Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.02.2009., 14:46   #181
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
A evo malo vise sam stavio na hardforum vise kao poredjenje sa tn samsungom 225bw zbog wide gamuta i uglova http://www.hardforum.com/showthread....326971&page=84t=1326971&page=84
Svaka čast na ovim slikama na hardforumu drm!
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2009., 18:10   #182
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Citiraj:
Autor Lihto Pregled postova
da nema još zato sam i reko kako bi bilo dobro da DELL krene tim putem jer baš imam 20'' S-IPS i odličan je,a 24 bi bilo taman...
S-IPS matrica ima crnu boju kad gledas sastrane sliku onako kao ljubicasto jel tak?

Jer ako je to istina ja imam S-IPS DELL 24" 2407WFP model koji sam kupio dok je tek dosao a cito sam da su prvi modeli bili sa S_IPS matricom.
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2009., 18:16   #183
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Ne. Taj dell ima s-pva matricu. Evo ti ovdje vecina monitora, samo par njih i to odnedavno su ips u 24" segmentu. http://www.widescreengamingforum.com...ors_List_24%22
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2009., 18:40   #184
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Gle znam ja kaj ti pricas ali ti kazem da mi nije jasno zasto ima odlike s-ips matrice jer s-pva NEMA ljubicastu crnu gledano s boka.
Frend ima 20" s-ips i potpuno je ista fora kao na mom 24".

O tome ja pricam.

Bila je neka rasprava na jednom forumu kaj sam citao da su neki dobili s-pva a neki s-ips matrice sto je bilo zavisno od peroida u kojem su kupovali monitor.
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2009., 18:46   #185
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Super, hajde nadji tu raspravu pa pejstaj ovdje da se nesto nauci
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 18:32   #186
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Da, novije S-IPS matrice imaju tu osobinu dok starije lagano vuku na plavu boju kao na mom LCD-u, ali to se primjeti samo kad je baš totalno crna slika...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2009., 10:39   #187
vicarious
50g / 1.7 oz
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Split
Postovi: 40
Pozdrav ekipi!

Naime, imam stari CRT 19" monitor, koji me dosad dobro sluzio. Sada sam se odlucio na kupnju novoga. Bitno mi je da mi je monitor kvalitetan jer provodim dosta vremena za njim, a jos par ukucana se bave fotografijom pa i radi toga. Prvenstveno mi je upao u oko ovaj HP ov model. Problem je što ga u Splitu nemogu nabaviti, tj. da se bolje izrazim nemogu probati. U vemila postoji model HP2465 i njega nije moguce probati (izgovor je da je on spojen kao izlozen i da se tamo moze viditi, a tamo se vrte sugave reklame vemilove i nema sanse da se tu ista moze vidit). Mene zanima ako mi netko moze podrobnije napisati koja je razlika izmedju 2465 i 2475w modela, jer kako vidim po sturim specifikacijama razlike su sitne (u cijeni neki 400ak kn).
Takodjer u Vemila imaju novu politiku (lol) da se preko njih nemoze naruciti nesto ukoliko nemaju na lageru, cak i ako ostavis predujam. To mi je sada nebuloza, jer bi ga morao narucivati negdje iz ZG. To povlaci pitanje bar osnovne provjere za mrtve pixele i bleeding. Naime zanima me koja je HPova tolerancija za mrtve pixele? Gledao sam neke forume strane i tamo vidim da su ljudi (doduse u USA) vracali ovaj monitor i vise puta radi mrtvih i cak radi jakog bleedinga. Znam da ce mi bit zajebancija ukoliko budem to morao raditi. Sad, zanima me vas savjet:
Dakle ocito ce biti opcija da se zaletim u ZG pa da ga probam bar tako istestirati. S obzirom da nisam pretjerano iskusan sa LCD-ima, zanima me dali postoji dobar software kojeg mogu sibnut na stick i da pomocu njega u par klikova provjerim da je sve esencijalno sa monitorom uredu.
Također me zanimaju vaša iskustva, gdje bi mi dopustili da probam. Znam da su mi u vemilu prosle godine dopustili da probam samsungov, međutim to je bilo puko 2minutno probavanje i ustekavanje umjesto njihovog POS monitora, tako da se bez problema mogao provuci koji MP.

Ovo su pitanja za sad, bice ih jos

Hvala na pomoci unaprijed, i hvala clanovima koji su stavili svoje dojmove, pomogli su oko nekih stvari!
vicarious je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2009., 11:19   #188
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Monitor je Wide gamut, sto vjerovatno vec i znas, pa za rad sa fotkama treba da imas hardverski kalibrator i da radis u aplikacijama koje koriste profil dobijen kalibracijom. Dobra vijest je da windowsi 7 donose podrsku za wide gamut monitore, probao sam betu gdje monitor tek dodje na svoje! Sto se tice politike HP-a ona je da ne smije biti ni jedan mrtav pixel ali su dozvoljeni subpixeli. Evo ovdje imas do 3 svijetla do 5 tamnih i do 5 u kombinaciji .... http://h20000.www2.hp.com/bizsupport...ctID=c00288895

I ja sam monitor uzeo na nevidjeno jer u BiH ne samo da nemas gdje da ga pogledas uzivo vec ga uopste nema nigdje!!!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2009., 11:40   #189
vicarious
50g / 1.7 oz
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Split
Postovi: 40
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Monitor je Wide gamut, sto vjerovatno vec i znas, pa za rad sa fotkama treba da imas hardverski kalibrator i da radis u aplikacijama koje koriste profil dobijen kalibracijom. Dobra vijest je da windowsi 7 donose podrsku za wide gamut monitore, probao sam betu gdje monitor tek dodje na svoje! Sto se tice politike HP-a ona je da ne smije biti ni jedan mrtav pixel ali su dozvoljeni subpixeli. Evo ovdje imas do 3 svijetla do 5 tamnih i do 5 u kombinaciji .... http://h20000.www2.hp.com/bizsupport...ctID=c00288895

I ja sam monitor uzeo na nevidjeno jer u BiH ne samo da nemas gdje da ga pogledas uzivo vec ga uopste nema nigdje!!!
Hvala na linku, ja sam kopao ali nisam uspio naci. Hvala jos jednom!

Sto se tice wide gamut-a imali igdje jednostavno objasnjenje? Svugdje naletim od formula do dijagrama? Kako sam shvatio recimo boje na takvom monitoru nisu iste na fotki u photoshopu i u recimo drugoj aplikaciji? To se da srediti? Sorry na glupastim pitanjima, ali eto... kalibrator mislim da se da srediti sa ove strane familije koja ce ga malo "profesionalnije" koristiti

Ti zadovoljan sa monitorom? Znam kakva je situacija u BiH Uzeo bih ga ja na neviđeno, samo eto zanima me dali ce meni kao nekom regular useru biti problem ga koristiti (pliiiz nemojte flejmat sad da uzmem samsunga za 1k kn ako je za te svrhe, jer ga necu samo ja koristit )
vicarious je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2009., 12:59   #190
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Wide gamut monitori mogu prikazati veci opseg boja nego sRGB monitori i samim tim su superiorniji. Medjutim problem je u tome sto je 99% stvari radjeno u sRGB kolornom sistemu od fotki, igara pa do samih windowsa. Tako da wide gamut monitor, ako nema informaciju o kojem se color sistemu radi, prikazivat ce "pogresno" boje. Boje nece biti pogresne u smislu da plavu prikaze crveno ili nesto slicno , ali ce neke boje biti prenaglasene (zelena i crvena) ili oversatururane. Evo na ovoj slici vidis koliko veci opseg imaju wide gamut monitori u odnosu na sRGB i koliko vise idu u zeleno i crveno podrucje http://dba.med.sc.edu/price/irf/Adob...ges/gamuts.jpg.
Ali ako monitor kalibriras ili koristis jedan od vec postojecih profila (kao onaj na tft central-u), a zatim ga importujes u aplikaciju koja ga uzima u obzir kao sto je photoshop ili firefox onda ces dobiti fotke prikazane ispravno u sRGB sistemu. Kao sto rekoh prije wide gamut je tehnicki superiorniji od sRGB monitora ali je problem u razlicitim sistemima i nepoklapanju istih. Windowsi 7 donose podrsku za wide gamut tako da ce sav sadrzaj koji je u sRGB biti ispravno prikazan na wide gamut monitorima!
Ja sam zadovoljan monitorom, prije sam imao tn samsunga tako da mi je ovo preporod. . Inace sam na winxp, a ozbiljno razmisljam imati win7 betu kao drugi sistem samo za rad sa fotkama .
dmr je offline   Reply With Quote