Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2015., 15:40   #1
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Ultimate cost/benefit router

Već neko vrijeme tražim router koji će dobro odrađivati qos ili nekakav sličan princip filtriranja prometa prema prioritetu no uz to da ima gigabitni lan, bilo kakav wifi, mogućnost spajanja 4 uređaja na lan te bonus ako je ikako moguće da se može spojiti HDD te da bude i torentbox
Ono što imam sada je Buffalo WHR-54g sa Tomato firmwareom te atom PC kao torentbox.
mane:
- qos na tomatou se ne odrađuje kako spada i suport je nikakav (imam od Shibby-a tomato)
- wifi ne radi ako se koristi ikakav oblik zaštite i prkljanje redovito smrzne router a otvoren wifi nije opcija
- nije gigabitni router
- torentbox troši previše struje (54W)

Razmišljao sam o Mikrotiku kojeg svi hvale i to model RB951G-2HnD
mane:
- nevidim baš nekakvu podršku, pogotovo ne za qos i sve se svodi na "gle, nauči" ko da ću to morat riktat svaki dan a ne jednom i ond auživat plodove setupa
- i dalje imam torentbox jer RouterOS nema niti će imati torent klijent
dobro:
- cijena: 490kn

No onda mi je prijatelj, koji je sys admin za pfsense bazirane servere predložio Alix-a i m0n0wall i to:
- apu1d
- switch 5 port
mana:
cijena: cca 1300kn

dobro:
- mala potrošnja struje (cca sveukupno 10ak W)
- on bi mi podesio na m0n0wall i sve na njemu (QOS)
- može gore sve traženo i fleksibilna je nadogradnja za više novih uređaja na mreži (samo kupim switch s više portova)

ima li tko kakvu bolju ideju ili primjedbu? znam da je alix overkill ali jednak mi je overkill i tomato po opcijama a ne odrađuje baš ono što mi najviše treba a cjenovno je daleko jeftinije neg uber modeli kućnih routera tipa Asus ac68u a k tome i po opcijama daleko moćniji

Zadnje izmijenjeno od: gesaugen. 22.01.2015. u 10:37.
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 18:59   #2
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Imaš na tržnici asus n66u na koji može tomato. Ali, pošto si rekao da ti tomato to ne odrađuje dobro,onda pada u vodu.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.01.2015., 09:00   #3
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
ne odrađuje tomato. tomato je super što se tiče količine opcija ali grozan što se tiče implementacije tih opcija. možda je do routera da hardverski nije dovoljno jak da to može sve sprovesti no ne kocka mi se više sa free riješenjima. dakle ili routeros ili monolith
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2015., 17:53   #4
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
A gle,alix je super,ali ces zvat frenda svako malo da ti podesi ovoono. Mt je easy za slozit preko winbixa i pada u vodu teorija da moras svaki put konfigurirat jer mozes exportat konfiguraciju ilu cijelu ili parcijalno. Znaci mozes exportat sam wireless setup, ili samo fw ili dhcp itd. qos sam radio po kompovima a ne po prometu, ali ima tutorijala i ubijes popodne, skuzis kako radi i vozis. Jedan frend je radio extra dodatke za mikrotik da ga mozes koristiti kao linux kantu, ali mislim da je stranica umrla. Mt mozes i probat prije kupnje, instaliras na bilo kakvu staru kantu, podesis isprobas, eksportiras konfig i kupis uredaj pa vratis fw/qos/ip postavke da se ne mucis sa podesavanjem.
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2015., 16:00   #5
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
odlučio sam atoma pretvorit u router pa da vidim kako će raditi jer čemu da kupujem alixa kad već imam atoma
gesaugen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na