Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.05.2011., 01:41   #1
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Spužva ili guma za utišavanje kompa

Zanima me dali doista pomaže ova piramidalna spužva za utišavanje kompa? ( http://www.dobar-zvuk.hr/hi-fi/pribor/damping.htm). Vidio sam dosta rasprava na tu temu tu al nitko ne spominje neke konkretne rezultate, svi ventovi su utišani i komp je dosta tih al opet želim ić korak dalje ako je moguće..prije je bilo u linksu tih spužvi al sad ih ne nalazim nigdje, ili možda preporučate neko bolje riješenje, neku gumu ili nešto..
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 03:10   #2
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Po meni ta spuzva je za qurac. Jer je tanka, rijetka i kao zvučna izolacija, bas ne daje najbolje rezultate.

Po meni je bolje uzet gumu tipa 2-4 mm i fino obljepit kućiste i jos k tom, guma ce umrtvit kućiste, značit samnjit vibracije a samim tim i nezeljeni zvuk. Firma ti je gumi-ipmex na Savici.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.05.2011., 09:45   #3
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Najbolje rezultate ipak daju dobr kućište i tihi ventilatori. Ja imam dobro kućište i obljepio sam ga još sa Akasa spužvom i nije da je neka razlika. Nećeš dobiti nikakvu razliku gumom/spužvom/stiroporom/betonom ako ti je kućište sa puno otvora, pogotovo ako imaš perforiranu frontu i/ili bočnu stranicu. Moja preporuka je da radije staviš tihe ventilatore iz Linksa (ili negdje drugdje ako ih ima), one od 800 ili 1200 okretaja, ovisno koliko ih ide u kućište, nego da zabiješ hrpu love u izolacije sa upitnim krajnjim rezultatom. Spužva/guma inače daje različite rezultate u različitim kućištima tako da nema univerzalne preporuke ili rezultata kojim bi se mogao rukovoditi u nabavci izolacije. Sva današnja bolja kućišta imaju barem jedan ulazni i jedan izlazni ventilator i kroz te otvore dolazi najveći dio buke. Zato, dobar hladnjak na CPU, grafičku sa dobrim hlađenjem i tihe ventilatore na kućište.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 10:03   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pretraži stare teme, "zvučna izolacija". Bauhaus, Pevec i sl. neka spužva 1 - 2 cm debljine.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 10:18   #5
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor skyman Pregled postova
prije je bilo u linksu tih spužvi al sad ih ne nalazim nigdje, ili možda preporučate neko bolje riješenje, neku gumu ili nešto..
Spuzvu uvijek mozes naci ovdje kao i na nekoliko drugih mjesta.

Ali...

Spuzva tog tipe je "sirotinjska" relikvija koju jos samo navika zaostale ponude predpostavlja "akustickim" epitetitima. Spuzva je termo labilna, posebno u zatvorenom kucistu, osim toga, doslovno bakterijski magnet za necistocu. Jos dodas tome za kraj i IT nelagodu. Jedino, tko bi mozda bio voljan svake godine stavljati novu - ali sumnjam da je motivirajuca navika. Na godinu dana staru spuzvu, dovoljno je staviti jacu lampu i cak na slabijem dnevnom svjetlu i uzasnuto gledati kako lete oko tebe raspadnuti dijelovi na sve strane.

U auto gepeku, recimo (kmica i dobra izolacija) zacudo moze i vise od pet godina potrajati da se minimalno odvaja. Ali kuciste jednostavno nije takva sredina. "Akustara" spuzva je vani postala u ponudi skoro pa nepostojeca, jer su pjenasti materijali vec odavno uzeli primat u svim "uradi sam" adaptacijama. Na tom tragu, postoji nesto sto kod nas mozes kupiti za 50-tak kuna - mozda i manje. Dovoljno materijala za nekoliko kucista i jos ti ostane viska.

Radi se kamperskim ili fitnes podlogama koji su radjeni od prirodnih elemenata. Zasigurno i tu ima nezdravih "modela", ali materijal na koji ciljam zove se McKinley (Green Piece) podloga.

Moze se rezati super precizno skarama ili skalpelom. Ne otpusta nista nezdravo kad se razreze (kad je stara) i uvijek je postojan materijal. Ali, naglasak postojan na : potpuno termo i otporan na vodu.

Ovako izgleda :



Mislim da su se redovito prije prodavali u InterSportu, ali sigurno ih imaju i ostali centri/ducani. Ako bi vec isao na tapetiranje limenih krajolika, uz probavu onoga sto ventovi bacaju nazad u okolinu... ovo bi za novce i zdravlje bio najbolji odabir.

Nikad nisam nista u kucista stavljao, ali cisto spominjem, jer vidim da akustara i dalje kod mnogih slovi kao super stvar.


Citiraj:
Autor skyman Pregled postova
svi ventovi su utišani i komp je dosta tih al opet želim ić korak dalje ako je moguće..

PCE forumski case entuzijasti ce gledati na ovo kao previse generalni iskaz. Bez da napises tocan opis opreme, ventova/kucista; nitko ti realno ne moze "uzeti mjeru" i vidjeti sto znaci za tebe "tisina" i koliko si uspostavio stanje, kad su ventovi zbilja najtisa stvar u tvom kucistu. Naglasak na ovu strategiju ce ti dati znatnije pomake u tisni nego gornje tapetiranje. Ono moze biti samo zadnja stepenica u vec dobro obavljenom utisavanju.

..
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 16:49   #6
@qu@burn
Premium
 
@qu@burn's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 55
Ma najjednostavnije uzeti bolje kućište i mir. Ne znam kako je s temperaturama kada se natrpa spužve unutra? Ili uzeti eksra tihe ventove..
__________________
WarPig - MB:ASrock Z97X Killer CPU:i7 4790K @4.4, COOLER: Scythe Asuhra LE, RAM:4*4GB G.Skill Trident 2400mhz , SSD: 250GB, 120GB, 120GB Intel 535, HDD: WD Caviar RED - 1TB, GFX:Nvidia Gainward 970GTX Phantom, CASE:Antec GX700,PSU:Antec 850W High Current Gamer modular, Asus Xonar DX 1+ Logitech 2.1 Z-323, Headset: Roccat Kave 5.1, Monitors: Samsung LS24D590PLX, Mouse:Logitech G602, Tipkovnica:Logitech Orion Spark, Mouse Pad: Logitech G240, OS:Win 10 64bit
@qu@burn je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 17:23   #7
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Ma svi su ventovi kontrolirani potenciomterom i rade većinom na 5V (3 x 120mm Xilence RedWing, 2 x 120mm AC F12 Pro), na procu je AC Freezer 13 Pro koji je praktički nečujan te grafa HD6850 Toxic koja se jedino čuje pri opterećenju, kućište je kvalitetno (Stacker 831SE)..i sve je tiho, ne zuji mi ništa, ne vribrira, nema visokofrekventnih zvukova..samo ono uvijek nešto radim oko kućišta pa reko da probam smanjit zvuk koji dolazi iz kompa na najveći minimum, kao što član Visage kaže zadnja stepenica pri utišavanju kompa..zato pitam za te spužve i gume jel imaju kakvog primjetnog efekta

Zadnje izmijenjeno od: skyman. 16.05.2011. u 17:30.
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 17:24   #8
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Ako je tisina prioritet- kupiti cim vece kuciste (big tower), zaboraviti na bilo sta sto je manje od 12cm/radi na >1000rpm (generaliziram) po pitanju ventova i svakako uloziti nesto novca u komad piramidalne spuzve...uz duzno postovanje spram gorepotpisanih kolega, probao sam i kojekakve gumene barijere, i spuzve/pjenaste mase, no piramidalna spuzva je jako dobo rjesenje.
Ono sto sam iskustveno opazio: u vecem kucistu efikasnije utisava zvuk nego u manjim (midi) formatima istih.
Prljavstina?
Ako i predje nekakvu "kriticnu tocku"- novi komad unutra, stari van, najmanji problem...
Toplinskih (i inih) degradacija nisam primjetio, btw.
  Reply With Quote
Staro 16.05.2011., 17:51   #9
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
A uzet ću tu piramidalnu spužvu i gumu, pa javiti dojmove..dok sam ne isprobam neću ništa znati
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2011., 23:28   #10
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Evo ovako da javim ukratko dojmove..nabavio gumu..dobilo se ajmo reć na tišini..nakon toga otišao do chipoteke i uzeo spužvu (3 cm), inače imaju dvije vrste - jedna je puno gušća i tvrđa od druge i ova druga može poslužit samo kao filter za prašinu ..iznenađujuće ista je cijena za obje..i mogu reć da su bolji rezultati sa ovom dampning spužvom nego sa gumom..guma sigurno bolje smanjuje vibracije i slične zvukove al kod mene nije bilo nikakvih vibracija ni slično..samo se inače čuje zvuk ventova tj. protoka zraka kroz kućište i zato je očito spužva dala bolji rezultat..

Zadnje izmijenjeno od: skyman. 30.05.2011. u 19:21.
skyman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na