Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.11.2021., 15:17   #6451
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Lynnfield Pregled postova
Gospodo, koje je vaše mišljenje o novim PC case-ovima sa starim retro hardware-om ?

Naime prebacio sam PIII-S i Voodoo 5 5500 AGP u novo SilentiumPC kučište i moram priznat da mi se sviđa kombinacija starog i novog.

Trekkiovo mišljenje ne uvažam

Privitak 24635
E, pa baš ti hvala...

Zapravo, izgleda lijepo! Eto, sigurno nisi mislio da to budem rekao? Gotovo kao da je ploča unutra uokvirena i izložena za gledanje.
  Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 15:20   #6452
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Je, slažem se, sve je stvar šta tko hoće postići.
Mene to malo zeza, pa nastojim biti čim više time correct, no to je opet sve u mojoj glavi, dakako, i nije baš najbolje jer stvari lako mogu skviknuti i otići u nepovrat (stari PSU, bezvezni, dotrajali originalni "hladnjaci" i slične ubojice komponenti).
Al' da je pametnije čuvati vrijedne/omiljene komponente u prozračnom modernom kućištu uz još koje aftermarket rješenje po pitanju hlađenja i napajanja, to svakako...

Jel' izgleda dobro? Meni da
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 15:32   #6453
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Je, slažem se, sve je stvar šta tko hoće postići.
Mene to malo zeza, pa nastojim biti čim više time correct, no to je opet sve u mojoj glavi, dakako, i nije baš najbolje jer stvari lako mogu skviknuti i otići u nepovrat (stari PSU, bezvezni, dotrajali originalni "hladnjaci" i slične ubojice komponenti).
Al' da je pametnije čuvati vrijedne/omiljene komponente u prozračnom modernom kućištu uz još koje aftermarket rješenje po pitanju hlađenja i napajanja, to svakako...

Jel' izgleda dobro? Meni da
Veći case ne znači nužno bolje hlađenje. Znam ... kosi se sa zdravim razumom ali baš nedavno kad sam složio onu malu Adison sleeper konfu sa Q6600 skužio sam da Core2 Quad grije max do negdje 60ak C, i to pod full opterećenjem.

Istovremeno, u CoolerMaster-ovom Cosmos 1000 toweru, i to sa ISTIM Hyper TX3 coolerom i procesorom, Q6600 je uredno grijao do preko 70C (75/77max)
  Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 16:01   #6454
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Pod prozračno nisam mislio na veće, a niti na optički propusnije kućište
Mislio sam na "prozrač(e)nije" kućište. Jasno da veličina (mislio si na zapreminu kućišta, jel' tako?) sama za sebe nije nikakav prognostički čimbenik za učinkovitost rashlađivanja. Protok zraka preko kritičnih komponenti je ključan, a kućište veće zapremine samo omogućava veći rashladni kapacitet, kako po količini raspoloživog zraka koji je "prenositelj" toplinske energije, tako i po pitanju fizičke mogućnosti ugradnje masivnijih hladnjaka, ventova većeg promjera/različitog dizajna lopatica (jer je veći i izbor onoga što stane u zadane gabarite), čime onda možeš dobiti ono što većina i traži- učinkovito, a tiho hlađenje. U pravilu, to sa kućištima manjeg volumena možeš zaboraviti, tišina i efikasnost rijetko idu ruku pod ruku...osim, naravno ako je toplinska emisija energije komponenti koje hoćeš hladiti ispod nekog prosječnog praga...onda ti je manje-više svejedno u čemu ih držiš na okupu.

Da ne razglabam nepotrebno dalje, svi znamo dobro konstrukcijske razlike između modernih i vintage kućišta, to su neusporedive filozofije gradnje i funkcije (imo), a moderno je sigurno "bolje" u 99% situacija.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 16:43   #6455
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Pod prozračno nisam mislio na veće, a niti na optički propusnije kućište
Mislio sam na "prozrač(e)nije" kućište. Jasno da veličina (mislio si na zapreminu kućišta, jel' tako?) sama za sebe nije nikakav prognostički čimbenik za učinkovitost rashlađivanja. Protok zraka preko kritičnih komponenti je ključan, a kućište veće zapremine samo omogućava veći rashladni kapacitet, kako po količini raspoloživog zraka koji je "prenositelj" toplinske energije, tako i po pitanju fizičke mogućnosti ugradnje masivnijih hladnjaka, ventova većeg promjera/različitog dizajna lopatica (jer je veći i izbor onoga što stane u zadane gabarite), čime onda možeš dobiti ono što većina i traži- učinkovito, a tiho hlađenje. U pravilu, to sa kućištima manjeg volumena možeš zaboraviti, tišina i efikasnost rijetko idu ruku pod ruku...osim, naravno ako je toplinska emisija energije komponenti koje hoćeš hladiti ispod nekog prosječnog praga...onda ti je manje-više svejedno u čemu ih držiš na okupu.

Da ne razglabam nepotrebno dalje, svi znamo dobro konstrukcijske razlike između modernih i vintage kućišta, to su neusporedive filozofije gradnje i funkcije (imo), a moderno je sigurno "bolje" u 99% situacija.
Da, mislio sam na veličinu (zapreminu) samog kućišta. Jer ovaj moj je potpuno naguran i pretrpan, a "hladi" bolje nego Cosmos 1000 sa gomilom ventilatora i aluminija
  Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 17:28   #6456
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Ajd dobro za tebe onda.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 18:10   #6457
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
@ Lynnfield: Ja ovo sa kucistem odobravam na kvadrat

@ Trekkie: Uvjek je bitniji airflow nego volumen Kaj mislis zakaj sam ja nedavno kupio još jednog Haf-X-a. Nova kucista su frula po pitanju airflowa, sve je fokusirano na staklo i šminku i lagano te se potiho forsa da ides na vodeno hlađenje i slicne egzibicije. Ofkors za retro hw je to skroz nebitno ali za danasnje gluparije kojima hotspot skace na 100+ stupnjeva los airflow nije bas za zeku peku
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 20:53   #6458
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
@Trekkie, šalim se naravno.

@Štef, mislim da dual DVI 9700 PRO nije postojao. Eventualno neke FIRE GL kartice ali to nije bilo pitanje.

Evo jedna s Voodoo 5 unutra

Click image for larger version

Name:	V5.jpg
Views:	178
Size:	634.2 kB
ID:	24636
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 21:11   #6459
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Bila bi, imo, fora sada okrenuti priču u ovom drugom smjeru i nabaviti te ventove sa rasvjetom i za V5 i za proc, da to vizualno izgleda još upečatljivije. Retro, a opet moderno i skladno.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 21:49   #6460
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
a di su nestali noiseblockeri ?

Citiraj:
Autor Lynnfield Pregled postova
@Štef, mislim da dual DVI 9700 PRO nije postojao. Eventualno neke FIRE GL kartice ali to nije bilo pitanje.
Možda se može napraviti jedna. Teoretska razrada je u tijeku .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 22:00   #6461
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
@stef, skinuo original 3dfx ventilatore, razmontirao ih i malo podmazao rade kao novi. Noiseblockeri jesu tiši ali ovo je ipak original.

A za ovu ideju svakako podijeli kad stigneš.
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 22:01   #6462
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Naravno . Nadam se da nećemo dugo čekati.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 14:16   #6463
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Mali update za Asus TUSL2-C, poskidao sam 50% kondića i budem stavio nove prvom slobodnom prilikom kad financije to omoguće. A kasnije budem promijenio i drugu polovicu, 10-ak komada 6.3V/1000uf.

Bilo je dosta štete, uglavnom mehaničke od nepropisnog držanja ploče pa su tako neki od kondenzatora zapeli i počupali se. Ali ploča barem radi, pa sve ovo ima smisla.
  Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 19:58   #6464
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Tak je dobila i jedna od onih mojih Awe64, kondic je bio visio na jednoj nogici napol iscupan. Možda je bio fajt sa tvojom plocom u kutiji na tavanu A druga pak ima neki frankenštajnski mod sa polegnutim kondenzatorom na "stražnjoj" strani pcb-a ali actually radi (i zvuci) kako treba tako da nije veliki problem, samo izgleda malo "butchered". 3ca je actually cijela i po PS-u
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 20:55   #6465
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Tak je dobila i jedna od onih mojih Awe64, kondic je bio visio na jednoj nogici napol iscupan. Možda je bio fajt sa tvojom plocom u kutiji na tavanu A druga pak ima neki frankenštajnski mod sa polegnutim kondenzatorom na "stražnjoj" strani pcb-a ali actually radi (i zvuci) kako treba tako da nije veliki problem, samo izgleda malo "butchered". 3ca je actually cijela i po PS-u
E, baš to! Tko zna, možda su se stvarno "potukle"?!

Čak mi je zapravo i drago što su kondići pokupili svu štetu, jer je udarac najvjerojatnije bio malo jači - neki su bili spljošteni pa čak i probijeni, a neki odvaljeni i držali su se samo jednom nogicom. Stoga, da je nekim čudom bio udarac po samoj ploči i/ili SMD komponentama, ploča bi bila za baciti...

Ovako se barem može reparirati, iako se postavlja vrijednost cijelog postupka, obzirom da materijal bude koštao više od 50kn, dok je realna vrijednost ploče (da je prodajem) cca 60-ak kuna ako ne i manje
  Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 21:04   #6466
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ja bi prije rekao oko 100, p4 ploce idu po 50. Ali da to je relativno
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2021., 22:24   #6467
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ja bi prije rekao oko 100, p4 ploce idu po 50. Ali da to je relativno
Stvarno? Huh, ja bi prije rekao da je 100-ka rezervirana za Slot 1

By the way, shvatio sam da nisam stavio najnovije fotke... Najprije ona "NE NE NE NE" ploča koja sad ima puno manje "NE" ali i nove Yageo/Panasonic kondiće


...ali i Asus, u stilu kosog tornja u Pizzi

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 24.11.2021. u 23:35.
  Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 18:21   #6468
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Dosta novosti sa moje strane, pa najbolje da krenem redom...

Napokon sam se pozabavio i sa 486-icom, zamijenio dvije VLB kartice (Super I/O kontroler, VGA) za jednu koja ima obje funkcija na jednoj kartici. Sama kartica je došla bez jumpera - iz nekog razloga netko ih je sve poskidao, ali kad sam je posložio po uputama, 486ica je POSTala bez problema

Disk je nažalost pun bad sectora i budem ga trebao zamijeniti ... ali to je već neka druga priča, i nema veze sa kontrolerom.



Skupljam već godinama jumpere sa starih i neispravnih matičnih, i uvijek sam mislio da mi jednog dana budu poslužili ... i tko bi rekao, bio sam potpuno u pravu U stvari, napravio sam "color code" konfiguraciju, kako bi mi danas-sutra bilo eventualno lakše promijeniti postavke ili ugasiti određene dijelove za slučaj da bude potrebno. Pa tako imamo:

1) crno (generalne postavke COM & LPT kontrolera, IRQ za VGA)
2) plavo (Floppy & HDD kontroleri)
3) crveno (Serial & Parallel portovi)
4) žuto (VGA)


A imam i jednu objavu. Naime, kako sam nekima od vas već napomenuo, imam privatnih briga ovih dana, pa je tako došao i taj dan da se povučem na nekih mjesec, mjesec i pol, i to od sljedećeg tjedna. Možda provjerim forum sa vremena na vrijeme, ali sigurno da ne budem sudjelovao u većim planovima i poslovima.
  Reply With Quote
Staro 25.11.2021., 20:14   #6469
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Super su ti ove boje kolega, vrlo zgodna i korisna ideja Za privatno mogu ti reci samo GL, i vidimo se kad se vratis.

Ja sam isto u poluhibernaciji, em sam zavrsio vecinu projekata em nemam ni vremena bas nesto pretjerano, eventualno nekaj penzionerski pošarafati vikendom. Budemo svi skupa vjerovatno aktivniji na proljece
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 01:29   #6470
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Super su ti ove boje kolega, vrlo zgodna i korisna ideja Za privatno mogu ti reci samo GL, i vidimo se kad se vratis.

Ja sam isto u poluhibernaciji, em sam zavrsio vecinu projekata em nemam ni vremena bas nesto pretjerano, eventualno nekaj penzionerski pošarafati vikendom. Budemo svi skupa vjerovatno aktivniji na proljece
Valjda, nadajmo se...

Budem još pokušao srediti ovu 486-icu prije nego što uzmem pauzu - već sam kontaktirao jednog našeg kolegu koji ima poveću zalihu diskova i pitao ga da li bi se mogao odvojiti od jednog starijeg primjerka, nešto tipa 800-ak MB do max 1.2, 1.3GB
  Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 20:28   #6471
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Evo samo brzinski update, Audigy 2 konacno ugrađen u w98 konfu. Mislim da se fino uklopio umjesto live!-ice. Treba jos malo finalnog glanca da maknem ofe fleke, ali za to uvjek ima cajta naknadno.

Od prtljanja sa kablovinjem do drivera i instalacije softvera, sve zanimljive kombinacije bizarnih improvizacija i raznih cudnih kemijanja. Ali na kraju ipak sve radi. Svakako jedno zanimljivo iskustvo koje nisam siguran da bih želio ponavljati uskoro.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SAVE_20211128_201707.jpg‎
Views:	205
Size:	128.2 kB
ID:	24647  
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2021., 21:08   #6472
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Nice. Za takve fleke je najbolji medicinski benzin. Samo ne jako trljati po boji, jer ju odnese.
Meni se isto dokotrljalo nekoliko zgodnih komada hardvera, za sad sve radi što sam testirao. Između ostalog Radeon 8500 (non-LE) i FX5700 Ultra. Slikam ovih dana.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 06:18   #6473
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Lijepo x2
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 13:14   #6474
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
@Alien izgleda moćno, super !
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2021., 16:47   #6475
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Nekako mi je prošlo ispod radara ali evo da ipak zabilježimo:
https://hackaday.com/2021/09/16/fare...-of-engineers/
https://www.theguardian.com/technolo...r-dies-aged-81

RIP Sir Clive Sinclair
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 08:47   #6476
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
eto i mene nakon dugo vremena online, puno raznih sranja se izdogadjalo, napokon stavio u oglas one dugo obecavane dvije makine koje moraju promeniti vlasnika...
http://forum.pcekspert.com/showthrea...91#post3566091
ako ima zaniteresiranih javite se, dogovorit cemo se...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 12:19   #6477
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Nešto slikica što se tiče nedavnih pickup-ova.

Asus GeForce256 DDR:


Prolink GeForce2 GTS/PRO 64M i MSI GeForce2 Ti:


Asus V8200T2 Deluxe i Medion GeForce3 Ti 200:



PowerColor Evil Master II Pro (Radeon 8500):


Sparkle GeForce FX5700 Ultra Platinum:


Ovak je izgledalo originalno pakiranje :
https://www.ixbt.com/news/hard/index.shtml?02/49/98

Matrox G400 s TV-outom (Zoran chipset):


Diamond Sonic Impact s70:

Zadnje izmijenjeno od: stef. 04.12.2021. u 14:15.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 16:25   #6478
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Nešto slikica što se tiče nedavnih pickup-ova.

Asus GeForce256 DDR:


Prolink GeForce2 GTS/PRO 64M i MSI GeForce2 Ti:


Asus V8200T2 Deluxe i Medion GeForce3 Ti 200:



PowerColor Evil Master II Pro (Radeon 8500):


Sparkle GeForce FX5700 Ultra Platinum:


Ovak je izgledalo originalno pakiranje :
https://www.ixbt.com/news/hard/index.shtml?02/49/98

Matrox G400 s TV-outom (Zoran chipset):


Diamond Sonic Impact s70:
Uhhhh...odličan ulov.
Šteta što proizvođači nemaju više mašte niti volje da stvore takvu vrijednost kao što je to slučaj sa pakiranjem te tvoje 5700U...
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 17:44   #6479
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
  Reply With Quote
Staro 04.12.2021., 17:58   #6480
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
"Go Fast" computer
stef je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na