Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2016., 00:22   #1
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
(riješeno) Problem bitstreaminga Dolby TrueHDa

Pozdrav ljudi, imam problem na koji sam izgubio već solidan broj sati i nisam nigdje dogurao :/

U početku sam sasvim uredno slao sliku i zvuk preko hdmi kabela na receiver, no nakon što mi je receiver prestao primati signal preko HDMI-a (vjerojatno je HDMI ploča otišla), sam počeo slati sliku direktno na projektor preko HDMI-a a zvuk na reciver preko optičkog kabela direkt sa zvučne od matične ploče.

Za gledanje koristim zadnju verziju MPC-a, i ručno sam stavio zadnji LAV paket (0.68.1), i enableao naravno u bitstreamingu sve formate (pa tako i lossless formate Dolby TrueHD i DTS-HD).
Sve uvijek radi kako spada, pa tako i DTS-HD u 7.1, ali TrueHD ne mogu natjerati da radi nikako. Dobijem grešku "The following pin(s) failed to find a connectable filter: Audio Switcher:: Out", i nakon toga naravno nema zvuka.

Guglao sam masu toga, i čak sam i naišao na dvije osobe koje su imale identičan problem, ali nisu ga uspjeli riješiti.

I odmah da napišem čisto reda radi - receiver mi definitivno podržava Dolby TrueHD.
U windowsu sam pod supported formats za ovaj digital output poklikao sve hercaže (receiver ih uredno prima, a i ručno sam probao "test" od windowsa za svaki pojedinačno) te DTS audio i Dolby Digital za encoded formate (i oba uredno prolaze test).

Ima li itko od vas ikakve ideje? Spasit ćete me, jer izgorio sam više od svega što sam probao.

__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 11:40   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Jesi siguran da Dolby TrueHD standard podržava transfer preko optike? I pod tim ne mislim fizički, već kao standard. Jel nije bila neka priča da ide samo preko analognog i preko HDMIa?

Totalno je glupo ograničenje ako je, al hebiga, njihov standard.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2016., 12:00   #3
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Jesi siguran da Dolby TrueHD standard podržava transfer preko optike? I pod tim ne mislim fizički, već kao standard. Jel nije bila neka priča da ide samo preko analognog i preko HDMIa?

Totalno je glupo ograničenje ako je, al hebiga, njihov standard.
E stvano ne znam
Raspitati ću se još dodatno, ali na temama gdje sam nailazio na ovakav tip problema se to nije potezalo.

Meni bi eventualno imalo smisla da se generalno ne može lossless signal slati, ali to otpada jer uredno šaljem DTS-HD i 192kHz.


EDIT - ovo je genijalno. Izgleda da optički kabel generalno ne može prenositi više od 2 kanala lossless signala, dakle niti TrueHD niti DTS-HD.
Nisam išao u ovom smjeru provjeravati zbog toga, kao što sam već naveo, što uredno prenosim DTS-HD.
Imam solidan broj filmova sa njim, nije da sam probao samo sa jednim (i ne, nije stvar u tome da fallback-a na lossy 7.1 signal jer dotični filmovi nemaju dual audio nego samo jedan jedini audio track).
I naravno, što je i očekivano, svi lossy signali i od DD i od DTS-a idu također uredno, takvih filmova imam i najviše.

Malko sam zbunjen, moram priznati Nešto mi se čudno izgleda na kompu događa, jer ovo teoretski ne bi smjelo biti moguće, što znači da mi ne šalje DTS-HD nego nešto drugo. Pitanje je samo što točno šalje i kako to da šalje (mixanje mi je isto isključeno).

Sad je pitanje da li mogu poslati LPCM od TrueHD-a preko optičkog...

EDIT2: i odgovor je naravno da ne mogu ni LPCM Odlično...
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 20.11.2016. u 12:28.
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 12:44   #4
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
odkad je DTS lossy?
DTS je kao wav 1411 kb/s - bez kompresije

DTS HD je 24/96/192 kHz, dakle druga frekva uzrokovanja dakle veći zapis, zato se i stavlja na BD diskove gdje ima više mjesta

i da, DTS HD ide samo preko HDMIja

EDIT - da ti resiver nije Onkyo?? oni su poznati da im HDMI ploča rikava...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 12:52   #5
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
odkad je DTS lossy?
DTS je kao wav 1411 kb/s - bez kompresije

DTS HD je 24/96/192 kHz, dakle druga frekva uzrokovanja dakle veći zapis, zato se i stavlja na BD diskove gdje ima više mjesta

i da, DTS HD ide samo preko HDMIja

EDIT - da ti resiver nije Onkyo?? oni su poznati da im HDMI ploča rikava...
DTS je lossy, DTS-HD je lossless.

Nije samo preko HDMI-a, izgleda da se može i preko chincheva, samo što bi ih trebalo mali zilijun
Mene trenutno fascinira da meni "funkcionira" slanje DTS-HDa preko optike, što izgleda da nije moguće, pa mi ništa nije jasno.

Nije, Marantz je, SR6008.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 12:54   #6
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
pa u početku DTS nije mogo bit dekodiran na samom AV reciveru pa su kasnije to ubacili (trebala je valjda plaćena licenca)...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 13:34   #7
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,681
Dts-hd ma i dolby trueHD NE rade preko optike ili coaxa, NE rade, šta god pisalo na bilo kojem receiveru. Lpcm, dts hd i trueHd su lossless formati. Dts, ac3, dts-es su lossy formati te kao takvi rade preko optike ili coaxa. Jedini drugi način prijenosa bilo kojeg HD audia osim hdmi-a je ako source uređaj tipa bluray player ima dedicated HD audio dekodere i 7.1 kanalni izlaz koji se onda spaja na avr/pojačalo.
Kod puštanja audia iz TVa putem optike treba pogledati da li dotični TV podržava dts jer većina ima samo licencu za Dolby ac3.

sent from my G2
9800pro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 15:05   #8
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 630
Igore, ako preko optike šalješ na receiver DTS-HD, vjerojatno ti pročita receiver DTS Core zapis iz DTS-HD-a, znači obični DTS.
To je tako i napravljeno (audio zapis) za ove koje imaju receivere bez HDMI priključka, i bez podrške za LOseless formate. . U koje trenutno spadaš i ti, jer ti se pokvario HDMI Ulaz na receiveru.

Može ako imate i bluray player sa 7.1 analognim izlazima, šta je jako rijetko. Evo jedan Oppo, media i Bluray player u jednom...izlazi sad i u 4k verziji.

http://www.trustedreviews.com/oppo-udp-203-review

cca 500-ak dolara najavljeno u USA.
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 17:48   #9
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Ante M Pregled postova
Igore, ako preko optike šalješ na receiver DTS-HD, vjerojatno ti pročita receiver DTS Core zapis iz DTS-HD-a, znači obični DTS.
To je tako i napravljeno (audio zapis) za ove koje imaju receivere bez HDMI priključka, i bez podrške za LOseless formate. . U koje trenutno spadaš i ti, jer ti se pokvario HDMI Ulaz na receiveru.
Teorija bi ti držala vodu kad bi ovi filmovi s kojima testiram imali "backup" lossy audio, ali nemaju
To što ti govoriš se generalno radi na filmovima koje stavljaju na blu-ray, dakle stave lossless audio + lossy audio za slučaj da ne možeš lossless koristiti.

Citiraj:
Autor 9800pro Pregled postova
Dts-hd ma i dolby trueHD NE rade preko optike ili coaxa, NE rade, šta god pisalo na bilo kojem receiveru.
Sve stoji, ali nije mi jasno na koju šemu onda kod mene radi DTS-HD.
Mislim... "radi"... očito da ne radi jer to ne bi smjelo biti moguće, nego se nešto dogodi i player on the fly mix-a u lossy DTS, samo ne znam kad i kako jer sam mu isključio mixing.


Došao sam do rješenja za koje sam imao malu nadu da će raditi.
Na kraju ispada da mi je krepao samo hdmi video ulaz/izlaz, zvuk se na moju sreću ipak prenosi

Umjesto projektora sam na HTPC spojio monitor preko DP-a, a na marantza sam drmnuo hdmi i dedicirao taj izlaz da šalje samo zvuk (računajuči i TrueHD i DTS-HD) - i čudo ali radi, izgleda da nije krepala cijela hdmi ploča nego samo neki dio vezan za sliku.
Tako da mi sad ostaje kupiti neki DP muški na HDMI ženski adapter (HDMI kabel za projektor mi izlazi iz zida gdje je provučen kroz bužir) i riješen mi je problem.

Sutra kupim i još jednom testiram, ali ne bi smjelo biti nekih negativnih iznenađenja valjda.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 20.11.2016. u 17:55.
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 19:00   #10
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 630
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Teorija bi ti držala vodu kad bi ovi filmovi s kojima testiram imali "backup" lossy audio, ali nemaju
To što ti govoriš se generalno radi na filmovima koje stavljaju na blu-ray, dakle stave lossless audio + lossy audio za slučaj da ne možeš lossless koristiti
Svaki DTS-HD audio zapis sadrži u sebi DTS Core, ilitiga ''običan'' DTS.

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Sve stoji, ali nije mi jasno na koju šemu onda kod mene radi DTS-HD.
Mislim... "radi"... očito da ne radi jer to ne bi smjelo biti moguće, nego se nešto dogodi i player on the fly mix-a u lossy DTS, samo ne znam kad i kako jer sam mu isključio mixing.
Ne radi nikakav mixing niti ti radi DTS-HD, nego ti risiver reproducira DTS Core iz DTS-HD fajla.
Ante M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2016., 19:03   #11
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Ante M Pregled postova
Svaki DTS-HD audio zapis sadrži u sebi DTS Core, ilitiga ''običan'' DTS.
Hm, nisam znao za to. To govoriš kao činjenicu za njih ili si nešto načuo/pretpostavljaš?

Jedino što sam ja do sad vidio je da su stavljali lossy uz lossless, doduše možda sam to uvijek vidio samo za DD a ne za DTS, stvarno ne znam.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 19:06   #12
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 630
To ti je činjenica, uostalom imaš internet pa se i sam uvjeri
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 19:07   #13
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Ante M Pregled postova
To ti je činjenica, uostalom imaš internet pa se i sam uvjeri
Nisam do sad naišao na tu informaciju, možda i jesam ali sam ju ubacio u isti koš sa ovim što DD radi.
Ok, thanks na infou
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2016., 19:12   #14
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 630
Da ne budemo lijeni ako još nekome zatreba, prvi rezultat googleta...

Citiraj:
DTS-HD Master Audio is a combined lossless/lossy audio codec created by DTS (formerly Digital Theater Systems), commonly used for surround-sound movie soundtracks on Blu-ray Disc.
Citiraj:
When played back on devices which do not support the Master Audio or High Resolution extension, it degrades to a "core" track which is lossy.[6]

According to the DTS-HD White Paper,[7] DTS-HD Master Audio contains 2 data streams: the original DTS core stream and the additional "residual" stream which contains the "difference" between the original signal and the lossy compression DTS core stream. The audio signal is split into two paths at the input to the encoder. One path goes to the core encoder for backwards compatibility and is then decoded. The other path compares the original audio to the decoded core signal and generates residuals, which are data over and above what the core contains that is needed to restore the original audio as bit-for-bit identical to the original. The residual data is then encoded by a lossless encoder and packed together with the core. The decoding process is simply the reverse.
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 13:44   #15
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Evo samo da potvrdim, problem je riješen sa adapterom, tako da jedan hdmi ide za reprodukciju slike a drugi hdmi za reprodukciju zvuka.

Thanks svima na komunikaciji i korisnim informacijama
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na