Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.10.2020., 10:59   #181
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ovisi kaj sve su dosad ti ljudi prošli, pa im s vremenom ponestane onog početnog elena i volje, pogotovo kad skuže da se drugi nagrađuju za nerad, a njima se uvaljuje dodatnog posla, jer eto - oni znaju, dok ovi drugi sazivaju sastanke koji su sami sebi svrha. Onda na tu temu imaš firme koje jako puno ulažu u tzv. soft skills (vještine) i popratne edukacije na tu temu. I da stvar bude bolja, sve to se uredno zavede kod HR-a, tako da se kasnije ne može reći da nije bilo edukacija za zaposlenike. Ima svega, a naše firme posebno vole model amerikanizacije radnog mjesta, tj. ono kaj smo pričali na početku teme, mada u stvarnosti ne žele baš previše konkretno ulagati u zaposlenike, već ih misle zadržati u uvijek istom stanju neizvjesnosti.
To je baš to kako si napisao.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 15.10.2020. u 11:18.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 18:33   #182
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,920
Ove sulude priče o edukaciji uključenoj u radno vrijeme mi stvarno nisu jasne
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 19:17   #183
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Par poznanika, dio radi baš L1, mijenja diskove i slično, drugi su neki L2 ako se to može tako nazvati.

Ako se pokažeš, jako brzo se napreduje na bolja mjesta. Jedino što si rob procedura. Ali to je tako u svakom većem okruženju.
Nisam primjetio da se netko žali. Nikome ne pada na pamet da se vrati u hrvatistan, pa ni ovome što mijenja i šreda diskove u datacentru.
Znači tako stoje stvari.
Mene lociraju za Cloud Support Engineer, ali vjerujem da je to za početak sigurno fizički rad, bez obzira kaj traže hrpetinu skillova za to.
Ne zvuči loše ovako kad čitam tuđa iskustva (dao sam si truda danas), ni plaće nisu loše. Pogotovo kada gledamo naš standard.

Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Ovisi šta ciljaš. Oni koji su teže zamjenjivi, njima je ok, oni koji su zamjenjivi, klasična amazonska politika (kao i prema radnicima u skladištu koji pišaju u boce jer nemaju toilet break).

Suma sumarum, čak i mali od palube može staviti dosta sastrane na mjesečnoj bazi uz regularan način života, ali moraš biti svjestan da Dublin nije lokacija za trajno preseljenje.
Da, Dublin je bio meka za par mojih frendova koji su tamo izdržali dvije godine max i otišli dalje. Skupo, ružno i robovski teško. Pogotovo ne mogu zamisliti sebe, ženu i kćer od godinu i pol tamo. Žena bi popucala na šavove sigurno.

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ove sulude priče o edukaciji uključenoj u radno vrijeme mi stvarno nisu jasne
Sulude? Iz pozicije poslodavca jesu, iz pozicije posloprimca nisu
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 20:07   #184
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ove sulude priče o edukaciji uključenoj u radno vrijeme mi stvarno nisu jasne
Na Balkanu su sulude. U normalnoj drzavi potpuno normalne. Ja svu edukaciju radim u radnom vremenu i ne pada mi na pamet trositi svoje slobodno vrijeme na bilo sto vezano za posao. Proslo je vrijeme entuzijazma kod mene.

Gesendet von meinem SM-G973F mit Tapatalk
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 08:23   #185
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Znači tako stoje stvari.
Mene lociraju za Cloud Support Engineer, ali vjerujem da je to za početak sigurno fizički rad, bez obzira kaj traže hrpetinu skillova za to.
Ne zvuči loše ovako kad čitam tuđa iskustva (dao sam si truda danas), ni plaće nisu loše. Pogotovo kada gledamo naš standard.



Da, Dublin je bio meka za par mojih frendova koji su tamo izdržali dvije godine max i otišli dalje. Skupo, ružno i robovski teško. Pogotovo ne mogu zamisliti sebe, ženu i kćer od godinu i pol tamo. Žena bi popucala na šavove sigurno.



Sulude? Iz pozicije poslodavca jesu, iz pozicije posloprimca nisu
Točno to. Dublin je odskočna daska da uđeš u krug i eventualno se prebaciš u austriju ili nizozemsku.

Znaš i da su vrtići skupi ko kuga i da netko mora čuvati dijete ? Nije kao kod nas. Ako žena nije zaposlena, onda može primati njihovu naknadu koja nije loša. Dosta balkanaca je otišlo gore na NKV poslove i povelo cijelu obitelj, pa to masovno iskorištavaju (dok ne razjebu cijeli sustav ). I kao takvi NKV radnici si mogu priuštiti kanare i ostale pizdarije

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ove sulude priče o edukaciji uključenoj u radno vrijeme mi stvarno nisu jasne
Ovakav mindset je generalno problematičan i zbog toga smo tu di jesmo. 80te su davno prošle.
Naravno takvu politiku imaš i kod dijela stranih firmi, ali zna se da imaš dva puta. Ili kupuješ gotovog radnika i njega plaćaš i to kompenziraš kroz plaću, ili sustavno ulažeš u ljude pa je trošak plaća nešto niži. Ovaj treći put koji uključuje "najbolje" od dva svijeta je naš sustavni problem.

Zadnje izmijenjeno od: AiM. 16.10.2020. u 08:32.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 08:34   #186
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Ovakav mindset je generalno problematičan i zbog toga smo tu di jesmo. 80te su davno prošle.
Isto tako siguran sam da se slažete da treba sve to platiti (radne sate provedene na edukaciji umjesto na poslu + edukaciju) tvrtki ukoliko se ode u roku od X u drugu tvrtku. Ne kompenzirati tvrtku je jednostavno problematičan mindset, so 80s.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 09:13   #187
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Isto tako siguran sam da se slažete da treba sve to platiti (radne sate provedene na edukaciji umjesto na poslu + edukaciju) tvrtki ukoliko se ode u roku od X u drugu tvrtku. Ne kompenzirati tvrtku je jednostavno problematičan mindset, so 80s.
Edukaciju naravno, pa šta nije to tako i sada. Radim u IT-u, ali nije neka preseksi firma kao Infinum, Five ili Rimac, ali svaku veću edukaciju potpisujem ugovor kojim jamčim određeno vrijeme ostanak u firmi ili povrat love. Što se tiče radnih sati provedenih na edukaciji, nije mi jasno kako bi taj dogovor izgledao. Firma i ja smo se dogovorili da ću ja 40 sati tjedno vremena prodati njoj. Ako se slažemo da moram ići na edukaciju jer nam je to zajednički interes, onda mogu ići ili u tih 40 sati ili ću tih 40 sati raditi a za edukaciju mi trebaju platiti prekovremene. Ta logika da joj dugujem sate koje sam proveo na edukaciji mi nema smisla osim ako nisam DevOps inženjer a išao sam na tečaj lončarstva, pa se osim par lijepih terakota vaza u ćošku firma nije okoristila mojim novostečenim vještinama.

Ali firma mi je platila edukaciju, vratiti ću joj to time što je sigurna da će se mojim stečenim vještinama okoristiti na minimalno recimo sljedeće dvije godine, a koristiti se njima može u ugovorom definiranih 40 sati tjedno, što naravno uključuje i stjecanje tih vještina.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 10:02   #188
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Isto tako siguran sam da se slažete da treba sve to platiti (radne sate provedene na edukaciji umjesto na poslu + edukaciju) tvrtki ukoliko se ode u roku od X u drugu tvrtku. Ne kompenzirati tvrtku je jednostavno problematičan mindset, so 80s.
To je dosta zeznuto i dio o kojem se da diskutirati. Generalno sam zagovornik da se tvrtka brani na takav način, ali u praksi je to dosta teško adekvatno kontrolirati. To nije problem provesti za edukaciju tipa CCNA, MBA itd, ali na razini godišnjih edukacija tipa certifikat u vrijednosti 150-300€, odlazak na konferenciju teško da se to može logistički pokriti (jer nećeš nekog uvjetovati s godinom dana rada za odlazak na konferenciju, ispit itd).

U načelu ako je radnik zadovoljan uvjetima i ako se u njega ulaže, teško da će napustiti tvrtku samo tako. Naravno uvijek će biti izuzetaka koji to neće poštovati i kojima da platiš i MBA, neće imati trunke poštovanja, već će mrtvo hladno otići kod konkurencije.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 11:02   #189
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
To je dosta zeznuto i dio o kojem se da diskutirati. Generalno sam zagovornik da se tvrtka brani na takav način, ali u praksi je to dosta teško adekvatno kontrolirati. To nije problem provesti za edukaciju tipa CCNA, MBA itd, ali na razini godišnjih edukacija tipa certifikat u vrijednosti 150-300€, odlazak na konferenciju teško da se to može logistički pokriti (jer nećeš nekog uvjetovati s godinom dana rada za odlazak na konferenciju, ispit itd).
Odlasci na konferencije su više nagrade nego edukacija. Bio sam i na WinDaysima i na HrOUG-u i na jednom i na drugom sam odlično tulumario, s time da je HrOUG imao i fantastične hostese. Moj bed što sam se zapaliio za onu koja nije za mene, a odkantao sam onu koja se zapalila za mene

Bio sam i na konferenciji nevezanoj uz IT, u Grčkoj, s frendom jer ima svoju firmu, tamo se isto dosta partijalo, doduše ne na trošak organizatora kao u pitanju HrOUG-a ili WinDays-a.

Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
U načelu ako je radnik zadovoljan uvjetima i ako se u njega ulaže, teško da će napustiti tvrtku samo tako. Naravno uvijek će biti izuzetaka koji to neće poštovati i kojima da platiš i MBA, neće imati trunke poštovanja, već će mrtvo hladno otići kod konkurencije.
Oslanjati se na fair-play radnika i kao neće otići ako je zadovoljan, je u redu, ali tvrtci nije veliki trošak napraviti ugovor o vraćanju troškova edukacije ako odeš prerano. Nema veze što si ti prezadovoljan negdje, ali ako si odličan i rijedak kadar, uvijek može uletiti netko, ponuditi ti 50% veću plaću i promaknuće na poziciju koju u sadašnjoj tvrtci ne bi dobio još X godina jer osoba koja je na toj poziciji nema namjeru ići s te pozicije, a u velikim sustavima je teško preskakati stepenice (iako ne i nemoguće)
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 11:12   #190
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ove sulude priče o edukaciji uključenoj u radno vrijeme mi stvarno nisu jasne
A jebiga, meni nije jasno kakve gluposti tu moram čitati, ali eto, što je tu je.

Meni su jasne, to je najvažnije za mene.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 11:21   #191
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
/cut/
... s time da je HrOUG imao i fantastične hostese. Moj bed što sam se zapaliio za onu koja nije za mene, a odkantao sam onu koja se zapalila za mene


Onu koja se zapalila za tebe nikad ne odkantaš, barem broj telefona pokupiš.

***********


No da se vratim na topic, žalosno je da sam radio u firmama gdje se odlazak na edukaciju gledao kao "gle, opet ga nema na poslu" finta. Tako da dosta ovisi i o vodstvu firme kako se postavi prema edukacijama u radno vrijeme.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 12:52   #192
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Ta logika da joj dugujem sate koje sam proveo na edukaciji mi nema smisla osim ako nisam DevOps inženjer a išao sam na tečaj lončarstva, pa se osim par lijepih terakota vaza u ćošku firma nije okoristila mojim novostečenim vještinama.
E, ovo je također dosta popularno kod nas i to pogotovo kad su u pitanju eduakcije koje niti su tražene (od strane zaposlenika), niti su zanimljive (od strane predavača), niti su na bilo koji drugi način korisne.

I onda se od zaposlenika traži da obavezno ode na takvu tzv. edukaciju, jer eto firma ulaže u svoju radnu snagu. Na kraju dana ljude još čeka odrada svega kaj je bilo na čekanju, jer projekti i klijenti su bitni.

Jedan jako lijepi začarani krug u kojem se svi prave Englezi.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2020., 22:33   #193
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,920
Pa bogati vi ljudi stvarno imate problem s pismenosti. Jeste li sposobni pročitati sarkazam? Šta je nejasno?

Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Naravno uvijek će biti izuzetaka koji to neće poštovati i kojima da platiš i MBA, neće imati trunke poštovanja, već će mrtvo hladno otići kod konkurencije.
Ljudi odlaze na bolje uvjete zbog nedostatka poštovanja? Tell me more. Gdje je poštovanje kod poslodavca koji nije spreman ponuditi normalne* uvjete posloprimcu?

* u ovom kontekstu to bi značilo ponuditi ono što je realno spreman ponuditi bez da čeka da nepošten radnik naumi bez poštovanja napustiti poštenog poslodavca.

Naravno da niti jedno niti drugo nemaju veze s poštenjem niti poštovanjem nego tržišnim prilikama i neprilikama. Svi dogovori koji se postižu između dvije navedene strane su na obostranu korist. Ja sa svojim poslodavcem nisam prijatelj niti to želim biti. Uvijek težim najboljem što sam u stanju naći i nije mi problem bez poštovanja ostaviti poslodavca ako treba i na cjedilu, da sam mu potreban onda bi to i adekvatno platio. Kao što bi dotični bez poštovanja meni uradio isto da mu odjednom ne mogu dati ono za što me plaća.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 16.10.2020. u 22:43.
mkey je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na