Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.06.2023., 19:38   #1411
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 525
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
MLC, krivo sam napisal.. Kolko čitam za taj 990 pro, baš su ga zeznuli..

Gledam cijene od 4tb, cijene su visoke, a i ak padnu biti će nedovoljno..
Tak da ću pratit cijene 2tb, pa ćemo vidit koji će past.

@dottore, čitam, ekipa uspješno fleša 980 pro, a budem zapravo vidio kaj će bit na kraju, onaj 970 evo plus je isto dobar, samo nabavit neki hladnjak.
SK Hynix P31 Gold 2TB 126€ + 10€ shipping

https://www.amazon.de/-/en/hynix-Int...=3SFZGXEOZF3LP
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 21:03   #1412
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Crucial P3 Plus 1TB trenutno 55 eura

Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 21:33   #1413
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Crucial P3 Plus 1TB trenutno 55 eura
Nekakva sintetička brzina iz tih testova je realno najmanje bitna, to je drlog od ssd-a QLC i samo 220 TBW.

Za iste pare se kupi Samsung 980 koji je TLC i ima 600 TBW i po meni je najbolji budget SSD, i to daleko najbolji.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 21:50   #1414
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Tih 220 TB ću dostići 2045. kad budem pod pločom na Miroševcu

60 mj. jamstvo
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 22:28   #1415
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Tih 220 TB ću dostići 2045. kad budem pod pločom na Miroševcu
🤣🤣🤣🤣🤣


Najjaci komentar na pce ikad 😁😁😁👍🏻
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 22:51   #1416
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
DRAM-less QLC manji od 2TB… krepat će on puno prije tebe
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2023., 23:14   #1417
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nadajmo se, jer to znači da ću živjeti ko Metuzalem. Evo u ladici SSD koji je bio deset godina u kompu i nema ga više nekog smisla koristiti, a radi i dalje super. 40 TB zapisano u deset godina



Koristio se svakodnevno kao glavni disk sa windowsima, i nadživio hrpu procesora i grafičkih kartica koje su vremenom pronašle druge vlasnike.
Za pet godina koliko traje garancija, ovaj 1TB će biti smiješno zastario, i prije da će završiti u ladici nego kao mrtav disk...ali sve je moguće.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 04:39   #1418
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,054




The TBW (Terabytes Written) rating represents the total amount of data that can be written to a solid-state drive (SSD) over its lifespan. QLC (Quad-Level Cell) NAND and TLC (Triple-Level Cell) NAND are both types of flash memory used in SSDs, but they have different characteristics that contribute to their respective TBW ratings.
The primary reason QLC NAND has a lower TBW rating compared to TLC NAND is its higher cell density. QLC NAND stores four bits of data per cell, while TLC NAND stores three bits per cell. The increased density allows QLC NAND to offer higher storage capacities at a lower cost per gigabyte, making it attractive for consumer SSDs. However, this higher density comes at the expense of endurance.
Each cell in NAND flash memory has a finite number of program/erase cycles it can endure before it starts to degrade. QLC NAND typically has a lower endurance than TLC NAND because it requires more precise voltage levels and higher voltage tolerances to differentiate between four different states in each cell. This increased complexity and narrower voltage margins make QLC NAND more susceptible to wear over time.
As a result, QLC NAND-based SSDs have lower TBW ratings compared to TLC NAND-based SSDs. The lower TBW rating indicates that QLC NAND can handle a lower total amount of data written before the drive reaches its specified endurance limit. However, it is worth noting that modern SSD controllers and advanced wear-leveling algorithms help mitigate endurance concerns and extend the lifespan of SSDs, even with QLC NAND.
In summary, QLC NAND's lower TBW rating compared to TLC NAND is primarily due to its higher cell density and the resulting reduced endurance caused by the increased complexity of storing four bits per cell.








I naravno, 143 SATA dram-less modela, uključujući "popularni" Crucial BX, izbjegavati u širokom luku jer SATA protokol ne podržava HMB.
-->
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
DRAM-less QLC manji od 2TB… krepat će on puno prije tebe

Nije činjenica da je dram-less faktor u krepavanju.
Ti modeli koriste HMB koji služi kao "virtualni" dram tako da drive ne koristiti nand memoriju kao cache za mapping tables iliti "L2P".
ctrl+f "L2P" za TLDR
ili u slučaju da host ne podržava HBM, kao npr PS5 može također biti faktor crkavanja jer se mapping tables pišu po nandu u tom slučaju.
pravi krivac za eventualno krepavanje u slučaju QLC:





The TBW (Terabytes Written) rating represents the total amount of data that can be written to a solid-state drive (SSD) over its lifespan. QLC (Quad-Level Cell) NAND and TLC (Triple-Level Cell) NAND are both types of flash memory used in SSDs, but they have different characteristics that contribute to their respective TBW ratings.
The primary reason QLC NAND has a lower TBW rating compared to TLC NAND is its higher cell density. QLC NAND stores four bits of data per cell, while TLC NAND stores three bits per cell. The increased density allows QLC NAND to offer higher storage capacities at a lower cost per gigabyte, making it attractive for consumer SSDs. However, this higher density comes at the expense of endurance.
Each cell in NAND flash memory has a finite number of program/erase cycles it can endure before it starts to degrade. QLC NAND typically has a lower endurance than TLC NAND because it requires more precise voltage levels and higher voltage tolerances to differentiate between four different states in each cell. This increased complexity and narrower voltage margins make QLC NAND more susceptible to wear over time.
As a result, QLC NAND-based SSDs have lower TBW ratings compared to TLC NAND-based SSDs. The lower TBW rating indicates that QLC NAND can handle a lower total amount of data written before the drive reaches its specified endurance limit. However, it is worth noting that modern SSD controllers and advanced wear-leveling algorithms help mitigate endurance concerns and extend the lifespan of SSDs, even with QLC NAND.
In summary, QLC NAND's lower TBW rating compared to TLC NAND is primarily due to its higher cell density and the resulting reduced endurance caused by the increased complexity of storing four bits per cell.








I naravno, 143 SATA dram-less modela, uključujući "popularni" Crucial BX, izbjegavati u širokom luku jer SATA protokol ne podržava HMB.

Zadnje izmijenjeno od: kopija. 09.06.2023. u 06:58.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 07:04   #1419
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Imao sam DRAMless nvme kao storage u kompu i zanimljivo da je OS (linux) alocirao samo 64MB HMB buffera. To je bilo za 512 GB drive, za veće ne znam jer izbjegavam takve.
Usput, spomenuti Crucial BX, zanimljivo kako po deklaraciji proizvođača recimo 2TB model ima veći TBW nego MX: 720 naprama 700 kod MXa
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 07:15   #1420
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
To o čemu vi pričate nije problem za 99.9% korisnika.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 07:45   #1421
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,054
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
To o čemu vi pričate nije problem za 99.9% korisnika.

To o čemu se priča na ovom forumu u cjelini nije problem za 99.9% korisnika.
PCE pacijenti
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:10   #1422
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
M.2 NVMe SSD - specifikacije, pitanja, rasprava, review, firmware update,...

Prognoziram da će 10-15god stari SSDovi pogotovo MLCovi nadživjeti sve nove QLCove.

Pomicanje DRAM cachea u PC memoriju može značiti samo veću šansu za korupciju podataka
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 16:17   #1423
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,980
Ako su već cijene takve kakve jesu (imate od kolege link na amazon.de 45E + poštarina za 980 1TB Samsunga), onda stvarno nema smisla kupovati dramless ssd-e sa mikro slc cacheom za istu cijenu ili čak više.
Stvarno su ssd-i jeftini danas, zašto za 10 eura razlike uzimati najslabije što postoji.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 17:13   #1424
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prognoziram da će 10-15god stari SSDovi pogotovo MLCovi nadživjeti sve nove QLCove.
Lako moguće. Evo kod mene se ADATA MLC od 64GB kupljen 2013 još uredno vrti. Linux, par dockera i home assistant koji vrte svoje baze na tome i ne štedi se drive nimalo.
Prema smartu, tek je na 55%
I to je onaj s lošim sandforce kontrolerom kojemu trim ne radi dobro.

Citiraj:
Pomicanje DRAM cachea u PC memoriju može značiti samo veću šansu za korupciju podataka
Ne znam što će staviti u tu ogromnu količinu memorije
Code:
[sri stu 23 17:30:58 2022] nvme nvme1: pci function 0000:02:00.0
[sri stu 23 17:30:58 2022] nvme nvme1: allocated 64 MiB host memory buffer.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 17:44   #1425
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prognoziram da će 10-15god stari SSDovi pogotovo MLCovi nadživjeti sve nove QLCove.

Pomicanje DRAM cachea u PC memoriju može značiti samo veću šansu za korupciju podataka
Recimo ako rikne za četri i pol godine i reklamiram ga i u zamjenu za tu lovu dobijem nekoliko terabajta veći novi disk, sa novom garancijom...win-win.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 17:46   #1426
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,054
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova

Ne znam što će staviti u tu ogromnu količinu memorije
Code:
[sri stu 23 17:30:58 2022] nvme nvme1: pci function 0000:02:00.0
[sri stu 23 17:30:58 2022] nvme nvme1: allocated 64 MiB host memory buffer.

Pa pročitaj članak koji sam linkao, u tih 64MB se zapisuju mapping tables.
Ono što meni nije jasno je zašto ne dođe do "korupcije" koju spominje Medo u slučaju nestanka struje.
Moj dram-less WD je preživio već desetak naprasnih nestanaka struje bez ikakvih "korupcija" u ovih par mjeseci.
Na koju foru su to riješili?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 17:59   #1427
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,002
Ne znam da li je dovoljno 64MB da se mapira 500GB na TLC driveu
Niti što tu sve unutra ide, ali svakako je osjetno manje nego koja giga kod ssdova s pravim DRAM cacheom. Nisam isključivo za DRAM, rade diskovi pristojno i bez toga. Isto nisam primijetio bilo kakvu štetu na podacima, ali prema smartu imao sam samo 11 unsafe shutdowna na 11k radnih sati. Pretpostavljam da su se proizvođači nekako osigurali da se baš ne koruptira inače ne bi bilo smisla u korištenju dramless ssda.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 09.06.2023., 18:54   #1428
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,054
Citiraj:
SSD vendors employ the DRAM buffer to hold the translation tables (which at its most basic level is a map of the abstracted addresses of the data stored on the NAND). Utilizing speedy DRAM to "look up" the location of the data speeds overall SSD performance.Storing the translation tables in the DRAM raises concerns; the tables can be lost during an unsafe power loss. Most mobile devices are battery powered, so the majority of unsafe power loss events will likely occur from BSOD issues. The NVMe spec allows manufacturers to checkpoint (copy at regular intervals) the data in the DRAM to the NAND, to reduce (but not remove entirely) the possibility of data loss due to power failures.

Tomshardware.



Također Anandtech se potrudio i testirao niz diskova u HMB on/off scenariju.
Uglavnom jako zgodan feature ali, kao što je prethodno rečeno, potpuno irelevantno za 99.99% korisnika.

Zadnje izmijenjeno od: kopija. 09.06.2023. u 19:08.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 09:18   #1429
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Zato neki SSDovi imaju kondenzatore koji u slučaju power lossa daju dovoljno struje za flush DRAMa na NAND.

Problem sa HBMom je taj što integritet podataka ovisi o bugovima operativnog sustava i stabilnosti rada cijelog PCa. U slučaju onboard DRAM cachea tog problema nema već je ograničen na konkretni SSD.

Nebitno za 99.9% korisnika sve dok ne skuže da se sve raspada već dulje vrijeme i da su im podaci u backupu također koruptirani.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 12:23   #1430
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ljudi se dijele na dvije skupine, one koji kupuju SSD-ove sa kondenzatorom i na one koji kupuju bez kondenzatora. A najgore je kad se sve raspadne.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 13:51   #1431
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Na ovom forumu su entuzijasti pa je za očekivati da će ljudi htjeti nešto malo bolje.

Imam puno praktičnog iskustva sa SSDovima u poslovnom okruženju što s korisnicima što sa serverima i NAS/SANovima. Primjerice Samsung Pro je jedan do dva reda veličine pouzdaniji SSD i preko 10x brži u mnogim workloadima, a samo 2x skuplji. QLCovi se brzo raspadnu u serverskom okruženju dok Pro u istom tom okruženju traje godinama.

Iz te perspektive DRAMless QLC može biti bacanje novaca. Meni je to osobno preveliki kompromis odnosno igra ruskog ruleta s podacima. Više mi je žao dati 50€ za takav SSD nego 100€ za Pro.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 15:55   #1432
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kao što rekoh postoje ljudi koji na takav ssd instaliraju igre a save fajlovi se spremaju na cloud automatski. Iz te perspektive kupovina skupljeg od 50 eura je bacanje novaca u vjetar
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 16:20   #1433
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Iz te perspektive kupovina skupljeg od 50 eura je bacanje novaca u vjetar
Možda nekome i je, ali nema potrebe uopće uspoređivati ssd-ove koji se razlikuju 50 eura, to nije ista klasa i oni koji kupuju high-end ssd-ove ne žele kompromise i poluproizvode.
A pošto su trenutno ssd-ovi stvarno jeftini, oni iz PRO klase nisu puno skuplji od budget modela pa i to treba uzeti u obzir, nije to razlika kao nekada.
Jedan Samsung 970 Evo Plus je 10-ak eura skuplji od dram-less QLC Crucial P3 Plus, tako da ne vidim logiku ići na najlošiji ssd radi uštede 10 eura.

Također treba reći da se za cijenu Crucial P3 Plus može uzeti Samsung 980, pa se onda iz te perspektive čini kao da je kupovina P3 Plus bacanje novca u vjetar, jer zašto bi kupio SSD koji je u svemu lošiji od Samsunga??
Ranije sam naveo i usporedbu WD SN570 i Samsunga 980, također nema smisla ići na WD jer je lošiji, a cijene iste.
__________________
...

Zadnje izmijenjeno od: nepalac. 10.06.2023. u 16:26.
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 16:58   #1434
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Ja sam se odlučio na Kingston KC3000, jednog od 500GB sam uzeo za laptop da zamjenim manji od 256GB, a 1TB sam uzeo za glavni komp u kojem je skoro puni Crucial MX500 od 500GB.
Baš me zanima kolika je real life razlika u performansama naspram Cruciala.

Bio sam uzeo prije par mjeseci jednog kineza od 1TB u hiru, da imam samo za igre, i to sad smatram kao lošu kupnju.

Oke, nije da ne radi, ne bunim se ništa na to. Ali za sitno više sam mogao uzeti NV2 koji je ipak brži i ima garanciju (ili NV1, ne znam dal je bio NV2 onda).

Sada slijedi najveći izazov, a to je reinstalacija Windowsa na glavnom kompu koji su gore od 2020.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 17:31   #1435
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Možda nekome i je, ali nema potrebe uopće uspoređivati ssd-ove koji se razlikuju 50 eura, to nije ista klasa i oni koji kupuju high-end ssd-ove ne žele kompromise i poluproizvode.
A pošto su trenutno ssd-ovi stvarno jeftini, oni iz PRO klase nisu puno skuplji od budget modela pa i to treba uzeti u obzir, nije to razlika kao nekada.
Jedan Samsung 970 Evo Plus je 10-ak eura skuplji od dram-less QLC Crucial P3 Plus, tako da ne vidim logiku ići na najlošiji ssd radi uštede 10 eura.

Također treba reći da se za cijenu Crucial P3 Plus može uzeti Samsung 980, pa se onda iz te perspektive čini kao da je kupovina P3 Plus bacanje novca u vjetar, jer zašto bi kupio SSD koji je u svemu lošiji od Samsunga??
Ranije sam naveo i usporedbu WD SN570 i Samsunga 980, također nema smisla ići na WD jer je lošiji, a cijene iste.
Super, ali ja sa htio baš PCI ex 4 ssd jer je izašla prva direct storage igra a budu pratile i druge. Ne vidi nikakav problem. U drugi M2 utor ide pciex 3 ssd

https://www.protis.hr/products/detai...m_medium=click

i opet dobro.

Cruical ia pet godina garancije ili 200 tb zapisa, ja to nebum zapisao u pet godina. Ak rikne za četiri i pol godine dobim novi bolji SSD a k rikne za pet godina i tak više niš ne vrijedi i za te pare dobro je poslužio.

I nisam ja rekao da bi to netko drugi trebao kupiti. Meni je dobar za moje potrebe. U stavri izvrstan mi je
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 18:15   #1436
tomo19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 296
Dobro sad, jel veliki rizik za gubitak podataka, kupio sam Crucial bx500 2tb taman kad su počeli kemijati sa qlc memorijom, baš sam se ovdje na forumu žalio na to.
Ne znam linkati taj post pa ga qvot-am ovdje sa slikom transfera koji je po meni očajan za SSD.
Kupio sam ga negdje u osmom mjesecu 2021.g.

Citiraj:
Autor tomo19 Pregled postova
Crucial BX500 2TB

Čitanje i pisanje file-a od 4,36GB dosta brzo, više od 500mb/s.

Čitanje file-a od 60GB, 2min15sec, isto ok, oko 455mb/s.
Pisanje file-a od 60GB, oko 9min, brzina svako malo pada na oko 40mb/s, prosjek ispada 113,77mb/s, scan u privitku.
Kopirano sa M.2 NVMe SSDa.

Po meni jako loše, čak i za ssd za pohranu, i ovdje su staviti QLC.
Kupio sam ovaj ssd prije par mjeseci, za 1200kn, kad nisam znao da je Crucial u određene ssd-ove počeo stavljati QLC umjesto TLC memorije.

Nije neka katastrofa jer je SSD za pohranu, ali da sam znao ne bih ga kupovao, bez obzira što je bio povoljan, znao sam da je sporiji ali ovoliko??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BX500 60GB.jpg‎
Views:	83
Size:	34.9 kB
ID:	26412  
tomo19 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 18:31   #1437
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Možda nekome i je, ali nema potrebe uopće uspoređivati ssd-ove koji se razlikuju 50 eura, to nije ista klasa i oni koji kupuju high-end ssd-ove ne žele kompromise i poluproizvode.
A pošto su trenutno ssd-ovi stvarno jeftini, oni iz PRO klase nisu puno skuplji od budget modela pa i to treba uzeti u obzir, nije to razlika kao nekada.
Jedan Samsung 970 Evo Plus je 10-ak eura skuplji od dram-less QLC Crucial P3 Plus, tako da ne vidim logiku ići na najlošiji ssd radi uštede 10 eura.

Također treba reći da se za cijenu Crucial P3 Plus može uzeti Samsung 980, pa se onda iz te perspektive čini kao da je kupovina P3 Plus bacanje novca u vjetar, jer zašto bi kupio SSD koji je u svemu lošiji od Samsunga??
Ranije sam naveo i usporedbu WD SN570 i Samsunga 980, također nema smisla ići na WD jer je lošiji, a cijene iste.
A ja mislio da su baš SamsungSSD-i poluproizvod

segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 19:52   #1438
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
A ja mislio da su baš SamsungSSD-i poluproizvod
Ma krivo si mislio, sve ok
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 22:20   #1439
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
M.2 NVMe SSD - specifikacije, pitanja, rasprava, review, firmware update,...

Samsung je jedini proizvođač SSDova koji ima svoje kontrolere, svoj firmware, svoje NVMe drivere, svoje NANDove, svoje DRAM cache chipove i koji sam od svojih komponenti slaže SSDove.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 10.06.2023. u 22:25.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2023., 22:21   #1440
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Isti su muljatori kao i ostali, nema svetih krava.
https://www.tomshardware.com/news/sa...-ssd-parts-too
Mladenxy je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na