Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2017., 23:23   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
"normalizacija" surround soundtracka u filmovima?

s obzirom da sam primijetio da ovdje ima videofila / audiofila / imam-surround-od-5-milja-eura-fila , da pitam savjet, uz kratki background s moje strane:

ne koristim "pravi" surround. niti imam ikakvih aspiracija za to. i ja, i moji starci, na 2 adrese, imamo 3.0 surround sa full range front zvučnicima i recimo-decentnim centrom.

ja imam neki sony receiver s kraja 90ih rekao bih, ima samo AC3 support. kod mene je i sub, doduše ne koristim ga za filmove, već samo kad slušam muziku na kompu jer mi bookshelfi nisu nešto "duboki", i ponekad uz anime.

kod SVIH novijih filmova, imam problema sa nevjerojatnom razlikom u glasnoći. dok sam u starom stanu imaju mikro linijicu sa dolby pro logicom i jednako mikro zvućnicima, to mi nije smetalo, jer sam jednostavno poglasnio, a kad bi bila glasna scena - pa nije da su ti zvučnici davali neznam koju glasnoću ili dubinu.
sad mi se bubrezi tresu kod svake scene koja nije govor, od zatvaranja nekakvih vrata do eksplozija. interstellar me pred 2-3 tjedna natjerao da probam nešto po tom pitanju napravit.
s obzirom da trenutno mi receiver nije spojen digitalno (nije mi još stigao hdmi-vga konverter pa ne mogu android box spojit na projektor, nego sve radim s laptopa), još se nekako i mogu igrat. na kodi-ju neznam dali ću moć.
uglavnom - kako da napravim da mi ne pucaju stakla, a da nešto čujem kad glumci pričaju?
s obzirom da sony receiver ima jedno 20tak surround preseta, pretežno koristim semi-cinema studio ex C, koliko znam i noviji sony-ji imaju te iste presete pa će možda nekome bit poznato.
volume botun mi je analogan, stoga nemam korekciju frontova, ali imam korekciju centralnog koji je na +10dB. (kod mojih doma je center na +10, frontovi na -10dB pa je opet otpadanje prozora problem). gledam matrix, i yebemuisusa, u vlc-u stavim na 150% da čujem šta govore, i onda smanjim na 50% kad se nešto događa.

dynamic compression mi je 0.9, a čak i u "night cinema" presetu sve živo skače.
na kraju sam u vlc playeru poštocao malo one slidere u compression tabu, pa je sad to malo (malo) manje živahno. naravno to moram svaki put gasit/palit.

već kad spominjem matrix - imao sam ga na kazeti (hehehe), i u ono vrijeme smo imali jedan jednostavan dolby pro logic procesor i nije bilo ovako loše po pitanju zvuka. kad sam nabavio dvd, opet je bilo OK (stereo soundtrack, jel. nisam 5.1 imao na čemu koristit digitalno).
ovo sad s neta je 5.1 aac, analognim stereom ide na receiver, gdje dolby pro logic radi svoje. kad je spojen android box, ista spika, samo ide digitalno. kodi radi downmix na stereo (spdif passtru radi probleme, a većina novijih stvari ionako ima dts, kojeg moj receiver ne kuži), i onda pro logic to "diže" na 3.0.

znači da se vratim na originalno pitanje - šta da napravim? osim da na B izlaze na receiveru spojim malene no-name 2W zvućnićiće koji neće imat snage treštat, pa kad dovoljno poglasnim - oni neće moć dalje, i sve će zvučat manje-više jednako.

inače, ne gledam filmove, nego gledam anime. gdje ovakvih problema nema. sve je ujednačeno, i govor, i efekti, i sve ostalo. i to mi je milina za surround, mogu i sub uključit jer znam da ga nakon epizode neću nać 2 metra od mjesta gdje inače stoji.
prosjek gledanja filmova mi je 2 mjesečno, vs prosječno 2 sata anime-a dnevno. televiziju kao izvor signala - nemam.

sve ovo jer imam susjede, ako ja čujem njih kad pričaju na telefon, čuju i oni mene kad gledam filmove. a u pravilu , gledam iza 9 navečer, do kad se ne srušim i zaćorim.

molim bogataše da ne komentiraju sa "kupi novi receiver", već da takav receiver eventualno udijele. svi ostali savjeti su dobrodošli.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na