Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2013., 22:13   #1
mboltuzi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 105
Wireless na n standardu

Bok svima,

trebam savjet u vezi wireless povezivanja PC-a i routera.
Moram pomaknuti PC na drugu lokaciju u kući, nezgodno mi je provlačiti kabel pa ih moram povezati bežično, ali preko n standarda (150 Mbps). Treba mi preporuka da li da uzmem USB, PCI ili PCI-x (najradije bi PCI-x) i koji model, ali kartica mora podržavati n standard.

Isto tako, trebam i router koji radi na n standardu i da ima gigabitne lan portove. Jel ovako nešto ok? http://www.edimax.co.uk/en/produce_d...id=3&pl2_id=18
Taj router bi zamijenio trenutno Optimin TP-link.
Što je s annexima na routerima? Da li oni rade na svim annexima ili na to treba pripaziti?
I što ako mi treba jedan port za TV (OptiTV ili bilo koji drugi)? Da li se to može nekako konfigurirati?

Hvala na odgovorima...
mboltuzi je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2013., 22:21   #2
Rain Man
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: x
Postovi: 1,447
Kartica je svejedno koja je konekcija, ja sam ih imao svih vrsta i sve rade manje-vise isto.

Ti trebas samo router ili odmah i modem? Jer ako trebas modem onda imas krivi router na linku. Zbog jednostavnosti preporucam prebacivanje postojeceg modema/routera u bridge mod i na njega spojis moderniji N router. Telefon, televizija i sto vec onda ide u modem, dok router dalje siri signal N i gbit vezom.
Rain Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2013., 23:13   #3
mboltuzi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 105
Da, trebao bi biti i modem odmah, zaboravio sam na to... i zaboravio sam na tu kombinaciju s bridge-om. Davno sam koristio Kasdu...

Imam neki Linksys wrt54, pa ću probati to osposobiti prije kupnje N routera i kartice.

Tnx
mboltuzi je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2013., 10:41   #4
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Taj Edimax kombinira 2.4 i 5 GHz. Vrhunska stvar, ali obrati pažnju na kompatibilnost opreme koju ćeš dalje kupovati. Možda bi bilo jednostavnije ostati u 2.4 GHz području. I nije modem, tako da ti treba još jedan uređaj. Ali Optimin TP-link je ionako N, IMHO treba ti samo kartica, USB, štoliveć.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2013., 11:22   #5
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 988
Ako je TP-Link 8951 onda je N, ali ako je 8901 onda je B/G. Oba je Optima davala.

Gorenavedeni Edimax ne može zamijeniti modem, ali mogu se spojiti oba da rade skupa. Jedan port iz TP-Linka se veže na Edimaxa, u Edimaxu se promijeni adresa i ugasi DHCP i onda će raditi kao access point. A može se napraviti i da se preko WAN porta spaja (onda TP-Link ide u bridge mode), ali mislim da nema potrebe za tim.

Nego, iz cijele priče nisam nigdje vidio da ima više računala, pa se nameće pitanje treba li uopće koristiti N standard kad bi i B/G već bio dovoljan i višestruko brži od internet veze koju koristi.
Night je online   Reply With Quote
Staro 18.02.2013., 19:06   #6
mboltuzi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 105
Dakle, totalno sam zaboravio da imam Sagem F@st 1704. (TP-link mi je "umro" ljetos, ali bio je 8901).

Dakle PC, za koji mi treba wi-fi card, mi sluzi za WOT, download i surfanje, ali imam na njemu virtualku koja mi je gotovo stalno spojena preko VPN-a u firmu s barem jednom aktivnom RD sesijom. Konstantno su mi spojena 2 moba na wireless i dva laptopa. Na router je LAN-om spojen HD player s hdd-om koji gotovo stalno radi i skida nešto ili se žena s laptopom spoji na njega i gleda neke glupe serije.
Planiram i postaviti neki HTPC (koji bi vjerojatno s vremenom zamijenio HD player).
Nije da imam enormno puno mrežnog prometa, ali moram nešto kupiti onda bi to riješio što mogu kvalitetnije (za što manje novaca ).

Na pc-u imam 2 dodatna pci-x slota koja vjerojatno nikad neću koristiti, pa i zato u jedan od njih piknuo karticu. Može biti i PCI jer vidim da su jeftinije, ali USB bi probao izbjeći. Koliko sam skužio, nije dovoljno kupiti neku N karticu, već bi morala imati bar 2 antene (2T2R). I mobiteli i laptopi imaju N kartice pa router ne bi morao biti u mixed modu.

Ako postoji router s modemom koji može biti i na Annexu A i B (ako odlučim "otići" iz Optime), sa 3 antene, s 4 Gbit porta (zbog HTPC-a), s tim da dva budu za IPTV, kupio bi njega (sve do prihvatljive cijene ).

E sad, ako idem s jednostavnijim (jeftinijim) rješenjem da stavim Sagem u bridge tu već naletim na komplikacije jer na netu kažu da baš i ne želi raditi u tom modu. Imam jedan stari sx763, pa sam mislio njega otključati, postaviti annex A i da radi kao bridge i njega preko wan porta spojiti s nekim novim N routerom. Bilo bi mi lakše da znam kako to sve funkcionira u praksi i da li ima smisla se toliko zezati s tim svim, ali ako ne probam, nikad neću saznati.

Ako imate još kakav savjet, samo naprijed....
mboltuzi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na