Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.03.2023., 23:31   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Gigabyte X399 AORUS Gaming 7 i 256GB RAM-a problem

Pozdrav AMD sladokurci,

evo jedna mozgalica, znajuci da je longshot, mozda imam supatnika s potencijalnim rjesenjem.

Gigabyte X399 AORUS Gaming 7, Threadripper 2920X i 8 x Kingston KF432C16BB/32 32GB modula. Napajanje je 1250W Ćiftek Gold neki. Ne vjerujem da je relevantno za slucaj

Sada pocinje zabava. Naime, ploca ne zeli POST-ati s 8 modula. Zeli sa 7. Ali nece sa 8. Zapne u nekakvoj beskonacnoj petlji izmedju C2-65-C2 POST koda (izmjenjuje i neke izmedju, ali na ovima malo stoji prije nego krene sve ispocetka).

Do sada sam isprobao:

- rotirati sve module, numerirano, pojedinacno ih testirati - nema razlike bez obzira na kombinatoriku
- vaditi pojedinacne module da provjerim je li neki DIMM neispravan. Ploca radi u svim kombinacijama 7 modula
- promijenio BIOS verzije F10, F11, F12 i F13a
- rucno namjestao latencije, frekvencije i napone, XMP profile i stosta drugo. Ideja je bila da ako povecam napon, smanjim vrekvenciju i povecam latencije, mozda proradi. Nije. Ploca veselo vrti XMP profil 3200 MHz sa 7 modula u quad channel nacinu rada memorijskom kontrolera
- sa navedenim 7x32GB i XMP@3200 MHz, Memtest86+ v6.10 prolazi kao vladajuci kroz tradicionalno sklone općine i gradove - sve se plavi, nigdje crvenila. Citaj: za sada 3 passa, niti jedne greske.
- mehanizam za ovaj socket se doima dosta cvrstim, pa mi se cini da potvrdjivanjem da 7 modula radi u svim kombinacijama slotova vjerojatno anulira mogucnost loseg odnosa socketa i samog procesora?

Ne znam sto mi jos ostaje. Bizarno neispravan procesor? Bizarno neispravna ploca? Sve bih to jos i shvatio da, kako rekoh, pojedinacno svaki DIMM slot ocito radi, samo u kombinaciji njih 8 nece. Pretpostavljam da je nesto fizicki sa procesorom/plocom, onda konkretan slot/kanal ne bi radio nikako.

Sada kao debil imam 224GB RAM-a. Dvjestodvaješčetri. Kriste razapeti... Napaceni eminentni forumasi koje sazivam cijeli dan dali su neke od gore navedenih ideja, pa da vidim ima li netko u ostatku sretnika koji nisu imali nesrecu da razmijene kontakt samnom kakvu dodatnu, jer mi lagano ponestaje opcija.

TIA,

Bubba
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2023., 23:35   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Možeš probati izvaditi procesor iz socketa i onda opet (pažljivo) cijelu skalameriju fino zategnuti, jer bilo je slučajeva da je i to uzrok ovakvih veselja, pa čisto da i taj dio eliminiraš.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.03.2023., 23:46   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možeš probati izvaditi procesor iz socketa i onda opet (pažljivo) cijelu skalameriju fino zategnuti, jer bilo je slučajeva da je i to uzrok ovakvih veselja, pa čisto da i taj dio eliminiraš.
Da, to mi je zadnji korak do apsolutne srece, i vjerojatno ce se dogoditi u nekom trenutku, ali ponavljam - ne bi li onda bilo razumno da tocno specificni DIMM slot ne radi jer je upalo zrnce prasine, neki od tisuce pinova se slabo dotice ili ne znam sto... No svakako se slazem, morat cu uzicati nekog od pacenika koje sam danas zvao da to uradi za mene, jerbo ako cu to raditi sam, bojim se da vise niti jedan bajt RAM-a mozda nece biti procitan, daleko sam od sposobnog to napraviti... pasmater!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2023., 23:49   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Nažalost zna biti takva pizdarija, mada se čini da sve zapravo radi i imali smo par situacija gdje su nove EYPC Milan mašine za klijente dolazile s ovakvim problemima i bilo je dosta samo CPU ponovno smjestiti u socket.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.03.2023., 23:50   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Rijeci ti se pozlatile - javljam!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2023., 23:56   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Obzirom da CPU ima onaj svoj (plastični) držač, dosta je da ga zajedno s mehanizmom koji ga podiže iz socketa samo provjeriš skupa s pinovima na ploči, pa ponovno spustiš i sve zategneš kak treba.

Ukoliko nakon toga i dalje ne prepoznaje sve module kak spada, onda je stvarno vrlo vjerojatno da nešto na relaciji ploča i(li) procesor ne radi, bilo tvornička greška, bilo općenito sfušano.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 00:09   #7
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?

Vako, tri stvari mi padaju na pamet:
- povećaj SOC voltage - koliko se sjećam, to je voltaža IMC-a, možda ne dobiva dovoljno đusa da vrti svih 8 stickova. Ali dvaput provjeri koje su sigurne voltaže, da ne bi IMC otišao na vječna lovišta;
- znam da si napisao da si stavio 3200 XMP profil, ali daj pogledaj da li ti je matična ispravno stavila voltažu memorije na 1,35V. Vjerojatno je, ali ziher je ziher;
- glupa metoda - ostavi dva sticka u matičnoj, podesi postavke, par reboota do windowsa. Ako sve radi ok, dodaj još dva sticka i ponovi proceduru. Ne pitaj kako i zašto, pojma nemam, ovo je čisti longshot.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 00:55   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ako ja dobro vidim, ta ploča podržava do 128 GB RAM-a, dobro da si dobio i tih 224 GB.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 01:26   #9
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako ja dobro vidim, ta ploča podržava do 128 GB RAM-a, dobro da si dobio i tih 224 GB.
Zadnjih 10 i kusur godina ploce uglavnom ne podrzavaju nista, nego je to duznost procesora koji ima nekakav memorijski kontroler, a ploca bi trebala biti ispravno implementirana. To sto je QVL modula radjen u vrijeme godista kada je ploca izasla je u principu bezvrijedno. Pogledas li racunala koja sam naveo u "Moj komp" - sva sluzbeno podrzavaju tocno pola RAM-a nego sto trenutno imaju.

Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?
Nemoj ljutu travu na ljutu ranu...

Citiraj:
Vako, tri stvari mi padaju na pamet:
- povećaj SOC voltage - koliko se sjećam, to je voltaža IMC-a, možda ne dobiva dovoljno đusa da vrti svih 8 stickova. Ali dvaput provjeri koje su sigurne voltaže, da ne bi IMC otišao na vječna lovišta;
Vec odradjeno, kao i overvolting RAM-a i nekakvih jos tamo izdrkanih parametara. No game.

Citiraj:
- znam da si napisao da si stavio 3200 XMP profil, ali daj pogledaj da li ti je matična ispravno stavila voltažu memorije na 1,35V. Vjerojatno je, ali ziher je ziher;
Provjereno i u BIOS-u i na razini OS-a.

Citiraj:
- glupa metoda - ostavi dva sticka u matičnoj, podesi postavke, par reboota do windowsa. Ako sve radi ok, dodaj još dva sticka i ponovi proceduru. Ne pitaj kako i zašto, pojma nemam, ovo je čisti longshot.
Probano sa 4 i sa 6 modula. Nece. BTW, nisu Windowsi gore.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Obzirom da CPU ima onaj svoj (plastični) držač, dosta je da ga zajedno s mehanizmom koji ga podiže iz socketa samo provjeriš skupa s pinovima na ploči, pa ponovno spustiš i sve zategneš kak treba.
Je, je, vec je poslan dopis forumskim zrtvama da to naprave za mene. <3

Citiraj:
Ukoliko nakon toga i dalje ne prepoznaje sve module kak spada, onda je stvarno vrlo vjerojatno da nešto na relaciji ploča i(li) procesor ne radi, bilo tvornička greška, bilo općenito sfušano.
Nemoj...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 01:34   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Zadnjih 10 i kusur godina ploce uglavnom ne podrzavaju nista, nego je to duznost procesora koji ima nekakav memorijski kontroler, a ploca bi trebala biti ispravno implementirana. To sto je QVL modula radjen u vrijeme godista kada je ploca izasla je u principu bezvrijedno. Pogledas li racunala koja sam naveo u "Moj komp" - sva sluzbeno podrzavaju tocno pola RAM-a nego sto trenutno imaju.
Ma stoji, ali objasni to recimo Supermicro supportu, mijenjali smo 30-ak skoro novih servera za Fujitsu jer isto tako nisu podržavali ništa. Više me ništa ne iznenađuje...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2023., 09:52   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?...
Tocno to sam se i ja pitao.

@Bubba, btw, jel treba i nekih sarafa poslati, tebi ili Kresi?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 11:04   #12
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možeš probati izvaditi procesor iz socketa i onda opet (pažljivo) cijelu skalameriju fino zategnuti, jer bilo je slučajeva da je i to uzrok ovakvih veselja, pa čisto da i taj dio eliminiraš.
To bi i ja prvo napravio.

@bubba

bilo bi divno kada bi imao bilo kakvih 8 drugih keksovlja rama da vidiš dal je fakat amdo sfušao 8 channel na cpuu.

Znam znam, i nemam ja drugih 8 keksa
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 13:22   #13
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Kao sto kolega kaze, nemas vise opcija doli ponovo ubacit CPU i nadat se da nije nista od pinova u socketu savinuto (ja sam imao jednu Asus (dodsuse intel ali isti k...) plocu gdje je ploca dosla sa savinuta 3 pina i nije propoznavao sve RAMove.
Naranvo nisu mi priznali to na garanicju ali su bili voljni uz "doplatu" da mi promjene socket tj. poslali novi plocu a oni ce kao promjenit socket na "staroj", naon toga je sve radilo ok sa novom plocom koja nije imala savinutih pinova...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2023., 21:55   #14
Siberian Tiger
Registered User
Moj komp
 
Siberian Tiger's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2023
Lokacija: Sibir
Postovi: 1
Probaj sa 8 modula neke druge marke
Siberian Tiger je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2023., 15:14   #15
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Kao sto kolega kaze, nemas vise opcija doli ponovo ubacit CPU i nadat se da nije nista od pinova u socketu savinuto (ja sam imao jednu Asus (dodsuse intel ali isti k...) plocu gdje je ploca dosla sa savinuta 3 pina i nije propoznavao sve RAMove.
Da, eto, cekam dobrovoljacku bojnu da dodje pa da oprobamo, veselim se potencijalnim rezultatima, naravno.

Najgore od svega - evo sa 7 modula, ko kuca: https://imgur.com/a/YyF2erB

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ma stoji, ali objasni to recimo Supermicro supportu, mijenjali smo 30-ak skoro novih servera za Fujitsu jer isto tako nisu podržavali ništa. Više me ništa ne iznenađuje...
Kako se kaze, bolje se roditi bez kurca nego imati AMD proizvode... ne, cekaj, tak je nekak islo, ne mogu se sad sjetiti detalja.

Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Tocno to sam se i ja pitao.

@Bubba, btw, jel treba i nekih sarafa poslati, tebi ili Kresi?
Mucki provokator.

Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
To bi i ja prvo napravio.

@bubba

bilo bi divno kada bi imao bilo kakvih 8 drugih keksovlja rama da vidiš dal je fakat amdo sfušao 8 channel na cpuu.

Znam znam, i nemam ja drugih 8 keksa
Pffff, linija za pametne.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2023., 16:15   #16
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Nezz sta mi je gore, imat AMD proc ili imat 224 gb rama, pa bolje da to spustis na 128 i onda imas lipi okrugli broj.

btw onetime link ti idalje nema certifikat
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2023., 17:39   #17
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Bubba i AMD, popravilo mi dan.







Možda za svaki slučaj, svaki modul gumicom za olovku preći, iako solo rade.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 20:26   #18
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Nezz sta mi je gore, imat AMD proc ili imat 224 gb rama, pa bolje da to spustis na 128 i onda imas lipi okrugli broj.
Gade.

Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Bubba i AMD, popravilo mi dan.
Gade, isto kao i ovaj provokator gore.

Citiraj:
Možda za svaki slučaj, svaki modul gumicom za olovku preći, iako solo rade.
Svetom vodicom sam ih pomazao vec.

Uglavnom, procesor izvadjen, ociscen, izmoljen ocenas, stavljena nova pasta... 0 bodova.

Bit cu na 192GB jer kad je 7. modul unutra, ima opet nekih... "musica". Pasmater.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2023., 22:41   #19
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Službene specifikacije kažu da CPU podržava max DDR4-1866 kad se popuni svih 8 slotova. To je Zen+ tako da imaš puno sreće da uopće radi na DDR4-3200.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 00:29   #20
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ništ, ako je tak, može probati Clear CMOS, pa svih osam modula nek bude na DDR4-1866 i onda ako je sve OK, lagano podiže na DDR4-2133, 2400 ili 2667 pod uvjetom da prolaze te brzine.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 18:59   #21
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Službene specifikacije kažu da CPU podržava max DDR4-1866 kad se popuni svih 8 slotova. To je Zen+ tako da imaš puno sreće da uopće radi na DDR4-3200.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ništ, ako je tak, može probati Clear CMOS, pa svih osam modula nek bude na DDR4-1866 i onda ako je sve OK, lagano podiže na DDR4-2133, 2400 ili 2667 pod uvjetom da prolaze te brzine.
- rucno namjestao latencije, frekvencije i napone, XMP profile i stosta drugo. Ideja je bila da ako povecam napon, smanjim vrekvenciju i povecam latencije, mozda proradi. Nije. Ploca veselo vrti XMP profil 3200 MHz sa 7 modula u quad channel nacinu rada memorijskom kontrolera

Pomirit cu se 192GB ii eto... :'(
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:02   #22
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova

Pomirit cu se 192GB ii eto... :'(
Ma neces ko sto ni vecina nas nebi, kopkat ce te makar zbog OCDa pa ces traziti negdje jos stickova da nadjes neke koji rade ..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 20:01   #23
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ma neces ko sto ni vecina nas nebi, kopkat ce te makar zbog OCDa pa ces traziti negdje jos stickova da nadjes neke koji rade ..
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 14:13   #24
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
Hmm, sa kojeg raila dolazi napajanje za mem module?

poduplao si potrosnju u usporedbi sa max specificiranim mem modulima

nasao neki random link gdje kaze oko 12W po 32GB modulu, to je 96 ukupno a napajanje kaze:

+5V & +3,3V combined 120W

(neki random chieftec te wataze)

Zadnje izmijenjeno od: the_ghost. 06.04.2023. u 14:29.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 18:21   #25
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Ipak smo Tređi nasli smisao, doduse, s pristojnom kolicinom RAM-a, da se ne stresira...

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na