Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.07.2020., 14:42   #181
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
I kaj onda ako je vent na ramima, ništa se neće desiti.
U krajnjem slučaju uzmeš 120 mm vent umjesto 140 mm i stvar riješena.
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 21:52   #182
Rtzu
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Vjerujem da se ništa neće desiti, ali ipak mi se više sviđa varijanta kad vent nije na ramima.
I ova varijanta sa manjim ventilatorom dolazi u obzir.


U svakom slučaju neke stvari ste mi pojasnili, sad imam sve potrebne podatke pa ću lakše odlučiti. Hvala na pomoći, pozdrav.
Rtzu je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.07.2020., 08:51   #183
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Sta ste napali covjeka, ako ne zeli ne zeli. Idi na Nh-u12a ako novci nisu problem, taj kuler je ionako uz sami bok D15 ako ne i bolji, a kudikamo manjih dimenzija.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 09:04   #184
Has
Registered User
Moj komp
 
Has's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Austria
Postovi: 99
Pokušavam naći što manje matx kućište i nemam puno izbora sa nhd15 hladnjakom. Najmanji je Meshify ali je preskup. Ovi novi Coolermasteri su možda ok, ali nisam gledao dimenzije.
Has je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 09:20   #185
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Sta ste napali covjeka, ako ne zeli ne zeli. Idi na Nh-u12a ako novci nisu problem, taj kuler je ionako uz sami bok D15 ako ne i bolji, a kudikamo manjih dimenzija.
Ne znam tko ga je napao...
Nh-u12a možda donekle je uz bok D15 ali nikako nije bolji.
Nigdje nisu spomenute male dimenzije jer D15 i male dimenzije ne idu skupa
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 09:38   #186
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Gle, imao sam D15 i zamijenio s D15S jer nisam mogao grafu upiknuti u prvi slot. Nabavio sam i dodatni vent (D15S dolazi s jednim, onaj koji ide u sredinu).

Potpuno kužim čovjeka da ne želi da se stvari dodiruju u kućištu, jer imam situaciju da mi je vent na RAM-u, jer da nije, ne bih mogao zatvoriti bočnu stranicu. Doslovce ima milimetar prostora između njih.

Rastavljanje je muka Isusova jer D15 pojede puno prostora, dok popikam fan headere izgulim ruke. U12 je odličan hladnjak i puno svestraniji od D15, ali sigurno nije bolji u rashladnom smislu jer to fizički ne može biti zbog disipacijske površine. Ali za neku prosječnu/normalnu upotrebu, U12 je prokleto dobar, no preskup hladnjak. I prije nego mi netko spočitne zašto imam D15S sa dodatnim ventom i coverima, samo ću reći da sam Ferengi u duši, pa kad sam napokon završio s kombinacijama i preprodajama, ispalo me otprilike kao da sam išao kupiti bazni Freezer u trgovinu. Tolike pare koliko za moju kombu traže u trgovini ne bih nikad dao...

Edit: Usput rečeno, D15 chromax: https://noctua.at/en/nh-d15-chromax-black. Meni osobno najbolje što je Noctua ikad napravila.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 11:38   #187
Bleki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 497
Ako je problem ram clearance, uzmes nh-u14s, hladi bolje od nf-d12, a u odnosu na nf-d15 je hladi +/- 1°C
Bleki je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 21:27   #188
Rtzu
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Has Pregled postova
Pokušavam naći što manje matx kućište i nemam puno izbora sa nhd15 hladnjakom. Najmanji je Meshify ali je preskup. Ovi novi Coolermasteri su možda ok, ali nisam gledao dimenzije.
Zašto mini kućište?
Manji prostor znači slabiju prozračenost i veće temperature.
Gledao sam revjue kućišta za sebe pa nešto znam o tome. Preporučio bi ti Phanteks Eclipse P600S ili Fractal Design Meshify S2, ako je to preskupo nije loš ni Phanteks Enthoo Pro M. Još jeftiniji a neloši su Ms Black Widow i Msi titan 2 pro.
Rtzu je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 17:42   #189
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Rtzu Pregled postova
Zašto mini kućište?
Manji prostor znači slabiju prozračenost i veće temperature.
Gledao sam revjue kućišta za sebe pa nešto znam o tome. Preporučio bi ti Phanteks Eclipse P600S ili Fractal Design Meshify S2, ako je to preskupo nije loš ni Phanteks Enthoo Pro M. Još jeftiniji a neloši su Ms Black Widow i Msi titan 2 pro.
Pa i nebih se bas slozio. ja cu u svog louqe zapremine 8l staviti 4x120 mm vent sto ti imas u normalnom kucistu, gdje ce biti bolji protok zraka ?Bitna je raspodjela ventova, pozitivni/negativni pritisak itd itd. On topic, ako covjek zeli mATX neka ide na mATX, isto kao sto ti ne zelis da ti kuler nalijeze na ram, on ne zeli ATX


Citiraj:
Autor Has Pregled postova
Pokušavam naći što manje matx kućište i nemam puno izbora sa nhd15 hladnjakom. Najmanji je Meshify ali je preskup. Ovi novi Coolermasteri su možda ok, ali nisam gledao dimenzije.

Dobar je coolermaster, takoder Silverstone SG10, Lian Li TU150.

@garro i iggi.

Krivo sam se izrazio mea culpa. Dakle prakticki duplo manji hladnjak, sa dva vrhunska venta je doslovno 1c stupanj razlike a ne zauzima pola kucists. To sam mislio pod bolji. Kad naprave chromax, to ce biti najbolji zracni kuler. Imao sam i ja d15s i nisam bio zadovoljan, prevelik i onaj vent u sredini je imao nekakav cudan sum. Brzo sam ga se rjesio.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 01.08.2020. u 17:47.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 18:10   #190
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Ovdje je jedan zanimljivi review NH-U12A gdje se dobro vidi temperatura pri većim opterećenjima.

https://www.anandtech.com/show/14621...ooler-review/4





iggi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2020., 18:38   #191
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
1 i 3 stupnja za duplo manju hrgu, no kužim poantu. Ovo od 340w neću ni komentirati, moraš biti lud da cpu 350w tdp hladis zrakom. Tu je voda pod mus ali ajde, ima mazohista
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 19:07   #192
Rtzu
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 7
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Pa i nebih se bas slozio. ja cu u svog louqe zapremine 8l staviti 4x120 mm vent sto ti imas u normalnom kucistu, gdje ce biti bolji protok zraka ?Bitna je raspodjela ventova, pozitivni/negativni pritisak itd itd.
Ventilatori, njihov položaj, veličina i brzina su uz propusnost prednjeg panela najvažniji element dobrog airflowa. To se slažem.

Ali to ne znači da i prostranost nije važna. Više zraka u kućištu itekako doprinosi boljem airflowu.
Ako nema dovoljno prostora među komponentama strujanje zraka će imati manji efekt na temperaturu.

Citiraj:
On topic, ako covjek zeli mATX neka ide na mATX, isto kao sto ti ne zelis da ti kuler nalijeze na ram, on ne zeli ATX
Ma naravno, moja je namjera bila da mu pomognem u izboru, ništa drugo. Niti forsiram niti nagovaram, niti tvrdim da sam upravu. Tu smo valjda da se savjetujemo, a naravno da se savjeti ne moraju prihvatiti, ali to ne znači da ih ne treba reći.
Rtzu je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 19:12   #193
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
@ xulos
Poanta je ta da kad odeš na review vidiš da je povećanjem topline i sama efikasnost hladnjaka nakon 150 W dosta naglo pada. Tako da NH-U12A je odličan hladnjak ali ne ide u istu klasu sa D15.
Razlika je na:
60 W 1,3 C
100 W 1,8 C
150 W 3,4 C
200 W 9 C
250 W 11 C
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 20:10   #194
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Rtzu Pregled postova
Ma naravno, moja je namjera bila da mu pomognem u izboru, ništa drugo. Niti forsiram niti nagovaram, niti tvrdim da sam upravu. Tu smo valjda da se savjetujemo, a naravno da se savjeti ne moraju prihvatiti, ali to ne znači da ih ne treba reći. [/SIZE]
Naravno, ali on je vec odlucio a u 99% slucaja na forumu kad netko za nesto pita, trazi potvrdu, ne savjet

Citiraj:
Autor iggi Pregled postova
@ xulos
Poanta je ta da kad odeš na review vidiš da je povećanjem topline i sama efikasnost hladnjaka nakon 150 W dosta naglo pada. Tako da NH-U12A je odličan hladnjak ali ne ide u istu klasu sa D15.
Razlika je na:
60 W 1,3 C
100 W 1,8 C
150 W 3,4 C
200 W 9 C
250 W 11 C
Ma jasno, to ova HC intel ekipa ima potrebe za 200+w, meni dosta i stock na 3700x
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 20:15   #195
tetak dudo
Premium
Moj komp
 
tetak dudo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: 45.594-16.217
Postovi: 236
Ima li ko iskustva s ovim vodenim hlađenjem treba mi za 3900x
ARCTIC COOLING LIQUID FREEZER II 360
__________________
Dell OptiPlex Micro
ThinkPad T470
tetak dudo je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 21:02   #196
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Imam ja, reci sto te tocno zanima? Tiho, prakticki necujno, turbo jednostavno za namontirati i hladi strasno.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2020., 21:07   #197
tetak dudo
Premium
Moj komp
 
tetak dudo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: 45.594-16.217
Postovi: 236
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Imam ja, reci sto te tocno zanima? Tiho, prakticki necujno, turbo jednostavno za namontirati i hladi strasno.
Hvala rekao si sve plus cijena prihvatljiva
__________________
Dell OptiPlex Micro
ThinkPad T470
tetak dudo je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2020., 00:42   #198
Has
Registered User
Moj komp
 
Has's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Austria
Postovi: 99
@xulos i Rtzu, hvala na pomoći, jedno od tih kućišta sam već imao, vjerojatno onaj Phanteks Enthoo Pro bijeli, davno. Našao sam Kolink Citadel Mesh za pedesetak eura https://kolink.eu/Home/case-1/micro-...adel-mesh.html, ali ću koristit svoj Thermaltake P5 još neko vrijeme.
Has je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 11:11   #199
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Jedno brzo noob pitanje -
treba li pumpa biti na fiksnih 12V da piči cijelo vrijeme maksimalnom brzinom,
ili ju je dobro povezati s ventom pa bi se njena brzina povećavala "po potrebi"?
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 11:32   #200
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Može i ne mora, obično se spoji i podesi kao i kad je vent (zračno hlađenje) u pitanju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 11:59   #201
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ja sam uvijek pumpe spajao direkt na 12v , nikad na headere. Eventualno na 9v ako je glasna za popizditi a dozvoljava regulaciju naponom.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 13:59   #202
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor tomycrosound Pregled postova
Jedno brzo noob pitanje -
treba li pumpa biti na fiksnih 12V da piči cijelo vrijeme maksimalnom brzinom,
ili ju je dobro povezati s ventom pa bi se njena brzina povećavala "po potrebi"?
Nemora, međutim trebaš vidjeti kakvu regulaciju ima pumpa, ako uopće ima. Postoje nove pumpe koje podržavaju PWM regulaciju.

Ako je klasična izvedba, ja sam isto za ovu opciju da pumpa ima stalan manji napon, tipa spomenutih 9V. Konstantno podešavanje brzine vrtnje pumpe nema smisla. Em pumpu drkarite, em nema utjecaja na performanse ako se ne cijedi zadnji stupanj.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 14:08   #203
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nemora, međutim trebaš vidjeti kakvu regulaciju ima pumpa, ako uopće ima. Postoje nove pumpe koje podržavaju PWM regulaciju.

Ako je klasična izvedba, ja sam isto za ovu opciju da pumpa ima stalan manji napon, tipa spomenutih 9V. Konstantno podešavanje brzine vrtnje pumpe nema smisla. Em pumpu drkarite, em nema utjecaja na performanse ako se ne cijedi zadnji stupanj.
Ima, buka.... pumpa mi se razlicito cuje odnosno ne cuje na 1400 rpm, na 2500 rpm ili na 3000 rpm

Ja sam je sebi stavio na 1000 rpm idle pa krivulju sukladno temperaturi cpua
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 14:57   #204
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Nismo se razumjeli, hoću reći da s nasviravanjem pumpe na 2500 okretaja umjesto na 1000 nemožeš dobiti 5 stupnjeva bolje temperature, kao što možeš s ventilatorima.
Pa ako se ne ganja zadnji stupanj, pumpa može biti fix na 1000 okretaja, a ventovi neka rade svoje.

Neznam kakva je situacija na (malim) AIO hladnjacima, al ovo gore su moja zapažanja na ovih 3-4 seta vodenih koja sam imao do sada.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2020., 21:44   #205
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Koji hladnjak kupiti?

Mali, najjeftiniji što sam našao.
Njegov fan u originalu ide na sata, pumpa se spaja na fan.. pa komplikacije s ledicama; ne treba mi to.
Uzeo drugi fan, spojio na cpu, pumpu na “razdjelnik” od venta. Pumpa se čuje, električan zvuk.
Spojim pumpu u fan na maticnoj, radi ok al piše da ona radi na 12. Spojio na 12V, preglasno, prebrikovao na 7, temp ok al ne mogu bit siguran jel pumpa radi uopce. 9V jbg nisam znao smiksat. Vratio na drugi fan u matičnu, ne čuje se, a piše da radi na cca 1800. (nema kontrola u biosu)

Zadnje izmijenjeno od: tomycrosound. 20.08.2020. u 06:25.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2020., 07:20   #206
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ja jos muku mucim s coolerom za i5 4690K. Kupio 212 Evo ali nije bas bio ravan na bazi pa nije dobro hladio, a mozda i nije do toga, overclockao sam ga na 4.2 i ide preko 80C na Cinebenchu. Onda sam stavio neki manji LC power, cini mi se da je to onaj 90, a mozda je i 120, nepise na njemu no dok pogledam visualno mi niti ne izgleda tocno ko LC 95, kao nesto izmedju LC 120 i LC 95. Taj naoko slabiji od 212 EVO malo bolje radi ali i dalje temperature 78C.

Onda sam nabavio pravi Rajintek Themis, navodno bolji od Hyper 212 EVO ali mi je dosao bez srajfa, napravio reklamaciju. I sad nabavljam. jel ovaj LC 120 za 160 kuna best buy? Jel ce taj drzat to hladno, barem ispod 75C, mozda da i dignem neki clock?
Takodjer me zanima Scythe, Ashura i Mugen, koji je bolji? Samo cijene su im paprene i to ovim rabljenima. Dali je LC 120 tu negdje kao ove Scythe dvije?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2020., 21:00   #207
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,726
što nisi ovaj kupio da temperature usporedimo

https://www.nabava.net/search.php?q=...id+Freezer+120

reko bi jebeš te testove ja ih nikad ne vrtim kolko ti je temp u igrama??

https://www.scythe-eu.com/en/product...ama-angle.html

još ovaj scythe imam doma.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 08:03   #208
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ja jos muku mucim s coolerom za i5 4690K. Kupio 212 Evo ali nije bas bio ravan na bazi pa nije dobro hladio, a mozda i nije do toga, overclockao sam ga na 4.2 i ide preko 80C na Cinebenchu. Onda sam stavio neki manji LC power, cini mi se da je to onaj 90, a mozda je i 120, nepise na njemu no dok pogledam visualno mi niti ne izgleda tocno ko LC 95, kao nesto izmedju LC 120 i LC 95. Taj naoko slabiji od 212 EVO malo bolje radi ali i dalje temperature 78C.

Onda sam nabavio pravi Rajintek Themis, navodno bolji od Hyper 212 EVO ali mi je dosao bez srajfa, napravio reklamaciju. I sad nabavljam. jel ovaj LC 120 za 160 kuna best buy? Jel ce taj drzat to hladno, barem ispod 75C, mozda da i dignem neki clock?
Takodjer me zanima Scythe, Ashura i Mugen, koji je bolji? Samo cijene su im paprene i to ovim rabljenima. Dali je LC 120 tu negdje kao ove Scythe dvije?

AVX instrukcije kolju hasu u Cinebenchu... nešto sam gledao da su naknadno i traljavo implementirane, tako da se jaaako grije u spomenutom benchu.
miki je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 11:30   #209
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Trebam preporuku vodenog 'lađenja za Ryzen 2700. Ne da mi se više buku slušati. Ima neka bestbuy preporuka?
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 11:39   #210
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Moguce da su te instrukcije problem, ali svejedno bi trebao sloziti da neide preko 80C pa makar i s tim.

@demetrius ovo je low budget comp, nemogu tu stavit vodeno od 700kn, lol
A nabavio sam Scythe Ashura, vozi se prema meni, nadam se da cu s tim moci jos dignut clock jer vidimd a je dosta visoko na Tier listama.
Nekoliko Tiera iznad hyper 212 Evo, a kazu da je taj Hyper 212 ok za clock, znaci s ovom Scythom bi to trebalo ici po loju.

P.S. Kolega gore imas u mom postu link na tiereve, neznam koliko su tocni ali ima puno vodenih hladdjenja na njoj pa odaberes nesto iz gornjih tiera sigurno neces pogrijesiti.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na