Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.10.2014., 08:04   #1
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
(riješeno) Problem sa novom grafickom ili napajanjem

Pozdrav ljudi,

molim vas za pomoć.
Vrlo vjerojatno mi ili nova grafička (XFX 290 DD) ili novo napajanje nisu ispravni (XFX TS 550W).

Priča u sažetoj verziji:

- stavio sam novo napajanje i grafičku u PC.
- PC se restarta u random vremenu između 5 sekundi i 2 minute od ulaska u windows
- nakon par uzastopnih restartanja krećem sa isprobavanjem raznih verzija drivera. Svaki uninstall sam radio iz safe moda i to sa http://www.guru3d.com/files-details/...-download.html, nakon čega bih otišao u normalni mod i instalirao nove drivere. Dakle postupak koji i inače radim, i koji je do sad uvijek radio bez problema.
- 1. bitan zaključak je da dok su god uninstalirani AMD driveri, komp radi bez problema i ne gasi se. Na osnov prvog zaključka sam neko vrijeme bio uvjeren da je riječ o nestabilnim AMD driverima.
- nakon što sam isprobao 10ak drivera sam odustao od toga i odlučio formatirati disk i instalirati čiste windowse
- nakon čiste instalacije sam išao instalirati 14.4 službene drivere (za njih se priča da su zadnji "rock solid" driveri), no bez sreće jer se komp opet gasio
- nakon toga sam ponovo ponovio postupak brisanja/instaliranja raznoraznih drivera, ali sve bez uspjeha
- 2. bitan zaključak je da se vrijeme do restarta (dakle normalno korištenje) u praksi povećalo nakon što sam isključio 3 dodatna hard diska. Nije to ništa značajno ali sad generalno restart kreće "tek" nakon nekih 30 sekundi od ulaska u windows (za razliku od toga što se prije događalo da se restarta već i nakon 5 sekundi). Na osnov ovog zaključka sam prebacio sumnju na napajanje.

Ne znam da li je stvar u grafičkoj kartici ili je možda riječ o napajanju (moguće da sa aktivnim driverima grafička potegne malo više struje a napajanje to ne može držati) ali rekao bih da definitivno nešto od njih dvoje ne radi dobro jer su ostale komponente bile ispravne do trenutka stavljanja novih komponenti.

Na žalost više nemam svoje staro napajanje ili grafičku da testiram ove tvrdnje (prodao ih prekjučer).

Trebala bi mi neka dobra duša iz Zagreba koja ima "jako" brand name napajanje (i provjereno ispravno pri radu sa zahtjevnijim grafičkim karticama) i mogućnost primiti ovu grafičku da vidimo da li će raditi kod njega. Ako ta kombinacija bude radila ispravno onda bih volio u tu cijelu priču ubaciti svoje napajanje da vidimo hoće li i tako raditi. Ako sve skupa bude radilo to znači da mi je ili nešto otišlo sa PC-em u 24h čekanja novih komponenti ili mi jednostavno iz nekog nepoznatog razloga matična ploča (http://www.asus.com/Motherboards/M5A78LM_LX_V2/) radi probleme sa ovom grafičkom. Za svaki slučaj sam stavio i najnoviji službeni bios od matične.

Možemo testirati kod vas ili kod mene, svejedno. Ako vam je lakše da to odradimo kod mene, nema problema, štoviše. Dođem autom po vas i vratim vas natrag.
Mislim da sa testiranjem možemo biti jako brzo gotovi, vrlo lako da će nam biti dovoljno manje od pola sata.
Ja sam inače na Laništu kod Arena centra. Nudim zlatni pan za vrijeme testiranja

Poslao sam sličnu molbu nekim članovima na PM, a ovo je za slučaj da ne odu online u skorije vrijeme ili da nemaju vremena pomoći.

Hvala unaprijed
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 23.10.2014. u 08:28.
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 08:43   #2
Osta
Premium
Moj komp
 
Osta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 280
Mos doc do mene ako ti se da, imam istu grafu (290) i sve radi super, ali ti slazes i rastavljas jer ja nemam vise zivaca za to. Takodjer, ako zelis nosit komp imam ti i hrpu ostalih grafa, maticnih i ostalih govnarija za isprobavanje dok ne nadjes sto zafrkava.
Osta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2014., 08:51   #3
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Osta Pregled postova
Mos doc do mene ako ti se da, imam istu grafu (290) i sve radi super, ali ti slazes i rastavljas jer ja nemam vise zivaca za to. Takodjer, ako zelis nosit komp imam ti i hrpu ostalih grafa, maticnih i ostalih govnarija za isprobavanje dok ne nadjes sto zafrkava.
Ajme super, dogovoreno!
Thanks

Možemo ostatak preko PM-a
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 09:01   #4
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
probaj pokrenut sistem samo sa integrušom
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 09:36   #5
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
probaj pokrenut sistem samo sa integrušom
Mogu, ali sliku neću dobiti jer nemam monitor sa VGA priključkom, niti imam VGA na dvi/hdmi adapter
Ali mogu doduše vidjeti hoće li se restartati ili će biti stabilan. No to mi neće dati odgovor ni na pitanje je li napajanje neispravno i ne može gurati 290, niti da li je grafička neispravna. Ali slažem se, može mi dodatno zajebati koncepciju ako i tada bude nestabilno

Probam i to pa javim.

EDIT: sve je solidnija mogućnost da je do matične... mamu joj.
http://www.tomshardware.co.uk/answer...us-m5a78l.html
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 23.10.2014. u 09:51.
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 18:44   #6
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Riješeno!
Bilo je do matične na kraju. Jednostavno ne radi u kombinaciji sa bilo kojom grafom iz 290 ergele, svašta.

Može lock, hvala!
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2014., 10:20   #7
max111
Premium
Moj komp
 
max111's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 542
Loša je to vijest obzirom da se radi o ploči i grafičkoj iz iste amd grupe pa nekakva logika bi bila da bi trebalo raditi bez problema pogotovo ako se stavi najnoviji bios na matičnu. Onda bi na specifikaciji matične trebalo naglasiti da postoji ograničenje u vezi grafičke ako je to službeno ili je samo kod tebe problem.
__________________

CPU Intel i7 6700K
MBO ASRock Z270 Extreme4
RAM Kingston HyperX (2x8GB)
VGA MSI GTX970 4G TF5
HDD (1TB Samsung F3, Samsung 960 EVO, WD Caviar Green 3TB)
PSU Corsair AX750W
Windows 10 x64
max111 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2014., 12:44   #8
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor max111 Pregled postova
Loša je to vijest obzirom da se radi o ploči i grafičkoj iz iste amd grupe pa nekakva logika bi bila da bi trebalo raditi bez problema pogotovo ako se stavi najnoviji bios na matičnu. Onda bi na specifikaciji matične trebalo naglasiti da postoji ograničenje u vezi grafičke ako je to službeno ili je samo kod tebe problem.
Nije samo do mene, kao što se lijepo vidi i sa linka koji sam stavio
A i kasnije sam pronašao još par sličnih tema koji raspravljaju točno kombinaciju ove ploče sa r9 290 karticama, tj. raspravljaju kako im ne radi.

Ne znam što točno ne štima u ovoj kombinaciji, ali se slažem da aposlutno nema smisla da ne radi. Ali eto, što je tu je.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2014., 13:11   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Ni prva ni zadnja kombinacija koja ne radi, samo je zahebano kad to otkriješ na vlastitoj koži jer nekad nije lako / jednostavno vračati ili mijenjati kupljenu komponentu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2014., 13:21   #10
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ni prva ni zadnja kombinacija koja ne radi, samo je zahebano kad to otkriješ na vlastitoj koži jer nekad nije lako / jednostavno vračati ili mijenjati kupljenu komponentu.
Evo, mislim da mi se sad po prvi put tako nešto desilo. A prvi PC sam si sastavio prije nešto manje od 20 godina.
Ovo je jedna od onih stvari koje sam slušao "na vijestima"
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na