Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2021., 23:25   #361
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Mora da je Kožnati učio od njega...
Obojica se furaju na Apple - "It just works", tehnologije potpomognute magijom bez ili sa što manje tehničkih specifikacija.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 17.01.2021. u 23:32.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 13:47   #362
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
TMLID kaže da bi po novom RX 6700XT mogla konkurirati 3060Ti, da je zamišljeno da MSRP bude isti kao 3060Ti, a jeftinija je za proizvesti od iste

To bi bilo i u duhu 5000 serije, jefttiniji za proizvest od nvidijinih ekvivalenata, a košta podjednako... Očito je to politika Radeona u post-Raja, post Polaris/Vega generacije
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 19:57   #363
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 20:21   #364
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Priča se već neko vrijeme da je RDNA3 chiplet dizajn

Samo mislim da su se zajebali za vremenski okvir, nema šanse krajem ove ili početkom sljedeće, mislim da će dugo biti ova generacija.

Pa do ljeta neće biti normalan stock za ovu generaciju, ludi bi bili da sve ponovo prolaze krajem godine
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 21:54   #365
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Priča se već neko vrijeme da je RDNA3 chiplet dizajn

Samo mislim da su se zajebali za vremenski okvir, nema šanse krajem ove ili početkom sljedeće, mislim da će dugo biti ova generacija.

Pa do ljeta neće biti normalan stock za ovu generaciju, ludi bi bili da sve ponovo prolaze krajem godine
Šta će im stock kad "lete" iz tvornice ravno do kupaca? Stock je precijenjen, samo trošak
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 22:00   #366
BoobZ
Premium
Moj komp
 
BoobZ's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 159
Pa nebi im bilo prvi puta... s tim da se ovo čini kao isključivo hardversko rješenje. Monster
BoobZ je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 22:25   #367
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Priča se već neko vrijeme da je RDNA3 chiplet dizajn

Samo mislim da su se zajebali za vremenski okvir, nema šanse krajem ove ili početkom sljedeće, mislim da će dugo biti ova generacija.

Pa do ljeta neće biti normalan stock za ovu generaciju, ludi bi bili da sve ponovo prolaze krajem godine
Pa možda AMD i juriša na RDNA3 i na manji node (5nm) jer očito da sa 7nm nema dovoljno waffera da se svi zasite (Sony, MS, Zen2, Zen2, GPU).

Pređu na RDNA3 sa 5nm i oslobode veliki dio 7nm. Tako naprave i sa CPU divizijom i eto konzolama 7nm a CPU/GPU na 5nm.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:12   #368
BoobZ
Premium
Moj komp
 
BoobZ's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 159
Brko iz tvoji usta u Božije uši
BoobZ je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:23   #369
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Da, samo što je TSMC za 5nm najavio dosta veće cijene po waferu.

https://www.tomshardware.com/news/ts...ly-dollar17000

tak da nisam siguran tu tu možemo profitirati
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:37   #370
BoobZ
Premium
Moj komp
 
BoobZ's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 159
Jebani smo kako god da okreneš.
BoobZ je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2021., 23:39   #371
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Mladene, mislim da smo mi završili sa profitiranjima i CPU i GPU će samo moći ići gore. Ili dok opet jedan ne posrne pa dumpa cijene i onda da se opet dobije dojam kao "user/budget friendly" firma
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 00:15   #372
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
dok ne dodje novi poboljsani EUV proces koji ce koristiti jeftinije strojeve, cijene wafera ne mogu ici dole. pogotovo kad imas samo jednog dobavljaca sposobnog za proizvesti strojeve koji mogu proizvoditi 5nm i manje chipove.
Izracunajte sami cijenu jednog EUV stroja za proizvodnju
Citiraj:
ASML has announced net sales of EUR4.3 billion (US$5.22 billion) for the fourth quarter of 2020, which came above its guidance. The company sold nine of its new EUV machines in the quarter and received orders for six more, which represented EUR1.1 billion.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 11:23   #373
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
dok ne dodje novi poboljsani EUV proces koji ce koristiti jeftinije strojeve, cijene wafera ne mogu ici dole. pogotovo kad imas samo jednog dobavljaca sposobnog za proizvesti strojeve koji mogu proizvoditi 5nm i manje chipove.
Izracunajte sami cijenu jednog EUV stroja za proizvodnju

S tim da imaju toliki backoreder da su puni do 2023. Teško da će ubrzo cijene pasti dolje obzirom na potražnju. Ponuda je po meni... takva kakva je... možda čak u pitanju i nije mogućnost proizvodnje koliko kalkuliranje s proizvodnjom...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 11:29   #374
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Čitava poanta čiplet dizajna je da si povećaju profit (bolji yieldovi za dva manja čipa nego jedan veliki za iste performanse), te da se ponudi više u svakoj klasi od konkurencije

E sad ako mi kupci baš ništa ne profitiramo od te situacije to će baš biti loše

Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Pa možda AMD i juriša na RDNA3 i na manji node (5nm) jer očito da sa 7nm nema dovoljno waffera da se svi zasite (Sony, MS, Zen2, Zen2, GPU).

Pređu na RDNA3 sa 5nm i oslobode veliki dio 7nm. Tako naprave i sa CPU divizijom i eto konzolama 7nm a CPU/GPU na 5nm.
Moguće. Oslobodili bi 7nm za konzole, no opet bi na 5nm vjerojatno bila loša dobavljivost istih, bar nekoliko mjeseci. Mobitelaši su već neko vrijeme na 5nm (barem Apple), a neće ni nvidia gledati AMD kako preuzima show, vjerojatno bi se i oni prebacili na 5nm TSMC. Jer ako ovi budu imali chiplet dizajn, a nvidia ne + da ostane na inferirornijem samsungu - u kurtzu su

Možda samo izbace novi high end novi na chiplete, a mainstream modeli ostanu ili ih rebrandiraju (ovi što još nisu došli - 6700, 6600)

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 24.01.2021. u 11:35.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 11:48   #375
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ma i ne samo waferi...jednom kad vide po koliko mogu prodati teško da će spustiti cijene. Ovo je sad otišlo u dvedesete, kada su PC imali "hakeri i kompjuteraši", čudni tipovi sumnjiva posla
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 11:50   #376
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ma i ne samo waferi...jednom kad vide po koliko mogu prodati teško da će spustiti cijene. Ovo je sad otišlo u dvedesete, kada su PC imali "hakeri i kompjuteraši", čudni tipovi sumnjiva posla

Evo ne bi ni ja bolje napisao...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 11:53   #377
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
kad ga vidiš na cesti pa trkenš frenda, e znaš, ovaj ti ima doma PC
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 13:07   #378
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Moguće. Oslobodili bi 7nm za konzole, no opet bi na 5nm vjerojatno bila loša dobavljivost istih, bar nekoliko mjeseci. Mobitelaši su već neko vrijeme na 5nm (barem Apple), a neće ni nvidia gledati AMD kako preuzima show, vjerojatno bi se i oni prebacili na 5nm TSMC. Jer ako ovi budu imali chiplet dizajn, a nvidia ne + da ostane na inferirornijem samsungu - u kurtzu su
Samsung je prije godinu dana napravio FAB u kojem rade 7LPP i 6LPP.
Citiraj:
Compared to its 10nm FinFET predecessors, Samsung’s 7LPP technology not only greatly reduces the process complexity with fewer layers and better yields, but also delivers up to a 40% increase in area efficiency with 20% higher performance or up to 50% lower power consumption.
Izvor.
Mislim da Nvidija ne planira preći na TSMC, već da to više iskorištavaju kao pregovarački alat da spuste cijene wafera kod Samsunga. Nema smisla da se guraju na 7N/5N kod TSMC-a i riskiraju nestašicu i u idućih godinu-dvije. Treba računati da treba proizvesti barem milijun (a vjerojatno i više) PS5 i XB konzola mjesečno kroz cijelu 2021. i 2022..
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 16:37   #379
dukee
Premium
Moj komp
 
dukee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: vz
Postovi: 406
Pojavio se novi stock sa karticama na Mindfactoriju, cijene novo normalno.
dukee je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 16:52   #380
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kaj se tiče cijena 7nm/5nm TSMC wafera vijest je dosta stara i radi se o RetiredEngineer procjeni, ali ne znači da je čovjek u krivu.
Citiraj:
Based on the numbers provided, it costs $238 to make a 610mm2 chip using N5 and $233 to produce the same chip using N7.
Cijena wafera može biti nebu pod oblake i svi su spremni platiti, ali cijena samih čipova nije toliko strašna kakvom se na prvu čini. AMD u svemu ovome ima prednost pred svima i uredno zakupljuju sve što se oslobodi, a 5nm je već dogovoreno.
Citiraj:
nVidia and Qualcomm have already reached agreements with TSMC for capacity support from its next-generation manufacturing processes, and with orders from Intel, Apple and AMD, TSMC is expected to enjoy growth from 2021...
IMHO, ovi koji se sad moraju ubaciti na TSMC vlak imaju ipak malo većih problema, nego AMD koji je svoj položaj itekak dobro zacementiral.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 16:53   #381
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
wow, sjevernije od 1000€
bogmeć ne izgleda dobro za moj novčanik
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 19:07   #382
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Koji bi sad poremećaj bio da TSMC zapne kao što je Intel i Globalfoundries zapeo.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 19:11   #383
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, bilo bi sranje epskih proporcija (za sve uključene strane), ali izgleda da su oni malo bolje posložili svoje kockice, a bome čak i GloFo se fino drži, mada nisu uspjeli sa svojim 7nm procesom, ali opet idu dalje samo za druga tržišta.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 19:18   #384
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dogodit će se to kad tad. Nakon 5nm je trebala ići promjena materijala, sve teže i teže idu novi nodeovi

Kad se dogodi samo će zadnji aktualan node ostati duže, te će se oko njega raditi nove arhitekture. Kao što je bilo sa 28nm - na kojem je nvidija npr. imala 600, 700 i 900 seriju, te se unatoč istom nodeu mnogo napredovalo samo sa novom arhitekturom (maxwell)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2021., 20:04   #385
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Zato već godinama rade na novim tehnologijama, jer znaju da kad-tad udaraju u zid s aktualnim, pa prije, nego se to dogodi - imaju spremnu sljedeću novu stvar.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 21:41   #386
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Dogodit će se to kad tad. Nakon 5nm je trebala ići promjena materijala, sve teže i teže idu novi nodeovi

Kad se dogodi samo će zadnji aktualan node ostati duže, te će se oko njega raditi nove arhitekture. Kao što je bilo sa 28nm - na kojem je nvidija npr. imala 600, 700 i 900 seriju, te se unatoč istom nodeu mnogo napredovalo samo sa novom arhitekturom (maxwell)

Promjena materijala je na razini scifia, cak i da uspiju nesto kolko ce im trebati da dodu do ovdje gdje su sada sa silicijem? A to kosta i traje i to jako puno.


Nego gledam danas 6900xt na mindfactory kao na nekom snizenju 1330 eura, i stoji sve puno od popodne, jos niti jedna nije prodana. Izgleda da postoji ordena granica do kud su kupci spremni ici pa cak i u ova vremena.
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 22:21   #387
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ako ne lažu ima i u protisu 6800XT i 6900XT, naravno za paprene cijene
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 22:22   #388
DragonSlayer
Premium
Moj komp
 
DragonSlayer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 669
Iz kineskog reporta - Apple je za Q1 2020 naručio oko 40-45k wafera na 5nm od TSMCa.
Također, 7 drugih klijenata je uključeno u TSMCov max kapacitet (koji nisu definirali), a ti klijenti su očito AMD, Bitmain, Intel, MediaTek, nVidia i Qualcomm (+Altera koja je dio intela).

Kapacitet TSMCu je supposedly na rasporedu da naraste do oko 100k wpm, a TSMC tvrdi da je density oko 1.8x 7nm, što znači u teoriji bi trebali dosta manji chipleti biti da dobiješ isti broj tranzistora. Dakle, nebu im trebao jednak wpm za cca jednake rezultate.

Dakle, teorija da je 7nm v2 samo placeholder je moguće. Ako je AMD bookao sav kapacitet za konzole koje se u svakom slučaju prodaju sljedećih 4-5 godina, onda lako moguće da će ić na 5nm na ostatak lineupa.
__________________
Đedo, ja karte ak izgubim, pa tiš mene zapalit

Drugi rig:

-3600
-A2000 256GB | Blue 1TB
-6700 XT
-16GB Patriot viper steel
-B450m HDV
-Aerocool Cylon oku ugodan šrot
-Corsair Vengeance 550m
DragonSlayer je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 22:50   #389
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ako ne lažu ima i u protisu 6800XT i 6900XT, naravno za paprene cijene
U Linksu RX6800 za 6000kn. Malo bolja cijena nego u Protisu i Futuri
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 23:30   #390
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Bome da. Red dragon za ispod 6000kn.Nije loše s obzirom koliko je 3060ti trenutno. A čak je i dostupna.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na