Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.06.2009., 08:00   #121
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Da presjecem s jednom ljutom kad sam se vec morao rano probudit...

Jel se moze Mac overclockat?
Kako Mac nema klasičan PC BIOS, nego napredni EFI s kojim korisnik ne interaktira, nemože klasično (DEL > FSB > XXXX) nego ima alat koji to omogućuje
Citiraj:
Slazem se s tobom, sve je brze, samo saltas stvari po ekranima,. i jos si spojis vanjski monitor, i zakon,.
Ne znam kako kod vas ali ja sam svakih pola godine morao brisati XP, zbog svakakvih gluposti sta mi se nasele na komp, dzaba sto imam NOD-a,
a eto OSX vec koristim isto dugo, i nemam nikakvih problema, nema nicega, stekanja, nicega, errora, nema toga tu, barem kod mene nije bilo,
ne znam kako vama, ali meni je bolje raditi u nekim grafickim programima na OSX nego na wind
To ja hoću od Windowsa, jer ovako na 2 kompa iole većim radom on se zaguši (koji k će mi komp sa 1 programom :stooopid želim multifunkcionalno računalo, uz sve to ne želim neka usporenja probanjem različitog software, drkanjem po registryu
Citiraj:
Pitao sam par (čak mislim da su baš bila dvojica) mac korisnika kad su mi dali taj isti argument o smecu na OS-u koliko su stvari pokusavali instalirati na svoj windows komp, a koliko na Mac. Sami su priznali da su nebrojeno vise gluposti stavljali na windowse. Apple je bogme jako dobar kaj se tice kontroliranja svojih korisnika i programa koje mogu koristiti. Windoze imaju hrpendaru govno programa, isto kao sto linux ima paketa. Ali tu dolazimo zdravo seljacki do toga da Apple djeluje po principu "Reci cu ti sto je dobro za tebe i to ces i koristiti", dok je kod PC-a ovisno o OS-u modificirano " Ja cu odluciti sto je dobro za mene i sto cu koristiti". Istina je da mnogi ljudi trebaju nekog da ih zastiti od samih sebe. (sloboda izbora je dobra, ali ne smije biti prevelika neki bi rekli kad se tice prosjecnog korisnika). Ja ne trebam da netko bira za mene. Ako to znaci da cu dvaput razmislit o necem prije nego sto nekaj uštekam u komp (šrot napajanje npr.) ili instaliram (nešto sa secuROM zastitom npr.) neka bude. Dal ima ljudi kojima paše da ne moraju razmišljati pretjerano o tome što stavljaju na svoj komp i odakle je naravno da ima. Oni neka plate onda tu veću cijenu. Njihov izbor. Ali je činjenica da nije potrebno.

Kaj se tice cijene Panasonic lapova. Na prvom sajtu koji ih prodaje na koji sam naletio su cijene bile oko 2500$ za business rugged, te oko 3500$ za fully rugged. Tako da ajmo ne pricati od 4000$+
Opet ovisi, jer dok sam ja ulazio u Mac vode i kolega iz Pule (koji je uze MBP) instalirali smo nemali broj aplikacija, potom brisali, zajebavali se i tako, a nisam primjetio Windows degradaciju.

Što se mene tiče Apple ne kontrolira toliko OSX software kako naglašavaš

I jedna bitna razlika OSX je *NIX based, a Windows nije, i odmah dolazi do razlika
Baja 001 je offline  
Staro 18.06.2009., 08:34   #122
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
evo me Roberto... ne misliš valjda da se bojim Bubbe i ostalih ignorantnih i isključivih kompleksaša. Samo sam danas imala važnija posla...
Vidim da ste se svi zapalili za temu. Hvala Snailu i Baji 001 koji su koliko toliko na mojoj strani, ne pate od kompleksa više vrijednosti i pristupaju temi "cum grano salis"
Ne mislim da se bilo koga ovdje bojiš, zašto i bi kad ti nitko ne prijeti. No većina nas ovdje čeka pokoji argument i od tebe.
Već nekoliko puta si zamoljena da izneseš koji argument u prilog tvrdnjama koje si ovdje iznijela, ali ih nismo vidjeli...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.06.2009., 08:43   #123
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Sa stajališta Linux korisnika (govorim samo za sebe) Mac je samo automatizirana Linux/Unix/BSD-like "distra" na kojoj sve "radi" ali za masne pare. Gledam argumente koji se stavljaju za OSX za po doma i vidim ljepota,jednostavnost,brzina...ok. Osobno na Archu imam sve to ali sam sve sam složio od nule....a najbolja stvar? Sve je OSS,sve je legalno (hackintosh nije) i sve "just works" i to osjetno brže nego Kalyway 10.5.2. Plus-mogu igrat AA

AA 4 Linux

Razlika? Sa OSX dobiješ sve na pladnju dok na Linux distri se moraš pomučiti malo da dođeš do te razine funkcionalnosti. What's the point kažete? E pa- to što ste Vi imali probleme na Windows stroju ne znači da su svi imali. Svaki stroj i OS radi ako je korisnik dovoljno sposoban da ga koristi kako treba. Osobno ne vidim zašto se tolika graja diže oko Viste,imam ju već par mjeseci instaliranu u kutku na kraju diska i radi ko i prvog dana a izmjenilo se već dosta softwera na njoj-ne zato jer sam to trebao već jer sam mazohist i želim vidjeti kako se OS ponaša nakon dužeg vremena. E pa-radi. Dakle 99% problema koji ljudi imaju sa računalima na bilo kojem OS-u su vezane upravo uz njih same a ne OS. Vjerujte mi,znam o čemu pričam. Rekao sam jednom i reći ću još jednom-da bi se vozio automobil treba se položiti vozačka dozvola a jednostavniji je za korištenje od bilo kojeg računala...

@Katarina > ako ne želiš odgovoriti drugima jer možda nemaju poštovanja prema tebi (a ako još nisi skužila to je zato jer još uvijek nisi odgovorila neke stvari-argumentirano),odgovori meni ali argumentirano (dakle ne tipa "MAC je bolji jer je to MAC") zašto je MAC platforma bolja od PC platforme te zašto je OSX bolji od Windows Viste ili linux distre (ajmo reć Ubuntu-a pošto je iznimno jednostavan za korištenje) tj navedi argumente za i protiv. Ja sam uvijek otovoren za prijedloge i nove ideje i ne navijam za nikog.

P.S.-ono oko komponenti i da Apple proizvodi sam hardware ti ne stoji,nadam se da shvaćaš to? Asus,Intel i ekipa radi HW...Apple to sve samo stavi u lijepo kućište i stavi eventualno svoj firmware na MBO (OpenBios?) ....i naravno naljepnicu sa jabukom i velikom cijenom.

[EDIT] Eh da i što se tišine tiče...ja sam sad 10cm od svog PC-a a čujem Samsunga kako cvili puuuuuuno glasnije nego PC...a nije da je Samsung glasan...

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 18.06.2009. u 09:20.
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2009., 09:23   #124
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sa stajališta Linux korisnika (govorim samo za sebe) Mac je samo automatizirana Linux/Unix/BSD-like "distra" na kojoj sve "radi" ali za masne pare. Gledam argumente koji se stavljaju za OSX za po doma i vidim ljepota,jednostavnost,brzina...ok. Osobno na Archu imam sve to ali sam sve sam složio od nule....a najbolja stvar? Sve je OSS,sve je legalno (hackintosh nije) i sve "just works" i to osjetno brže nego Kalyway 10.5.2. Plus-mogu igrat AA
Sa stajališta windows korisnika koji osim winsa, koristi i linux i OSX i Mac, mogu se djelomično složiti ali ne potpuno. Naime, imao sam puno problema s podešavanjem linuxa za bluetooth uređaje (pogotovo mobitele s kojima mi nikad nisu bile dostupne sve funkcije), dok je primjerice na OSXu (čak i hackintoshu) sve radilo perfektno već samim uključivanjem bluetootha. Na windowsima je isto bilo problema, ali sam ih riješio relativno brzo. Jest da je prednost kad si nešto sam složiš kako hoćeš, ali ako moraš pogubiti sate i dane da bi to napravio onda to gubi svoje prednosti.

Mogu si i linux (ubuntu, fedora) prilično dobro podesiti jer sam naučio podosta o njemu, ali nikad nisam osjetio istu razinu funkcionalnosti kao u windowsima ili OSX-u (što je zapravo i logično jer po meni ni jedna linux distra nije de facto zamjena za njih), a vremenski nisam više u mogućnosti gubiti sate na podešavanje linuxa.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Staro 18.06.2009., 09:38   #125
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ne balavče mali... to je hrpa komponenata, ali ne PC komponeneta. Razlika je u firmwareu ,a ne samo u driverima...
Jojojojojoj... Ja sam ipak mislio da nesto i znas...

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
A to što su prošle malo veću kontrolu kvalitete nego većina ostalih pre-made PC-eva i nije tako zanemariv podatak. Dakle, pravac wikipedija i ne cvili tim sitnim post-pubertetskim glasićem.
Wikipedia, kazes...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 09:58   #126
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
@tomek@vz
Citiraj:
@Katarina > ako ne želiš odgovoriti drugima jer možda nemaju poštovanja prema tebi (a ako još nisi skužila to je zato jer još uvijek nisi odgovorila neke stvari-argumentirano),odgovori meni ali argumentirano (dakle ne tipa "MAC je bolji jer je to MAC") zašto je MAC platforma bolja od PC platforme te zašto je OSX bolji od Windows Viste ili linux distre (ajmo reć Ubuntu-a pošto je iznimno jednostavan za korištenje) tj navedi argumente za i protiv. Ja sam uvijek otovoren za prijedloge i nove ideje i ne navijam za nikog.
Ajde evo nekog kulturnog konačno... ovako:
Nikad nisam i neću tvrdit da je MAC bolji zato jer je MAC, nego zato jer mislim tj. mogu čak reći da iz vlastitog iskustva znam, da sve što sam ikad radila na kompjuteru bilo na Win bilo na Mac-u, OS X mi je uvijek bio brži, nikad se nisu događale gluposti tipa da OS iz nekih samo njemu poznatih razloga ne uspije napravit npr. video rendering i jednostavno se sruši. Na windowsima se to događa konstantno i ako pitaš bilo koga u bilo kakvom audio vizualnom poslu reći će ti isto. Nadalje OS X ima daaaaleko bolji sustav instalacije i deinstalcije programa. Rijetko se dogodi da nakon deinstalacije išta ostane na disku, nema glupog registryja u kojem se nakupi mali milion ostataka svačega i to u konačnici rezultira padom sustava. U firmi imamo nekih 10 - 12 mac pro stanica od kojih su 3 oni stari PowerMac G5 iz 2003. U 6 godina nikad se na njima ništa nije pokvarilo, a bogme dečki su ih otvarali na tisuće puta, mijenjali RAM i diskove, stavljali kartice i sl.
Svi su umreženi i svi imamo pristup internetu i nikad i to baš NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica. Instalirali smo sve i svašta na njih (freeware na MAC-u je skroz druga priča).
S druge strane, doma sam još prisiljena radit na PC-u (manjak para) s kojim uvijek neki problem iskrsne. Konfiguracija i nije tako loša, kao sve fine i provjerene komponente, ali uvijek kod najžešćeg posla dogodi se neko sranje ili "memory dump" ili se glupost tipa "build DVD" ne izvrši jer windowsi upisuju neko sranje u registry i dok ne promijenjiš ručno par ključeva stvar ne radi. Isto se događalo na dva PC koja smo imali u firmi. Kolega je rekao jednom "...Windowsi su više nego OK dok rade, ali nažalost rijetko kad dobro rade..."

I nakon svega toga sad ti meni reci, kao nepristranana i pametna osoba, kako bi mogla tvrditi da OS X nije bolji. Namjerno kažem OS X jer to je valjda jedini razlog zašto volim mac. Uopće se ne radi o dizajnu, na kraju krajeva sve kante su na podu i ne vide se. Istovjetni software na Win i OS X radi bolje na OS X-u. After Effects, Photoshop, 3D aplikacije... Nije tajna (a to su i u Microsoftu priznali) da Office za mac radi bolje nego na PC-u. Na kraju krajeva bitan je posao koji se radi, a ne kompjuter. Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
Toliko o tome.

I na kraju vjerojatno nisi dobro pročitao, ali ja ne tvrdim da apple proizvodi svoj HW, već da pomnim probiranjem komponenti SLOŽI konfiguracije. I na kraju iz tvornice izađe Apple proizvod. Tako se manje-više sve na svijetu proizvodi. Možda je nekad SGI proizvodio sam sve svoje radne stanice, ali su im monitori bili doslovce Sony-jevi modeli u kućištu druge boje. Pa što onda.
Istina kod Apple-a nema tolko kombinacija, ali zašto i bi? Naravno da je bolje kad čovjek ima izbor, ali bez obzira koliko znao o tome, nema nikave šanse da možeš unaprijed, bez probe, znati kako će određene komponente raditi jedan s drugom. Možda Bubba zna, ali njega ionako ne shvaćam ozbiljno jer čovjek se ipak malo previše uzbudio (vjerojatno zbog pomanjkanja uzbuđenja u životu) i stalno se vraća na isto kako bi eto doživio virtualni orgazam da mene pokopa. Žalosno.

Moja priča nije jedina, znam više ljudi koji su se preporodili prelaskom na Mac. Moj prijatelj koji radi u jednoj IT firmi u Zagrebu otišao je na službeni put u Švicarsku na neku konferenciju o CMS sustavima (malo znam o tome). Iznenadio se da firma koja proizvodi taj CMS (mislim Magnolia ili tako nešto) ima samo Mac radne stanice. Kažu da je za programere raj... Ovo nisam provjerila, pa kad je Bubba već spomenuo Balaševića i ja ću: ako su lagali mene i ja lažem vas...

Na kraju samo ovo. Mišljenje mnogih je da su Mac korisnici uvjereni da su oni kreativci a drugi ne... glupost... Ona Apple marketinška floskula kako mac potiče kreativnost možda zvuči glupo, ali istina je u jednoj sitnici. Ako stvarno jedan sustav radi tako da te ne opterećuje s nepotrebnim stvarima onda zaista tvrdnja ima smisla jer se koncentriraš na posao. Sve na svijetu se može pokvariti, svaki uređaj i to je rizik, ali govorim o ispravnim sustavima koji eto ne rade zbog neuskalđenosti HW i SW ili jednostavno manjom kontrolom u proizvodnji. Znam da je teže MS-u tj. gotovo nemoguće kontrolirati tuđi hardver, ali tu i leži problem.

Linux ne poznajem dobro, znam ljude koji s njim rade, mislim da je super sustav za server, ali ne i za radne stanice. Ipak je izbor pravog SW-a daleko manji. (Apple doduše prodaje svoj Shake za Linux, ali je cijena 10x veća nego za Mac)

Evo, ako si sve ovo pročitao hvala...

Zadnje izmijenjeno od: Katarina. 18.06.2009. u 10:14.
Katarina je offline  
Staro 18.06.2009., 10:31   #127
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
ima tu istine
-->
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
....a najbolja stvar? Sve je OSS,sve je legalno (hackintosh nije) i sve "just works" i to osjetno brže nego Kalyway 10.5.2. Plus-mogu igrat AA
AA 4 Linux
Ovo ti je stara verzija (2.5) koja radi i na Mac-u. Novu pokreće bez problema sa CrossOverom, samo mi nije radio PunkBuster, a nije mi se dalo zajebavat s tim kad je jučer izašao AA 3.0. Za njega nemam pojma da li radi tako, probat ću ako uhvatim vremena.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Razlika? Sa OSX dobiješ sve na pladnju dok na Linux distri se moraš pomučiti malo da dođeš do te razine funkcionalnosti.
-->
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
ima tu istine
__________________
PCAP or it didn't happen
Mac_F je offline  
Staro 18.06.2009., 10:32   #128
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
@Katy nemoj mi past u očima
Citiraj:
NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica.
Dosta Macova je baš palo prilikom izlaska fake iLifea '09 jer je bio VIRUS na koji Mac useri nisu navikli (ima i OSX AV alata) dakako da su virusi manje zastupljeni jer bilo kakvo prčkanje sistema zahtjeva root pristup.
Citiraj:
I na kraju vjerojatno nisi dobro pročitao, ali ja ne tvrdim da apple proizvodi svoj HW, već da pomnim probiranjem komponenti SLOŽI konfiguracije. I na kraju iz tvornice izađe Apple proizvod. Tako se manje-više sve na svijetu proizvodi.
Upitah jednom jednoga Mac experta, zašto je Mac brz? Mislim nema hrpu gluposti i drivera, a on mi kaže da je to upravo zato što Apple koristi kontrolirani HW koji sami naručuju i optimiziraju software samo za njega (isto kao i UNIX distre za HP i sl. OEM sustave).

Sve ostalo manje više se slažem
Baja 001 je offline  
Staro 18.06.2009., 10:40   #129
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
@Katy nemoj mi past u očima
Dosta Macova je baš palo prilikom izlaska fake iLifea '09 jer je bio VIRUS na koji Mac useri nisu navikli (ima i OSX AV alata) dakako da su virusi manje zastupljeni jer bilo kakvo prčkanje sistema zahtjeva root pristup.
Ovo samo pokazuje koliko stvarno poznaje Mac.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 10:45   #130
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352



ima tu istine
Probaj sa Cedegom. Što se tiče ovog drugog - da...osim što modernu distru ne treba poštelavat dakle instaliraš i koristiš (naravno prije biraš hardwer sa podrškom) i to je to...
-->
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ajde evo nekog kulturnog konačno...
Hvala


Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Nikad nisam i neću tvrdit da je MAC bolji zato jer je MAC, nego zato jer mislim tj. mogu čak reći da iz vlastitog iskustva znam, da sve što sam ikad radila na kompjuteru bilo na Win bilo na Mac-u, OS X mi je uvijek bio brži, nikad se nisu događale gluposti tipa da OS iz nekih samo njemu poznatih razloga ne uspije napravit npr. video rendering i jednostavno se sruši. Na windowsima se to događa konstantno i ako pitaš bilo koga u bilo kakvom audio vizualnom poslu reći će ti isto.
Nisam baš u tim vodama,moram priznati ali par puta što sam koristio ovdje imenovane ili slične aplikacije za iste ili slične stvari nemogu reći da sam iskusio ikakve probleme osim one uzrokovanih svojim neznanjem.


Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Nadalje OS X ima daaaaleko bolji sustav instalacije i deinstalcije programa. Rijetko se dogodi da nakon deinstalacije išta ostane na disku, nema glupog registryja u kojem se nakupi mali milion ostataka svačega i to u konačnici rezultira padom sustava.
Osobno mislim da nema "savršenog" načina instalacije i deinstalacije i osobno sam uspio skršiti više manje sve - i Win (kao što si rekla,ostaju neke stvari na disku i regitryu,dakle iste se moraju ručno brisat što nije ništa strašno za onog tko zna što radi) što bi se moglo reći i za linux (većinom ostane tu i tamo koja datoteka ali s obzirom na veličinu današnjih diskova-ništa strašno pošto nit ima veće fragmentacije nit reg fajlova). Za OSX nažalost nemogu komentirat jer nemam dovoljno iskustva u istom ali to da je sustav jednostavan - tu se slažem,barem ono što sam vidio.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
U firmi imamo nekih 10 - 12 mac pro stanica od kojih su 3 oni stari PowerMac G5 iz 2003. U 6 godina nikad se na njima ništa nije pokvarilo, a bogme dečki su ih otvarali na tisuće puta, mijenjali RAM i diskove, stavljali kartice i sl.
Svi su umreženi i svi imamo pristup internetu i nikad i to baš NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica. Instalirali smo sve i svašta na njih (freeware na MAC-u je skroz druga priča).
Trebaš ti vidjeti kante kod mene na poslu...stari (i ondašnje vrijeme prejeftino...pcchips ploče ako kome to išta govori) ali-rade. Tu i tamo se zaleti neka gamad ali AV aplikacija više-manje sve uredno riješava. Dakle ako je admin kompetentan i zna svoj posao obavljati kvalitetno,nema problema. Linux doma kod sebe neću ni komentirat...savršenstvo koje se tu i tam pokvari kad sam malo nadobudan sa voltažama ili malom tišinom nauštrb hlađenja


Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
S druge strane, doma sam još prisiljena radit na PC-u (manjak para) s kojim uvijek neki problem iskrsne. Konfiguracija i nije tako loša, kao sve fine i provjerene komponente, ali uvijek kod najžešćeg posla dogodi se neko sranje ili "memory dump" ili se glupost tipa "build DVD" ne izvrši jer windowsi upisuju neko sranje u registry i dok ne promijenjiš ručno par ključeva stvar ne radi. Isto se događalo na dva PC koja smo imali u firmi. Kolega je rekao jednom "...Windowsi su više nego OK dok rade, ali nažalost rijetko kad dobro rade..."
Ako želiš slobodno objasni kakvi su to problemi i uslijed čega se događaju,možda ekipa i moja malenkost možemo to riješiti jer to nije normalno čak ni za Windows OS. XP i Vista su dosta solidni po tom pitanju.


Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
I nakon svega toga sad ti meni reci, kao nepristranana i pametna osoba, kako bi mogla tvrditi da OS X nije bolji.
Pa ok,vidim neke prednosti na Windows strojem ali barem za sebe osobno ne vidim nikakve prednosti nad nekom Linux distrom+PC. Recimo ovo što sad koristim,Arch...to je distra kojom započinješ jako nisko (čitaj - nakon instalacije te pozdravlja crni ekran sa "bash:$" i blinkajućim kursorom sa strane. Osobno mi je trebalo jedan dan da sve posložim kako želim da radi onako kako želim jer sam bio totalno neupućen na način na koji ova distribucija radi ali- nakon toga radi i radi brzo,stabilno a što se ljepote tiče...šteta što nemam kameru,čak i dock ima efekte po ikonama kad prijeđeš po svakoj a ništa od toga ne usporava sustav ni milisekunde.I kao što sam rekao-sve radi brže nego hackintosh barem.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Namjerno kažem OS X jer to je valjda jedini razlog zašto volim mac. Uopće se ne radi o dizajnu, na kraju krajeva sve kante su na podu i ne vide se. Istovjetni software na Win i OS X radi bolje na OS X-u. After Effects, Photoshop, 3D aplikacije... Nije tajna (a to su i u Microsoftu priznali) da Office za mac radi bolje nego na PC-u. Na kraju krajeva bitan je posao koji se radi, a ne kompjuter. Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
Toliko o tome.
Ali to da plijene poglede je istina Što se ostalog tiče,mislim da OS sam sebi nesmije biti svrha već su bitne samo aplikacije koje rade ono što korisnik želi i treba a ako iste postoje i na jednom i drugom i trećem OS-u onda je bolje uzet OS na kojem sve to bolje radi. U pravilu je to tako ali ako u računicu ubacimo cijenu koštanja i održavanja stvari se malo mijenjaju jer najbitnija stvar kod poslovnih korisnika je TCO a ne hoće li rendering završit za 10 minuta ili 30 minuta. Za po doma opet prevaže cijena ali i o tipu korisnika naravno (dali želi jednostavnost - ili obožava rc.conf i yaourt (taj sam ) )

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
I na kraju vjerojatno nisi dobro pročitao, ali ja ne tvrdim da apple proizvodi svoj HW, već da pomnim probiranjem komponenti SLOŽI konfiguracije. I na kraju iz tvornice izađe Apple proizvod. Tako se manje-više sve na svijetu proizvodi.
I koja je onda razlika između njega i nekog Astro računala kupljenog u Vemilu. Jeste-Mac je ljepši i unutra je sve bolje složeno ALI - MAC je 3+ puta skuplji za isti rang performansi i kvalitete. A uostalom - po meni se to ne razlikuje od onog kad meni kupac dođe i želi računalo...ja mu nedam što on hoće ako dođe sa zahtjevom da tjera Q90000+,120GB RAM+,GTXXX28000 i to na Codegenu 900W već kupcu složim stroj koji je uravnotežen,nadogradiv te kao što se dokazalo u zadnjih 3 godine odkako to radim - kvalitetan jer se neće vratiti na reklamaciju osim ako ga sam kupac ne skrši ili se dogodi neka nespodoba. Dakle također se radi o pomnom probiranju komponenti.


Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Možda Bubba zna, ali njega ionako ne shvaćam ozbiljno jer čovjek se ipak malo previše uzbudio (vjerojatno zbog pomanjkanja uzbuđenja u životu) i stalno se vraća na isto kako bi eto doživio virtualni orgazam da mene pokopa. Žalosno.
Žalosna je ova tvoja izjava jer to nebi izjavila ozbiljna i educirana žena. Tako bi odgovorila isfrustrirana žena kojoj je ponestalo činjenica. Ovo nisam očekivao.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Moja priča nije jedina, znam više ljudi koji su se preporodili prelaskom na Mac.
Hm...ja...linux... al hebiga šta mi linux znači kad aplikacija koju koristim na poslu ne radi na linux distrama (hvala onom gore na VirtualBoxu )

Na kraju moram reći da i dalje nisam baš impresioniran i još uvijek nisi odgovorila na Bubbina pitanja na koja moram priznati me zanimaju odgovori.

Sa štovanjem,

Tomislav

P.S.-jel tko vidio virus za linux?Baš bi htio vidjeti što će se desiti


Citiraj:
Autor Mac_F Pregled postova
Ovo ti je stara verzija (2.5) koja radi i na Mac-u. Novu pokreće bez problema sa CrossOverom, samo mi nije radio PunkBuster, a nije mi se dalo zajebavat s tim kad je jučer izašao AA 3.0. Za njega nemam pojma da li radi tako, probat ću ako uhvatim vremena.


-->


ima tu istine
Probaj sa Cedegom. Što se tiče ovog drugog - da...osim što modernu distru ne treba poštelavat dakle instaliraš i koristiš (naravno prije biraš hardwer sa podrškom) i to je to...
tomek@vz je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.06.2009., 10:46   #131
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Nisam siguran, ali mislim da se ipak radilo o trojanu. Enivej, antivirusi za Mac postoje manje-vise zato da recimo ne proslijedis mail sa virusom nekome na PC
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline  
Staro 18.06.2009., 10:48   #132
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ^SuperUnknown^ Pregled postova
Nisam siguran, ali mislim da se ipak radilo o trojanu. Enivej, antivirusi za Mac postoje manje-vise zato da recimo ne proslijedis mail sa virusom nekome na PC
Gdje su bili prije nesto godina...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 10:52   #133
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Osvrnut ću se samo na jedan dio Katarininog posta budući da sam o ostalom većinu rekao u prethodnim postovima. Katarina kaže :"Svi su umreženi i svi imamo pristup internetu i nikad i to baš NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema."
Ja bih je samo uputio na stranicu http://www.securemac.com/ Virusi odavno nisu glavni problem glede raznog smeća što dolazi prvenstveno sa interneta, a vidimo da ni MAC nije imun na razne malware i spyware. Veliki problem kod Windowsa je korištenje nelegalnog software-a(prvenstveno igre) gdje se neiskusni korisnici kreću po raznim opskurnim stranicama i skidaju još opskurnije patcheve. I da-zastupljenost je dosta bitna.
herion je offline  
Staro 18.06.2009., 10:52   #134
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
@Baja 001
OK. Znam za taj slučaj s iLife 09. Ali to je vrlo brzo dokumentirano i vrlo brzo je povučen s torrenta. Al daj mi reci jel vrijedno skidanja s torrenta jedan iLife koji kod nas košta nekih 400 kuna, a preko granice još i manje. Inače nisam baš takva čistunka da smatram da sve treba kupiti, mislim sw je jako skup, ali brate mili... 400 kn za skup sasvim dobrih programa kojima se može napravit daleko više nego ljudi misle...

Što se tiče OSX AntiVirus alata, ima ih, znam... ali unutar ove postojeće Mac situacije, vjerujem da bi instalacija AV alata napravila više štete nego koristi. Antivirusi ipak stanuju u osjetljivom dijelu OS-a, moraju imat pristup sistemskim folderima koje user inače nema ni kao admin na macu (osim ako se ne prijavi kao root)...

Ne znam da budem iskrena, zaista... a to što sam rekla NIKAD to sam mislila na moje iskustvo.. ne kažem da se drugima nije događalo...

Pozdrav tebi
Katarina je offline  
Staro 18.06.2009., 11:00   #135
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
@tomek@vz
Citiraj:
Žalosna je ova tvoja izjava jer to nebi izjavila ozbiljna i educirana žena. Tako bi odgovorila isfrustrirana žena kojoj je ponestalo činjenica. Ovo nisam očekivao.
Istina, imaš potpuno pravo. Ali ni dotični gospodin nije štedio na riječima. Ali evo opet... imaš pravo, treba ostati na nivou... a što se činjenica tiče, ne znam što bi više trebala?
Katarina je offline  
Staro 18.06.2009., 11:02   #136
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
@tomek@vz


Istina, imaš potpuno pravo. Ali ni dotični gospodin nije štedio na riječima. Ali evo opet... imaš pravo, treba ostati na nivou... a što se činjenica tiče, ne znam što bi više trebala?
Odgovoriti na onih par pitanja koja su ti postavljena od strane Visage-a i Bubbe. Jer ako te tvrdnje nemožeš poduprijeti činjenicama onda je sve uzalud.
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2009., 11:06   #137
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Hmm, da se malo osvrnem na Katarininu izjavu da programi rade brze na Macu... pa je spomenula i Photoshop.

E sad, mozda se nesto promijenilo u zadnjih par tjedana, al' kolko ja znam, Photoshop (koji je najcesce unutar prve recenice nekoga ko prica o prednostima Maca) nema 64 bitnu verziju za Mac. Sto automatski povlaci i famozno 32 bitno adresiranje koje donosi maksimalno 3-3.7 GB iskoristivog RAM-a, ovisno o ostatku masine.

Nisam 100% siguran, al' mislim da se to odnosi i na vecinu Creative Suite-a 4.0.

http://www.appleinsider.com/articles...till_v5_0.html
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline  
Staro 18.06.2009., 11:07   #138
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Što se tiče OSX AntiVirus alata, ima ih, znam... ali unutar ove postojeće Mac situacije, vjerujem da bi instalacija AV alata napravila više štete nego koristi. Antivirusi ipak stanuju u osjetljivom dijelu OS-a, moraju imat pristup sistemskim folderima koje user inače nema ni kao admin na macu (osim ako se ne prijavi kao root)...
U dvije recenice, dva problema...

Prvo, ocigledno nemas previse iskustava ni znanja ni s Macom ni s picekom. To te donekle definira nekompetentnom u cijeloj raspravi, ali nije problem jer je ovo ipak forum koji i sluzi tome da ljudi nesto novo nauce ili uvide.

Drugo, ako se tako odnosis prema svim potencijalno problematicnim aplikacijama (kad govoris ovo o AV-u) - na takav nacin neces imati nikakvih problema ni na piceku. A to je ono sto pravi admini i rade - ogranicavaju obicnog korisnika da radi gluposti. Na taj nacin ni piceki nemaju previse problema.

I na kraju (ipak moram i nesto raditi) - ja sam iskusio na vlastitoj kozi i dobre strane Maca u odnosu na piceka, ali i obrnuto. Kako ja nisam jedini s nekakvim jacim iskustvom, svjetski postoci zastupljenosti Maca u odnosu na ostalo su realni ne zbog toga sto ljudi "mrze" Mac nego zato sto mu je price / performance omjer, blago receno, katastrofalan.

Inace, ako te smeta Bubba - on nimalo nije los, naprotiv. K tome i ima par Macova, zna sto prica.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 11:08   #139
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Pa ok,vidim neke prednosti na Windows strojem ali barem za sebe osobno ne vidim nikakve prednosti nad nekom Linux distrom+PC. Recimo ovo što sad koristim,Arch...to je distra kojom započinješ jako nisko (čitaj - nakon instalacije te pozdravlja crni ekran sa "bash:$" i blinkajućim kursorom sa strane. Osobno mi je trebalo jedan dan da sve posložim kako želim da radi onako kako želim jer sam bio totalno neupućen na način na koji ova distribucija radi ali- nakon toga radi i radi brzo,stabilno a što se ljepote tiče...šteta što nemam kameru,čak i dock ima efekte po ikonama kad prijeđeš po svakoj a ništa od toga ne usporava sustav ni milisekunde.I kao što sam rekao-sve radi brže nego hackintosh barem.
Opet nemožeš uspoređivat hack sa real Macom, isto tako zavisi iskustvo od distre do distre

Generalno se govori o OSX vs Wins, LInux je priča za sebe
Citiraj:
I koja je onda razlika između njega i nekog Astro računala kupljenog u Vemilu. Jeste-Mac je ljepši i unutra je sve bolje složeno ALI - MAC je 3+ puta skuplji za isti rang performansi i kvalitete. A uostalom - po meni se to ne razlikuje od onog kad meni kupac dođe i želi računalo...ja mu nedam što on hoće ako dođe sa zahtjevom da tjera Q90000+,120GB RAM+,GTXXX28000 i to na Codegenu 900W već kupcu složim stroj koji je uravnotežen,nadogradiv te kao što se dokazalo u zadnjih 3 godine odkako to radim - kvalitetan jer se neće vratiti na reklamaciju osim ako ga sam kupac ne skrši ili se dogodi neka nespodoba. Dakle također se radi o pomnom probiranju komponenti.
Pa razlika je jer uvijek imaš složenac, od različitih proizođača. Mac jednostavno ima svoje Generic ploče (proizvodi ih Foxconn AFAIK), Intel CPU, RAM od nekog proizvođača, i nVidia/ATI grafike isto tako uniproizvođač. Kada se to sve sklopi onda imaš manje više sve iste konfe koje se razlikuju u CPUu, i jačoj/slabijoj grafici. Prethodno je sve testirano i usklađeno.

http://img.designswan.com/2009/AdsDesign/macVSpc/3.jpg
Baja 001 je offline  
Staro 18.06.2009., 11:17   #140
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
@tomek@vz
Ajde evo nekog kulturnog konačno... ovako:
Nikad nisam i neću tvrdit da je MAC bolji zato jer je MAC, nego zato jer mislim tj. mogu čak reći da iz vlastitog iskustva znam, da sve što sam ikad radila na kompjuteru bilo na Win bilo na Mac-u, OS X mi je uvijek bio brži, nikad se nisu događale gluposti tipa da OS iz nekih samo njemu poznatih razloga ne uspije napravit npr. video rendering i jednostavno se sruši.
Možda nešto krivo radiš?

Citiraj:
Nadalje OS X ima daaaaleko bolji sustav instalacije i deinstalcije programa. Rijetko se dogodi da nakon deinstalacije išta ostane na disku, nema glupog registryja u kojem se nakupi mali milion ostataka svačega i to u konačnici rezultira padom sustava.
Hmm, baš da "makne sve fajle" u to nisam uvjeren, jer sam nakon deinstalacije još uvijek pronalazio fajlove i pizdarije od aplikacija all over the place.

Citiraj:
Svi su umreženi i svi imamo pristup internetu i nikad i to baš NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica. Instalirali smo sve i svašta na njih (freeware na MAC-u je skroz druga priča).
Cekaj malo, prije si isla govoriti kako MEK nema problema sa win mrezama a u firmi je sve os x based?

Instalirali ste sve i svašta?Hmm, ali MEK nema toliko puno aplikacija kao "PiSI" koje su ujedno i smece pa je i manja vjerojatnost da ces nasrat masu nepotrebnih aplikacija.

Citiraj:
S druge strane, doma sam još prisiljena radit na PC-u (manjak para) s kojim uvijek neki problem iskrsne. Konfiguracija i nije tako loša, kao sve fine i provjerene komponente, ali uvijek kod najžešćeg posla dogodi se neko sranje ili "memory dump" ili se glupost tipa "build DVD" ne izvrši jer windowsi upisuju neko sranje u registry i dok ne promijenjiš ručno par ključeva stvar ne radi. Isto se događalo na dva PC koja smo imali u firmi. Kolega je rekao jednom "...Windowsi su više nego OK dok rade, ali nažalost rijetko kad dobro rade...
i ja bi i jaaa bi
Svi nešto mjenjaju u tom ređistriju, pa zar nebi vec bilo vrijeme da ti ili tvoj kolega javite kod Gejtsa, uvjeren sam da postoji "Registry optimizer" radno mijesto.

Citiraj:
I nakon svega toga sad ti meni reci, kao nepristranana i pametna osoba, kako bi mogla tvrditi da OS X nije bolji. Namjerno kažem OS X jer to je valjda jedini razlog zašto volim mac. Uopće se ne radi o dizajnu, na kraju krajeva sve kante su na podu i ne vide se.
Sad ti je pak dobar samo OS X, a gore govoris kako MEK rula u cijelini?

Citiraj:
Možda Bubba zna, ali njega ionako ne shvaćam ozbiljno jer čovjek se ipak malo previše uzbudio (vjerojatno zbog pomanjkanja uzbuđenja u životu) i stalno se vraća na isto kako bi eto doživio virtualni orgazam da mene pokopa. Žalosno.
Iz pouzdanih izvora, znam da Bubba dobiva sasvim dosta uzbudenja od strane Fleksa.

Citiraj:
Moja priča nije jedina, znam više ljudi koji su se preporodili prelaskom na Mac. Moj prijatelj koji radi u jednoj IT firmi u Zagrebu otišao je na službeni put u Švicarsku na neku konferenciju o CMS sustavima (malo znam o tome). Iznenadio se da firma koja proizvodi taj CMS (mislim Magnolia ili tako nešto) ima samo Mac radne stanice. Kažu da je za programere raj... Ovo nisam provjerila, pa kad je Bubba već spomenuo Balaševića i ja ću: ako su lagali mene i ja lažem vas...
A na MEK-u se php i html drugacije izvrsavaju pa je MEK pogodniji za pisanje koda?
Daj programeru(ako se tvoj prijatelj moze nazvati) monitor i tipkovnicu i napisati ce ono sto treba pa cak i na staroj "pentjum" kanti.

Pas mater, svi se iz te "Svice" vrate sa mekovima, djele ih na kioscima?
Pretpostavljam da ova prica zavrsava ovako:
Marko se vratio iz svice, i donio inovativni hardwer u svoju firmu,
next thing you know je da se cijela firma pogoni na MEK-u i da profitiraju bolje neg gugl, jel?

Citiraj:
Linux ne poznajem dobro, znam ljude koji s njim rade, mislim da je super sustav za server, ali ne i za radne stanice. Ipak je izbor pravog SW-a daleko manji. (Apple doduše prodaje svoj Shake za Linux, ali je cijena 10x veća nego za Mac)
Ne poznajes ti ni OS X koliko se meni cini


So, whats the point?

OS X kao cjelina radi super, ali NE radi onako kako ja to želim, to je tipican amer style OS, kao da ti fali "slobode".

Demn it, moram brze pisati.
tech je offline  
Staro 18.06.2009., 11:20   #141
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
ali unutar ove postojeće Mac situacije, vjerujem da bi instalacija AV alata napravila više štete nego koristi. Antivirusi ipak stanuju u osjetljivom dijelu OS-a, moraju imat pristup sistemskim folderima koje user inače nema ni kao admin na macu (osim ako se ne prijavi kao root)...
Katarina, ovo ti apsolutno ne stoji. Koristim paralelno OSX i XP već duže vrijeme, stavio sam na OSX hrpu antivirusnih i antimalware rješenja (što besplatnih što triala). Iz čiste znatiželje, da vidim koliko je OSX otporan na sranja. Nije bilo apsolutno nikakvog smeća, ali isto tako svi ti AV programi nisu prouzročili apsolutno nikakve probleme na OSX-u, ni nikakve štete.

S druge strane, u XP-u također nije bilo nikakvih virusa ni trojanaca, ni bilo kakvog drugog smeća. A imam na XP-u samo jedan AV i ništa drugo, čak ni firewall nemam uključen. Kao što je već spomenuto, većina virusa za winse se pokupi s ''krekovima'' i na stranicama upitnih morala. Budući da se time ne bavim nemam ni problema s time.

I u jednom i u drugom OS-u browsam s FF s nekoliko standardnih dodataka.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Inace, ako te smeta Bubba - on nimalo nije los, naprotiv. K tome i ima par Macova, zna sto prica.
Samo ima malo osebujan nastup

@tech, i ja sam nekad patio na slobodu u podešavanju OS-a. No s godinama neke druge stvari uzmu prioritet, ukoliko nije riječ o bavljenu OS-om radi učenja ili posla.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Staro 18.06.2009., 12:02   #142
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
@tech
Citiraj:
A na MEK-u se php i html drugacije izvrsavaju pa je MEK pogodniji za pisanje koda?
Daj programeru(ako se tvoj prijatelj moze nazvati) monitor i tipkovnicu i napisati ce ono sto treba pa cak i na staroj "pentjum" kanti.
Itekako se može nazvati programerom... i napisao je dosta toga i u notepad-u na pentiumu prije 10 godina i nisam jedina koja mu vjerujem, ali jel to odgovor, daj plz ne pricaj bedastoce... ne budi tako bolesno isključiv, sjedni za neki Mac i istražuj sam pa onda izvuci zaključke...
Katarina je offline  
Staro 18.06.2009., 12:19   #143
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ajde evo nekog kulturnog konačno... ovako:
Nikad nisam i neću tvrdit da je MAC bolji zato jer je MAC, nego zato jer mislim tj. mogu čak reći da iz vlastitog iskustva znam, da sve što sam ikad radila na kompjuteru bilo na Win bilo na Mac-u, OS X mi je uvijek bio brži, nikad se nisu događale gluposti tipa da OS iz nekih samo njemu poznatih razloga ne uspije napravit npr. video rendering i jednostavno se sruši. Na windowsima se to događa konstantno i ako pitaš bilo koga u bilo kakvom audio vizualnom poslu reći će ti isto.
Znaci. Windowsi su ti koji rade video rendering, a ne program? Odnosno, windowsi su ti koji nece napraviti posao kako spada?

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Nadalje OS X ima daaaaleko bolji sustav instalacije i deinstalcije programa. Rijetko se dogodi da nakon deinstalacije išta ostane na disku, nema glupog registryja u kojem se nakupi mali milion ostataka svačega i to u konačnici rezultira padom sustava.
Da, a Mac pere ruke od svega sto nije on sam. Tako da nije svjestan da postoji neki program instaliran dok ga ne pokrenes? Uostalom, ako je takva velika paranoja. Vec ima dosta programa u portable varijantama. Znaci bez instalacija.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
U firmi imamo nekih 10 - 12 mac pro stanica od kojih su 3 oni stari PowerMac G5 iz 2003. U 6 godina nikad se na njima ništa nije pokvarilo, a bogme dečki su ih otvarali na tisuće puta, mijenjali RAM i diskove, stavljali kartice i sl.
"stavljali kartice" Jesu po mogucnosti promjenili sve osim maticne u procesu? Moj picek je takodjer ako sam tocan iz 2003. (ili 2004.), pa nikad sa njim nije bilo problema! A prosao je nevidjene torture!

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Svi su umreženi i svi imamo pristup internetu i nikad i to baš NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica. Instalirali smo sve i svašta na njih (freeware na MAC-u je skroz druga priča).
Decki su ti vec odgovorili

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
S druge strane, doma sam još prisiljena radit na PC-u (manjak para) s kojim uvijek neki problem iskrsne. Konfiguracija i nije tako loša, kao sve fine i provjerene komponente, ali uvijek kod najžešćeg posla dogodi se neko sranje ili "memory dump" ili se glupost tipa "build DVD" ne izvrši jer windowsi upisuju neko sranje u registry i dok ne promijenjiš ručno par ključeva stvar ne radi.
Memory dump se dogadja sa razlogom. Da ga znas, ne bi napisala memory dump nego razlog. A ja stvarno neznam koji vrag ti "build DVD" ide ikaj upisivati u taj tvoj presveti registry.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
I nakon svega toga sad ti meni reci, kao nepristranana i pametna osoba, kako bi mogla tvrditi da OS X nije bolji. Namjerno kažem OS X jer to je valjda jedini razlog zašto volim mac. Uopće se ne radi o dizajnu, na kraju krajeva sve kante su na podu i ne vide se.
Znaci da vise "njihov HW" nije najbolji?

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Istovjetni software na Win i OS X radi bolje na OS X-u. After Effects, Photoshop, 3D aplikacije... Nije tajna (a to su i u Microsoftu priznali) da Office za mac radi bolje nego na PC-u.
Mislio sam komentirati, ali zasto trositi rijeci. Samo cu pitati. Gdje su to u Microsoftu rekli da im Office radi bolje na OS X-u, nego na windowsima.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Na kraju krajeva bitan je posao koji se radi, a ne kompjuter. Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
Kako ces napraviti nesto bolje, ako je isti program? Kako ces nesto napraviti brze na Mac-u ako za istu cijenu na PC-u imas brzi HW?

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Naravno da je bolje kad čovjek ima izbor, ali bez obzira koliko znao o tome, nema nikave šanse da možeš unaprijed, bez probe, znati kako će određene komponente raditi jedan s drugom.
U pravilu na piceku komponente koje su kompatibilne na nekoj platformi rade odlično jedna sa drugom. A neki od nas za svaki slučaj se vole educirati prije nego bace novac na nesto. Ali sigurno je lakse na Mac-u. Ne moras biti informaticki obrazovan da bi nesto znao. Sto je OK. Zato i placas vise. Da netko za tebe bira.

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
ali govorim o ispravnim sustavima koji eto ne rade zbog neuskalđenosti HW i SW ili jednostavno manjom kontrolom u proizvodnji. Znam da je teže MS-u tj. gotovo nemoguće kontrolirati tuđi hardver, ali tu i leži problem.
Kakve veze ima SW sa kontrolom u proizvodnji. A sto se tice MS-a. Imaju oni svoje certified drivere za odredjen HW. Pa eto, nemoj nista kupovati ako nema MS drivere i dobila si Mac shemu. A o manjoj kontroli u proizvodnji. Mnoge su PC komponente daleko ispred po kontroli u proizvodnji od Apple-a.
 
Staro 18.06.2009., 12:48   #144
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
@tomek@vz
Nikad nisam i neću tvrdit da je MAC bolji zato jer je MAC, nego zato jer mislim tj. mogu čak reći da iz vlastitog iskustva znam, da sve što sam ikad radila na kompjuteru bilo na Win bilo na Mac-u, OS X mi je uvijek bio brži

...

Moja priča nije jedina, znam više ljudi koji su se preporodili prelaskom na Mac. Moj prijatelj koji radi u jednoj IT firmi
Jasno je kao dan da ces bilo sto na svijetu, pa tako i operativni sustav / platformu koristiti po dva osnovna kriterija:
- svrsishodnost
- osobne preference (poznate kao "Vista mi je tak superkul jer ima onaj fensi meni na pocetku")

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
a što se činjenica tiče, ne znam što bi više trebala?
No problem i promaseni tajming tvoje tuzaljke lezi u pocetku ove niti:

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Pa evo Bubba npr. naši ugledni znanstvenici Đikić i Radman koji rade vani koriste mac pro stanice. Gledala sam nekoliko priloga o njima i svugdje su bili mac-ovi. Ah da vjerorajtno je redatelj dokumentarca to zahtjevao... kako sam naivna...he he...

Zato prijatelju prije nego li izvališ glupost daj se malo informiraj... čak ne treba ići daleko...
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Sirovi materijal traje dva sata i sasvim se dobro vidi što koriste za simulacije. To je i normalno jer OS X ima naveći izbor svjetski poznatih open source aplikacija za DNA simulacije.
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
BIOS vs EFI64 ne treba ni spominjati.
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
to je hrpa komponenata, ali ne PC komponeneta. Razlika je u firmwareu ,a ne samo u driverima...
I da ne vadim jos...

Dakle, koga briga odgovaraju li tebi i tvojim prijateljima po IT firmama Appleovi davno (ot)kupljeni delanci operativnih sustava, jer to uopce nije bio point niti te je itko ikada to pitao.

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
@Katy nemoj mi past u očima
Dosta Macova je baš palo prilikom izlaska fake iLifea '09 jer je bio VIRUS na koji Mac useri nisu navikli (ima i OSX AV alata)
Da, jos jedna eklatantan primjer Katine ekspertnosti - samo Solaris, za kojeg vjerojatno ne postoji niti jedan ozbiljnijii "virus" (u smislu "Nude Spice Girls - enlarge your Back street boy!" mailova) ali svaki tjedan izlaze zakrpe za nekoliko sigurnosnih rupa, rupica i rupetina, kako kada.

Citiraj:
dakako da su virusi manje zastupljeni jer bilo kakvo prčkanje sistema zahtjeva root pristup.
Normalno, no kada takvo nesto uvede Vista, onda smrdi jer je mali haker navikao biti hadzija na sustavu cim skine ISO s torrenta.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Inace, ako te smeta Bubba - on nimalo nije los, naprotiv. K tome i ima par Macova, zna sto prica.
Platijo bih ja rucak ionako, ccc...

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Gdje su to u Microsoftu rekli da im Office radi bolje na OS X-u, nego na windowsima.
Kako se usudjujes!? Povuci to pitanje, Kathy je etalon vjerodostojnosti, sto je p/dokazala kroz svih svojih 10ak postova na forumu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 18.06.2009., 12:50   #145
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ludnica thread, ali katarina ti si malo pomiješala kruške i jabuke... odmah da se ogradim koristio sam mac 1-2 u životu i nisam uopće upoznat sa manama i prednostima osx-a.

however iz 20000 milja pod morem i nad morem su jasne ovakve činjenice:

shuflle cost - ništa novo, vrapci na grani već znaju, no nije loše za ponoviti da po današnjem srednjem tečaju hnb-a shuffle 4gb u proizvodnji košta 115kn, usporedimo li to sa ovime real life podatkom dolazimo do prave snage jabuke, točnije do 400% veće snage jabuke zbog eto... jabuke same po sebi.

ako misliš da se takav trend cijene ne prenosi na desktope/workstatione, onda se grdo varaš.

zapravo kroz cijelu priču možemo samo dati prednost osx-u nad trenutnim pandanom iz m$-a, ali koliko sam ja (slabo priznajem) upoznat, taj osx mogu instalirati na bilo koje osobno intel/amd-based računalo/laptop složeno od ruke malog praktikanta u podrumima šoping centara.

nekak mi se čini da je to razlog zašto mi siromašni hrvati nismo objeručke prihvatili mac... debeli amerikanac uživa u tome što ne mora mijenjati baterije, tražiti "jeftiniji" software, platiti keks rama 100-200% više u ovlaštenom servisu, kupiti moćnog miša za 500kn etc. etc. jerbo debeli amerikanac na istoj mojoj (poslovnoj) poziciji preko oceana zaradi identičnu brojku na kraju mjeseca, samo u dolarima (dobro pretjero sam sad, ali zna se trend) i šište mu jaja za ram, bios i ostale sitnice.
syss je offline  
Staro 18.06.2009., 12:58   #146
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
nekak mi se čini da je to razlog zašto mi siromašni hrvati nismo objeručke prihvatili mac... debeli amerikanac uživa u tome što ne mora mijenjati baterije, tražiti "jeftiniji" software, platiti keks rama 100-200% više u ovlaštenom servisu, kupiti moćnog miša za 500kn etc. etc. jerbo debeli amerikanac na istoj mojoj (poslovnoj) poziciji preko oceana zaradi identičnu brojku na kraju mjeseca, samo u dolarima (dobro pretjero sam sad, ali zna se trend) i šište mu jaja za ram, bios i ostale sitnice.
I opet kupuje piceka, ne Mac.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 13:00   #147
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ali brendani pc koji kad zastari jednostavno se zamijeni kompletnom novom konfom... ajde nemre sad mali johnny iz nju jorka imat vemil astro i hgspot nuclear gamer konfu, give them some credit
syss je offline  
Staro 18.06.2009., 13:03   #148
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ali brendani pc koji kad zastari jednostavno se zamijeni kompletnom novom konfom... ajde nemre sad mali johnny iz nju jorka imat vemil astro i hgspot nuclear gamer konfu, give them some credit
O moze moze. Sto mislis da kinezi i ostali rade za nas?

Jedino sto je tamo trziste malo realnije i u nekim elementima opskrbljenije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 13:25   #149
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
S druge strane, doma sam još prisiljena radit na PC-u (manjak para) s kojim uvijek neki problem iskrsne. Konfiguracija i nije tako loša, kao sve fine i provjerene komponente, ali uvijek kod najžešćeg posla dogodi se neko sranje ili "memory dump" ili se glupost tipa "build DVD" ne izvrši jer windowsi upisuju neko sranje u registry i dok ne promijenjiš ručno par ključeva stvar ne radi. Isto se događalo na dva PC koja smo imali u firmi. Kolega je rekao jednom "...Windowsi su više nego OK dok rade, ali nažalost rijetko kad dobro rade..."
Imaš li original windowse?
Pretpostavimo da imaš.

Koliko puta si pokušala shvatiti u čemu je problem da ti se javlja memory dump? Možda ga ti uvjetuješ? (valjda shvaćaš da su ovo retorička pitanja)

Ostaje pitanje, zašto ja sa official betom windowsa7 nemam ama baš nikakvih problema u bilo kojem pogledu? Sve mi radi perfektno, ni jednom se nije srušila, uptime bude par tjedana u komadu, sve što mi je potrebno radi...

Čemu bi meni koristio osx i mac konkretno? Osim cool faktora. I praznog novčanika.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline  
Staro 18.06.2009., 14:59   #150
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
@mad_duke
Citiraj:
Znaci. Windowsi su ti koji rade video rendering, a ne program? Odnosno, windowsi su ti koji nece napraviti posao kako spada?
e sad si pokazao znanje nema šta...

a što misliš kad (program naravno) radi rendering da on komunicira s hardverom sam za sebe... hmm... ili možda OS tu i tamo ima kakvu malecku ulogu u svemu tome... i zašto ISTI program na DVA OS-a radi različito bez obzira na identične funkcije?

@Bubba
Daj da rješimo nešto za svagda...moj post na početku što se tiče Radmana. Ti si počeo sa tvojim iskustvom u MEDILSU o kojem uopće nije bilo riječi... to si sam napisao... Tvrdiš da pričam gluposti...OK. Neka ti bude, ali ti dokumentirano dokaži da nisam u pravu... u protivnom daj odjebi više seljačino primitivna prenapuhana...
Katarina je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na