Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.09.2010., 15:17   #1
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Nadolazeće Kepler i Maxwell arhitekture za 2011. i 2013. godinu

On the first day of the GPU Technology Conference (GTC), nVidia has unveiled brief details about its next-generation graphics processing units (GPUs). Quite logically, the future processor architectures by the company - code-named Kepler and Maxwell - will be massively focused on general-purpose computing and will offer substantial performance increases compared to existing chips.

Next year - sometimes in the second half of 2011 - nVidia plans to release GPUs based on the Kepler architecture. The chips will be made using 28nm process technology and will bring tangible performance improvements compared to currently shipping graphics chips based on Fermi architecture. Kepler architecture will increase performance per watt by about 3 or 4 times, hence, it is possible to expect something like 1.125TFLOPS - 1.50TFLOPS of DP performance by a chip with 250W thermal design power. Although math performance with DP accuracy does not have a direct correlation with graphics performance it is possible to expect Kepler to be at least two or three times faster than Fermi in games.

nVidia Maxwell will be launched in 2013, according to chief executive of nVidia Jen-Hsun Huang. Given the timeframe, it is logical to expect 20nm process technology to be used for manufacturing of Maxwell. The architecture due in three years from now will offer whopping 16GFLOPS of DP performance per watt, a massive improvement over current-generation hardware.
Izvor: X-Bit Labs
McG je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 15:36   #2
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Rekla-kazala...
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.09.2010., 16:53   #3
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Ne znam koji dio u "On the first day of the GPU Technology Conference (GTC), nVidia has unveiled brief details about its next-generation graphics processing units (GPUs)", te tolko vuče na rekla-kazala.
Osim toga, ta konferencija je već dva dana jedna od glavnih tema svih važnijih IT portala. Ovaj put to nisu kojekakve glasine i nagađanja s izraelsko-tursko-rumunjskh foruma.
If Intel has IDF and Apple has the World Wide Developers Conference, then GTC is nVidia’s annual powwow to rally their developers and discuss their forthcoming plans.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 22.09.2010. u 17:17.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 17:24   #4
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
zgleda dobro, al IMO pre kasno...

da je Kepler spreman za hd 6xxx onda bi bilo OK, ali ovak ce doc skoro godinu dana pre kasno - kako ja to vidim
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 20:13   #5
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Pitanje je dal bude Kepler spreman za 2011., jer nVidia je tak i Fermi zacrtala za 2009., pa je ipak kasnil pol godine i izašel u proljeće 2010. Uglavnom, sudeći po ovome kaj su rekli na svojoj konferenciji i dalje idu s HPC GPGPU rješenjima koja budu (kad za to dođe vrijeme) baš kao i Fermi kasnije prilagodili gamerskoj i sveopćoj populaciji.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 22.09.2010. u 20:19.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 20:37   #6
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
To sve super zvuci, no tako je zvucao i Fermi. Ne zelim ja sad nista lose time reci, nego uzimam sve njihove izjave sa "trunkom" nevjerice.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 21:54   #7
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Zvuči super, ako se napokon okane monolitnih čipova i ako zahvaljujući manjem proizvodnom procesu, slože efikasnije (performanse, potrošnja i zagrijavanje) kartice koje budu opravdavale omjer uloženog i dobivenog. Ne zvuči (bar IMHO) super, jer/ako budu opet na sva vrata gurali GPGPU i na tome temeljili arhitekture koje budu kasnije prilagođavali svim tržišnim segmentima. Istu stvar su napravili s Fermi arhitekturom - napravili i dizajnirali su GPU koji se odlično snalazi u profesionalnim namjenama, napucali više od tri milijarde tranzistora u jedan ogroman čip, te ubili Boga u omjeru uloženog i dobivenog. Na kraju su pomoću drivera (GTX 480 i GTX 470), te s tweakanjem arhitekture (GTX 460, GTS 450 i sve kaj slijedi nakon njih), "pripitomili" moćan, rastrošan i monolitan GF100 za tržišta koja ciljaju na obične korisnike, gamere i entuzijaste.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 22.09.2010. u 22:06.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 09:20   #8
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ništa novo kod zelenih. Bliži se kraj godine, a financjski rezultat izgleda neće biti prema očekivanjima. Čim pričaju od ogromnim DP FP performansama, odmah znaš da će novi čip biti veći od bilo čega drugog. Usprkos tome oni najavljuju top to bottom launch u 3 mjeseca, novu arhitekturu na novom procesu (o kojem se ništa nezna) ... brda i doline.
Kad je ono bio predstavljen Fermi, slajdovi i "daska" s holc-šrafima ... jel to bilo u otprilike isto vrijeme lani?
stef je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2010., 13:52   #9
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Je, tu negde su počeli slati okolo promo materijal, točnije 30.09. prošle godine. Kartice su stigle tek krajem trećeg, tj. početkom četvrtog mjeseca 2010. godine.
Ne znam, ako su tolko uvjereni da im bude opet prošel monolitan dizajn s ogromnim čipom i forsiranje HPC GPGPU rješenja di god sitgnu, onda stvarno nisu normalni.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2010., 17:17   #10
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
nVidia Echelon UHPC projekt - nasljednik Maxwell arhitekture

nVidia Corp. shed some light onto its exascale development project known as Echelon at the SC10 supercomputer-related trade-show last week. Even though today's graphics processing units (GPUs) are more efficient than central processing units (CPUs) in terms of raw performance-per-watt, as a result, graphics processors should evolve radically and rapidly in order to enable exascale systems in 2018 - 2020 timeframe.
The Echelon design incorporates a large number (~1024) of stream cores and a smaller (~8) number of latency-optimized CPU-like cores on a single chip, sharing a common memory system. Just like in current architectures, eight stream cores will form a streaming multiprocessor (SM) and 128 of SMs will forum the large pool of throughput-optimized processing elements. Such a chip could deliver 20 teraFLOPS with double precision and a number of them will form a 2.6 petaFLOPS rack. At present nVidia Fermi (GF110) chip 512 with stream processors operating at 1544MHz can deliver 0.79TFLOPS of DP compute performance. Considerint the 25 times difference in performance, it is highly likely that the Echelon will employ post-Maxwell (~2013 ~ 2014) Nvidia GPU design.
At present the Echelon is only a research project and not a chip from Nvidia's roadmap.
From some point of view, the Echelon is much like Intel's single-chip cloud computer (SCC) which belongs to Tera-Scale research project.
Izvor: X-Bit Labs
McG je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 29.09.2011., 18:14   #11
nexusone
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 139
Počelo je sempliranje GK107 čipova prema VR-zoneu.
nexusone je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2011., 18:23   #12
sapunko_HR
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: _
Postovi: 277
Da li se zna kad bi trebao izać Kepler,barem neke glasine?
sapunko_HR je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2011., 20:15   #13
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Glasine su da će kasniti, možda čak i Q2.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 04:52   #14
KorisNick
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: daleko, daleko iza 9 sela, daleko sam ja...
Postovi: 260
Zanimaju me cijene, dal netko zna koliko će doć GK 106, ili GK 104?

GK 104 je u rangu trenutne 570, a GK 106 u rangu 560, na ovu 560 zlatnu sredinu ja ciljam, kad izađe naravno, samo se nadam da neće bit neke paprene cijene, jer bi po performansama ove nove grafulje trebale bit jače čak i 3-4 puta.

A Maxwell da ne govorim, 2013 izlazi a grafulje će bit 10tak puta jače, mislim da ove kombinacije proc i grafička zajedno nikad neće zaživjet, jer će uvijek grafulje zasebno više pružat od integriranih s procom. Pa će ljudi nastavit kupovat, grafičke i proceve odvojeno. No samo me cijene zanimaju, da ne bi digli previše u nebo, to me brine.
KorisNick je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 09:46   #15
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Frende, ti se nalaziš na PCEX-u i normalno je da ti se čini da svi imaju diskretnu mid ili high end grafu. Ali velika većina ljudi koristi komp za internet, word i ako su napredni, gledanje filmova. Tržište mid i pogotovo high end grafi je minorno i neprofitabilno u usporedbi sa low endom, a sada se i proizvođači proceva grabe za taj dio kolača.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 19:17   #16
KorisNick
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: daleko, daleko iza 9 sela, daleko sam ja...
Postovi: 260
Ma razumjem, nije uopće loše to što rade u intelu, proc i grafičku zajedno. Isplatit će im se, a s druge strane masa ljudi koja ne treba neke iber jake grafičke će uštedit pare, a imat sve što im treba na jednom mjestu. S time da će zasigurno intel i amd, u budućnosti sve više napredovat na tom polju, pa možda jednog dana i proc i grafička budu na istom mjestu, u istom komadu. Samo da cijene budu razumne, a ne da odu u nebo i da ih nitko plićeg džepa ne može kupit. Uglavnom nadam se da će GK 106 što se cijene tiče, bit u rangu s 560 odnosno nekih 10tak posto skuplja na početku, ako to bude slučaj odmah je kupujem.
KorisNick je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 20:45   #17
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
GK104
640 to 768 CUDA cores
80 to 96 TMUs (depending on what the CUDA core count ends up being)
384-bit GDDR5 memory interface, 48 ROPs
Built on the 28 nm TSMC process
Products based on this will launch in the first quarter of 2012

GK100
1024 CUDA cores
128 TMUs
512-bit GDDR5 memory interface, 64 ROPs

1024 cuda cores, ovo mi je malo "previse" i nekako sumnjam u to...
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 21:33   #18
Tomek32
Banned
 
Tomek32's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 149
Zasto?
GTX285---GTX480 240 vs 480

GTX580---GTX680 512 vs 1024

Linearno povecanje .
Tomek32 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 23:01   #19
nexusone
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 139
slažem se sa tomekom, samo je pitanje kad će te grafičke stići, nadam se da neće kasniti kao Fermi kartice..
nexusone je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 23:32   #20
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Statisticki gledajuci da linearno povecanje ali kakve to ima veze kad nisu bili u stanju napraviti gtx 480 kako su zamislili nego je citava frka bila o tome (yield katastrofalan) , 1 od xx cipova je bio 512 cores ostali su bili okrljasteni na 480. Ako se budu drzali monolita kao i dosad , gpu ce biti 10x10 cm i vruc kao povrsina sunca , to je frka. Daj boze da bude kako su rekli ali isto tako je prosao i prvi fermi.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2011., 01:14   #21
nexusone
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 139
ako ides malo racunat, onda dobijes da je 55nm od 40nm vece za 37,5% GTX285 je imala 240 CUDA procesora i bio je velik 470mm, a GTX480 je imala 512 i bio je velik 529mm kvadratnih, ako pribrojimo i ove iskljucene sto je povecanje od 213%. kod prijelaska na 28nm, 40 je za 42,8% vece od 28nm što je više nego kod prijelaska sa 55 na 40, tako da stvarno ne vidim razlog zasto nebi mogli strpat 1024 CUDA procesora u GK100 cip.
pa ako idemo cisto zdravom matematikom GK100 cip nece biti nesto veci od prethodnika, mozda ce cak biti i manji ako je nvidia uspjela optimizirat CUDA procesore..
nexusone je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2011., 08:51   #22
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Po zadnjim slajdovima (ako su istiniti) GK104, valjda nasljednik GF114 bi trebao izaći u siječnju. GK110 izlazi tek krajem sljedeće godine. Znači neće ni biti GK100. Valjda su skužili da nije lako napraviti ogroman čip na novom procesu pa će si ovaj put dati malo vremena.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2011., 12:33   #23
nexusone
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 139
Citiraj:
"Leaked" slide suggest nVidia skip 600 series going for 700

I was a little in doubt wether or not to post this as news, as the slides look like a bunch of BS to me. If we may believe the slide NVIDIA the GTX 680 or 780 is way ahead of uss, thus the slides do not make any sense.

Then again, always when the competition launches, mysteriously some slides surface as an effect in the traditional mudfight inbetween AMD and NVIDIA. So here's a slide showing a 580 compared with the 780 suggesting that "Kepler" performance increase to be almost double? Does the renaming justify the performance it provides or is this to match up with AMD's upcoming 7k series again these are rumors so you be the judge.

Leaked/Confidential/NDA... All these slides I would take with a grain of salt until they're confirmed and most of the time its all hype/marketing so don't base any opinions yet on the actual performance. Remember the AMD "NDA" pic [here] yeah same rules apply , though it would spell trouble for AMD if these were true. Thanks AZ7 for submitting this one in the forums news section.

Anyway, we feel the slide is fake but you never know, so take it with a huge grain of salt please.


još malo glasina...
nexusone je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2011., 13:24   #24
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Opa! Ide se "Fermi rutom" sve mi se čini. Dao Bog da je to istina (slajdovi), vidjet ćemo!
  Reply With Quote
Staro 19.12.2011., 17:08   #25
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
NVIDIA Kepler To Do Away with Hotclocks

Citiraj:
Since the days of NVIDIA's very first DirectX 10 GPUs, NVIDIA has been using different clock domains for the shaders and the rest of the GPU (geometry domain). Over the past few generations, the shader clock has been set 2x the geometry domain (the rest of the GPU). 3DCenter.org has learned that with the next-generation "Kepler" family of GPUs, NVIDIA will do away with this "Hotclock" principle. The heavy number-crunching parts of the GPU, the CUDA cores, will run at the same clock-speed as the rest of the GPU.

It is also learned that NVIDIA will have higher core speeds overall. The clock speed of the GK104, for example, is expected to be set "well above 1 GHz", yielding compute power "clearly over 2 TFLOPs" (3DCenter's words). It looks like NVIDIA too will have some significant architectural changes up its sleeve with Kepler.
http://www.techpowerup.com/157039/NV...Hotclocks.html
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2011., 17:36   #26
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Meni je to jedna od najjacih osobina Nvidia, pogotovo high end grafi sa puno shadera. Bumo vidli kak ce se stvrai razvijat ali ja bi rade da ostane ovako je shader clock je jako bitna stvar bar kod sadasnjih fermija..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 16:57   #27
sapunko_HR
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: _
Postovi: 277
Specifikacije Keplera
http://www.overclock.net/t/1189709/e...ns-spotted/130



Očekuje se zaokret u arhitekturi.
sapunko_HR je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 18:07   #28
KorisNick
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: daleko, daleko iza 9 sela, daleko sam ja...
Postovi: 260
Sapunko, što su bitovi u ovim specifikacijama? Znaš ono 256 bit itd, ne kužim koja je oznaka za to, jel riječ možda o ovom memory interface? 512-256-192...
KorisNick je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 18:17   #29
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
To su ti "bitovi", ali nemoj obraćati previše pažnje na ove specifikacije.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2012., 18:48   #30
sapunko_HR
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: _
Postovi: 277
Citiraj:
Autor KorisNick Pregled postova
Sapunko, što su bitovi u ovim specifikacijama? Znaš ono 256 bit itd, ne kužim koja je oznaka za to, jel riječ možda o ovom memory interface? 512-256-192...
Je.

Ma gtx 780 ponovno kralj a gtx 770 između HD 7970 i HD 7950

Jedino situacija da Nvidia okreće arhitekturu i "kopira" AMD
sapunko_HR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na