Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2012., 14:54   #1
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
AutoCAD - općenito

U narednom periodu morat cu malo vise raditi u AutoCAD-u (samo 2D crtanje).
Nisam neki expert ali imam osnovno znanje od prije par godina.

Zanima me, koju verziju AutoCAD-a uopce da instaliram (imam na raspolaganju sve verzije licencirane)?
Ima li nekih bitnih razlika od 2004-2008 i koja je najispoliranija?
Ako se ne varam verzija od 2009 pa na dalje ima novo sucelje, a to ne bih.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2012., 23:18   #2
IvanVk
Registered User
 
IvanVk's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: -
Postovi: 194
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Zanima me, koju verziju AutoCAD-a uopce da instaliram (imam na raspolaganju sve verzije licencirane)?
Ako je već tako, možda da probaš krenuti sa AutoCAD 2007
IvanVk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2012., 14:12   #3
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
zahvaljujem, ovaj vodic je jako dobar, taman mi tako nesto treba da se prisjetim svih funkcija u cad-u.
Instalirat cu onda 2007 pa cemo vidjeti.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2016., 09:46   #4
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
da dignem temu iz mrtvih

Kako napraviti (dinamički) blok koji kad insertam po basepointu ispisuje ordinate dimension (visinska kota presjeka)?

Znači imam svoj simbol za visinsku kotu (trokut naopacke) koji na vrhu ima ispisanu y koordinatu (visine su apsolutne pa mi to ispada nadmorska visina). Sa time želim izbjeći kotiranje sa ordinate dimension jer radim nacrte zgrada koji znaju imaju po par tisuća m2 i do dvadesetak presjeka (baza je 3d scan) pa mi ovo oduzima vremena kad mora biti detaljno pokotirano.

Znalci će kužiti na šta mislim
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2016., 10:07   #5
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
http://forums.augi.com/

Tu nađem sveg i svačeg
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 12:30   #6
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Opet ja dižem temu

Prije nešto više pola god sam pokrenuo vlastitu tvrtu za projektiranje i isprobavam kojekakve trial verzije cad-a (AutoCAD, Progecad, ZWCad, BricsCad, ....) Jenostavno mi ni jedan ne leži ko Autodeskov. Iako sam na prvu mislio kako nema teoretske šanse dati 13k + PDV za god. licencu, nekako sam sve više uvjereni da ću morati. Ono što me zanima dal ima kakva caka da se kupi autocad bez popratnog sranja koja ti uvale u paket a nikad ih necu koristiti (https://www.autodesk.com/products/au...luded-toolsets).
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:17   #7
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Jesi isprobao DraftSight?

Osjetno jeftinije od licence za AutoCAD, komande su defakto iste.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:35   #8
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Ono što me zanima dal ima kakva caka da se kupi autocad bez popratnog sranja koja ti uvale u paket a nikad ih necu koristiti.
Provjeri cijene i kaj se sve nudi kod nas, čisto da kasnije nemaš zajebanciju, jer su polako, ali sigurno prešli na pretplatnički model.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:46   #9
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
@T}{OR Skinuo, isprobavam. Ono što na prvu mi nikako ne leži da kad u pozadini imam raster ne mogu raditi selekciju jer odmah njega selektira. Isto tako nema add vertex kad se klikne na jedan po postojecih.

@The Exiled Upuceni sam. Za 13.162,50kn + PDV se dobije AutoCAD + RasterDesign + Mechanical + Electrical + Map3D + da ne nabrajam. Ja trebam samo AutoCAD i ne kuzim politiku da ti oni uvaljuju sve kaj imaju. Eventualno bi mi trebao RasterDesign, ali i a to postoji jefina alternativa (GeorefImg .lisp)
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 13:53   #10
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Na prijašnjem poslu su inženjeri u odjelu tehnologije koristili isključivo AutoCAD LT + VeSys i u tom paketu je dolazil samo taj Autodesk softver.

Svakak ih pitaj da ne kupuješ nekaj kaj ne trebaš i plaćaš pizdarije, pogotovo sad kad više nema trajnih licenci.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2019., 13:59   #11
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Treba mi 3D, treba imati neku normalnu (citaj brzu) naredbu add vertex), treba podržavati import world file od rastera, treba mogućnost klipanja slike po zatvorenoj poliliniji, normalno plotanje (mogucnost plotanja u pdf u layerima), bilo bi ok da podržava point cloud mada nije od presudne vaznosti, dynamic input slican autocadovom (da se naredba vidi kraj kursora kad je tipkam), da kotiranje radi kak spada na velikim koordinatama, da opcenito nema problema na velikim koordinatama, ...
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 14:20   #12
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Jebiga, LT verzija je jeftinija i baš zato nema sve dodatne sitnice, ali čim trebaš 3D, hoćeš-nećeš moraš imati punokrvni AutoCAD.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 16:52   #13
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
I sve bi to bilo ok da kosta do soma eura, ali oni jos dodaju 10 razlicitih modula i za to traže 16 soma kuna. I to je super ako si velika firma koja nudi komplet uslugu projektiranja (arh, geod, struja, voda, grijanje, ...)
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 20:15   #14
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nažalost ne bude išlo, otkad su prešli na pretplatnički model nude taj AutoCAD paket i to je to. Mada najveći zajeb je u tome da te svakih godinu do tri čeka obnova licence.

Ovak bi čak i s tom cijenom i za tebe nepotrebnim dodatnim softverom bilo isplativo da je riječ o trajnoj licenci, pa platiš jednom i miran si, ali eto - dosjetili su se "bolje" ponude.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 20:32   #15
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Ako se dobro sjecam, prije pretplate je perpetual licenca za AutoCAD kostala oko 10 soma i to mi je izgledalo apsurdno. Da je barem sad tolko. Cak bi i 20 dao bez razmisljanja
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 20:40   #16
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, na prijašnjem poslu su nam svake godine pokušavali prodati pretplatu, jer je ondašnjih 50.000 kn za sve LT licence bilo "skupo".
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 08:37   #17
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
https://www.prior.hr/popusti-i-poseb...rweek-FY20Q4M1

Imam 6 dana da se odlucim. Moram kontirati Bentley u međuvremenu da mi pošalju trial Powerdraft-a.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 09:12   #18
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Mozda ovdje nadjes nesto pametno?

https://www.software-deals.hr/cad-softver/

Nisam nikada kupovao i nemam iskustva, ali vidim da se agresivno reklamiraju, pa...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 09:16   #19
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Preskacem njih. Vec sam vidio to. Kolko sam upuceni autocad nema vise perpetual licence, oni ih nude (10K Eura za ono kaj je meni zanimljivo). Smrdi. Jako.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 11:58   #20
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
35 keka je moja firma 2011-te platila ondašnju trajnu 2012 verziju (licenca može ići na server.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 12:18   #21
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
sad isprobavam ZWcad 2020 sa zadnjim SP-om. Prije sam imao neku staru verziju. Možda bude nešto. Za 5100kn bi bio super deal. Dajem mu šansu 5 dana i ako zadovoljava kupujem
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 22:00   #22
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Danas radim cijeli dan i sve super i mislilim si WTF, zar fakat ima sve kaj trebam. Kad ono, upravo otvorim jedan nacrt koji sam radio prije pola godine koji ima transparentne layere i hatcheve, a ono....transparencije nema. Tražim po netu i ne mogu naci nigdje opciju transparencije
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 23:36   #23
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Meni je dosta bolji za rad bio progecad u odnosu na zwcad. I nekako je brze radio. Zwcad je bio dosta usporeniji.

Jos uvijek sam kao i ti u nedoumici sto uzeti. Ne treba zanemariti da je prpgecad upola jeftiniji u odnosu na zwcad. Autocad je zbilja preskup, a i na q mi ide ta godisnja pretplata.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 22:24   #24
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
da zwcad ima transpareciju uzeo bi njega. U pon zovem zastupnika da vidim dal fakat je nema ili je negdje sakrivena i drukcije se zove. Od svih tesitranih (a ima ih puno) jedini nema transparenciju, tj ja je ne mogu pronaci

Progecad kako velis izgleda dosta ispolirano, ali nema imageclip po zatvorenoj poliliniji + ima neke musice koje ne rade kako bi trebale za moj ukus . Meni dovoljno da ga ne kupim. Sada je na akcji za 1938,00 + PDV.

ActCAD izlgeda da zadovoljava za sada, ali ima losu HW akceleraciju i izgleda sporo. Kosta navodno 250 USD.

Autocad (godisnja pretpl.) je do 5.12. za 9.871,88 + PDV.

Pa sad budi pametan
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2019., 19:13   #25
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
update:
kupio danas punokrvni AutoCAD

Skoro je cak zadovoljio AutoCAD LT + Revit LT koji je vise nego duplo jeftiniji ali ne psotoji mogucnost ubacivanja georeferenciranih rastera.

Najblizi konkurent ZWCad ne podrzava transparenciju, ali tu ce mogucnost implementirati u 2021 verziji. Znaci sad sam godinu dana na miru za cca 10000kn+PDV i onda prelazim na ZW (ako odrade posao kako spada)
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 08:35   #26
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,552
Koristim ZWCad godinama (za 2D) i smatram da je odlična alternativa AutoCAD-u kad se uzme u obzir koliko košta licenca. S druge strane, sam razvoj je u najmanju ruku čudan, kao da svaku verziju radi druga ekipa . Evo primjera: izvršenje LISP-a radi brzo u verziji 2014, a u verziji 2019 se vuče. Nije problem sačekati nekoliko sekundi, ali zašto? Onda ima verzija 2020 u kojoj opet ide brzo Ne treba zanemariti da program ima neutaživu želju da se sruši kad dugo nisi savao

Ovo su sad samo kritike, sve ostalo je super i zadovoljava sve potrebe. Ti transparentni hatchevi mi nikad nisu trebali, ako i trebam tako nešto koristim ispunu crtama.

ProgeCAD mi se nije svidio, djeluje teretno i ima onaj neki štih devedesetih, iako na prvu ima više opcija od ZWCada.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 09:08   #27
Ante M
Premium
 
Ante M's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Svemir
Postovi: 632
DraftSight se bio nametnuo kao solidna besplatna alternativa AutoCadu, barem za osnovne ili bazične stvari. Pošto od nove godine više neće biti besplatan, postoji li neka slična đabe alternativa ? Čisto za pregledavanje nacrta, eventualno sitni edit ?
Ante M je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2019., 11:56   #28
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Za pregledavanje imas autodeskov DWG trueview. Mozes pregledavati, mjeriti, za editiranje neznam (sumnjam da to ima).

Progecad je jedan od osnivaca intelicad platforme i u 2020 inacici je dosta moderan cad alat. Jedana od bolljih alternativa definitivno. ZW mi je najbolje sjeo, al kako sam rekao meni je nedostatak te transparencije bio dealbreaker. Imam investitore kod kojih moram to koristiti
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 18:49   #29
D.O.M.I.
Premium
Moj komp
 
D.O.M.I.'s Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 269
Postoji li neka stranica di bi se mogli skinut setup fileovi starijih verzija Autocad Map3D-a? Trenutno koristim 2020 Educator verziju al 2017 mi je najbolje radila na mom PC-u, službeno se preko stranice ne nudi niš starije od 2019. Koristio sam ju prije, ali više nigdje ne nemogu pronaći.
D.O.M.I. je online   Reply With Quote
Staro 14.06.2021., 10:28   #30
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Pitanje je dal bi ti radila licenca. Baš gledam ponudu, meni skoro istice jedan LT i pise da se moze skinuti aktualna i 5 prethodnih verzija software-a, al u acc-u vidim da ide samo do 2019.
Problem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na