Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.09.2014., 09:07   #1
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Zvucnik se "pokvario"

Pozdrav ljudi,

nedavno sam, napokon, kompletirao svoj 5.0 sustav. I sve je bilo ok do jučer (valjda sam punih tjedan dana bio miran... blago meni).

Jedan od front zvučnika, wharfedale diamond 9.5, je počeo "škangrtati" na određenim scenama u filmovima. Do tog lupkanja dolazi samo na jako niskim frekvencijama. Osjećaj je kao da se neka limica odlemila i sad vibrira i lupka.

Probao sam sve žive pjesme sa različitim tipovima basa, i ni jednom se nije pojavilo, a pojačao sam jako solidno. Tako da je izgleda stvarno riječ o najnižim frekvencijama koji znaju biti ukumponirani u LFE u filmovima.

Ono što me zanima je sljedeće. Da li mi iz ovoga netko može reći da je "90% riječ o tome i tome", te da li je to popravljivo i koliko bi me to koštalo ako se može popraviti?

Hvala!
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 09:17   #2
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
OK, probao si pjesme a sad ponovo stavi neki film pa poslušaj...da budeš siguran da je zbog tih LFE opcija. da se nešto otpojilo onda bi i dobar bas s muzike morao ponovit problem.
ako se onda čuje, sa zadnje strane odšerafi ploču sda konektorima, unutra je valjda i skretnica pa vidi jel se šta klima...

a s druge strane, možda bas ode u clip pa se to čuje kod jakih explozija i sl, dok kod muzike ti kao i mnogi "audijofili" stavit ton kontrole ne "0" pa ni nema takvih tonova...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2014., 09:29   #3
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
OK, probao si pjesme a sad ponovo stavi neki film pa poslušaj...da budeš siguran da je zbog tih LFE opcija. da se nešto otpojilo onda bi i dobar bas s muzike morao ponovit problem.
ako se onda čuje, sa zadnje strane odšerafi ploču sda konektorima, unutra je valjda i skretnica pa vidi jel se šta klima...

a s druge strane, možda bas ode u clip pa se to čuje kod jakih explozija i sl, dok kod muzike ti kao i mnogi "audijofili" stavit ton kontrole ne "0" pa ni nema takvih tonova...
Probao sam 2 različita blu ray filma, i na oba postoji problem. Ok, probam odšarafiti tu ploču pa izviditi situaciju taktilnim metodama.

I da, ne pojačavam dodatno bas kontrole. Razlog je jako jednostavan, bas mi je i ovako ponekad prejak u ovoj kombinaciji zvučnika i pojačala, ako išta budem mjenjao to je smanjenje basa. Tako da bezveze laprdaš za "audijofilizam"
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 09:36   #4
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
prejak??? šta bi bilo da imaš pošten woofer!!!
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 09:50   #5
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
prejak??? šta bi bilo da imaš pošten woofer!!!
Ti si valjda jedan od onih koji voli da mu bubrezi otpadnu bez obzira na to da li je autor pjesme to htio ili ne. Ja to ne volim. Ako treba biti basa u pjesmi, neka ga bude, ali ga ne želim nabijati na apsolutno svemu.

I keve mi, nikad nisam kuzio potrebu nekih ljudi da stavljaju 96 upitnika/usklicnika. Hajd u nekim svađama, ili ako netko piše potpune nebuloze, ali NHF brat bratu ti ih dereš skoro u svim odgovorima.

U svakom slučaju, hvala za ideju za zadnju ploču, javim ako štogod riješim/zaključim sa tim
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 10:03   #6
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
pa nije poanta u bubrezima ili krovu kuće nego da takve tonove koji su na zasebnom .1 kanalu NE MOŽE dat regularni bas zvučnik frontova....on nije konstruiran za to.
zato postoji woofer.

ali vibracije koje stvara "normalan" bas sa muzike trebao bi bit dovoljan da otkriješ što nije u redu. prema tome ja bi rekao da tebi bas zvučnik odlazi u kliping...

više interpunkcijskih znakova označava moju jaču reakciju.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 10:21   #7
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
pa nije poanta u bubrezima ili krovu kuće nego da takve tonove koji su na zasebnom .1 kanalu NE MOŽE dat regularni bas zvučnik frontova....on nije konstruiran za to.
zato postoji woofer.

ali vibracije koje stvara "normalan" bas sa muzike trebao bi bit dovoljan da otkriješ što nije u redu. prema tome ja bi rekao da tebi bas zvučnik odlazi u kliping...

više interpunkcijskih znakova označava moju jaču reakciju.
Naravno da nije ista stvar kao da imam subwoofer, ali 9.5 može svejedno proizvesti solidno niske frekvencije. Ali ti očito ne razumiješ što ti pokušavam reći - kombinacija mog receivera i ovih zvučnika je takva da je jednostavno bas prejak u određenim pjesmama, i "ubija" srednje tonove.

Za filmove mi je odlična kombinacija, ali za muziku mi je Rotel bio za 2 klase bolji. Ali iz razloga što u 90% slučajeva gledam filmove a u 10% slučajeva slušam muziku - to me ne dira toliko.

No otišli smo u off topic. Javim kad otvorim ploču i izvidim situaciju. Ako netko u međuvremenu ima još neku ideju neka slobodno podijeli
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 15:41   #8
tomislav_sb
Premium
Moj komp
 
tomislav_sb's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb <=> Slavonski Brod
Postovi: 224
Ako imaš na recieveru opciju skretnice, probaj mu odrezati frekvencije ispod 100, 150 HZ da eliminiraš ispod koje frekvencije ti se to javlja pa ćemo vidjeti što dalje...
tomislav_sb je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 15:54   #9
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor tomislav_sb Pregled postova
Ako imaš na recieveru opciju skretnice, probaj mu odrezati frekvencije ispod 100, 150 HZ da eliminiraš ispod koje frekvencije ti se to javlja pa ćemo vidjeti što dalje...
Ne znam da li imam, pogledam večeras kad mi završi posao. Javim da li imam/ispod koje frekvencije se javlja!
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2014., 16:26   #10
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
ali ako nije odabrao da IMA woofer, onda ne može rezati ništa jer mu AV rec SVE šalje na fronotve!
tak sa odabirom woofera (YES) može birat koliko da reže (bar tako mogu Pajo i Denon)
smirnoff je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2014., 16:41   #11
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
smirnoff, postoje av pojacala na kojima po kanalu podesavas frekvencije bez obzira na konfiguraciju zvucnika.

@Igor, probaj sa nekim testom frekvencija proc kroz cijeli donji spektar dok ne nades freq na kojoj zvucnik stuca,onda se pozovi na garanciju ako je imas
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2014., 15:14   #12
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Eh, dakle ovako: do niskotonskog zvučnika je, otišao je u vječna lovišta. Sa isključenim LFE je sve super, čim se uključi i treba drmnuti neki niski zvuk - škangrc.

Stavio sam ispravan zvučnik u kutiju od neispravnog i sve super, stavim neispravni zvučnik u "ispravnu" kutiju - škangrc.

Zvao sam provox jer su oni glavni uvoznik za wharfedale, nemaju ih na lageru, morat ću pričekati do nakon nove godine

Ako netko slučajno zna da bi netko drugi mogao držati takav zvučnik na lageru neka mi molim vas javi. Za sad sam osim provoxa zvao i avmax, za ove ostale su mi rekli da nema smisla zvati jer nema šanse da imaju rezervne dijelove za wharfedale :/

Probao sam naći i nekoga na ebay-u i na internetu općenito, ali bez sreće.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 12.09.2014. u 15:28.
Igorr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na