Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.09.2021., 20:46   #1411
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2021., 21:22   #1412
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,939
Odličan tekst.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2021., 15:08   #1413
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Odličan tekst.
Slažem se, baš dobar članak, a takav dojam sam i sam stekao, za single disk još može proći, za RAID nikako. Iako i za single disk imam nekih upitnika jer sam nedavno sasvim slučajno u journalctl pronašao da su neki fileovi bili corrupted, a nigdje ni spomena koji su to fileovi ili neke obavijesti, bilo u bootu, bilo u DE-u, dosta neozbiljno.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2021., 21:35   #1414
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Nakon koristenja svih zivih filesistema na laptopu (single disk), meni najbolji setup je iduce:
1. Ext4 + LVM thin provisioning - jednostavno, brzo i ima snapshotting capabilities. Lako je backupirati, lako je restoreati, podrzavaju sve aplikacije, ne trosi brdo rama i radi pouzdano/brzo.

2. OpenZFS - odlican FS, no trosi previse rama za moj ukus. Znam znam, sve je to cache, sve se to da konfigurirati, ali jednostavno, kad se prazni taj cache treba cekati, a kad smanjim velicinu samog cachea, onda je osjetno sporiji.

3. BTRFS - Osobno nisam ima problema sa njim, super radi, snapshotting je apsolutna mastarija, backup/restore je takodjer jednostavan, sinkronizacija diskova, ne trosi RAM, dovoljno brzo radi, no svakih par tjedana se zna smrznuti i moram resetirati komp. U tom trenu dobivam corrupted notifikacije u journalctl-u za neke datoteke, no ne pise ni di ni sta. No za lakocu koristenja, dajem velike nade ovom fsu i mislim da ce u buducnosti biti najbolji, samo ga treba ispolirati.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 14:54   #1415
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Ekipa pitanje:
Imam wifi AC 9560 na laptopu.
Internet radi uredno, no ne radi punom brzinom.
na windowsima mi povuče 150 mbs, na linuxu 60 mbs max.
Spaja se na wifi 5G.


Da li netko ima ideju kako ovo riješiti?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 15:45   #1416
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 19:10   #1417
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Hvala, probam.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 10:21   #1418
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Nisam na kraju uspija fixati wifi, jednostavno mi neće preko 60mbits.
Na kraju me to živciralo pa sam prebacija cili OS na drugi komp. Divota je kako to zapravo fino radi.
Ima dvije opcije sa btrfs sustavom:
- Može se napraviti btrfs send | btrfs receive na externi disk/file te onda istu stvar napraviti na novom uređaju ili sa clonezilla napraviti partclone te restoreati na novom uređaju.

Nakon što se to obavi, potrebno je složiti bootloader.
Znači:
1. LiveCD (Ubuntu 20.04) bootati
2. mountati particije koje su ti potrebne. U mom slučaju imam boot particiju i zasebnu efi particiju:
Budući da imam btrfs particiju, moram bootati sam subvolume sa particije, ne particiju. Tu se puno ljudi zajebe (uključujući i mene):
sudo mount -o subvol=@ /dev/<partition> /mnt
sudo mount /dev/<boot partition> /mnt/boot
sudo mount /dev/<efi partition> /mnt/boot/efi

Nakon toga mountati foldere koje ćemo iskoristiti u chrootu:

sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys

Sad možemo chroot i instalirati grub (reinstalirati).
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/<disk, ne particija>
update-grub

Restart i to je to.
Ako i dalje ne radi, onda opet loadajte LiveCD i pogledajte /etc/fstab (chroot morate koristiti), ukoliko UUID diskova nisu dobri, onda ih promijenite, podatke ćete naći sa naredbom blkid.

Save i reboot.

Nadam se da sam nekome pomoga.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 10:54   #1419
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Za ovaj repair/instalaciju GRUBa ima zgodan GUI alat i live CD:
https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/
Ako se želi birati na koji device/particiju ide grub, onda treba ići na advanced opcije :-)
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 11:53   #1420
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
E meni nije radija iz nekog razloga, ne znam da li ga je BTRFS zajebava, pa sam iša ovako.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 22:08   #1421
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336

Godinama koristim ovaj nacin - najbolji mi se pokazao u slucaju havarije ili experimentiranja. Cinjenica da je sve na Linuxu zapravo fajl pomaze kod ovakvih sranja
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2021., 20:33   #1422
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Razmisljam o kupnji novog stroja.

1. Prijenosnici - ima li tko iskustva sa prijenosnicima sa AMD Ryzen CPU+Vega iGPU + Nvidia GPU i Linuxom? Dosad se nisam imao prilike igrat sa doticnom kombinacijom pa me zanimaju Linux iskustva sa doticnim hardwerom. Citam da Nvidia-Prime ne podrzava switch sa AMD grafe na Nvidia kaj mi je malo...cudno...
2. Desktop strojevi - AMD grafe (RX 580 i novije) - u teoriji stvari bi trebale biti bolje nego prije 10 godina kad sam zadnji put iskusio AMD grafu u svom kompu...isto tako - iskustva (Steam, Desktop screen Tearing, multimonitor setup)...

Merci
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2021., 20:24   #1423
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Mobilni Ryzen + Vega iGPU su dosta dobro podržani, tak da tu ne bi trebal imati problema, tj. nova 5000 serija otpočetka ima fino složenu podršku. Za nVidia dio priče nemam ništ pametno za reći, ali ne bi bilo ništa čudno da nVidia po dobrom starom običaju muti vodu kad treba složiti nešto za konkuretni hardver. Kaj se desktop CPU + GPU dijela tiče, na tom polju isto tak ne bi trebal imati problema, bar koliko mogu potvrditi na temelju svoje skalamerije, jer sve radi kak spada. Koji točno model laptopa i desktopa si gledal, kaj sve ti ulazi u izbor?
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.10.2021., 20:45   #1424
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Kratko sam čačkao po T495, multimonitor podrška je nešto štekala, trebalo je par puta odspoji-spoji monitor da dobijem sliku. Osim toga, HW akceleracija u video editing aplikacijama je bila nepostojeća. Ne znam kakva je situacija sada nakon godinu i pol dana...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2021., 23:53   #1425
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Mobilni Ryzen + Vega iGPU su dosta dobro podržani, tak da tu ne bi trebal imati problema, tj. nova 5000 serija otpočetka ima fino složenu podršku. Za nVidia dio priče nemam ništ pametno za reći, ali ne bi bilo ništa čudno da nVidia po dobrom starom običaju muti vodu kad treba složiti nešto za konkuretni hardver. Kaj se desktop CPU + GPU dijela tiče, na tom polju isto tak ne bi trebal imati problema, bar koliko mogu potvrditi na temelju svoje skalamerije, jer sve radi kak spada. Koji točno model laptopa i desktopa si gledal, kaj sve ti ulazi u izbor?
Ma zasad opcenito gledam, iskreno radije bi desktop ali s obzirom kolko i kaj igram nema sanse da dam 600 Eura samo za grafu - zato sam gledal 5600G - barem za pocetak. Od Lapova sam gledal nekaj sa RTX 2060/3060. 3050 Ti mozda al ipak nebi bilo lose da je grafa bar 30% jaca od moje sadasnje 1050Ti. Proc mi je iskreno manje bitan - bez obzira dal Intel I5 ili AMD Ryzen 5 - 6 jezgri ce odraditi posao. Pricekat cu black friday/eventualno Bozic ak naleti kakav dobar deal do cca 900 Eura - iako bih radije potrosio puno manje...uglavnom vidli bumo kaj se bu ponudilo. I desktop i laptop imaju prednosti i mana tak da bu na kraju cijena presudila.

Desktop + RX 5600/ 6600 XT s vremenom ili ak negde rabljenu RX 580 bi nasel (pohranu bi prebacil sa sadasnjeg lapa).

Laptop - ak saltanje izmedu AMD iGPU i Nvidije sljaka kak spada

Laptop_2

tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2021., 20:43   #1426
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
A zašto ne laptop sa rx6700?

Driveri za to bi trebali biti opensoursani i koliko vidim Wendell na level1tech kaže da je amd way to go na Linux u
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2021., 22:01   #1427
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
A zašto ne laptop sa rx6700?

Driveri za to bi trebali biti opensoursani i koliko vidim Wendell na level1tech kaže da je amd way to go na Linux u

AMD driveri koji dolaze u kernelu + Mesa = OpenSource - za bilo koju AMD grafu. RX 6700 su skupe ko sto vragova a lapovi s tom grafom nema u budetu koji gledam (barem dosad nisam nasao). Ako ih se uopce i nade :P . Najblize kaj sam nasao je ovo:
MSI Alpha 15 Alpha 15

S obzirom da je najzesce kaj posjedujem od igara Horizon Zero Dawn...vec bi i RX debeli 6600 bio overkill (naveo sam ju samo zato jer nist jeftinijeg nije dostupno vec mjesecima)...plus sa MSI MBO nemam najbolja iskustva (al ni najgora)...a sad nemam pojma kakvi su im lapovi.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2021., 04:31   #1428
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Cooling i garancija, sve sta gledam uz performanse.
Samo to
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 25.10.2021., 18:54   #1429
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
uglavnom, novi tjedan novi problem:
Kliknem na standby, komp ode u standby, bude nekoliko sekundi i sam se probudi.
Kako to troubleshootati?
Ono što sam mijenjao jest isprobava KDE & Cinnamon okruženja, pa obrisa i vratija se na GNOME.
Da li je to šta sjebalo, ne znam.

Ne treba ni napominjati da tipkovnicu i miša ne diram.
Laptop je zatvoren, na njega spojen externi monitor i sve ostale periferije.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 26.10.2021., 06:16   #1430
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
uglavnom, novi tjedan novi problem:
Kliknem na standby, komp ode u standby, bude nekoliko sekundi i sam se probudi.
Kako to troubleshootati?
Ono što sam mijenjao jest isprobava KDE & Cinnamon okruženja, pa obrisa i vratija se na GNOME.
Da li je to šta sjebalo, ne znam.

Ne treba ni napominjati da tipkovnicu i miša ne diram.
Laptop je zatvoren, na njega spojen externi monitor i sve ostale periferije.
Imao prosli mjesec isti problem. S tim da kad se vratio natrag GUI je bio smrznut. A tipka za gasenje na lapu mi ne radi. Uglavnom - nakon par dana doso neki update i problem nestao. Zasad.

Ak si kemijao sa razlicitim GUI - cekiraj dal se kod preslagivanja neki paket nije instalirao ili imas nesto viska sta bi imalo veze sa power managementom. Ili neko Udev pravilo. SI probao iz lapa istekat sve i vidjet jel ide normalno u sleep?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2021., 08:01   #1431
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Obrisa rucno sve od KDE, reinstalira power manager od gnomea, napravija update svega i proradilo.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 26.10.2021., 17:20   #1432
NoMaam
Registered User
Moj komp
 
NoMaam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: ovdje
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
uglavnom, novi tjedan novi problem:
Kliknem na standby, komp ode u standby, bude nekoliko sekundi i sam se probudi.
Kako to troubleshootati?
Ono što sam mijenjao jest isprobava KDE & Cinnamon okruženja, pa obrisa i vratija se na GNOME.
Da li je to šta sjebalo, ne znam.

Ne treba ni napominjati da tipkovnicu i miša ne diram.
Laptop je zatvoren, na njega spojen externi monitor i sve ostale periferije.

Davno, davno sam radio takve eksperimente u kombinaciji xfce-kde. Uvijek problemi s nekom kde aplikacijom nakon brisanja kde sučelja. Sada strogo pazim da ne miješam ništa od KDE-a s Xfce.

Pozz
NoMaam je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2021., 21:59   #1433
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Sad kad ste spomenuli standby, meni je iz nekog razloga usporen odlazak u standby, ali samo kad sam spojen na žicu, na WiFi/LTE je sve normalno. U logovima ništa posebno nema, samo da NM ode u timeout...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 10:04   #1434
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Sad kad ste spomenuli standby, meni je iz nekog razloga usporen odlazak u standby, ali samo kad sam spojen na žicu, na WiFi/LTE je sve normalno. U logovima ništa posebno nema, samo da NM ode u timeout...

journalctl -xe |grep -i network



>> ispljune kaj korisnog?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 20:16   #1435
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Ja sam se prešaltao na Kubuntu nedavno i radi mi OK, ali bilo je par čudnih situacija s odlaskom u standby. Za sada ništa kritično, par puta sam ga u čudu gledao šta radi. Smrzo se GUI, uspio nekako otvoriti prompt, reboot i onda je bilo OK.

Napravio sam neki dan upgrade na 21.1 impish nadajući se da će to riješiti probleme sa zadnjim nvidia driverom 470.74, ali nula bodova. Čitam da ljudi imaju dosta problema sa dotičnim driverom, pa sam se vratio na 460, kojeg impish niti nema u repozitoriju. Inače je zbog to upgrejda na 470 i krenula cijela ta epopeja Mamicu mu, više mi nvidiu ne bude automatski updejto.

Ima li možda tko kakvih iskustava s pokretanjem Rage hook plugina na GTAV preko Steama?
U principu, steamov proton koristim uspješno za RGSC GTAV i GOG igre (u biti witcher 3), i to radi sve super tako da samo lutris otkantao.

Ali kako ja uvijek nađem neki problem koji se ne da riješiti, tako sam se lijepo isprcao i s ovime. Htio sam se malo pozabaviti sa LCDPFR modom koji ima svoj loader (.net aplikacija) i onda je to naravno muka za pokrenuti. Uspio sam postići preduvjete (makar mislim) za pokretanje navedenog u odvojenom wine prefixu (traži .net 4 + par VC librarya + par direct x dllova) međutim čitam da su 64 bitne .net aplikacije fantazija u wine i da bi za to najbolja prilika bilo probati mono.

Pa sam tako pokušao instalirati mono u steam proton prefix za GTAV (koji sam već nekoliko obrisao ) ali nisam baš shvatio kako bi se to trebalo ispravno uraditi. Ako bih htio u wine prefix instalirati mono, to bi išlo nekako sa:

WINEPREFIX=/path/to/prefix wine msiexec /i mono.installer.msi

Prerequisite za witchera sam instalirao jednostavno tako da promijenim path na exe u steam profilu od third party aplikacije (link na ss) i to radi bez problema. Tako se može i samu igru instalirati, steam sam napravi novi prefix za svaku non steam aplikaciju.

Ako bi se netko htio okušati mod package se može skinuti ovdje. Nije niti potrebno imati GTAV da bi se taj load pokrenuo. Ima ekipica support na discordu, ali mi se čini da tamo nema predstavnika tog gordog 1% linux gamera
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 01:00   #1436
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
journalctl -xe |grep -i network



>> ispljune kaj korisnog?
Nope, ništa ne dobijem, ni sa sudo. Fedora 35 samo što nije vani pa se nadam da će nakon updatea biti sve OK.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 21:33   #1437
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
AMD driveri koji dolaze u kernelu + Mesa = OpenSource - za bilo koju AMD grafu. RX 6700 su skupe ko sto vragova a lapovi s tom grafom nema u budetu koji gledam (barem dosad nisam nasao). Ako ih se uopce i nade :P . Najblize kaj sam nasao je ovo:
MSI Alpha 15 Alpha 15

S obzirom da je najzesce kaj posjedujem od igara Horizon Zero Dawn...vec bi i RX debeli 6600 bio overkill (naveo sam ju samo zato jer nist jeftinijeg nije dostupno vec mjesecima)...plus sa MSI MBO nemam najbolja iskustva (al ni najgora)...a sad nemam pojma kakvi su im lapovi.
Jel pala kakva odluka?
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 22:40   #1438
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
Jel pala kakva odluka?

Jos nije Iskreno nisam imao ni previse vremena proucavat detaljno dalje al me sve vise vuce na desktop...fali mi srafljenje
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2021., 22:42   #1439
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
OK ti je taj laptop, hardver je i više nego vredu i podržan kak spada na Linuxu. Makar ni s desktop modelima nemreš fulati, kak god se okrene.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 22:11   #1440
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Prebacija sam se na KDE na svom ubuntu 20.04.
Instalira sam ga sa sudo apt install kde-standard -y.
Uglavnom, sve ok prošlo, no sada kada je syncam, Opera mi ne povuče passworde u kde wallet, pa uopće nemam passworde.
Imate neku ideju kako to riješiti?

Edit:
otiša u home/<user>/.config/ te tamo obrisa opera folder.
Upalija ponovno operu, posyncalo se i sve radi uredno.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 01.11.2021. u 23:02.
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na