije povrat i kupac mora tuzit da ostvari svoja prava. Na obje strane je da dokazu svoje, na sucu da odluci.
Suludo je pomisliti da mozes besplatno voziti auto i vracati ga svakih 14 dana bez pitanja i ikakve cijene, just saying. Ti upravo to pokusavas progurati sirokoj grupi konzumera, neko bi mogao najebat zbog takvog plasticnog,
jednostranog tumacenja.

I ne, nista nije razvidno iz tvog dosadasnjeg izlaganja, osim da nisi bas ugodna osoba.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:35   #286
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
čovjeka nije jebala ambalaža uopće, samo je unutra pregledao jel uređaj netaknut, ambalaža rastrgana, sve 5, full povrat idemo dalje

vjerujem da bit ako bilo i u drugom dućanu
Svugdje je tako, vraćao sam već par puta razne stvari.
Bio to usb stick ili auto iz neostara, zakoni i pravila su ista, vraća se uvijek puni iznos.
Hrpa je primjera ljudi po forumu, a nema ni jednog primjera umanjenja cifre, pametnom dosta, a ostali nek odu lokat vino :rofl:
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:40   #287
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
također, vraćao sam im monitore, i gamepad xboxov, svugdje sam morao malo razjebat kutiju, ali nitko nije kutiju previše doživljavao, samo ih je zanimao proizvod, ambalaža ne, barem je to moj dojam

nego kad već ima ovih koji stoje uz umanjenje vrijednosti, jel ikad itko platio kakve penale? pa da podjeli iskustva, kakav proizvod, kakva ambalaža, koji dućan?
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:46   #288
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Zadnjih pola sata vrtim uvjete povrata raznih trgovina i na većini nailazim na cjenike slične ovom od iStylea.

Definitivno bi bilo zanimljivo čuti iskustvo iz prve ruke, ali trgovci nisu blesavi da ovakve stvari stavljaju u uvjete kupovine i povrata, a da se prije nisu detaljno konzultirali s odvjetnicima.

http://istyleprod.s3.amazonaws.com/H..._proizvoda.pdf

"Utvrđivanje funkcionalnosti" je prema iStyleu vizualna provjera da uređaj na sebi nema oštećenja, što se poklapa s onim opisom na engleskom...ništa više od onog što možeš u trgovini.

Sasvim druga vrsta "robe", ista priča...
https://www.galileomen.com/hr/Odgovo...jednosti-robe/
https://www.vbz.hr/povrat-i-reklamacije/
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 18.01.2020. u 00:56.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 00:56   #289
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
ok, već smo davno zakljkučili da gotovo svi imaju to u svojim uvjetima, to stoji

ali nismo vidjeli niti jedan primjer di je netko za to actually penaliziran
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 08:30   #290
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Shvacate li vi da ste već 3 strane u krivoj temi ili treba lock sad pa da se prebacimo gdje treba ?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 09:40   #291
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Shvacate li vi da ste već 3 strane u krivoj temi ili treba lock sad pa da se prebacimo gdje treba ?
pa ajde da admin napravi temu "prava potrošača" i sve prebaci tamo, očito ima interesa za takvom temom
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 10:29   #292
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ima tema garancije, povrati i ine pizdarije, može se tamo nastaviti.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 16:49   #293
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Nemaš ti te pare pa ti cijela priča pada u vodu odma u startu.
Sreca moja je da imam forumskog anonimusa panasonika da mi skrene pozornost na tu neistinu. Mwa! <3

Citiraj:
Možeš li molim te konačno shvatiti da ovo nije "hrvatski zakon" na štetu "hrvatskog trgovca" koji mu nanosi "balkanski potrošač"?
Nego ciji, brazilski?

Citiraj:
Kako već sve trgovine po HR i europi nisu bankrotirale?
Kapacitetu poput tebe nije jasno da steta ne mora znaciti da netko "bankrotira", nego da jednostavno ne ostvaruje adekvatnu dobit.

Tvoje vracanje proizvoda unutar 14 dana iz hira donosi direktnu stetu trgovcu ukoliko ne snosis odredjene obveze iz tog odnosa. Shvatjas li to? Na snazi je zakon koji omogucuje da tvoja hirovita malograšanština nanese nekome stetu.

Ukoliko ti i tvoji birtasi smatrate da je to OK, to je zaista pohvalno, no i dalje nije niti najmanje normalno.

Citiraj:
Tupiš ovdje po forumu o nečemu što je uneseno u zakon prije 15 godina, kao da je sad od 01.01.2020. stupilo na snagu pa si ti eto sad hakirao sistem i otkrio "propuste".
Ne, to je tvoje pervertiranje realnosti.

Moje pitanje je bilo vrlo jednostavno, i kao i obicno, za limitirane cu ga ponoviti koliko god puta treba - steti li ovaj zakon direktno trgovcu? Po svemu sudeci, steti, jer nisam dobio konkretan odgovor kako *ne steti*. I kada vec steti, postavio sam dodatno pitanje - koji je tocno benefit za kupca, osim mogucnosti za izdrkologiju.

Citiraj:
Da, ovaj zakon ide na direktnu štetu trgovca,
Sjajno. Napokon!

A zasto?

Citiraj:
kao što ide i još jedno par stotina zakona koji njemu ne pašu.
Ne radi se ovdje o tome odgovara li ti nesto ili ti ne odgovara, nego o tome da je zakonodavac omogucio nanosenje stete temeljem subjektivnosti, hira, zluradnosti ili pukog kretenizma.

Mozes li mi dati primjer slicnog zakona?

Citiraj:
To ti se zove rizik poslovanja i to je odgovornost trgovca koju je on preuzeo kad je otvorio firmu.
Ne, to se zove tlacenje u ovom slucaju.

Jednako kako trgovac ima "rizik poslovanja", tako bi i potrosac trebao imati "rizik poslovanja". Sto u ovom slucaju ne samo da nema, nego uopce nije primjenjivo i direktno je stetno trgovcu.

Citiraj:
Zakon koji ovo određuje se zove "Zakon o zaštiti POTROŠAČA", a ne zakon o zaštiti trgovca.
Tako je, zove se Zakon o zastiti potrosaca, a ne Zakon o steti trgovca, i jos uvijek cekam da mi netko od vas nobelovaca objasni od cega je to potrosac *zasticen* kada bezuvjetno moze vratiti bilo koji proizvod, cak kada ga i ne vrati istovjetno preuzetom (odnosno, osteti ambalazu ili stogod).

Zbog takvog brdjanskog stava pola trgovaca na EBayu vise ne zeli ni cuti za Kretenoaciju i slati ista ovdje, jer ste hakovali njihov "Zakon o zastiti potrosaca" i pravili se mutavi dok su paketi uredno stizali.

Citiraj:
Ponavljam, pričamo o nečemu što je na snazi od pamtivjeka, a ti sad otkrivaš toplu vodu, čemu, zašto, ne znam...
Vidis, upravo zbog ovakvih ravnozemljaskih pogleda si tu gdje jesi. Milijarde muva jedu govna, panasoniše, pa krenuo onda i ti, jel?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 17:04   #294
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Jbt koje filozofije oko necega sto u cijeloj EU nije sporno a i prisutno je u vecini ostatka svijeta sa varijacijom na temu. Zakon nije donesen sa ciljem da osteti trgovca. Ako udjes u fizicku trgovinu, proizvod mozes pogledati. Vidjeti TV u akciji npr. Ako ga narucujes na daljinu, nista od toga ne mozes. Da se toliko zlouporabljuje da ne ostvaruju adekvatnu dobit, trgovine bi zatvorile webshopove ili prestale slati robu, tako jednostavno. Nitko ih ne moze natjerati da vracaju novac ako je kupljeno u trgovini.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 17:29   #295
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
pa ajde da admin napravi temu "prava potrošača" i sve prebaci tamo, očito ima interesa za takvom temom
Pa ova tema je čisto ok za takve stvari i nema potrebe još nešto otvarati.

Garancije, povrat novca, zamjena robe...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 17:37   #296
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
također, vraćao sam im monitore, i gamepad xboxov, svugdje sam morao malo razjebat kutiju, ali nitko nije kutiju previše doživljavao, samo ih je zanimao proizvod, ambalaža ne, barem je to moj dojam

nego kad već ima ovih koji stoje uz umanjenje vrijednosti, jel ikad itko platio kakve penale? pa da podjeli iskustva, kakav proizvod, kakva ambalaža, koji dućan?


kolega prije par godina uzeo SSD za laptop tu u linksu u brodu.. došao kući, vidio da mu ne paše konektor (pcie - sata) i otišao vratit u trgovinu.. smanjili su mu iznos zbog ambalaže.. sjećam se da je bio ljut ko ris u tom trenu, ali jbg pristao je na nešto manji iznos..
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 17:51   #297
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
kolega prije par godina uzeo SSD za laptop tu u linksu u brodu.. došao kući...
Upadaš u temu kao padobranac, priča se o kupnji na daljinu, tvoj kolega je kupio u fizičkoj trgovini i nisu uopće imali obvezu da mu išta zamjene.
Pošto je u tom slučaju to njihova dobra volja, onda oni diktiraju uvjete i to sve nema veze sa zakonom.

I dajte se stvarno prebacite u odgovarajuću temu.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 18:14   #298
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Sreca moja je da imam forumskog anonimusa panasonika da mi skrene pozornost na tu neistinu. Mwa! <3
Kolega, pretjeruješ naveliko a nedaš si reći.

U cijeloj Europi postoji ovakav zakon, u Americi možeš vratiti proizvod kako ga god kupio i vrate ti novac. I svuda kao i kod nas jako malo proizvoda se zapravo vraća.

A evo ti malo i još koji detalj o trgovini nad čijim sudbinom plačeš.

Kupovao sam laptop ženi, pred nekih mjesec dana. Pregledao x YouTube reviewa i skratio izbor na 2 modela, oba iz SD.

I odem sa suprugom da vidimo uživo koji nam više odgovara i da kupimo uređaj. U SD CC1 West nađem oba uređaja, zamolim trgovca da ga upali pa da mogu vidjeti ostale stvari.

Trgovac, relativno bahat, čudi se da pitam da se laptop upali. Veli on meni - pa gospodine, tko bi taj laptop kupio da radi izložen?
Ja mu kažem - pa to je izložbeni primjerak, ovako i onako ljudi po njemu brljaju i gledaju build quality.
Ne, on ustraje da laptope ne možeš isprobati. Ja mu kažem - okreni se oko sebe. Svi uređaji rade, mobiteli, televizori. Sve pokrenuto.

Da gospodine, al to su demo modeli. Kaže - imate li vi Windows doma. Reko da. Pa što onda imate paliti, znate kako izgledaju windowsi.

Znači ja sam poludio, nisam se htio svađati jer nema smisla. Samo ga pitam - jel vam s tom politikom onda bolje da ja oba uređaja naručim preko weba, isprobavam 13 dana, i onda jednog vratim? Uzmucao se lik, ja otišao doma.

Znači ti kolega žališ trgovca koji izložbene primjerke prodaje pod nove (jer eto, nisu bili pokrenuti), koji smatra da što imaš ti gledati uređaj kojeg bi kupio - jer eto imaš doma Windows - to je isto, i koji ne kuži da će imati više povrata uređaja ako ne dopustiš ljudima da testiraju u poslovnici naspram ako to ne dopustiš.

Par dana iza sam bio u Mediamarktu u Grazu - svi uređaji rade. Testiraj koliko god hoćeš.

Al eto, jadni naši trgovci - bankrotirati će od balkanaca malograđana. A ti isti trgovci rade ovo gore ili da ne spominjem da sam vikend uoči crnog petka neke stvari kod njih kupovao po nižim cijenama od tih "velikih akcija za crni petak"

Zato, polako sa žaljenjem. Nemaš koga žaliti iz dva razloga. Većina trgovina su obični muljatori, a razina prava koju daje naš zakon je općeprihvaćena razina u Europi.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 18:38   #299
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
To jednostavno NIJE istina. Kupujem dosta vani i nemrem se nacudit kaj vi ovdje pisete. Evo prvi shop kojeg dosta koristimo iz HR za informatiku, pise slijedece:

Your order should be returned in the same state that you received it – with complete documentation, undamaged, clean, and with all original packaging and parts.

If items are not returned in their original condition, you may not be refunded the entire amount of your purchase.

Alzashop

Cijela prica je krenula iz USA di je to dosta rasireno vec dugo, ali je i definirana, zato cete cesto vidjet da ekipa nosi robu sa neskinutim etiketama koje uredno odlazu i sakrivaju unutar robe, jer inace ne mogu vratiti u ducan.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 19:06   #300
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Uvjeti shopa ne mogu biti iznad zakona. I to gore se i dalje ne kosi sa nicim. Normalno da moras vratiti sve dijelove i proizvod da bude u originalnom stanju a ne npr ostecen.
Rista je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na