Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2010., 17:33   #1
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
"Pametna" kuća

Da li je netko od vas radio sam neki sistem pametne kuće ? mislim najviše na neke osnovne stvari tipa paljenje svijetla po cijeloj kući.
Od ostalih stvari možda dizanje/spuštanje roleta, jel ima šta još da je zanimljivo i korisno ?
Zanima u svemu ovome gdje bi se mogli nabaviti materijali za takav sistem, ne tražim ja sad tu neki 200 tisuća kuna sistem sa neznam ni ja čime... vidio sam da neki ugrađuju senzore za vjetar pa im se rolete automatski spuštaju... dakle te "extra" stvari me ne zanimaju.

Ako netko zna nešto više o ovoj temi neka se javi sa par komentara, prijedloga... šta god...
lit je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 17:36   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Da li je netko od vas radio sam neki sistem pametne kuće ? mislim najviše na neke osnovne stvari tipa paljenje svijetla po cijeloj kući.
Od ostalih stvari možda dizanje/spuštanje roleta, jel ima šta još da je zanimljivo i korisno ?
Zanima u svemu ovome gdje bi se mogli nabaviti materijali za takav sistem, ne tražim ja sad tu neki 200 tisuća kuna sistem sa neznam ni ja čime... vidio sam da neki ugrađuju senzore za vjetar pa im se rolete automatski spuštaju... dakle te "extra" stvari me ne zanimaju.

Ako netko zna nešto više o ovoj temi neka se javi sa par komentara, prijedloga... šta god...
Vidio ja dosta projekata i izvedbi, ako nemaš finu količinu para zaboravi.
Oprema košta, da ne govorim da bi trebalo riješiti i projekt i slično...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2010., 17:36   #3
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
Kuca je pametna onoliko kolko je pametan njen vlasnik .
Majo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 19:59   #4
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Ti bas ne znas di ces s parama, a?
Senzori za vjetar? Ako to nije debilana onda ne znam sta je...
khm je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 20:09   #5
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
Senzori za vjetar? Ako to nije debilana onda ne znam sta je...
pa čuj, ako već imaš tendu na struju na viksi na moru otvorenu da ti hladi terasu (da ju sunce ne zaprži preko dana)
na kupanju/brodu si, a krene puhat vjetar, pa nebuš doma trčao da ne strga tendu od 10-20k kn,
kada se samo doda senzor i tenda se sama uvuče, i onda opet vrati kada stane vjetar...
http://www.trendir.com/archives/001997.html
http://dandsgroup.co.uk/page4.htm

Citiraj:
Clever Sensors: Will automatically extend your Awning when the sun comes out,
and the wind sensor will automatically retract your Awning in high wind conditions
ne vidim tu neku debilanu...
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 20:17   #6
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Koliko sam ja uspio procitat on prica o roletama, a ne tendama, sasvim deseta stvar.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 20:37   #7
-Stinger-
Premium
Moj komp
 
-Stinger-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG/KA/OS
Postovi: 305
Pozz,
ja ti radim s tim duži niz godina i sve više i više ljudi hoće to...
u ovoj firmi ćeš nabavit sve što te zanima, hoćeš sistem da kad upališ TV da ti se ugase sva svijetla, spuste rolete itd...
imaš fakat mogućnosti eto ti link pa se zaleti do tamo i pogledaj, a tko zna.. možda ti dođem na montažu ako se odlučiš za neki jači sistem
http://www.dacco.hr/onama.asp
__________________

I reject your reality and substitute my own!



-Stinger- je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 21:00   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ja se baš bavio nedavno sa dotičnim. (čitaj istraživao).

Naletio sam na odlične sheme koje idu preko same električne instalacije. Jeftino se činilo etc. ali zastarjelo.

Tražio sam nešto na bazi linuxa (barem je danas nikakav trošak složiti ekstra komp. A nekakav NAS komp (server) kaj bi bio u "špajzi" negdje mi se činio kao odlična kombinacija. Ali eto, ostao kratak.

Frendica mi radila diplomski na tu temu, ali eto. Poljski mi ne ide baš dovoljno dobro da bih pročitao sve

@Stinger
http://www.dacco.hr/cjenik/

Koju sličicu?
  Reply With Quote
Staro 14.02.2010., 23:13   #9
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
lol dacco...

Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Da li je netko od vas radio sam neki sistem pametne kuće ? mislim najviše na neke osnovne stvari tipa paljenje svijetla po cijeloj kući.
Od ostalih stvari možda dizanje/spuštanje roleta, jel ima šta još da je zanimljivo i korisno ?
Zanima u svemu ovome gdje bi se mogli nabaviti materijali za takav sistem, ne tražim ja sad tu neki 200 tisuća kuna sistem sa neznam ni ja čime... vidio sam da neki ugrađuju senzore za vjetar pa im se rolete automatski spuštaju... dakle te "extra" stvari me ne zanimaju.

Ako netko zna nešto više o ovoj temi neka se javi sa par komentara, prijedloga... šta god...
radim sustave bazirane na crestronu http://www.crestron.com/ (uz AMX to je vodeci brand za pametne sustave)
trenutacno zavrsavamo par projekata sa time da je jedan projekt u pravom smislu pametna kuca.
apsolutno svemu se moze pristupiti izvana i sa bilo kojeg mjesta u kuci
-grijanje
-rasvjeta
-otvaranje ograda vrata i roleta
-video nadzor
-bazenska tehnika
i jos gro stvari. samo moras uzeti u obzir da ako zelis nesto kvalitetno i da RADI (gro ljudi prodaje pametne sustave koje kasnije vlasnici sami skidaju i spominju sve svece jer neradi kako treba) da ces to i platiti. 200 000 kn su mali novci ako se ide prema potpunoj automatizaciji

Za sad sam naletio na par poslova sa bticinom i mogu reci da nije los http://www.bticino.com/site/conosci_bticino/ nije da je svemoguc kao crestron i amx al ono dosta je jeftiniji, takodjer mogao bi preporuciti i creatora (je da je kinez al se stampa u jako dobrim uvjetima)

nadalje ako nesto zelis postavi konkretan upit pa ti mogu izvuci opcije sto bi te kostalo koliko itd.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2010., 00:02   #10
-Stinger-
Premium
Moj komp
 
-Stinger-'s Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG/KA/OS
Postovi: 305
mislim da čovjek nema minimalno 200 000 kn-a
__________________

I reject your reality and substitute my own!




Zadnje izmijenjeno od: -Stinger-. 15.02.2010. u 02:36.
-Stinger- je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2010., 05:35   #11
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
@Codiac

Jesi imao iskustva sa nečim linux based. Znači nešto što bi se striktno sastojalo od control dijela spojenog drito na komp, te ostalih dijelova po kući.

Znači da se ne radi o standalone uređajima.
  Reply With Quote
Staro 15.02.2010., 10:02   #12
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
ne jer sa svakim sustavom dobivas uređaj koji je dediciran procesor za taj sustav te se na njega spajaju prakticki signali sa svega.
Doduse cim uhvatim malo vremena cu rastaviti kompletan procesor od crestrona da vidim na koju shemu radi pa cemo vidjeti dali postoji nekakva mogucnost za "uradi sam".


Sa time da kod crestrona je fora sto on moze kontrolirati SVE ali recimo rasvjeta mora biti spojena preko njegovog din modula (nesto kao napajanje koje se zatim kopca u struju) te onda procesor regulira din modul.


Stinger zato sam mu i rekao da postavi neki konkretan upit da vidim sa partnerima koji rade creator dali bi se dalo sta skombinirati za manje novaca. Ali opet morate svi uzeti u obzir da je to luksuz a luksuz se placa i da nemos proci jeftino ako zelis da radi.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2010., 10:11   #13
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Da. Tako mi je sve to i smrdilo jer nisam našao ništa "bolje" od ovog
http://eu.dummies.com/how-to/content...-with-x10.html
http://www.aboutdebian.com/x10.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/X10_%28...ry_standard%29
(mind me, trenutni linkovi su ono kaj sam prvo iskopao sada sa gugla)

Nadao sam se da je došlo nešto novije.
  Reply With Quote
Staro 15.02.2010., 11:00   #14
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Da, neki pišu o skupim rješenjima iako sam rekao da me to ne zanima jer već znam da tako možemo ići u beskonačnost.
Gledao sam neke kitove sa: http://www.smarthome.com/
Dakle daleko od toga da ja sad platim nekog inženjera da mi napravi projekt za 20k kuna pa onda tek idemo krenut u pravu obradu. ništa od toga jer to ne tražim.

Uglavnom kao što rekoh zanima me najviše rasvjeta(i sa dimmerima negdje po kući dimmer nije potrebno svugdje) u kući i možda spuštanje roleta. Ako imate kakve konkretne savjete od kuda početi, koje tvrtke/materijali/proizvodi su dobri sa pristupačnim cijenama.
I najbolje ako ima preko nekog daljinskog, ono po zidu mi nije nešto jer opet se moraš ustati i stisnut gumb a onda sam mogao i zgasit svjetlo po starom običaju.

Osim toga, za početak kakve instalacije bi trebalo postaviti tako da se kasnije to sve može ugraditi. Znači, kakve žice i koliko njih treba postaviti do svakog trošila. Da li se za svjetla trebaju te instalacije provući bas do trošila ili samo prekidača ?

Zadnje izmijenjeno od: lit. 15.02.2010. u 11:11.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 19:19   #15
HAL_9000
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Control 4 je sada hit u svijetu jer 99 % cijelog sustava ide bežićno i dosta je povoljniji od drugih.

Ima tu malo o tome , decki su mi rekli da rade showroom koji ce biti gotov kroz mjesec dana

http://www.satshop.hr/content/view/150/196/
HAL_9000 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2010., 22:12   #16
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Pukneš par ATmega 128ica na jednu ploču i središ si 1-wire komunikaciju s manjim ATTiny jedinicama ili ATmega 8icama, i praktički možeš sve automatizirat, daš zahtjeve za kuću pred montažu i razviješ si sustav doma za manje od 10k kn troškova ukupnih , naravno nema GUI-a na telki i ogromnog daljinca koji sve to kontrolira, već jedan mali 433MHz daljinac na kojem imaš unaprijed željene funkcije...

Sustav pametne kuće i automatizacije možeš sam riješiti za oko 20k kn max, ako imaš iole dovoljnog znanja na području elektrotehnike i programiranja s AVR-om


Zasad sam kod sebe u stanu s AVR-cima rijesio paljenje aparata za kavu ujutro i grijanje kupaone ( i općenito grijanja po sobama s obzirom na vanjsku temp ), jedinica je trenutno na redizajnu, pa kad budem išao do firme poslikam malo
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 23:20   #17
masaducic
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Da li je netko od vas radio sam neki sistem pametne kuće ? mislim najviše na neke osnovne stvari tipa paljenje svijetla po cijeloj kući.
Od ostalih stvari možda dizanje/spuštanje roleta, jel ima šta još da je zanimljivo i korisno ?
Zanima u svemu ovome gdje bi se mogli nabaviti materijali za takav sistem, ne tražim ja sad tu neki 200 tisuća kuna sistem sa neznam ni ja čime... vidio sam da neki ugrađuju senzore za vjetar pa im se rolete automatski spuštaju... dakle te "extra" stvari me ne zanimaju.

Ako netko zna nešto više o ovoj temi neka se javi sa par komentara, prijedloga... šta god...
tu dobro napisano za pametne kuće
masaducic je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 00:43   #18
Dr.Who
Premium
Moj komp
 
Dr.Who's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: ST/ZG
Postovi: 577
Citiraj:
Autor Juggernaut Pregled postova
Pukneš par ATmega 128ica na jednu ploču i središ si 1-wire komunikaciju s manjim ATTiny jedinicama ili ATmega 8icama, i praktički možeš sve automatizirat, daš zahtjeve za kuću pred montažu i razviješ si sustav doma za manje od 10k kn troškova ukupnih , naravno nema GUI-a na telki i ogromnog daljinca koji sve to kontrolira, već jedan mali 433MHz daljinac na kojem imaš unaprijed željene funkcije...

Sustav pametne kuće i automatizacije možeš sam riješiti za oko 20k kn max, ako imaš iole dovoljnog znanja na području elektrotehnike i programiranja s AVR-om


Zasad sam kod sebe u stanu s AVR-cima rijesio paljenje aparata za kavu ujutro i grijanje kupaone ( i općenito grijanja po sobama s obzirom na vanjsku temp ), jedinica je trenutno na redizajnu, pa kad budem išao do firme poslikam malo
oce li te tvoje slike
__________________
Dobri trgovci: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13...


KUPUJEM
Dr.Who je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 11:39   #19
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor masaducic Pregled postova
tu dobro napisano za pametne kuće
kazes malo reklame a?
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2010., 11:23   #20
Dambo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Dambo je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2019., 21:26   #21
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Da upitam ođe, možda upali :

Trebam dvije žarulje ilistandalone lampe, jedna u hodniku a druga u wcu da se automatski pale od 22h do 5ujutro i gori 2-5 min po prolasku? Prekidači za svjetlo su mi na drugom kraju hodnika pa palim redom svjetla kad idem a to mi se više neda. Dakle trebam tajmer + motion senzor ako to postoji ? Ako sam omasio temu a vidim da postoji slicna Home security/smart home - kamere, senzori itd..., mod neka prebaci. Timer bi cak i mozda mogao kompenzirati sa prekidacem, tako da upalim lampu navecer i prekidac drzim upaljenim do ujutro kad bih ga ugasio ali radje bi automatiku preko moba iskonfigurirao pa da je prekidac za svijetlo stalno ukljucen.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 16.09.2019. u 21:40.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2019., 21:38   #22
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
TRADFRI, Bežični senzor pokreta, bijela, 79,90 kn
+
neka od TRADFRI žarulja, 59,90-149,90kn


Nažalost, donekle je ograničen jer se senzor ne spaja na app. A i za spajanje na mobitel trebaš gateway.

Ja sam u procesu zamjene svih postojećih Philips Master žarulja koje sam uzeo prije par godina s TRADFRI, i jako sam zadovoljan. Tim više što ih mogu podešavat 2200-2700-4000K, a preko HomeKita i u svim kombinacijama između.

Također, ako ti se ne svide i na kraju ne odgovaraju, vratiš ih easy.

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 16.09.2019. u 21:44.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2019., 21:50   #23
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Mozes ukratko opisati kako se zarulja povezuje sa senzorom, ima neki redosljedi tipki koji drzis ili ?
Nasao

https://www.ikea.com/hr/hr/assembly_...0125-1_pub.pdf

Ima ogranicenje koliko zarulja ide na jedan senzor i dodajes ih istom procedurom jedn za drugom ?
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2019., 09:55   #24
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Samo priblizis daljinski (ili u ovom slucaju senzor) zarulji i drzis gumb. Krene treptati i kad se unormali, povezano je. Mislim da svaki upravljacki uređaj podržava do 10 žarulja ili trafića. Povezujes ih jedan za drugim (stvarno je lagano kad vidis u praksi), a mices brzim paljenjem i gasenjem zarulje 10 puta ili tako nesto.

Također, nisi nužno vezan za IKEA stvari, jer im je sve u ZigBee protokolu, pa jednog dana možeš sprčkati i vlastito rješenje uz mali Raspberry Pi, ako imaš volje.

Trebalo bi vidjet koliko dobro radi, pretpostavljam da ima senzor kolicine svjetla za ovaj nocni mod.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2019., 18:35   #25
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Hvala IcyTexx, ova stvar iz ikee radi perfektno. Sve podeseno i namjesteno, preprezadovoljan, imas pivu
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2019., 20:40   #26
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Znam da si riješio, al čisto nek stoji negdje zapisano. Ako imate problema s povezivanjem, zna pomoći zamjena baterije.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na