Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Pisači i skeneri
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2014., 09:09   #1
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Canon Pixma ip4000 - error 5100

Bok, ljudi!

Imam Canon Pixmu ip4000 staru ko Isusovo magare i koja mi od petka daje error 5100. Prilikom paljenja čujem da nešto radi, ali glava se ne pomiče, a LEDica dvaput žuto zasvijetli. Također mi je davao i jedan drugi error i ledica je pet puta žuto svijetlila.

Uglavnom, danas sam ga odnio na servis Kopi As i serviser je čim sam spomenuo error 5100 rekao da je glava otišla i da ga bacim u smeće.

Ali s obzirom da imam još par originalnih tinti za njega, malo mi se teško rastati od njega. Da li ima nade za taj printer ili da poslušam servisera?
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2014., 11:41   #2
Mleki
Premium
Moj komp
 
Mleki's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Našice
Postovi: 110
Pod tom greškom se nigdje ne spominje glava.
Koliko vidim javlja grešku s nekim spremnikom boje, trakicom za određivanje položaja glave (možda je prljava), elektronikom na ploči, i motorom pomicanja glave.

Probaj rukom pomaknuti glavu tako da izvučeš sve tinte van pa tako bez tinti upaliti pisač, i probati alkoholom očistiti tu trakicu za položaj glave. Ako to ne uspiješ dalje ni ne pokušavaj, jer se ostalo ni ne isplati.

Ovo je iz service manuala pod error 5100:

1. - Carriage unit (QM2-1209)
2. - Timing slit strip film (QC1-4284)
3. - Logic board ass'y (QM2-1548)*1
4. - Carriage motor (QK1-0545
__________________
Mleki
Mleki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2014., 11:59   #3
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
najcesci je problem sa trakom po kojoj ide glava pazljivo je ocisti sa alkoholom sto njeznije. Najvjerovatnije ti je prljava.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2014., 13:22   #4
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Od jutros čitam o toj greški po netu i vidim da serviser priča bajke, ne da mu se šarafiti nego radije bi prodao novi printer. Nevjerojatno da je za svaku grešku izgovor "otišla glava".

Uglavnom, moguće je i da su kolica (carriage) negdje zapela, pa ćemo vidjeti. Uglavnom, probati ću rastaviti printer, nemam što izgubiti, pa javim rezultat.

Zadnje izmijenjeno od: Garro. 11.08.2014. u 19:32.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2014., 18:02   #5
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Izgleda da je ili odapeo motor ili elektronika. Očistio sam traku, odglavio glavu, ali kolica se ne miču lijevo-desno (obično kod paljenja naprave taj pokret).

edit: Izvukao sam glavu i stavio je u destiliranu vodu. Upalio sam printer bez glave i kolica su se pomakla u položaj za izmjenu tinte/glave. Motor dakle radi, ostala je elektronika.

edit2: poslije namakanja glave u destiliranoj vodi i pranja, printer radi...otprilike. Naime, kolor dio radi odlično, ali velika crna je napola zaštopana. Zasada je workaround da stavim tip papira "high resoultion" ili "photopaper" pa printer ne koristi veliki crni cartridge (3e).

Novu glavu uvijek mogu kupiti na ebayu, ali ću ipak prije pokušati riješiti crnu sa WD40.

Eto, toliko o vrsnim serviserima...

Zadnje izmijenjeno od: Garro. 12.08.2014. u 07:13.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2014., 09:13   #6
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
problem je u tome sto ti on moze max uzet 150kn za to a imas posla oko 2h cak i vise da rjesis takav problem a nemos naplatit. Nova glava je oko 500kn cisto da znas. Ako ti je zastopana najvjerovatnije ju moras mjenjat drugi erorr 550 i to kad je glava gotova i nefunkcijonalna.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2014., 09:18   #7
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
A zašto bi mogao naplatiti max 150 kn? Pitanje samo da li se servis bavi čišćenjem glave ili ne ....

Garro nemoj koristiti wd 40 mislim da ri je preagresivan, namači još u destiliranoj vodi, ili stavi par kapi alkohola ali doslovno par kapi na onaj otvor gdje naliježe tinta.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2014., 09:59   #8
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Koliko sam shvatio po netu, WD40 je za stvari koje destilirana voda ne može riješiti.

Ovdje sam našao dobre linkove za rastavljanje: http://www.printerknowledge.com/thre...carriage.4437/ i http://www.druckerchannel.de/artikel...e_printers_sid
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2014., 10:00   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Mislim da možeš slobodno glavu (stranu gdje su izlazne iglice) slobodno uroniti u čisti alkohol, neće joj se ništa desiti a odštopati će je.
Koliko je treba "namakati" moraš pogoditi, ovisi koliko je zapeklo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2014., 10:03   #10
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Probao sam sa tri sata namakanja, probati ću sa pola dana, ali tek nakon što se vratim sa GO.

U najgorem slučaju, glavu mogu kupiti preko eBaya za 52$ (model QY6-0049), samo nisam siguran da li je original ili kineski knock-off. Glavno da nisam morao baciti printer za koji imam tinte i koji me vjerno služio...ne znam, desetak godina?
Garro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2014., 09:28   #11
kerbi
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Petrinja
Postovi: 17
Meni je jedan stari serviser otkrio da je za čišćenje glave najbolja tekućina za pranje stakla W5 iz Lidla. Čudo jedno kako očisti glavu. Stavi glavu na wc papir i iznutra malo našpricaj tu tekućinu da prođe kroz glavu. Ja sam se iznenadio kako dobro čisti.
kerbi je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 14:15   #12
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Hvala za info za W5, već mi je netko rekao da je tekućina kao stvorena za odštopavanje glava.

Vratio se sa GO i pogodite koja je prva stvar koja me dočekala nakon tri tjedna mirovanja printera? Naravno, error 5100. Stavio sam je opet na cjelonoćno namakanje, sada se suši pa ćemo vidjeti kamo dalje. Svejedno, čini mi se da mi ne gine nova glava s eBaya...
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 14:30   #13
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Došla nova glava s eBaya, ovaj put nije error 5100 nego pet narančastih blinkova. Printer ne radi. Pokušao sam paliti i gasiti iz struje, ponovo namještati glavu, but no banana.

Na kraju poludio i kupio dvije Pixme ip4000 sa neispravnim glavama na Njuški, printeri su razvaljeni kao da su bili u svjetskom ratu, ali sa novom glavom jedan radi, drugog tek trebam isprobati.

The saga continues, glavno mi je da uspijem iskanibalizirati ta tri pisača i sklopiti jednog da radi kako spada...
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2014., 14:33   #14
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Saga je privedena kraju.

Provjerom dva kupljena pisača sa mojom novom glavom sam došao do zaključka da su jedan radi, a drugom velika crna ne printa. Kasnije će se pokazati da s obzirom u kakvom stanju je unutrašnjost pisača je čudo da uopće rade.

Prvo sam razmišljao sam zamijeniti oklop ovog koji radi sa oklopom mojeg pisača jer je izgledao kao da ga je netko brisao sa brusnim papirom. Kada sam skinuo oklop, imao sam što za vidjeti: cijelo gnijezdo mrtvih začahurenih stršljenova kraj napajanja, waste ink padovi prepuni, a šasija pisača napola zahrđala s donje strane jer je dodirivala namočene padove.

U tom trenutku sam shvatio da je moja ideja zamjene oklopa pala u vodu. Vratio sam se na service manual, odnosno popis dijelova koje je Mleki napisao da su najvjerojatniji uzrok problema:
1. - Carriage unit (QM2-1209)
2. - Timing slit strip film (QC1-4284)
3. - Logic board ass'y (QM2-1548)*1
4. - Carriage motor (QK1-0545

Zamijenio sam dijelove pod 2., 3. i 4. (jer ih je najlakše zamijeniti), usput oprao waste ink padove (količina otpadne tinte je blago rečeno nevjerojatna, ali ništa prema ona druga dva novokupljena pisača) složim sve nazad i voila: error 5100.

Naravno, opet rastavljanje, istraživanje i otkrivanje kako maknuti kolica (dio pod brojem 1.), nakon pola sata napokon uspio sve raskopati, promijeniti dva para rukavica (tinta prolazi kroz lateks) i sve složiti da radi.

Na kraju je ispalo da su problem bila kolica. Negdje sam našao na netu da je najčešći problem kod greške 5100 oksidirani kontakt na kolicima i da ga treba gumicom obrisati, ali kod mene je očito problem bio veći.

Pisač radi, kolica ili njihov kabel su bila problem, zamjenom je sve riješeno.

Sve u svemu, utrošeno cijelo popodne, 300 kn nova glava i 100 kn dva polovna pisača... da nisam već imao tinte za njega, bilo bi najisplativije hititi ga u smeće i kupiti novi i bolji.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2014., 19:29   #15
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Saga je privedena kraju.

Provjerom dva kupljena pisača sa mojom novom glavom sam došao do zaključka da su jedan radi, a drugom velika crna ne printa. Kasnije će se pokazati da s obzirom u kakvom stanju je unutrašnjost pisača je čudo da uopće rade.

Prvo sam razmišljao sam zamijeniti oklop ovog koji radi sa oklopom mojeg pisača jer je izgledao kao da ga je netko brisao sa brusnim papirom. Kada sam skinuo oklop, imao sam što za vidjeti: cijelo gnijezdo mrtvih začahurenih stršljenova kraj napajanja, waste ink padovi prepuni, a šasija pisača napola zahrđala s donje strane jer je dodirivala namočene padove.

U tom trenutku sam shvatio da je moja ideja zamjene oklopa pala u vodu. Vratio sam se na service manual, odnosno popis dijelova koje je Mleki napisao da su najvjerojatniji uzrok problema:
1. - Carriage unit (QM2-1209)
2. - Timing slit strip film (QC1-4284)
3. - Logic board ass'y (QM2-1548)*1
4. - Carriage motor (QK1-0545

Zamijenio sam dijelove pod 2., 3. i 4. (jer ih je najlakše zamijeniti), usput oprao waste ink padove (količina otpadne tinte je blago rečeno nevjerojatna, ali ništa prema ona druga dva novokupljena pisača) složim sve nazad i voila: error 5100.

Naravno, opet rastavljanje, istraživanje i otkrivanje kako maknuti kolica (dio pod brojem 1.), nakon pola sata napokon uspio sve raskopati, promijeniti dva para rukavica (tinta prolazi kroz lateks) i sve složiti da radi.

Na kraju je ispalo da su problem bila kolica. Negdje sam našao na netu da je najčešći problem kod greške 5100 oksidirani kontakt na kolicima i da ga treba gumicom obrisati, ali kod mene je očito problem bio veći.

Pisač radi, kolica ili njihov kabel su bila problem, zamjenom je sve riješeno.

Sve u svemu, utrošeno cijelo popodne, 300 kn nova glava i 100 kn dva polovna pisača... da nisam već imao tinte za njega, bilo bi najisplativije hititi ga u smeće i kupiti novi i bolji.
Iskreno, to je printer u koji se isplati uložiti ...
Imao sam ga ja pet godina, rokao sam u njega SAMO zamjenske tinte, i to one od po 15 kuna, glava se jednom nadihala alkoholnih para (stari čistio CD sa alkoholom, pa stavio u printer da si isprinta cover - eplog da neke boje nisu radile par dana ), i bez obzira na to uredno je odradio 5 godina i onda mu crkla glava... Sad mi je žao što nisam uložio novce u novu glavu umjesto što sam išao kupovat ovog kolor laserskog HP (puj, gofno ) i nastavio rokati još 5 godina sa jeftinim zamjenskim tintama
Uglavnom na zamjenskim tintama sam uštedio toliko da sam otplatio taj printer, novi printer i još je ostalo ibera
Robustan, jeftine zamjenske tinte (a to je kod novih printera sve rijeđe i rijeđe), to je golf 2 među printerima
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2014., 21:36   #16
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
400 kn uložiti u printer star više godina? Suludo. Nova pixma 7250 košta manje od 600 kn, a tinte svakako ubrzo izađu zamjenske.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2014., 22:45   #17
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Je, a da li će koštat 15 kn/kom kao kod ove ip4000? Sad proizvođači stalno trpaju čipove i sl. pizdarije na original tinte tako da neke zamjenske ne žele radit, a kod ip4000 toga nema.
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2014., 13:05   #18
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Na prvi pogled više nego suludo, na drugi...baš i ne iz par razloga:

1. Da citiram Canonovog servisera koji mi je htio prodati 7250: "Novi će vam super raditi, ali nisam siguran toliko dugo kao vaš stari printer".

2. Na njuški nalazim originalne neotvorene tinte u rasponu cijena od 30 do 50 kn (upravo gledam tipa na njuški koji prodaje 13 kazeta za 500 kn i ženu koja prodaje komplet tinti za 250 kn, a sumnjam da je ne bi uspio nagovoriti na 200). Neka mi netko nađe za tu cifru originale za 7250.

3. Jednu glavu sam osposobio, tako da ju mogu koristiti za zamjenske tinte ako bude bilo potrebno, a mogu i složiti za 0 kuna novi pisač ako mi ovaj postojeći crkne.

Tako da ono, živjela reciklaža!
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2014., 17:47   #19
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
To je ono što ja pričam
Imao sam i ja negdje 7 zamjenskih tinti za taj printer, ali ih više ne mogu pronaći, a ne sjećam se da li sam ih bacio...
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2014., 18:01   #20
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Suludo je i očekivati da ćeš nać set novih za 7250 za sitne pare. Al velim, uskoro će zamjenske jeftine izać. Imao davno ip4000, i kad je izašla, isto tako originale nisi mogao nać za male novce a zamjenskih još nije bilo. Al prošlo malo, i pojavile se zamjenske. Tak bu i s ovom. Čipove tak i tak skineš s originalnih i staviš ih na zamjenske boje. Nemaš softverski prikaz količine boje, al bože moj, nije problem otvorit poklopac i bacit oko.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2014., 18:44   #21
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
a dal postoji za njega punjive kazete ?
ja imam za epson sx125 već tri godine punjive kazete
samo ih punim sa bojom i resetiram
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2014., 20:08   #22
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Ha gle, svaka čast zamjenskim tintama, ali kada su mi originali relativno jeftini...
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 07:14   #23
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
A znam samo je ovo jos jeftinije hehe. Inace imas u ozaljskoj jedan privatni servis za printere
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 07:49   #24
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Gdje? PM pls.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 08:22   #25
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 09:55   #26
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Ah, sjećam ga se sa tu sa PCEX-a, mislim da je bannan zbog reklamiranja i "divljih" ideja... a i Bubba je imao iskustava s njim, najavio mu je da će mu se "sekirati vrata" jer mu je zeznuo printer.

Nego, ikakva su tvoja iskustva s njim?
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 10:38   #27
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
ma on je meni puno prije punio kazete... dok još nisu imali te čipove...
sad više neidem jer si ih sam punim.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 11:00   #28
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Ma on će mu ponuditi cijeli polovan printer po cijeni novoga
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 11:08   #29
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
čuj, katkad doista pretjeruje tu nema šta ali katkad se doista isplati kupiti stariji model jer te u konačnisi manje dođe.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2016., 15:37   #30
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Došla nova glava s eBaya, ovaj put nije error 5100 nego pet narančastih blinkova. Printer ne radi. Pokušao sam paliti i gasiti iz struje, ponovo namještati glavu, but no banana.

Na kraju poludio i kupio dvije Pixme ip4000 sa neispravnim glavama na Njuški, printeri su razvaljeni kao da su bili u svjetskom ratu, ali sa novom glavom jedan radi, drugog tek trebam isprobati.

The saga continues, glavno mi je da uspijem iskanibalizirati ta tri pisača i sklopiti jednog da radi kako spada...
Evo da pitam ako netko zna:
Imam ip4000 i cuo sam (od covjeka iz Sesveta koji se profesionalno bavi printerima i printanjem) da kada se stavlja nova/druga glava u printer mora nesto resetirati i sl. jer u protivnom skuri glavu. Ja sam jednu i skurio: stavio kao ispravnu glavu kupljenu preko njuskala u printer i samo se zadimilo iz glave printera, ja brzo iskljucio iz struje, ali pomoci nije bilo - glava otisla. Kako pise kolega Garro da je on uspjesno stavio glavu u drugi printer ne znam sta se meni onda dogodilo.
Ovo pitam zato sto je kod mene glava malo zastopana a nasao sam printer u Os kojem je navodno otislo napajanje i prebacio bih glavu s njegovog, ili mi je mozda pametnije prebaciti napajanje s mog printera u njegov?

Hvala
stribor919 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na