Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2019., 09:21   #1
Jerry_nidžo
Premium
 
Jerry_nidžo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: KOSORE
Postovi: 226
ClassicPress alternativa za Wordpress

Evo da pokrenem topić o novom CMS-u

Svi koji rade na wordpressu znaju da je s nedavnim pokretanjem 5.0 verzije u jezgri dobio dugo najavljivani Gutenberg ili blokovski uređivač.

Svi korisnici prije ovoga su mogli isprobati gutenberg instaliravši plugin Gutenberg.

Nekim korisnicima Gutenberg je sjeo odnosno zavoliili ga, a drugima nikako na ti s njim.

Za ove koji se ne mogu uhvatiti u koštac s gutenbergom ponuđeno je da si mogu instalirati neke dodatke koji će blokirati gutenberg poput Classic Editora ili Disable Gutenberga i još neki slični dodaci.

Za manje od mjesec dana od pokretanja gutenberga instalirano je više od 2 milijuna Classic editora i drugih dodataka koji blokiraju gutenberg, no da li su oni trajno rješenje ili samo flastaer na rak ranu pitanje je sad.

Navodno wordpress će pružati podršku ovim dodacima do kraja 2021 godine, a što poslije toga, hoće li oni koji su se služili ovim dodacima odjednom naći u nebranom grožđu, jer kad prestane podrška za dodatke više nema bježanja od gutenberga.

Dobro postoji još mogućnost da wordpress odustane od gutenberga ili ga bar vrati kao mogućnost korištenjem kao dodatak.
Brojni su protivnici Gutenberga recenzije za gutenberg su poražavajuće (bile bi još i negativnije daadmini ne brišu recenzije ---meni su obrisali 5 recenzija a onda me blokirali a buidite sigurni da nisam jedini)

Moje mišljenje što se tiče ovih dodataka za blokiranje GB da je to samo privremena mjera već da se poćne učiti raditi u GB ili potražiti neku alternativu poput Joomle, Drupala i sl. samo za one koji su se naučili na wordpress to bi bio veliki zaokret učenje iz početka i sl.

No ja sam našao alternativu u ClassicPressu.

Što je zapravo ClassicPress? To je zapravo vilica od wordpressa odnosno wordpress bez gutenberga. Dakle sve je isto kao u wordpressu do verzije 4.9.9.

Doduše ClassicPress je još u beta verziji 2, a do kraja siječnja ili početkom veljače trebala izaći verzija 1, no i u beti bar kod mene ClassicPress savršeno funkcionira.
Ekipa već radi i na vilici woocommerca najpoznatijeg plugina za webshoop

Ekipa koja radi na ClassicPressu (CP) za bezbolni prelazak s wordpressa na CP izradila je dodatak s kojim u nekoliko klikova vaš WP postaje CP, to sve odradi za manje od minute. Naravno prije migracije napravite backup vaše stranice za svaki slučaj ako nešto krene po zlu nikad se ne zna.

Ja sam se umjesto dodatka za migraciju radio poslužio ručnim načinom.
S njihove stranice Skinuo sam proogram možete birati hoćete li beta verziju 1 ili 2, ja se još držim ver. 1 dok ne izađe puna verzija CP.

Raspakirati zip datoteku, izbrisati mapu WP-content i isto tako obrisati wp-config-sample.php i onda to sve prenijeti priko FTP klijenta (filleZilla npr) na server gdje je instaliran Wordpress i to je to. Ako pak idete na ClassicPress od početka onda je ista procedura sa instalacijom kao i kod wordpressa

Moj vam je savjet da classicpress najprije instalirate za probu recimo na localni poslužitelj poput XAMPP-a i tamo isprobate mogućnosti CP-a

Svi pluginovi i teme koje su radile na wordpressu do verzije 4.9.9 radit će i na ClassicPressu.

Kako se odvija razvoj wordpressa možete pratiti na forumu a možete se nakon registracije i sami uključiti.

A i sami međusobno možemo ovdje raspravljati o problemima s kojima se susrećemo

Eto ovaj put od mene toliko


EDIT:

Classic Press radi na PHP verziji 5.6 i veće, ako vam je PHP verzija manja od 5.6 podesite je na serveru

Zadnje izmijenjeno od: Jerry_nidžo. 22.01.2019. u 11:19.
Jerry_nidžo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 13:09   #2
Jerry_nidžo
Premium
 
Jerry_nidžo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: KOSORE
Postovi: 226
Iako ova tema nije baš pobudila zanimanje, bar nema diskusija, ipak je moj red jer sam i pokretač ove teme da vas obavijestim
da je pokrenuta verzija 1 punokrvna i stabilna verzija ClassicPressa.
Kako sam rekao u ranijem postu ClassicPress je zapravo Wordpress bez Gutenberga odnosno onakav je kakav je wordpress bio do verzije 4.9.
Svi pluginovi i teme koje su radile na Wordpressu do gore navedene verzije rade i na ClassicPressu

Ja sam već sve svoje wordpress stranice prebacio na ClassicPress i za sada su mi dojmovi više nego odlični i nekako mi se čini da se brže stranice otvaraju nego dok su bile na wordpressu.

Eto ako ste zainteresirani evo link za ClassicPress
Jerry_nidžo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na