Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.12.2005., 01:13   #31
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Originally posted by segregator
Kao što već rekoh, i SLI i Crossfire su totalno suvišne tehnologije za naivce ili benchmarkoljupce

ATI je bolji iz jednostavnog razloga - ima bolju sliku. A da li neka kartica ima 375 ili 623 FPS-a u quake 3 na 640x480...sasvim svejedno

Jedini bad koji vidim kod ATI-ja je nabrijavanje performansi clockanjem uz povećano zagrijavanje, nešto što je do sada bila privilegija Nvidie
Pa fala bogu. Cim crossfire ne valja onda su automatski i SLI i Crossfire suvisne tehnologije hehehehe.

Slika je bolja. Zivis u proslosti buraz, a kaj se tice SLI da je suvisan. Ne bih bas rekao. Da je toga bilo na AGP-u, kaj mislis kaj bi ljudi sad kaj imaju recimo 6800GT napravili.
  Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 01:30   #32
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Originally posted by |RRSAF|Mad_Duke
Pa fala bogu. Cim crossfire ne valja onda su automatski i SLI i Crossfire suvisne tehnologije hehehehe.

Slika je bolja. Zivis u proslosti buraz, a kaj se tice SLI da je suvisan. Ne bih bas rekao. Da je toga bilo na AGP-u, kaj mislis kaj bi ljudi sad kaj imaju recimo 6800GT napravili.
Crossfire je fleksibilnija tehnologija. Problem je dostupnost, a ne kvaliteta.

Slika je bolja jer čitavo vrijeme računa u FP32 preciznosti. Anizotropni filter nije ovisan o kutu kao kod nvidije. Antialiasing je moguć i uz korištenje HDR-a.

Kao odgovor na zadnje pitanje: ja ne bi napravio ništa. Danas bi
umjesto DFI lanparty SLI ploče za 1800 kuna uzeoi asrock bez SLI-ja za 500, a ušteđenih 1300 kuna dodao na ono što dobijem prodajom stare grafičke i uzeo novu.
Time bi sebi prištedio glavobolju oko eventualne nekompatibilnosti igre sa SLI-jem, a i dobio hrpu novih tehnologija.
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2005., 11:01   #33
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Zasto bi onaj koji ima 6800GT danas ista trebao napraviti, pobogu! Na GTjki jos uvijek sve radi vrlo dobro i, iskreno, totalno je neisplativo kupovati jos jednu za SLI (kostaju preko 2500 kuna, isplativije je prodati staru GTjku, te plocu i proc, te kupiti PCIe kombinaciju sa 7800GTjkom, a sveukupno za manje od 2500kn doplate)!

Iskreno, vise volim nVidiju jer se malo ozbiljnije odnose prema kupcima - ATI je preko k.rca napravio drivere za Linux, koji su jos uvije katastrofalni. Takodjer ne dozvoljava direktan download mobility driver-a, nego mi daje neki utility koji mi kaze da mobility driveri ne idu na moj laptop. Pa ja skinem sa omegacornera modani driver koji sasvim uredno radi na istom. Sto reci - ATI se jednostavno ne trudi dovoljno. Imali su sansu preuzeti trziste kad je nVidia zasrala s FX serijom. No, svoju sansu nisu do kraja iskoristili, pa puse.
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 11:30   #34
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Originally posted by sick_boy
Iskreno, vise volim nVidiju jer se malo ozbiljnije odnose prema kupcima
Sve ti je to više-manje isto.

Nvidia je isto ljena po pitanju drivera.
Od toga da im je trebalo godina dana da omoguće PureVideo (kojeg su bezočno reklamirali a kupac platio sa grafom), hrpa bagova sa igrama, sa SLI-jem.

Pa ti sruše kvalitetu prikaza-tek kad izađe sranje po netu isprave (za mjesec, dva)

Pa onda prođe par mjeseci bez WHQL drivera i slično.

Nije to baš tako crno-bijelo.
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 11:55   #35
sick_boy
Premium
Moj komp
 
sick_boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 680
Ma da, ali ako stariji nVidijini driver-i rade, onda OK. No, ATI jos nije napravio adekvatno rjesenje za Linux. I apsolutno mi onemogucava download generic driver-a za laptop. Zaboravio sam spomenuti i Solaris, koji aktivno koristim kao osnovni OS na jednom drugom racunalu. Morao sam izbaciti ATIjevu karticu i nabaviti nVidiju da bi to radilo kako treba (radilo se o low-end karticama).

Mioj je dojam da nVidia barem malo vise brine o svojim korisnicima.

BTW, ranije sam bio pobornik ATIja zbog bolje kvalitete TV-outa (znacajno bolje). No, danas im je kvaliteta podjednaka, a nVidijino rjesenje fleksibilnije (ide mi na zivce kod ATIja sto cim je ustekan TV-out, prije nego se dignu driver-i za Win, spusta frekvenciju monitora na 50Hz, pa prilikom boota racunala imam katastrofu od slike i zujanje oscilatora u monitoru dok se ne pojave Windowsi).
__________________

iBase MI980VF-4700EQ Motherboard
Intel Core I7-4700EQ (2.4-3.4Ghz, 4 cores, 8 threads)
16GB DDR3L RAM 1600 MHz
250 GB Samsung 860 Evo mSATA SSD
1TB Seagate Barracuda 7200 2.5" HDD
ATI RX550 4GB
Kolink Satellite mATX Cube Case
Delta Electronics GPS-350EB-200 A ATX 350W PSU
Acer 27" 1440p 75Hz Freesync IPS monitor
Cherry MX Board 1.0 keyboard, brown switches
LOGITECH G305 Lightspeed mouse
Arch Linux/Win 10


Lenovo Idepad 5 pro:
AMD Ryzen 7 6800HS
16GB DDR5 RAM 5600 MHz
1TB Micron nVme HDD
16" 2160x1600 16:10 IPS Display
Windows 11


Fujitsu Esprimo:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500
4GB DDR2 RAM
WDC WD1600AAJS-0 160GB
Seagate ST4000DM000 4TB
openmediavault 4.1.17

Philips 55PUS7373/12 55" 4K HDR VA Direct LED TV
Toshiba 50" QLED 4K Dolby Vision/Dolby Atmos TV
TCL 40" FullHD TV
Maxell SB-3000 soundbar
Onkyo TX-SV444 AV Receiver
Pioneer BDP-160 BD player
Audio-Technica AT-LP2XGY gramofon
Mirage 290is bookshelf speakers
sick_boy je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 12:37   #36
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Crossfire nije nis fleksibilniji od SLI-a. Dokle ce se pricat o kvaliteti slike, to su od pojave GF6 ciste gluposti s iznimkom toga da Anistropic Filtering doista izgleda malo bolje na ATI-u...
Ovo s AA i HDR-om mi fakat nije jasno, ak si htio reci da s nVidijom to nije moguce, onda: : roller :
Daj ljudi shvatite da je to sve isto, dok god se oni "kolju" nama je dobro...
Brain32 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 13:38   #37
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Evo da ne ispadne da je sve samo na razini priče i da je kvalitet isti:

http://www.digit-life.com/articles2/...0-part4-d.html

Pa čak i kod navodno "kvalitetnije" Nvidijine OpenGL implementacije ATI daje bolju sliku

http://www.digit-life.com/articles2/...0-part4-c.html

"Crossfire nije nis fleksibilniji od SLI-a."

Imaš neke argumente za to?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 15:58   #38
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Originally posted by Brain32
Ovo s AA i HDR-om mi fakat nije jasno, ak si htio reci da s nVidijom to nije moguce, onda: : roller :
Mislim da ti je htio reći da 7xxx serija Nvidie ne može koristiti AA i HDR istovremeno (dakle možeš koristiti ili samo HDR ili samo AA, ne i jedno i drugo), a da X1xxx serija to može.
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 16:15   #39
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Originally posted by Brain32
Crossfire nije nis fleksibilniji od SLI-a.
Za one koji ne čitaju testove na PCE citirat ću jednog zadrtog Nvidiaša

"Što se tiče samih kartica, Crossfire je također fleksibilniji od nVidijinog SLI-a (sudeći prema trenutnim specifikacijama tehnologije SLI). Korisnik ne mora rabiti dvije jednake kartice (isti proizvođač, isti model) već je potrebno imati jednu Crossfire Edition karticu te bilo koju stariju PCI-E karticu iz jednake serije. Konkretno to znači da staru X800XT karticu bez problema možemo upariti s X800XL Crossfire Edition karticom."

Onda Supertile mod rendanja, Super AA...

Tako da si malo pogrešno naciljao.

Ono kaj si trebao spomenuti a kaj stvarno stoji je to da je ATI-jev Crossfire najavljivan odavno, testovi su se vrtjeli po netu a ploča i master grafa za Crossfire nije bilo nigdje
Tek su se u zadnjih mjesec dana počele pojavljivati i to samo sa X850 serijom grafa.

Tako da je sa Crossfire spikom ATI debelo "usrao motku"
Da su se odpočetka koncentrirali i malo pogurali posao sa ULI-jem kako je to trebalo biti od početka-to bi i bila ploča, ovako...

Moje je mišljenje poznato-ni SLI ni Crossfire za sad nisu vrijedni tih novaca.
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 16:40   #40
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Iskreno vidio sam SLi konfu i tada mi je zapelo za oko da izemdju gornej i donej kartice ne stane ni slist papira i pitao sam se kolko ce trebat gornjoj kartici da umre od toplinskog soka. To su ocito i neki proizvodjaci maticnih shavtili i povecali razmak medju slotovima ( DFI s LP Expert serijom) za ATi chipset su bili pametniji i napravili odmah vise mjesta asus je napravio sistui stvar.

No cinjenica je da je ova akcije od ATi ja totoalno zaqurac.
Sami su se zajebali malo su se predugo domarali na lovorikama, X1xxx serija nudi dobre nove tehnologije no ipak se 16 pipeova nere emjerit s 24. Drugi je problem kaj tih kartica skoro uopce nema na trzistu. Tu im je nVidija pobrala jako puno kupaca.
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum
Isus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2005., 18:18   #41
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Evo moje finalne misli : sto se tice kvalitete slike ja mislim da je to jako subjektivno, j*be se meni kaj strucnjaci nabrajaju sve zive funkcije, instrukcije i razlike meni su oni screenshotovi s linka potpuno isti, istina nisam pilljio u njih pol sata kao sto uostalom nitko od nas tijekom igranja ni nece... Mislim ljudi nemojte se sad napaljivat na mene to je jednostavno moje misljenje
Sto se pak crossfire-a tice Jelc je rekao sve, a ja cak nisam vidio ni test sa dvije razlicite kartice, a usporedjivat teoriju(ATI) i praksu (nV) je jako nezahvalno.
Po pitanju isplativosti obju tehnologija se u potpunosti slazem s Jelcom
Citiraj:
Mislim da ti je htio reći da 7xxx serija Nvidie ne može koristiti AA i HDR istovremeno (dakle možeš koristiti ili samo HDR ili samo AA, ne i jedno i drugo), a da X1xxx serija to može.
Sto se pak ovog tice nemam GF7800 pa ne znam iz prve ruke ali ako sam magao u ISTO VRIJEME u Half Life2: Lost Coast "vrtit" HDR i AA na svojoj 6800LE onda stvarno ne vjerujem da 7800 to ne moze
Brain32 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 18:31   #42
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Originally posted by Brain32
Sto se pak ovog tice nemam GF7800 pa ne znam iz prve ruke ali ako sam magao u ISTO VRIJEME u Half Life2: Lost Coast "vrtit" HDR i AA na svojoj 6800LE onda stvarno ne vjerujem da 7800 to ne moze
Ok.
Ako ti to veliš-valjda je tako.

Osim toga-ne znam o kojoj to "teoriji" pričaš???
Na čemu je to Denis testirao Crossfire???
Na dvije TNT2???
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 18:58   #43
Brain32
Premium
Moj komp
 
Brain32's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 498
Pod "teorija" sam ustvari mislio na stvari na koje si mi ti ukazao
A kaj se tice GF6800 i HL2:LC kaj? Ne vjerujes?
Brain32 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 19:21   #44
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Originally posted by Brain32
Pod "teorija" sam ustvari mislio na stvari na koje si mi ti ukazao
A kaj se tice GF6800 i HL2:LC kaj? Ne vjerujes?
Nemam kaj vjerovati-Half-Life 2: Lost Coast je omogućio i na "šljuka" grafama korištenje nekih efekata.

Koji se koriste u onome kaj nazivamo HDR.
Tako da te efekte može koristiti i sve od R300 na više i tvoja LE.

Ali to nije HDR

Mislim-možemo mi tu sad raspravljati do sutra, ako ne vjeruješ meni slobodno pitaj npr. Berena neka ti objasni kaj sve spada pod ono kaj zovemo HDR i tu spiku sa AA i HDR-om istovremeno.
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 19:22   #45
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
David Kirk, Chief Scientist u nvidiji:

"Using AA with HDR

For those of you with super-duper graphics cards, you will have come across a problem: you can't use Anti-Aliasing when using HDR lighting, for example in Far Cry. In these cases, it's a situation where you have to choose one or the other. Why is this, and when is the problem going to get solved?

"OK, so the problem is this. With a conventional rendering pipeline, you render straight into the final buffer - so the whole scene is rendered straight into the frame buffer and you can apply the AA to the scene right there."


"But with HDR, you render individual components from a scene and then composite them into a final buffer. It's more like the way films work, where objects on the screen are rendered separately and then composited together. Because they're rendered separately, it's hard to apply FSAA (note the full-screen prefix, not composited-image AA! -Ed) So traditional AA doesn't make sense here."

So if it can't be done in existing hardware, why not create a new hardware feature of the graphics card that will do both?

"It would be expensive for us to try and do it in hardware, and it wouldn't really make sense - it doesn't make sense, going into the future, for us to keep applying AA at the hardware level. What will happen is that as games are created for HDR, AA will be done in-engine according to the specification of the developer.

"Maybe at some point, that process will be accelerated in hardware, but that's not in the immediate future."

But if the problem is the size of the frame buffer, wouldn't the new range of 512MB cards help this?

"With more frame buffer size, yes, you could possibly get closer. But you're talking more like 2GB than 512MB.""

Linky
segregator je offline   Reply With Quote