Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2024., 16:30   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Instalacija Linuxa na externi USB SSD, ali da ne poremeti Windows bootloader

Pozdrav,

Situacija je sljedeća:
Imam Win10 kao defaultni i jedini OS na kompu i želio bih da to tako ostane.

Iz znatiželje bih želio probati sljedeće:

Instalirati jednu Linux distribuciju na externi USB SSD, ali da mi ne poremeti trenutni ekosustav.

Znači kada taj USB SSD nije uštekan u komp, komp normalno boota direktno u Win10 kao i sada.

Kada uštekam USB SSD u komp, moram manualno prilikom startupa* ući u boot menu (tipka F11) i odabrati USB SSD kao boot disk.

Tada ili

1) prezentira boot menu odakle mogu birati hoću li Linux ili Win
2) boota direktno u Linux

Ako prilikom startupa ne uđem u boot menu (F11), onda opet direktno boota u Win10.

*pod startup mislim na onaj dio nakon paljenja kad se BIOS diže

Da li je to izvedivo, i kako ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 16:41   #2
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Pa instaliraj na vanjski disk i odaberi vanjski disk za instalaciju bootloadera. Nebre biti jednostavnije.



Hint: I/O performance je sranje.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2024., 16:59   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Pa instaliraj na vanjski disk i odaberi vanjski disk za instalaciju bootloadera. Nebre biti jednostavnije.



Hint: I/O performance je sranje.
Ok.
Nego, zašto onda ovaj savjetuje da se isključi Win disk ?
https://www.reddit.com/r/linux4noobs..._external_hdd/

Zadnji komentar.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 18:24   #4
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ok.
Nego, zašto onda ovaj savjetuje da se isključi Win disk ?
https://www.reddit.com/r/linux4noobs..._external_hdd/

Zadnji komentar.

Kljucni dio mog posta:


Citiraj:
odaberi vanjski disk za instalaciju bootloadera

U prvom postu se spominje da Ubuntu je pred godinu dana navodno imao Bug. Uglavnom - kao sto rekoh - pripazi da te pita gdje zeli instalirat OS (dakle nista auto > klik > klik > next > finish) i sve 5. Mene Fedora uvijek pita i ne dira drugi disk.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 18:59   #5
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ok.
Nego, zašto onda ovaj savjetuje da se isključi Win disk ?
https://www.reddit.com/r/linux4noobs..._external_hdd/

Zadnji komentar.
Zato da si slucajno svojom greskom ne smrdas bootloader na win disku (odnosno da ga ne pregazis s grubom).
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 20:42   #6
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Pa instaliraj na vanjski disk i odaberi vanjski disk za instalaciju bootloadera. Nebre biti jednostavnije.
Uspio, ovako kako si rekao.
Nisam znao da Linux instalacije nude install bootloadera gdje hoćeš, pa logično krenem googlat i onda me to odvede u svakakve komplikacije...

Inače digao sam distribuciju u VM-u u Windowsima, u njoj mountao USB disk i od tamo i instalirao distribuciju na taj disk.

U BIOSu je trebalo uključiti Legacy bootloaders, jer preko samo UEFI nije htio bootat.

Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Zato da si slucajno svojom greskom ne smrdas bootloader na win disku (odnosno da ga ne pregazis s grubom).
Da, vjerojatno radi toga.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 21:02   #7
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Uspio, ovako kako si rekao.
Nisam znao da Linux instalacije nude install bootloadera gdje hoćeš, pa logično krenem googlat i onda me to odvede u svakakve komplikacije...

Inače digao sam distribuciju u VM-u u Windowsima, u njoj mountao USB disk i od tamo i instalirao distribuciju na taj disk.

U BIOSu je trebalo uključiti Legacy bootloaders, jer preko samo UEFI nije htio bootat.

Linuxu je svejedno gdje i kako . Ja imam svoju custom instalaciju na USB sticku , UEFI sljaka normalno, nista posebno ne diram osim kompu velim da boota sa USB-a.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 22:14   #8
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Pa čak niti nije ptorebno instalirati linux na vanjski ssd. Samo s rufusom spržiš iso na ssd, i kod pokretanja imaš kod većine linuxa opciju live, da ih pokreneš bez instalacije sa ssda.


A možeš koristiti i neki multiboot tool poput Yumi, i tako si napravit multiboot linux usb s nekoliko live distribucija (ubuntu, fedora, zorin lite,...).


Ja imama takv multiboot s linuxom i live win, odlična stvar za imat pri ruci, a posluži super i za ovakva eksperimentiranja.





Iako i na laptopu paralelno vozim win + ubuntu već godinama bez problema.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 22:20   #9
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Pa čak niti nije ptorebno instalirati linux na vanjski ssd. Samo s rufusom spržiš iso na ssd, i kod pokretanja imaš kod većine linuxa opciju live, da ih pokreneš bez instalacije sa ssda.

A možeš koristiti i neki multiboot tool poput Yumi, i tako si napravit multiboot linux usb s nekoliko live distribucija (ubuntu, fedora, zorin lite,...).

Ja imama takv multiboot s linuxom i live win, odlična stvar za imat pri ruci, a posluži super i za ovakva eksperimentiranja.

Iako i na laptopu paralelno vozim win + ubuntu već godinama bez problema.

Live nije isto kao instaliran punokrvni sustav. Da da znam - casper rijesava problematiku spremanja configova ali - nije isto
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 22:28   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,889
Neki linux instaleri ne nude korisniku da odaberu kamo instalirati bootloader nego sami odluče. Drugi instaleri nude korisniku da odabere pa onda ipak sami odluče. Rule of a thumb je da iskopčaš sve diskove prije instalacije jer to traži manje vremena neko se pokle zajebavat
mkey je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2024., 22:39   #11
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Live nije isto kao instaliran punokrvni sustav. Da da znam - casper rijesava problematiku spremanja configova ali - nije isto

nije isto, ali za eksperimentiranje što on želi dušu dalo.


@mkey, jednostavno rješenje je proučit install guide za distru koju si odabrao

u 20+ godina kolik ose bavim takvim stvarima, jedini OS koji mi je sjebo diskove su bili Windowsi
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 22:44   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,889
Neću sada tvrditi jer sam u kratko vremena protrčao kroz dosta distribucija, ali neke stvarno nisu pitale za bootloader. I nije da se nešto sjebalo, nego je bootloder bio bačen na neku particiju bez veze.

A windowsi da gaze sve na što naiđu, pa to je normalno, niti spominjati. Kao da kažeš da se klinac na bicikli provozao kroz blatnjavu lokvu, jasna stvar
mkey je online   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 00:59   #13
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Neki linux instaleri ne nude korisniku da odaberu kamo instalirati bootloader nego sami odluče. Drugi instaleri nude korisniku da odabere pa onda ipak sami odluče. Rule of a thumb je da iskopčaš sve diskove prije instalacije jer to traži manje vremena neko se pokle zajebavat
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Neću sada tvrditi jer sam u kratko vremena protrčao kroz dosta distribucija, ali neke stvarno nisu pitale za bootloader. I nije da se nešto sjebalo, nego je bootloder bio bačen na neku particiju bez veze.
Zato sam ja Linux i instalirao na USB SSD iz virtualke...ako išta sjebe, sjebat će virtualci
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 12:29   #14
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Pa čak niti nije ptorebno instalirati linux na vanjski ssd. Samo s rufusom spržiš iso na ssd, i kod pokretanja imaš kod većine linuxa opciju live, da ih pokreneš bez instalacije sa ssda.

Neke distribucije (npr. Kali ili Debian) imaju opciju persistence za live distribuciju, a u kombinciji sa Ventoyem to super radi. Tako je moguće imati jedan live ISO i onda više različitih persistence datoteka za različite slučajeve upotrebe na istom tom mediju. Persistence može biti enkriptiran ili plain pa daje još više mogućnosti.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 15:02   #15
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,889
Kažem, jedino windowsi rade sranja. Linux eventualno baci bootloader na krivo mjesto.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 15:06   #16
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 169
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Kažem, jedino windowsi rade sranja. Linux eventualno baci bootloader na krivo mjesto.
Mogu se i Windowsi instalirat ručno kao i Linux što znači i ručno instaliranje bootloadera:

https://youtu.be/vtxedkuUCas
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 20:51   #17
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Neke distribucije (npr. Kali ili Debian) imaju opciju persistence za live distribuciju, a u kombinciji sa Ventoyem to super radi. Tako je moguće imati jedan live ISO i onda više različitih persistence datoteka za različite slučajeve upotrebe na istom tom mediju. Persistence može biti enkriptiran ili plain pa daje još više mogućnosti.



u teoriji možeš skoro svaku linux distru napraviti da bude persistance, sam ošto kod nekih to bude malo komplicirano. Mint, MX antiX imaju dobar persistance tool.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 22.03.2024. u 12:42.
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 21:12   #18
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ok.
Nego, zašto onda ovaj savjetuje da se isključi Win disk ?
https://www.reddit.com/r/linux4noobs..._external_hdd/

Zadnji komentar.
To kažu oni koji pušu na hladno nakon što su se opekli s instalacijom Windoza


Ali da, dobra je ideja to napraviti. I ja to uvijek radim. Kao što je rečeno ima distri koje ne pitaju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 12:48   #19
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Imam problem s instalacijom tailsa na vanjski disk. Odnosno, tails je urednos instaliran, img s njihove stranice, verificiran i instaliran s balena etcher po uputi, a kad pokušam bootat, dobivam grešku da se ne vidi bootloader, odnosno uopće ne vidim USB na bootu.


Sve je u redu u biosu (efi boot, secure boot isključen, a probao i legacy boot), i tu uredno bootam yumi multiboot na kojem imam i tails, no na multibootu ne mogu uključiti persistance pa zato radim samo tails usb.


Što propuštam, u čemu bi mogao biti problem?
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 13:38   #20
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Imam problem s instalacijom tailsa na vanjski disk. Odnosno, tails je urednos instaliran, img s njihove stranice, verificiran i instaliran s balena etcher po uputi, a kad pokušam bootat, dobivam grešku da se ne vidi bootloader, odnosno uopće ne vidim USB na bootu.


Sve je u redu u biosu (efi boot, secure boot isključen, a probao i legacy boot), i tu uredno bootam yumi multiboot na kojem imam i tails, no na multibootu ne mogu uključiti persistance pa zato radim samo tails usb.


Što propuštam, u čemu bi mogao biti problem?
Probaj sa ovim https://pendrivelinux.com/universal-...easy-as-1-2-3/
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 14:08   #21
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova

to je isto ko i yumi...
s njim mogu instalirati, i učita mi usb, al ne mogu persistance napraviti.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 20:38   #22
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,889
Možeš probati pripremiti stick sa unetbootin. Ponekad problem bude do sticka. Nije čest slučaj, ali neke stickove neke matične neće bootat da ga *ebeš.

Ili možda nisam dobro shvatio kako na tom istom sticku multiboot radi bez problema?
mkey je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 20:50   #23
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Aj ga komplicirate da boli glava. Ak ti treba nekaj da ostavlja config i ne brise podatke jednostavno instaliraj zeljenu distru na USB Stick i konfiguriraj po zellju. Za sve ostalo > Ventoy.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2024., 10:14   #24
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
to je isto ko i yumi...
s njim mogu instalirati, i učita mi usb, al ne mogu persistance napraviti.

Možeš uvijek ručno napraviti persistance particiju. ISO upišeš bilo kojim alatom, poželjno Rufus jer kod njega imaš opciju da ostaviš slobodnog prostora, što je obavezno jer tu treba smjestiti persistence particiju.

https://linuxconfig.org/make-a-kali-...persistent-usb



A Ventoy je isto odličan za persistance i to za jedan ISO možeš imati više različitih persistence fajlova, možeš ih i enkriptirati ako hoćeš pa ako izgubiš stick nije neki rizik.
Evo ti upute za Ventoy, nije baš šetnja po parku, ali da se napraviti i provjereno radi, imam Kali i Debian tako složen sa višestrukim persistence fajlovima za razne namjene.
https://ventoy.net/en/plugin_persistence.html
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na