Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.12.2013., 13:06   #1
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Zvuk za kućno kino preko HDMI-a

Imam laptop Asus K72-JR koji za zvuk ima stereo i HDMI izlaz. Lap se i diči sa "SRS Premium Sound™ via Altec Lansing" no nisam siguran što to tehnički znači (i cijenio bih da mi netko objasni), pa se uzdam u informaciju da može prenijeti "8-ch HD audio over HDMI"

Ono što bih želio je punokvrni 5.1 surround sustav za kućno kino gdje bi mi lap bio HTPC a sliku bi spojio na HD projektor

E sad kreće problematika: zamislio sam to tako da spojim lap sa nekim najjeftinijim receiverom koji ima HDMI-in te podržava DTS-ove formate, poput ovog "Pioneer receiver VSX-323", te onda na receiver spojim kakve god želim zvučnike

Pitanja:
1. da li bi na taj način dobio punokrvni 5.1, po mogućnosti HD zvuk (bitnije je punokvrni neg HD). Ako ne, što fali u takvoj shemi?
2. da li bi mogao spojiti HD projektor na receiver-ov HDMI-out s ciljem da dobijem 1080p sliku? ili to ne radi tako i morao bih koristiti vga-out? ili još nešto fali u shemi?

Bonus:
Projektor sam mislio uzeti Benq W1070 koji ima 3D podršku. Koliko vidim i receiver podržava 3D pa me zanima kao bonus - da li bi mogao projicirati 3D filmove i ako da, što mi još treba za to (posebno platno, posebne naočale?)

svaka informacija na taj set-up je dobrodošla
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2013., 13:46   #2
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Jednu pitanjce...da li si ziher da ti je ovaj HDMI na lapu izlaz? Jer ako je ulaz trebao bi biti ARC HDMI da pošalješ zvuk van, a onda bi trebao imati i HDMI ARC na receiveru da to ide preko hdmi kabla....

Ako pričam gluposti nek me neko ispravi.....

Ja sam spajao komp na telku pa sve skupa na denon receiver pa dok si nisam zgrunto u glavi kaje točno izlaz kaj točno ulaz imao sam upitnik nad glavom....

jer sam si zabrijao da bih sve spojio sa hdmijem ali nisam na kraju bas uspio.....
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2013., 14:35   #3
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
@gesaugen

1. dobio bi "punokrvi" surround, znači bitno je da laptop može napravit "bitstreaming" zvuka prema receiveru što znači da mu doslovno šalje nule i jedinice koje AV receiver prima i potom dekodira te raspoređuje na zvučnike.

dali to može napraviti za HD zvučne formate (TrueUH i DTS HD MA) ,najvjerojatnije da, uvjet je ima HDMI V1.3 što moraš provjeriti u user-manualu


2. naravno, šalješ 1080p van iz laptopa na AV receiver on prosljeđuje na PJ

mogao bi proicirat i 3D filmove ali u SBS metodi npr, nebi mogao gledati "nativni" - frame packed 3D sa blu-ray.iso , za to bi trebao imati HDMI V1.4 (možda i to imaš na laptopu makar sumnjam)

Topla preporuka je da makneš laptop iz cijele ove priče i složiš HTPC ili jednostavno rješiš problem sa nekim 3D media playerom (sa hdmi-om v1.4) - bilo bi šteta ne iskoristit w1070
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2013., 14:35   #4
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
1. Da. SRS i Altec su marketinške nalje za njegove ugrađene zvučnike što nema veze sa ovim potrebama

2. Da. Receiver mora imati HDMI ulaz i izlaz (gorenavedeni ima sve), pa izlaz iz receivera se spaja u ulaz projektora, koji također mora imati HDMI. VGA zaboravi u ovakvim kombinacijama


Dobro si krenuo
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2013., 15:30   #5
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Hvala svima na odgovorima!

Nemogu nigdje naći informaciju koju verziju HDMI-ja imam u lapu a iz manuala piše
"HDMI Port
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) is an uncompressed all-digital audio/video interface between any audio/video source, such as a set-top box, DVD player, and A/V receiver and an audio and/or video monitor, such as a digital television (DTV). Supports standard, enhanced, or high-definition video, plus multi-channel digital audio on a single cable. It transmits all ATSC HDTV standards and supports 8-channel digital audio, with bandwidth to spare to accommodate future enhancements or requirements."

Glede projektora:
Prema Benq-ovoj stranici za izračunavanje podataka vezanih za veličinu projekcije (OVDJE) ispada da mi na udaljenosti projektora od zida (3,4m; u izračun je uzeta udaljenost od leće a ne od dupeta projetora), za sliku dijagonale 115" bih trebao imati "zoom ratio" od 1.15x. To me sad malo buni: da li je bolje da je zoom ratio manji ili veći? jer ako je 1.00x, onda mi na toj udaljenosti raste dijagonala (i prelazi gabarite površine za projekciju) dok ako povećavam ratio na 1.30x se slika smanjuje. Ono što me zanima je da ne gubim na kvaliteti slike jer sada kada gledam na prastarom projektoru da bih dobio 115" moram odvrnut zoom na maksimum što uzrokuje to da vidim svaki piksel

Zadnje izmijenjeno od: gesaugen. 11.12.2013. u 15:39.
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2014., 09:11   #6
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Da oživim i samo kažem kako sam kupio Pioneer receiver HTP-072 koji je u stvari VSX-324 + 5.1 set zvučnika te Benq projektor. Sve sam spojio HDMI kabelima na način:
Laptop HDMI -> receiver HDMI-in; receiver HDMI-OUT -> Benq projektor

Imao sam gnjavaže sa IDT driverima od laptopa koji ne dopuštaju 5.1 zvuk, dakle niti na HDMI, no microsoftovi dopuštaju pa koristim njih pod default playback device. U ffdshow-u sam morao podesiti da je su zvučnici 5.1 i voila, radi ko beba! 3m dijagonale full HD i čisti 5.1 zvuk. Prezavodoljan sam
gesaugen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na