Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2015., 17:23   #1
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Grafička kartica za laptop

Pozdrav.

Nakon što mi je krepala na Aceru Aspire Ati mobilna grafička kartica bacio sam se u potragu za drugom i našao u blizini karticu po povoljnoj cijeni.
Sad koji dan ju idem probati sa svojim laptopom, pa imam par pitanja ako netko zna:

Osim što kad ju probam mora raditi šta bi još bilo bitno ako se uopće može šta vidjeti da je rađeno na njoj tipa (grijana, mijenjan chip) i slične stvari..

Jer ne bi da kupim mačka u vreći a teško je znati koliko će mi raditi, dan dva tjedan ili koju godinu..


btw. radi se o Nvidiji 8600m
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 11:41   #2
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Nvidija 8600m je famozni GPU poznat po rikavanju čak i kada se nije pregrijavao.
http://www.bit-tech.net/news/2008/10...-macbook-pro/1

Samim time što ga netko prodaje kao rabljenoga izaziva sumnju na popravak.
Dobar majstor će moći zakamuflirati popravak i neistrenirano oko će teško primjetiti da je išta rađeno.
Obrati pažnju na bilo kakve ostatke oko GPU chipa (stvrdnuta muljava masa)
Obrati pažnju na boju chipa (treba biti čim zeleniji a ne da vuče na smeđe)
Treba imati plastični kvadrat koji pokriva sitne elemente na GPU-u i ima u sredini samo izrez za jezgru chipa

Moraš pogledati slijedeće stvari :
Da li je dotična grafa kompatibilna s tvojim laptopom i da li trebaš prije zamjene updejtati BIOS

Kod laptopa je to malo specifično i ne možeš staviti bilo kakvu grafičku samo zato što je slot na matičnoj isti.
Svaaka grafa ima drugačije raspoređene elemente i vrlo je moguće da ti originalno hlađenje neće pasati.
Druga stvar je da druga grafa treba biti iste "snage" u watima jer je hlađenje projektirano za točno toliko wata i ako staviš od više wata može ti se laptop i CPU pregrijavati.
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.10.2015., 13:05   #3
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
@trex, Idem pogledati i probati sa laptopom 8600m gt i 9600m gs.

Prvo ču probati 9600m gs, slot je isti ali pitanje je dali će mi raditi jer je to novija grafička a ja imam stariji bios pa ne znam dali će davati sliku.
Ako dalje budem radije uzeo nju ima noviji chip na sebi.

Ako ne radi, onda idem provjeriti 8600m gt jer ta je standardna za moju seriju laptopa i ako je ispravna mora raditi, jedino što je budem istestirao malo da vidim da se ne zamrzava slika ili da ne baca atefekte.

Može prijedlog nekog brzinskog testa grafike pomoću nekog softwera
ili iz Windowsa 7 ako ima nešto?
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 13:14   #4
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Pazi si samo da su grafe sa acera.
Ja sam tri puta prošao golgotu rastavljanja cijelog laptopa i heatguniranja svoje 8600m gt, četvrti put sam je zavitlao u smeće i kupio radeonku 3650 isto mxm2 slot i ubacio unutra i evo, vozim laptop već preko 5godina tako bez ikakvih problema i što je najbitnije, bez da gledam grafu kak ide na 105°C -.-
Nisam objasnio ovo o grafama sa acera. Acer ima poseban bios za svoje grafe i samo njih 'vidi', te isto tako ne pašu na laptope drugih proizvođača, bez obzira što se može raditi o grafi potpuno iste serije i specifikacija.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 13:44   #5
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
@jopis, obje su sa Acera, ova 8600m je sa istog kakav ja imama a 9600 je sa acera 8930g.

Meni je prvo krepala 8600m koje je bila kad sam kupio laptop nakon jedno 4g.
Onda sam od kolega iz mjesta uzeo Ati 3650 i radila je do nedavno kad se počela zamrzavati.
Radije bi nju uzeo opet ali nigdje je nema, samo Nvidie na njuški a preko njuške mi se na neviđeno i da ne probam ne kupuje ni "matica za šaraf" a kamoli nešto ovako relativno bitno.

Zadnje izmijenjeno od: RoBi25. 15.10.2015. u 13:58.
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2015., 18:20   #6
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Kupio karticu Nvidia 8600m gt 256mb probao test sve radi nije se zamrzla 30min radila vrtio videa na YouTubu.
Nije cak ni vadena iz laptopa nikad po sarafima se vidi prva boja.

Dodem doma i nakon 5min opet se zablokira kao i sa starom Ati Radeon 3650.

I sad mi vise nista nije jasno..
Novi disk, nova graficka, rami testiranu u drugom laptopu.

Sad ne znam sta mi drugo ostaje na laptopu a da mogu provjeriti?
__________________
this
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2015., 12:45   #7
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Matična ti je najvjerojatnije u banani tj. northbridge ili southbridge.
Hrpa je toga modela laptopa sa riknutim pločama.
Mislim da sam odradio 2-3 takva komada u životu i da na jednom nije radila tipkovnica koja je bila ispravna (southbridge hladni lem)
trex je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2015., 12:48   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja sam jednog uspio dva puta oživjeti, jednom je bila grafa, drugi put mbo... kad sam vidio koliko je posla izvadit mbo i vratiti (a radio sam iz usluge) 3. put sam rekao da nhf, ali ja se više neću s tim patiti.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2015., 17:59   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
9600 nebi smio raditi na tom laptopu, 9500 može.
To bi u stvari bio odličan laptop da nema te famozna Nvidije. Platforma je pouzdana (santarosa) i rijetko se kvari. Dosta mi ih je prošlo kroz ruke i uglavnom je problem s grafikom. Nekoć su bile dostupne nove mxm grafike za njega zadnji put kada sam gledao baš za kolegu s foruma nisu bile. Na kraju smo zamjenili čip.
Jedan slučaj je bio s SB čipom i odgovara problemima koje ti imaš s laptopom, ali uzrok smrzavanja može biti sve. Probaj povaditi sve perriferno i testiraj samo s pločom ramom i diskom jednim ramom. (kada izvadiš modem laptop će se restartati par puta prije nego što da sliku, u pravilu) pa vidi.
Inače, s tipkovnicom radi EC (WPC8769LDG) ne SB tako da problem s tipkovnicama uglavnom je vezan s dotičnim čipovima.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 22:45   #10
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Trenutno novi laptop ne dolazi u obzir posto ne radim, pa nisam pametan sta da radim.

Jel mi se ispati popravljati maticnu?
I dali bi mi netko mogao nekoga privatno sa foruma ili neku firmu preporuciti koja se bavi provjerom i popravcima da ne saljem bilo kome ko ce samo pare pokupiti?
__________________
this
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2015., 11:04   #11
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Inače, s tipkovnicom radi EC (WPC8769LDG) ne SB tako da problem s tipkovnicama uglavnom je vezan s dotičnim čipovima.
Vidim da imaš puno iskustva pa da te priupitam :

Koliko često si imao slučaj da ne radi neka od funkcija EC-a i koji je uzrok odnosno kako si riješio ?

Pitam zato što to nije površinski lemljeni chip velike termalne disipacije i ne bi uzrok trebalo biti grijanje a ipak ponekad nerijeto rikne neka funkcija. Da li se interno chip smrda ili je stvar u nekom vodu na PCB-u prema funkciji "periferije" koju podržava ?
trex je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2015., 19:34   #12
RoBi25
Premium
Moj komp
 
RoBi25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Slavonija
Postovi: 99
Ekipa imam pitanje, dali ima smisla da ponudim na tržnici svoj Acer Aspire 5920g sa "crknutom" matičnom i bez hdda u zamijenu za Acer Aspire One (naravno ispravan)?

Jer računam da kad bi prodao sve dijelove mogao bi imati novca za Acer One otprilike, ako me računica dobro služi..
RoBi25 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2015., 19:14   #13
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor trex Pregled postova
.....
odgovorio sam na ovoj temi
Citiraj:
Autor RoBi25 Pregled postova
Ekipa imam pitanje, dali ima smisla da ponudim na tržnici svoj Acer Aspire 5920g sa "crknutom" matičnom i bez hdda u zamijenu za Acer Aspire One (naravno ispravan)?

Jer računam da kad bi prodao sve dijelove mogao bi imati novca za Acer One otprilike, ako me računica dobro služi..
Možeš probat, mada čisto sumljam da bi netko dao ispravan laptopa u zamjenu za neispravan pa se onda bakćao s prodajom dijelova.
Alvin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na