Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2018., 21:24   #10261
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Pa baš to i želim reći.

Imamo toliko izbora, ja sam se opeko na Sony i više ga neću, zato imam alternative koje su jednako dobre ako ne i bolje.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2018., 22:42   #10262
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284


Ovdje imaš tablicu. U tablicu je prikazano par modela raznih proizvođača koji bi po meni mogli biti zanimljivi, te tri Philips modela koje jedan lik preporučuje u posljednje vrijeme. Pored tablice je objašnjeno zašto jedan televizor ima više crvenih a drugi više zelenih polja. U tablici nisu navedeni podaci o procesuiranju, pokretnoj resoluciji i zatamnjenju. Oni u velikoj mjeri zavise o ulaznom signalu i teže se vide razlike. No generalno što je slika sa ulaza kvalitetnija time procesor ima daleko manje posla a razlike među proizvođačima su manje. Svejedno proizvođač koji se potrudio da na svom TV dobije kvalitetnu osnovnu sliku sigurno je vodio računa i o ovim parametrima. Philips PUS6482 će iz slike izrezati sve ispod 0,230 cd/m2, što po mom uvjerenju doslovno graniči s kriminalom.

Iz tablice se jasno vidi zašto su popularni modeli kao što su LG OLED, Panasonic DX700, Samsung KS7000 i Sony XE9005. Što se tiče podataka koja nedostaju u tablici, oni se vjerojatno i mogu pronaći na internetu ali ja ih nemam. Isto tako nisam stavio za Samsung MU8002 black level od 0,020 cd/m2 zato jer je on izmjeren uz znatno niže osvjetljenje od 200 cd/m2 u odnosu na ostale televizore. Ukoliko netko misli da je bilo koji podatak u tablici pogrešan ili ako naleti na podatak koji u tablici nedostaje slobodno to napišite.

Vrijednost mjerne opreme korištene u testiranjima, ne računajući novce koje je netko uložio u edukaciju, nerijetko premašuje vrijednost testiranog TV-a. Stoga ne čudi da je broj ovakvih testova na netu daleko manji od standardnih recenzija televizora gdje se doslovno prepišu specifikacije sa stranica proizvođača. Poljaci su poznati po "iscrpnim" testovima. Kada blip.pl napiše "najlepszy telewizor 2017 jest 120 Hz Panasonic EX780" ili kada hdtvpolska.com i komputerswiat.pl recenziraju 120 Hz Samsung MU8002 / Sony XE90 televizore koje je nemoguće nabaviti izvan sjeverne amerike mene to jednostavno ostavi bez teksta. Koliko glup moraš biti da pročitaš cijelu recenziju. Još je gore kada vidiš tablicu na tvtest.pl koja jednostavno nema veze sa zdravim razumom.

Najbolji LG LCD modeli u 2017 godini (serija 8/9) tek su nešto bolji od Philips PUS7502 i to samo radi Quantum Display tehnologije. LG serije 6/7 sa WRGB panelima su u rangu Philipsa serije 6. Dakle ništa posebno, da ne kažem loše.

One koji žele bolju pokretnu rezoluciju trebaju gledati minimalno LG seriju 8 (UH7700 model iz 2016 također je imao 100 Hz panel), Panasonic 750E na više, Philips 6501, Samsung Seriju 7 ili Sony 8505 ali to će vas to zadovoljstvo naravno više koštati. Sony modeli serije 7 imaju iznenađujuće kvalitetnu sliku u usporedbi sa ostalim proizvođačima koji imaju 50 Hz panele, pa i Philips 7502 koji ima 100 Hz.

Zadnje izmijenjeno od: leonardo. 16.01.2018. u 23:13.
leonardo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2018., 00:58   #10263
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Grrr, kad se sjetim da sam zamalo kupio Philips 6501.

Sjajna tablica, naravno da nedostaje podataka o cjelokupnom paketu, no odlično pokazuje što za očekivati kad se TV koristi samo kao monitor, bez dodatnih funkcija.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2018., 07:49   #10264
Chandler
Premium
Moj komp
 
Chandler's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 214
Citiraj:
Autor Chandler Pregled postova
Jel može preporuka do cca 3500kn,123cm,HEVC,smart ?

Hvala

Pls punica je u pitanju
Chandler je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2018., 16:41   #10265
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 632
Jedno pitanje za vlasnike 4K Samsung ili Sony tv-ova, iako u biti može i bilo koje druge marke...jel vam na Androidu ili Tizenu radi Youtube 4k 60fps kako treba preko interne aplikacije ? Ciljam na DRM rights.
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 04:35   #10266
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Imam jedan 40" 4k HDR TV doma na kratko da vidim kako stvar funkcionira u real life uvjetima (pored standardnog 32" FHD-a kojeg koristimo inače)

Spojen na PC:

Upotrebljiv na tek 200-300% scalingu
HDR - boje isprane, ugašeno istog trenutka (Windows 10 opcija koja se očito aktivira kad prepozna HDR monitor/TV spojen)
Mogao bih se naviknuti na svakodnevno korištenje umjesto trenutnog 29" monitora, no ipak je malo prevelik za udaljenost na kojoj inače koristim komp
Razlika u bojama (bavim se fotografijom) nije drastična. Dalo bi se kalibrirati i koristiti ga i u te svrhe.
32" UHD bi bio idealan na udaljenosti za svakodnevni rad (metar od ekrana).

Spojen na antenu:

Tragično, sve osim SLO 1 HD i SLO 2 HD koji su jedini gledljivi
Samo za hardcore mazohiste...

4k filmovi sa sticka:

Od nekoliko isprobanih, Planet Earth II serijal (10 bit, HDR) mi jedini djeluje kao da je stvarno originalno i sniman u 4k, ostalo mi se čini upscaleano (dosta šuma i djeluje neuvjerljivo) - radi se o Martian, Hateful Eight i Star Wars Rogue One

Planet Earth II je čisti užitak gledati u 4k.

Zaključak:

U 5 dana su pogledana dva 4k filma i tri 4k HDR epizode Planet Earth II. U prijevodu, 7 sati provedenih pred TV-om gledajući adekvatan sadržaj (koji je trebalo "nabavljati" otprilike 2x toliko).

Ostatak vremena se gledao TV program (jesam li rekao već da je tragično loš u usporedbi s 32" FHD-om, što je ionako logično)

1080p film izgleda bolje na FHD televizoru (opet logično)
720p film izgleda bolje na FHD televizoru (opet logično)

HDR nisam baš doživio. Gledao video s HDR-om i onaj bez HDR-a. Ne bih dao ruku u vatru da me netko pita koji ima HDR, a koji ne.
Ako sam dobro shvatio kako HDR funkcionira, video sadržaj u sebi ima ugrađene instrukcije kako se TV u pojedinom trenutku treba ponašati da bi postigao potreban kontrast/osvjetljenje/blablabla... Da mi netko stavi isti sadržaj bez HDR-a na isti takav TV i stavi ih jedan pored drugoga, možda bih primijetio razliku. Ovako ne mogu reći...gledao sam HDR video na HDR TV-u i vidio sam razliku i HDR je supermegakul.
Dok me netko s konkretnim (gore opisanim) dokazom ne razuvjeri, HDR nije nešto što bih istaknuo kao prevagu u izboru 4k TV-a.

Ukratko...osobno, ne vidim trenutno smisao u 4k TV-ima...jer

- nemam optiku i Netflix / Amazon / nešto treće...pretplatu koja nudi 4k sadržaj i puno slobodnog vremena...

- sve osim pravog 4k sadržaja izgleda lošije nego na FHD TV-ima.

- mi je jednostavnije i brže nabaviti 720/1080p film / seriju / dokumentarac (stream, DVD, BR ili torrent), koji će bolje izgledati na FHD TV-u.

Eto, čisto objektivno mišljenje o 4k nakon par dana korištenja. U moju kuću 4k neće...osim kao rezolucija monitora za PC
pogledaj kak izgleda hdr na sony9005 seriji i zinut ces.ja kad pustim star trek discovery na netflixu i idem iskljucit hdr pa to nema usporedbe uopce koliko su isprane boje i bez detalja.hdr cini razliku na va panelima sa velikim peak brightnesom ali oni i kostaju.
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 12:55   #10267
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor warlock25 Pregled postova
pogledaj kak izgleda hdr na sony9005 seriji i zinut ces.ja kad pustim star trek discovery na netflixu i idem iskljucit hdr pa to nema usporedbe uopce koliko su isprane boje i bez detalja.hdr cini razliku na va panelima sa velikim peak brightnesom ali oni i kostaju.
HDR se može ručno isključiti / uključiti na tom TV-u?

HDR je set instrukcija u videu koji TV-u govori kako da se ponaša s kontrastom / osvjetljenjem kako bi video bio prikazan kako je zamišljeno i koliko znam, kad staviš video koji to podržava, nema tu uključivanja / isključivanja, nego to jednostavno radi.

Ovaj HDR o kojem ti pričaš je vjerojatno neki picture mode, koji nabrije kontrast i boje na slici s bilo kojeg izvora.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 12:58   #10268
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
HDR se može ručno isključiti / uključiti na tom TV-u?

HDR je set instrukcija u videu koji TV-u govori kako da se ponaša s kontrastom / osvjetljenjem kako bi video bio prikazan kako je zamišljeno i koliko znam, kad staviš video koji to podržava, nema tu uključivanja / isključivanja, nego to jednostavno radi.

Ovaj HDR o kojem ti pričaš je vjerojatno neki picture mode, koji nabrije kontrast i boje na slici s bilo kojeg izvora.
Čovjek se krivo izrazio. Može se isključiti prepoznavanje HDR signala kao takvog pri primanju, postoji mod ON OFF i AUTO. AUTO je to što si rekao, ON je kad forsa HDR postavke na obični signal pa izgleda užasno, a OFF je da i HDR signal primi no tretira ga kao običan.
Razlika u slici je više nego očigledna.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 13:13   #10269
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Danas ću baš napraviti usporedbu.

Pored tog 4k HDR imam običan FHD TV. Smanjit ću taj 4k 10 bit HDR video na FHD i pustiti paralelno isti video na oba TV-a, pa vidjeti razliku.

Idealno bi bilo kad bi se isti video s HDR-om paralelno pustio na 4k s HDR i 4k bez HDR podrške, pa da se stvarno vidi koliko to stvarno utječe.

Nekako ne vjerujem streamingu još toliko. Slika ne bi trebala biti baš toliko lošija bez HDR-a, sjene bi trebale biti bolje s HDR-om, kao i crna boja. Zato mi se i čini da tu TV aplicira nekakve svoje dodatne postavke.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 13:35   #10270
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Vidio sam u Kauflanda na akciji ovaj Blaupunkt:

http://products.umc-slovakia.sk/wp-c....PB711-48W.pdf
https://www.links.hr/hr/led-tv-40-bl...sbx2-750100056

Dođe 1900 kn, pa me zanima pošto je cijena povoljna isplati li ga se uzeti ili izbjeći.
Koje su mu mane? Hvala
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 13:59   #10271
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Čovjek se krivo izrazio. Može se isključiti prepoznavanje HDR signala kao takvog pri primanju, postoji mod ON OFF i AUTO. AUTO je to što si rekao, ON je kad forsa HDR postavke na obični signal pa izgleda užasno, a OFF je da i HDR signal primi no tretira ga kao običan.
Razlika u slici je više nego očigledna.
Tako je.Krivo sam se izrazio.Kod mene postoje opcije HDR OFF,AUTO,10,HLG.Razlika je ogromna na auto i off.
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2018., 18:52   #10272
medomali
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Sisak
Postovi: 6
Citiraj:
Autor HAL 9001 Pregled postova
Vidio sam u Kauflanda na akciji ovaj Blaupunkt:

http://products.umc-slovakia.sk/wp-c....PB711-48W.pdf
https://www.links.hr/hr/led-tv-40-bl...sbx2-750100056

Dođe 1900 kn, pa me zanima pošto je cijena povoljna isplati li ga se uzeti ili izbjeći.
Koje su mu mane? Hvala

Dali je itko vlasnik ovakvog tv...koliku garanciju daju,cijena je full niska
medomali je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2018., 08:18   #10273
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Za ovaj Blaupunkt - koliko para toliko muzike. Po meni je to premalo garancije za tv upitne kvalitete, a i trgovina je za kupovanje hrane a ne tv-a...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2018., 09:04   #10274
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Ne kupuj TV koji stoji metar od kupusa i kineskog luka koji nema okusa.

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2018., 11:18   #10275
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Zašto bi TV bio loš ako je politika trgovine takva da žele u ponudi imati i određene tehničke stvari po povoljnim cijenama?

Ako treba TV za gledati TV program, odraditi će posao jednako kao i onaj koji ne stoji pored kupusa i luka, nego u specijaliziranoj prodavaonici, za 10% višu cijenu.

Bože snobizma...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2018., 12:14   #10276
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Svakako je snobizam kritizirat prodavace kupusa koji usput prodaju Blaupunkt koji je bankrotirao anno domini 2016.
I vjerojatno je sad dio kvalitetne turske Vestel obitelji.


Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2018., 15:41   #10277
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Svakako je snobizam kritizirat prodavace kupusa koji usput prodaju Blaupunkt koji je bankrotirao anno domini 2016.
I vjerojatno je sad dio kvalitetne turske Vestel obitelji.
Da, jer prodavači imaju utjecaj na to što će gazde odlučiti da se prodaje kod njih...

Vestel, kao i svi low budget TV-i. Jel rade? Rade...

Što može dobiti za istu cijenu? Sharp, Vivax, Elit, Tesla... koji su vjerojatno sve isti TV-i u drugom kućištu.

Preporuči mu onda alternativu u tom cjenovnom razredu...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2018., 17:45   #10278
Vade_Darther
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: BiH
Postovi: 138
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Danas ću baš napraviti usporedbu.

Pored tog 4k HDR imam običan FHD TV. Smanjit ću taj 4k 10 bit HDR video na FHD i pustiti paralelno isti video na oba TV-a, pa vidjeti razliku.

Idealno bi bilo kad bi se isti video s HDR-om paralelno pustio na 4k s HDR i 4k bez HDR podrške, pa da se stvarno vidi koliko to stvarno utječe.

Nekako ne vjerujem streamingu još toliko. Slika ne bi trebala biti baš toliko lošija bez HDR-a, sjene bi trebale biti bolje s HDR-om, kao i crna boja. Zato mi se i čini da tu TV aplicira nekakve svoje dodatne postavke.
Kolega da li si napravio ovu usporedbu, ako jesi interesuju me zapazanja?
Vade_Darther je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 00:42   #10279
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor Vade_Darther Pregled postova
Kolega da li si napravio ovu usporedbu, ako jesi interesuju me zapazanja?
Jesam...

Dakle 32" FHD vs 40" 4k HDR (kao referenca je poslužio friško kalibrirani Dell U2913 s istim videom)

Test video je bio Planet Earth II S01E06
(3860x2140, 10 bit, HDR, 25 FPS)

Za FHD TV, prekodiran je u h.265, 1920x1080

HDR na 4k TV-u ima 4 opcije, od kojih najrealnije izgleda HDR Movie mode, ostali su pretjerani, no nije ni ovaj savršen. Opcije OFF nema kad se vrti pravi HDR materijal, tako da HDR očito mora biti aktivan, u nekom od ovih oblika.

Neke od opcija za podešavanje slike su u slučaju HDR materijala nedostupne za podešavanje, no sliku sam pokušao podesiti da bude što bliže referentnoj na monitoru.

1. Što god da sam pokušao, boje nisam uspio ukrotiti. Crvena je prejaka, štogod radio, a bijela ide prema žutoj. Boje su toplije, što je oku ugodno, ali nije točno. FHD je bio jako blizu referentnoj.

2. Ono što sam primijetio je da 4k ima plići fokus, tj. više do izražaja dolaze trenuci kad se u snimanju koristi plići fokus. FHD ima dosta više oštrijih površina subjekta koji je sniman.

Ovo je možda rješivo da se čovjek još više odmakne, no 40" 4k sam stavio oko metra bliže sebi nego što je bio 32" FHD.

3. Kod 4k TV-a, šum na snimci je izraženiji u određenim scenama što je logično zbog veće rezolucije

4. Mračne scene i scene s puno crne boje su primjetno bolje kod 4k s HDR-om u igri. No, u toliko ih je manje u prosječnom filmu / dokumentarcu, da mi ne igra neku ulogu.

5. Video s HDR-om izgleda ljepše na prvi pogled, ali su boje vjernije na FHD-u bez HDR-a. U direktnoj usporedbi, naravno da više saturacije izgleda ljepše, ali nije ispravno.

Fotkano je mobitelom u mraku. Zanemarite očiti nedostatak piksela na FHD ekranu. Ne znam trebam li uopće pisati koji je koji

Prvo je fotkan 4k, onda FHD (U pozadini je FHD, ispred njega je 4k)
Čak je i sam pogled na thumbnail dovoljan da se vidi razlika u boji











__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 22.01.2018. u 00:47.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 17:25   #10280
Vade_Darther
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: BiH
Postovi: 138
Interesantno. Ja ovdje ne vidim nikakve prednosti HDR-a nego samo bolju rezoluciju ali je to vjerojatno do nedovoljnog max osvjetljenja na tom modelu TV-a. Ono sto me interesuje je zasto se ne moze smanjiti boja na tom 4K modelu, ocigledno je previse pojacana? Na fotografiji br.2 se moze primijetiti da je boja toliko pojacana da se ne vide detalji na ovoj crvenoj stipaljki u ustima ptice. Takodjer me intersuje zasto ti taj FHD TV ima plavu nijansu na prvoj fotki, da li je bio nastiman na cold color temperature? Nekako mi neprirodno i plavkasto izgleda grad na FHD TV-u na prvoj fotki.
Sveukupno kada zanemarimo rezoluciju ljepse i prirodnije izgledaju fotografije na FHD modelu osim prve fotke koja ima uzasnu plavu nijansu.

Zadnje izmijenjeno od: Vade_Darther. 22.01.2018. u 17:31.
Vade_Darther je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 17:34   #10281
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Kad je HDR materijal u pitanju, skoro ništa od postavki slike ne možeš dirati osim tih nekoliko predefiniranih (movie, game, sport, normal) i na movie je bila najprihvatljivija.

Svim ostalim parametrima barata sam video file. Ovo je bilo najprihvatljivije i najbliže realnom.

Lijepo to izgleda ako si navikao na pojačanu saturaciju i toplije boje, ali ako godinama gledaš CRT ili ispravno podešen LCD bez HDR-a, onda je šok.

Kad nema HDR-a, može se fino detaljno podesiti i sve je ok. TV signal je začuđujuće okej prikazan (lošije nego na FHD TV-u, ali ne toliko koliko sam očekivao).

Eto, HDR mi ne bi bio neki uvjet kod kupnje TV-a, čak i bolje da ga nema. Ne treba uvijek vjerovati marketingu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 18:00   #10282
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Koji je to tv s hdrom?
Ako je neki entry level koji ima samo hdr reda radi nije ni cudo da nisi zadovoljan.Hdr dolazi do izrazaja na va panelima sa ogromnim brightnesom.
Kad ulovim vremena bum istu tu epizodu pustio na svom sony 9005 pa poslikam kak izgleda.Samo moram vidit koja videoteka ima planet earth II u hdru
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 19:24   #10283
Vade_Darther
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: BiH
Postovi: 138
Jesu li i kod tebe prezasicene boje na HDR materijalu? Meni se ovo nikako ne svidja u gornjem primjeru jer su boje(posebno crvena) toliko prezasicene da se gube detalji.
Vade_Darther je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 19:56   #10284
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Ovo... nije nacin za SDR i HDR usporedbu, ne znam ni otkuda bih krenuo. HDR sam po sebi ne donosi prezasicene boje. Zbog cega ne mozemo znati o kojem se famoznom 40" HDR TVu radi?
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 20:40   #10285
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
@Rista - Ne radi se o nikakvom znanstvenom pristupu kad za to nemam uvjete.
Čisti subjektivan doživljaj. Upalio isti video na dva različita TV-a i opisao dojam.

@Warlock - Što se tiče HDR-a, već sam spomenuo UHD Premium Alliance certifikat i to neki low end modeli ne bi mogli dobiti. Uvjeti za dobivanje su opisani u članku ispod.
https://www.cnet.com/news/what-is-uh...ium-certified/
Citiraj:
Resolution: 3,840x2,160 pixels, otherwise known as 4K.

Color depth: 10-bit (important for HDR, as most other TVs are just 8-bit).

Color gamut: Wide, including the ability to show at least 90 percent of the P3 color gamut (check out Ultra HD 4K TV color, part 1 and part 2 for more on this).

High dynamic range: Specifically the ability to use SMPTE ST2084's electro-optical transfer function, which Dolby helped create (check out What is HDR? for more info).

Minimum brightness and contrast ratios: This is probably the most interesting one, as it's great for consumers and shows the different players here at work. There are two possible minimum specs. A minimum brightness of 1,000 nits, along with a black level of a maximum of 0.05 nits (20,000:1 contrast ratio), or a minimum brightness of 540 nits, along with a black level of a maximum of 0.0005 (1,080,000:1).
Ne možeš znati je li VA ili IPS kad ti to nijedan proizvođač neće specificirati jer se događa da jedna pošiljka (zbog niza razloga u proizvodnji) dođe s VA, druga s IPS, a na kraju zadovoljavaju iste uvjete.

Stavi slike kad poslikaš. Paralelno tome, probaj isti video pustiti na kompu ako imaš pristojan monitor, a koliko vidim imaš, ako je to ovaj LG u pitanju, koji je praktički identičan mom Dellu i trebao bi imati realan prikaz boja.

Što se općenito crvene tiče, kao i topline boja, u raznoraznim press materijalima je HDR točno tako prikazan.

Savršeno se vidi kako je sve dodatno saturirano, a crvene jako naglašene
http://4k.com/high-dynamic-range-4k-...content-offer/

U ovim simulacijama i split fotkama ima nešto pretjerivanja u korist HDR-a. Klasična slika u usporedbi nije ni približno toliko loša, a ni HDR tako nadmoćan.


Ne mogu ići s detaljima o TV-u kad se radi o prototipu koji bi se jednom mogao pojaviti na tržištu, ali do mene je došao neslužbenim putevima na tih tjedan dana
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 22.01.2018. u 20:50.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 20:48   #10286
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
OK, o kojem Grundigu se radi? Bez da navedes TV, usporedba u kojoj zakljucujes da je HDR "marketing" nema nikakvog smisla, kao ni taj certifikat.

Edit:

Citiraj:
Ne možeš znati je li VA ili IPS kad ti to nijedan proizvođač neće specificirati jer se događa da jedna pošiljka (zbog niza razloga u proizvodnji) dođe s VA, druga s IPS, a na kraju zadovoljavaju iste uvjete.
Navedi JEDAN primjer, bilo kojeg TVa bilo kojeg ozbiljnijeg proizvodjaca u kojem se ovo moze dogoditi.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 20:54   #10287
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
OK, o kojem Grundigu se radi? Bez da navedes TV, usporedba u kojoj zakljucujes da je HDR "marketing" nema nikakvog smisla, kao ni taj certifikat.
Nema oznaku branda ni model, TV ne postoji

Isprobaj kao i ja. skini si HDR 4k materijal (najjednostavnije ti je doći do Planet Earth II) i pusti si ga na kompu, mobitelu...

Nakon tog ga stavi na stick i odi u prvu trgovinu koja ima 4k HDR TV-e i pusti isti video na svakom od njih, pa usporedi ono što si vidio s time što tamo gledaš.

Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Navedi JEDAN primjer, bilo kojeg TVa bilo kojeg ozbiljnijeg proizvodjaca u kojem se ovo moze dogoditi.
Neće se dogoditi brandovima koji proizvode panele, no nije isključeno, ali defitivno hoće i je, svima koji moraju panel kupiti. Naravno da će Samsung i LG prvo zadovoljiti svoje potrebe, pa onda prodati koliko imaju za prodati.
Guglaj malo o nestašici panela kroz 2016. i 2017.

Za početak...
http://electroiq.com/blog/2016/11/lc...rget-for-2017/
https://hdguru.com/lcd-panel-shortag...ice-promotion/
https://www.ledinside.com/news/2016/...amsung_in_2017
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 22.01.2018. u 21:09.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 21:06   #10288
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nema oznaku branda ni model, TV ne postoji
Po slici 1 nebi se reklo

Imam Sony 65XE9005 i svakodnevno gledam HDR sadrzaj. Ne moram ici u trgovine i raditi usporedbe da bih znao da ova gore usporedba ne znaci... nista.

Nestasica panela ili ne, samo se u lijevim ili ovakvim ocito "nepostojecim" markama moze dogoditi tolika lutrija panela da ne znas hoces li dobiti IPS ili VA. Varijacije na temu, da, tipa SPVA/MVA, ali potpuno druga matrica, ne.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 21:13   #10289
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Po slici 1 nebi se reklo

Imam Sony 65XE9005 i svakodnevno gledam HDR sadrzaj. Ne moram ici u trgovine i raditi usporedbe da bih znao da ova gore usporedba ne znaci... nista.

Nestasica panela ili ne, samo se u lijevim ili ovakvim ocito "nepostojecim" markama moze dogoditi tolika lutrija panela da ne znas hoces li dobiti IPS ili VA. Varijacije na temu, da, tipa SPVA/MVA, ali potpuno druga matrica, ne.
Iza je Grundig, 6621 koji imam standardno doma. Nije top, ali je nakon podešavanja slika blizu kalibriranom monitoru. Za pogledati TV program i film tu i tamo, sasvim ok TV.

Na zadnjem linku imaš fino napisano...
Citiraj:
The complete halt of LCD supplies from Sharp will create a supply shortage of 4 million panels per year for Samsung, a gap that might be outsourced to compatriot LG Display
Ako znaš da Samsung koristi VA, a LG IPS panele, onda je valjda jasno, ne?

S tim izjavama se i poklapaju izjave od par izvora iz nekoliko TV tvornica. Ne vidim zašto bi lagali.

Cijeli ovaj test je bio da se sam uvjerim u to kako HDR funkcionira. Ne sviđa mi se, ne moraš uzeti moje iskustvo kao relevantno. Tebi je ok, odlično, drago mi je

Kažeš da svakodnevno gledaš HDR sadržaj? Otkud nabavljaš, jer sam ja prevrnuo internet da nađem pravi video s HDR, a ne HDR efekt funkciju na TV-u...i to sam onda još skidao danima.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 22.01.2018. u 21:23.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 21:21   #10290
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Ne mislim na iza, nego ovaj ispred. Logo izgleda kao Grundig.

Bilo bi jasno, kada nebi bilo pogresno. LG IPS panel u Samsungovom TVu koji inace dolazi sa VA panelom se jednostavno ne dogadja. I opcenito je super rijetko osim u low endu.
Rista je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na