Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.07.2022., 14:23   #961
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Klasični USB stick je sasvim ok za prenos podataka i povremeni (boot) rad,
za konstantni rad nije.

Za konstantni rad treba slagati gore predloženo via hdd / ssd,
polako su tu / dolaze i oni USB na M.2 SSD ako se traži manji gabarit,
a o mušičavosti chipseta smo govorili u odg. temi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 17:14   #962
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Od tog Flash plugina provjereno nema koristi jer je bia tu za sve unistene stickove, a bilo ih je od noname, Transcend, SanDisk, itd. i ocito se nisam naucia pa sam i dalje isa stavljat. Nece vise jer nema smisla, i mislim da cu se preorijentirat na xpenology posto takvih problema nema, a jos je razradjeniji od OMVa. Nedavno sam stavia screenshot Xpenology laptopa koji je u pogonu vise od 500 dana... da ne pise nebi virova jer nista na njemu nisam dira svo to vrime. In the mean time OMV pozdere 5 do 10 stickova za taj period.
U citavoj toj prici je ekstremno glupo da vec godinama nemamo pravo rjesenje, a stavit hdd ili ssd koji je visestruko veci od potreba je bezveze, a u slucaji sata i uzaludno uzima jedan sata port koji se moga iskoristit za storage. zato usb-sata moze posluzit, ali opet WHY??? imas sto godina live linux koji radi iz rama, a ne mozes imat vrazji NAS os kojem bi tribalo samo upisat konfiguraciju koju koristi i zaboravit na njega.
i jos jedna nelogicnost... kako to radi na raspberry pi? tamo po defaultu imas microsd karticu i eventualno pokoji drive spojen priko usb-sata. ili stotine videa presucuju da im sd kartice odlaze ka i usb stickovi...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 17:18   #963
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Od tog Flash plugina provjereno nema koristi jer je bia tu za sve unistene stickove, a bilo ih je od noname, Transcend, SanDisk, itd. i ocito se nisam naucia pa sam i dalje isa stavljat. Nece vise jer nema smisla, i mislim da cu se preorijentirat na xpenology posto takvih problema nema, a jos je razradjeniji od OMVa. Nedavno sam stavia screenshot Xpenology laptopa koji je u pogonu vise od 500 dana... da ne pise nebi virova jer nista na njemu nisam dira svo to vrime. In the mean time OMV pozdere 5 do 10 stickova za taj period.
U citavoj toj prici je ekstremno glupo da vec godinama nemamo pravo rjesenje, a stavit hdd ili ssd koji je visestruko veci od potreba je bezveze, a u slucaji sata i uzaludno uzima jedan sata port koji se moga iskoristit za storage. zato usb-sata moze posluzit, ali opet WHY??? imas sto godina live linux koji radi iz rama, a ne mozes imat vrazji NAS os kojem bi tribalo samo upisat konfiguraciju koju koristi i zaboravit na njega.
i jos jedna nelogicnost... kako to radi na raspberry pi? tamo po defaultu imas microsd karticu i eventualno pokoji drive spojen priko usb-sata. ili stotine videa presucuju da im sd kartice odlaze ka i usb stickovi...
FreeNAS je meni jedno 10 godina radio sa USB sticka, nikad problema...ne znam kako je sad jer sam se prebacio na TrueNAS (freenas linux fork) i to na virtualki
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 17:26   #964
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
FreeNAS je meni jedno 10 godina radio sa USB sticka, nikad problema...ne znam kako je sad jer sam se prebacio na TrueNAS (freenas linux fork) i to na virtualki
meni isto freenas stari radi sa sticka, dok OMV stickove unistava...
inace truenas i dalje ima u verziji core (freebsd), a ovo sto koristis je truenas scale temeljen na debianu...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 17:39   #965
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
meni isto freenas stari radi sa sticka, dok OMV stickove unistava...
inace truenas i dalje ima u verziji core (freebsd), a ovo sto koristis je truenas scale temeljen na debianu...
Pa što se zamaraš sa OMV ako ti freenas radi ok?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 20:35   #966
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Pa što se zamaraš sa OMV ako ti freenas radi ok?
eksperimentiranje, testiranje, zabava, ucenje...

imam svakakvih boxeva... neki su "bitniji" od drugih, a freenas je svakako jedan od onih koji je stalno u pogonu i pokaza se skroz ok. toliko ok, da ga nisam niti updatea na truenas, ali i taj trenutak se blizi jer mi se u njemu vrti ubuntu server virtualka s nextcloudom, a koja je u zadnje vrime postala nepouzdana. sam freenas je ok, ali virtualizacija mu je... ajme.... tako da to tribam izmjenit...

omv je glumia backup backupa stvari koje nisu kriticne i vec sam u par navrata vraca citavi sustav samo novom instalacijom omv na novi stick... svi podaci su bili sacuvani. medjutim, sad je tri od sest diskova otislo i to je to... nema vise igranja s omv.

xpenology je prvo isproban na e350 miniitx ploci i nakon sto je tamo upalia, trajno je upogonjen na lenovu s n2840 procom koji je pasivno hladjen i eto, to cuda radi nevjerojatno...

onda je tu i NUC server s winsima koji takodjer sluzi za rdp i pxe bootanje s aomei softom...

jedno vrime sam vrtia i neku bucnu mrcinu s hardverskim raid kontrolerom i xcp-ng na njemu, ali to em trosi, em glumi vikendicu s pogledom na aerodrom...

nisam proba unraid, mozda zato jer su ga jedno vrime svi moguci yt-beri gurali ka alfa i omega pohrane podataka pa me odbilo.

i opet, nisam gotov... a godisnji samo sto nije pocea...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2022., 21:14   #967
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267
Ja sam pred mjesec dva prešao na TrueNAS scale. Prije toga sam imao Synology te sam preko NFS-a koristio diskove prvo na OMV-u jedno pola godine pa onda na Proxmoxu malo više od toga.
Synology je DS212j, dakle prilično spor ali nije mi brzina bila problem (DLNA na TV je radio super), nego sam htio sve potrpat na jedan sustav koji lakše oržavam i držim up-to-date.

TrueNAS se vrti na i3-6100, H110M, 20GB RAM, 128GB SSD (System Dataset, za virtualke/dockere i download temp da diskovi mogu u sleep), 3 x 3TB WD RED (CMR, Z1), 2 x 32GB USB boot pool (čekam USB3.0 header da ih piknem unutar kućišta). Ispod 20W idle, i manje kad se diskovi ugase (to još nisam izmjerio). Pasivno hlađeno osim po ljetu (za svaki slučaj).

OMV mi nije baš sjeo, radio je ok, ali sve mi je nekako nabacano djelovalo (prije redesigna).
Proxmox je od 3 spomenuta očito daleko najbolji za virtualke i neke stvari mi iz njega fale, kao USB passthrough. No želim pojednostaviti setup, a više nemam toliko potrebe za njim jer nakon ljeta mi je u planu složiti lab server na poslu.

TrueNAS Scale mi je za sada super, ZFS mi se sviđa, Apps dio radi dobro i truecharts ima veliki izbor aplikacija za instalirati sa par klikova. Virtualke su mi trenutno jedini problem, jer iako je u pozadini KVM, ograničen je sa opcijama koje su implementirane u GUI-u, ako se config file promjeni ručno GUI ga pregazi kod sljedećeg pokretanja. Recimo htio bi pokrenuti MacOS za neki test ali šipak.

Sve u svemu Synology sada može kod staraca za off-site backup.

Zadnje izmijenjeno od: Mac_F. 06.07.2022. u 21:21.
Mac_F je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 10:53   #968
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Od tog Flash plugina provjereno nema koristi jer je bia tu za sve unistene stickove, a bilo ih je od noname, Transcend, SanDisk, itd. i ocito se nisam naucia pa sam i dalje isa stavljat. Nece vise jer nema smisla, i mislim da cu se preorijentirat na xpenology posto takvih problema nema, a jos je razradjeniji od OMVa. Nedavno sam stavia screenshot Xpenology laptopa koji je u pogonu vise od 500 dana... da ne pise nebi virova jer nista na njemu nisam dira svo to vrime. In the mean time OMV pozdere 5 do 10 stickova za taj period.

Xpenologyu je samo loader na sticku, a sve ostalo na diskovima, taj stick je u read-only modu i zato može trajati sto godina. Dok OMV na stick stavlja cijeli sustav i stalno nešto piše po njemu. I meni je malo glupo da tu ima toliko zapisa, ali eto, što je tu je, vjerojatno ću onda stick zamijeniti sa 240GB Intelovim DC SSDom preko USB-to-SATA adaptera i biti miran.

Inače imam i jedan XPenology setup na J3455 celeru koji uskoro ide u mirovinu, ali meni osobno OMV puno više odgovara, puno je bliže vanilla Linuxu nego DSM koji je ipak zatvoreniji.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2022., 12:19   #969
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
OMV je Debi(L)an ispod haube.Nije problem provjeriti koji procesi šaraju po filesystemu i doraditi to malo. Ima i gotovih shema, montiranje /tmp u RAM, logovi itd.
Debian ima i wiki oko toga: https://wiki.debian.org/SSDOptimizat...cy_via_RAMDISK
Isto imaju i Arch i druge distribucije koje drže do svoje dokumentacije.
Da, malo je glupo složen OMV da nije cijeli u RAMu, ali eto to je njihova odluka
Kod mene na J4105 sistem je na vulgaris 64GB Adata SSDu (još iz MLC doba) i to traje već godinama, a gore je 15 docker kontejnera među kojima nekoliko s bazama podataka, to šara po SSDu non-stop

Isprobao sam prije nešto godina u sličnoj postavi i koliko god se trudio, kvalitetan USB stick je krepucnuo nakon godinu dana, dobra SD kartica u USB adapteru izdržala je 2 godine do kvara u sličnom okruženju.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 11:45   #970
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Kad razmislim, hardverski dio rijesit je jos i ok kod pohrane podataka, ali sa softverskim dijelom se mucim, i to osobito kad je u pitanju organizacija (shema) podataka, a da mi budu "logicno" poslozeni tako da ih mogu uopce pronac kad mi zatribaju. s tim stvarno muku mucim.

za fotografije i videa s fotoaparata jos najbolje stojim. tamo je organizacija nesto tipa:
vrsta fotoaparata - sdKarticaBrX - podmapa(10000fotografija)
cuvam original sdKartice (ne brisem), imam kopiju na NAS-u, imam kopiju na dediciranom USB disku od 2TB, imam kopiju na dijeljenom (vise stvari) USB od 8TB.

s mobitelima je vec lagano problem jer se rijetko koji zadrzi vise od 2 godine, a ima ih recimo nekoliko u kuci, a backup je neredovit tako da je to zivi kupus...

programi i ISO image softvera je isto relativno ok, na par diskova postoji kopija iako to nije toliko kriticno...

i onda dolazim do dokumenata, gdje uopce NEMAM IDEJE kako to poslozit. po godinama, po kategorijama, sto stavit za top-level mapu, kako sve to grupirat. blejim u spojene diskove, i ludim, ono, toliko mi ide na zivce! i znam da redovito kad mi nesto zatriba nema sanse da to nadjem. pari mi se da je najbolje onima koji uopce ne vode brigu o podacima, pa kad rokne, rokne i aj ca... a ja ovdi i za poslozit nesto osiguravam da postoji kopija diskova "za slaganje"...

jel uopce netko ima kakvu shemu po kojoj slaze podatke i dokumente da budu logicni ili je to jedan veliki mess ka i u mene... HELP!!!
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 11:56   #971
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Možda po firmama, ono ugovori, računi ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 12:40   #972
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Pratim... Obično naknadno nesto nađem, naravno skroz slučajno 😂.

Slike sa moba sam riješio tako da syncam sa moba na nas, a nas dalje synca na cloud.

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 15:01   #973
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Kaj se fotki tiče imam mapu 2022 -> 2022-07-10 (gdje je shema G-M-D radi sortiranja), a za ostalo imam mapu Slozeno pa unutra po kategorijama (npr. Stan, Auto, Posao,...)
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 15:26   #974
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
cak mi foto uopce ne predstavlja problem jer je organiziran po foto-aparatima, karticama, i sve u neprekidnom nizu tako da ako imam pregled znam da cu negdi naletit na ono sto trazim, i skratit pricu ako bar znam cca datum... kako su kopije na par mista to mi nije problem...

ALI, i dalje su mi problem mobiteli, gdje zapravo ima i gluposti i pametnih stvari istovremeno (bar sto se slika, downloadsa i sl. tice), a posebna su prica dokumenti s raznih racunala.

kod mene je veliki problem sto imam raznolikost pa nije tako jednostavno tipa projekt-datum i gotovo...

npr. dokument za ovu godinu moze se temeljit na prosloj, ili imat veze s drugim dokumentima iz prosle godine. ako idem grupirat po godinama, onda ce mi onaj proslogodisnji bit van ruke, a ako ih grupiram po tipu dokumenta, onda cu u mapi imat i stare stvari i novo, i opet je sve nabacano... osim toga, npr. moguce da mi neki program triba za 10 od 1000 projekata, i opet mi je glupo imat deset kopija programa u mapi, a stavim li sve programe na jedno misto (po nekoj logici), onda nakon nekog vrimena nemam pojma u kojem sam ga projektu koristia... u bazama podataka, to bi bilo many2many relacija, u prijevodu kupus... nisam nasa dobrog rjesenja, tim vise sto Winsi ne podrzavaju tako lako tagiranje stvari pa da se pretrazuje na taj nacin...
onda je tu jos i dodatna komplikacija ako za instalaciju jednog programa ili izradu projekta tribaju odredjeni koraci, pa ih raspisat... ne znam odakle bi pocea sa slaganjem.
doslovce zavidim poslovnjacima, tipa fotografima - dodje, otvori mapu "20220710 vjencanje XYZ" i samo pucaj unutra sve i kad si zavrsia, zavrsia si...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 20:06   #975
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267
Stare fotke imam po folderima imenovanim po datumima i događajima, ali od kad je došla era slikanja sa mobitelima mislim da to više nema smisla, eventualno albumi ili tagovi/metadata. Sada uglavnom kad tražim nešto što nije po albumima koristim pretragu po lokaciji ili sadržaju slike kroz google photos. Originale svih slika još držim lokalno.

Koristi li netko kakvu self-hosted zamjenu za Google Photos? Tipa Photoprism, Photonix, Piwigo, Lychee, Chevereto?

Dokumente grupiram po projektima, ili ako nisu specifični za projekt, po tipu. Onda lako sortiram ili pretražujem po datumu.
Ali wifi, kako si ti to opisao izgleda mi kao da ti gotovo trebaš CRM

Zadnje izmijenjeno od: Mac_F. 10.07.2022. u 20:54.
Mac_F je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 22:21   #976
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Mac_F Pregled postova
Stare fotke imam po folderima imenovanim po datumima i događajima, ali od kad je došla era slikanja sa mobitelima mislim da to više nema smisla, eventualno albumi ili tagovi/metadata. Sada uglavnom kad tražim nešto što nije po albumima koristim pretragu po lokaciji ili sadržaju slike kroz google photos. Originale svih slika još držim lokalno.

Koristi li netko kakvu self-hosted zamjenu za Google Photos? Tipa Photoprism, Photonix, Piwigo, Lychee, Chevereto?

Dokumente grupiram po projektima, ili ako nisu specifični za projekt, po tipu. Onda lako sortiram ili pretražujem po datumu.
Ali wifi, kako si ti to opisao izgleda mi kao da ti gotovo trebaš CRM

Sve fotke syncam sa Nextcloud na server (trenutno na hosting ali ću napraviti na Oracle Tree Tier pa nek se tam synca).
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2022., 22:47   #977
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,787
Citiraj:
Autor Mac_F Pregled postova

Koristi li netko kakvu self-hosted zamjenu za Google Photos? Tipa Photoprism, Photonix, Piwigo, Lychee, Chevereto?
Probao prva 3 (ili cak 4) navedena, jedino Photoprism mi je usao u neki uzi osobni odabir. To je bilo prije nekih pola godine, samo test, nije otislo u produkciju i ugasio sam ga. Nedavno opet htio probati i dignuti kontejner s Photoprismom i vidim uveli neke premium paid fore... Eno ceka da to prostudiram pa odvazem pros i cons.

Na kraju krajeva, ono sto je svima mana su search fotki i memories. Google Photos jos uvijek ne mogu potpuno izbaciti iz upotrebe iako paralelno s njim sve backupiram na Synologyjev Photos.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 16:14   #978
epvpalucard
Yare Yare Daze
Moj komp
 
epvpalucard's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
Eto nakon dugog igranja opet slazim svoj nas (u potpisu).


Eto odlucio sam se na neke stvari pa bih htjeo savjet/komentar od ljudi koji imaju vise iskustva.


OS: Debian nekako me vise privlaci nego ubuntu.
Za filmove i serija mislim da cu ostati samo na Jellyfin
za file sharing:nextcloud.Nisam osobno nasao nista sta bih mogao koristit za file sharing da je ok(mozda na krivim mjestima trazim ili sam sljep ali vjerovatno obadvoje)
torrent:za sada koristim qbittorrent ali imam problema sa njim.Cesto mi kaze torrent failed i dosta cesto mi webui neradi pa sam postavio u crontab di mi svakih 1h restarta service(vjerovatno postoji bolje rijesenje/fix).Ako netko ima neku bolju app za ovo molio bih,posto u qbt mi je bilo lagano postavit categorys i webui.
za backups:Syncthing.nisam nista nasao bolje niti slicno.


Eto molio bih za savjete/komentare/naputke.

Hvala unaprijed!
__________________




MAIN RIG
CPU: Ryzen 7 2700x
MBO: ASUS PRIME B450-PLUS
RAM: Patriot Viper 3200Mhz 32Gb
SSD1: 1TB Samsung 980
SSD2: 500gb Samsung 850 evo
GPU: MSI RTX 2070 Ventus
PSU: Seasonic CORE GM 650 Gold
CASE: Fractal Define 7 XL R2
OS: Window 10 PRO x64 edition


NAS
CASE: CM Storm 690 II Advanced
CPU: Intel Core i5-6400
MBO: ASRock H170M PRO4S
RAM: KingstonHyperX Savage 16GB DDR4 2133MHz(2*8)
SDD: Patriot 240GB
HDD.1: Western Digital 3TB WD Red Plus
HDD.2: Western Digital 3TB WD Red Plus
HDD.3: WD Blue 1TB
HDD.4: Toshiba DT01ACA200 2tb
HDD.5: WD RED 4TB
HDD.6: ST3000DM001-1ER166 3TB
HDD.7: ST3000DM001-1ER166 3TB
OS: Debian 12

MISC
KEYBOARD: Keychron V6
MOUSE: Redragon Perdition Pro M901P
HEADSET: RED DRAGON H710
MONITOR 1: AOC 24G2U 24" FHD 144hz 1ms IPS
MONITOR 2: AOC 22V2Q 21.5" 75hz 5ms IPS


epvpalucard je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 16:57   #979
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
@epvpalucard
Što fali jubuntu u odnosu na debilan?
Malo je nestabilniji ubuntu, ali sve ovisi što radiš
QBT - pod linuxom da je vrijedno spomena imaš još jedino transmission, ali on ti nema kategorije. Mogu se simulirati, ali tako da otvara folder za svaku kategoriju što je malo bezveze, ali radi ako ti neki vanjski servis traži kaegorije od torrent klijenta.
Provjeri instalaciju i logove (sistemske i od qbt ako ima), nije normalno da se ruši webui. Ja ga vrtim već neko vrijeme i niti jedan problem, istina sve je u dockeru. Možda ubuntu ima neke strgane pakete ili je neki snap i slično smeće koje danas guraju.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 17:47   #980
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
OS: HW izgleda dovoljno jako pa može vrtiti Ubuntu ili Debian, razmisli o LTS varijanti,
Debian je svakako stabilniji.

file sharing: Lokalno ili iz vani kad si na terenu ?
Za lokalno tu je stara dobra SAMBA samo se treba pomučiti i složiti konfig kako treba.

webui: probaj cocpit

Za žuntu:
Build/configure a Linux-based NAS > https://jensd.be/913/linux/build-con...inux-based-nas
usput je čoek objasnio zašto je Lenovo ThinkCentre M91P SFF dobar primjer / kandidat za NAS sa 2 ili 3 HDD - a (može i 4 ako je os preko USB - a)

Linux Server Web GUI - management with cockpit > https://www.youtube.com/watch?v=1HEO7qXa6jo

Mastering Linux Administration: A comprehensive guide to installing, configuring and maintaining Linux systems > https://books.google.hr/books?id=SMw...server&f=false
čini se kao dobra knjiga, možda netko zna kako je "isčupati" u pdf - u
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 17:49   #981
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
@epvpalucard
Što fali jubuntu u odnosu na debilan?
ili je neki snap i slično smeće koje danas guraju.
Eto sam si sebi odgovorio.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 18:01   #982
epvpalucard
Yare Yare Daze
Moj komp
 
epvpalucard's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

file sharing: Lokalno ili iz vani kad si na terenu ?
Za lokalno tu je stara dobra SAMBA samo se treba pomučiti i složiti konfig kako treba.

za lokano imam SMB mislio za remote,kad frendovima saljem nesto
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
usput je čoek objasnio zašto je Lenovo ThinkCentre M91P SFF dobar primjer / kandidat za NAS sa 2 ili 3 HDD - a (može i 4 ako je os preko USB - a)
ja u svom thinkcentru imam ovaj caddy za hdd

https://www.amazon.com/Adapter-Flopp...7555229&sr=8-9

samo lose napajanje nemam vise sata power portova za sada
__________________




MAIN RIG
CPU: Ryzen 7 2700x
MBO: ASUS PRIME B450-PLUS
RAM: Patriot Viper 3200Mhz 32Gb
SSD1: 1TB Samsung 980
SSD2: 500gb Samsung 850 evo
GPU: MSI RTX 2070 Ventus
PSU: Seasonic CORE GM 650 Gold
CASE: Fractal Define 7 XL R2
OS: Window 10 PRO x64 edition


NAS
CASE: CM Storm 690 II Advanced
CPU: Intel Core i5-6400
MBO: ASRock H170M PRO4S
RAM: KingstonHyperX Savage 16GB DDR4 2133MHz(2*8)
SDD: Patriot 240GB
HDD.1: Western Digital 3TB WD Red Plus
HDD.2: Western Digital 3TB WD Red Plus
HDD.3: WD Blue 1TB
HDD.4: Toshiba DT01ACA200 2tb
HDD.5: WD RED 4TB
HDD.6: ST3000DM001-1ER166 3TB
HDD.7: ST3000DM001-1ER166 3TB
OS: Debian 12

MISC
KEYBOARD: Keychron V6
MOUSE: Redragon Perdition Pro M901P
HEADSET: RED DRAGON H710
MONITOR 1: AOC 24G2U 24" FHD 144hz 1ms IPS
MONITOR 2: AOC 22V2Q 21.5" 75hz 5ms IPS


epvpalucard je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 18:11   #983
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Eto sam si sebi odgovorio.
:-))
Ok, stoji da je jubuntu usro motku sa snapom.
Ali u kontekstu DIY NASa mu ne treba snap, sve core servise ima u repozitoriju.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 18:41   #984
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Ubuntu, ili još bolje neki njegov derivat poput Linux Mint je pristojan za desktop, ali kad se radi o serveru draži mi je Debian. Uostalom i Ubuntu je baziran na Debianu, pa ako ti ne trebaju neki featurei koje Ubuntu nudi, a Debian ne nudi (ako takvo nešto postoji), nekako je čistije rješenje ići na Debian pa si na njemu složiti što treba.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 19:28   #985
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Na svim kompovima (desktop, lapovi i fileserver) je Debian. Jednostavno mi se ne da previše kemijatis a drugim distribucijama Linuxa. Jedino sam na VPS-u vukao CentOS, ali i na njima u zadnje vrijeme vučer Debiana.


Doduše doma mi je komp upaljen samo dok sam doma. Ništa od kompova ne radi 24/7/365. Jedno vrijeme sam imao upaljen QNAP ali sam i njega stavio u mirovanje, jednostavno mi nije potrebno da troši struju (jbg skupa je struja) a nije mi toliko potreban da je stalno upaljen.


Sad složio Nextcloud na Oracle Free Tier (Ubuntu pošto nema Debiana u predloženim imageima) sa 200 gb pa nek se sinkaju fotke tamo a doma samo povučem lokalno.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 20:26   #986
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
Citiraj:
Autor epvpalucard Pregled postova
ja u svom thinkcentru imam ovaj caddy za hdd

https://www.amazon.com/Adapter-Flopp...7555229&sr=8-9

samo lose napajanje nemam vise sata power portova za sada
Baci pogled na moju (riješenu) Thinkcentre dilemu,post 922-936, treba ti samo sata power splitter.
Ja ubo dva splittera plus 2-portni pcie sata kontroler, sad je pet diskova unutra plus windowsi na ssd-u preko usb.
Baš čitam ovaj nas build log koji je nikky linkao i savršena je ilustracija zašto sam nakon par dana zajebancije odustao od linuxa i stavio gore Win LTSC.
Cijeli setup sam imao up and running u pol sata vs par dana zajebancije s Debilanom.
Osjećam se ko Apple korisnik, glup i zadovoljan.
It just works
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 21:43   #987
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Sto si od servisa digao gore?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 21:59   #988
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Tko nije na ti sa Linux - om naravno da treba čitati, istraživati ... osnovu se digne prateći neki vodič ali za specijale treba naučiti šta i kako ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 22:29   #989
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Sto si od servisa digao gore?

Mene pitaš?


Ubuntu Mate 20.04 + xRDP + LAMP + Nextcloud za početak + Let's Encrypt jer sam priljepio subdomenu (tako da ne moram kemijati sa tk domenama).


Dalje ne znam što ću dignuti. Mada sam mogao to raspodijeliti na više VPS-ova ali nema veze.


Imam još 2 VPS-a za isprobavanje.

Zadnje izmijenjeno od: spiderhr. 11.07.2022. u 22:34.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2022., 22:38   #990
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Kopiju sam pitao 🙂

Al zgodno je znat sta i drugi vrte 😆
Cuky je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na