Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.08.2015., 21:40   #1
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Post Test trajanja baterija u Performance MX-u

Sve poznato, ljudi vole ili ne vole miša, ali svi imaju problema sa trajanjem baterije. Za neupućene miš koristi jednu AA NiMH bateriju koja traje skoro pa ništa
Dakle probao sam tri vrste baterija, ona koja dođe sa mišem na Hrvatsko tržište,
GP ReCyko+ (2050 mAh)
Sanyo Eneloop (1900 mAh)
Ikea Ladda (2000 mAh)

Način testiranja:
Dakle baterija full puna (punjene sa Xtar VC 4 punjačem), ljudi koji znaju kažu da je to super punjač ("ozbiljni" review) ubačena u miša i normalna upotreba, surfanje, rad i klikanje po Diablu III (to me trenutno pere). Čeka se trenutak dok se ne pojavi Critical, odnosno počne svijetliti crveni indikator na mišu.

GP ReCyko+ (2050 mAh) - nakon 75h i 40min
Sanyo Eneloop (1900 mAh) - nakon 119h i 20min
Ikea Ladda (2000 mAh) - nakon 153h

Ikea Ladda bateriju su stvarno mrak (vidi review) pogotovo jer koštaju svega 29,90 njih 4 (tolko košta jedna eneloop ) ali da li je stvarno toliko bolja?

Xtar VC 4 bilježi koliko je napunio bateriju i svaki put kada bi se upalio critical stavio bi puniti bateriju i zapisao bi koliko ju je napunio.

GP ReCyko+ (2050 mAh) - 546 mAh
Sanyo Eneloop (1900 mAh) - 511 mAh
Ikea Ladda (2000 mAh) - 1020 mAh

dakle u pravilu je u prve dve baterije ostalo više od 2/3 kapaaciteta, a u Ladda-i 1/2

Sve me to dovodi do zaključka da je u mišu krivo kalibriran mjerač voltaže baterije, punjive su 1.2V "obične" 1.5V, a miš se ponaša kao da ima mjerač za običe baterije. jer kada bi izvadio punjive baterije van one bi pokazivale urednih 1.2V na punjaču. Moje mišljenje je da Ladda dugo drži voltažu iznad 1.2V i zato se ne pali crvena ledica. Što bi odgovaralo mjerenjima na ovoj stranici ukoliko se odaberu eneloop i Ladda AA baterija.

Malo matematike, kada bi indikator "radio" kako treba, a baterije se potrošile do 0 mAh onda bi trajale:

GP ReCyko+ (2050 mAh) - 282 sata (7,28 mAh po satu)
Sanyo Eneloop (1900 mAh) - 444 sata (4,28 mAh po satu)
Ikea Ladda (2000 mAh) - 300 sati (6,67 mAh)

Dakle teoretski max 18,5 dana, a Logitech je reklamirao miš da "drži" 30 dana. Možda, u uredu u kojem se radi u Excelu i uopće ne koristi miš.

Budem pustio eneloopa da radi dok miš ne "stane" bez obzira na crvenu ledicu da vidim koliko matematika drži vodu.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 12:15   #2
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Stvarno ne znam kako si zamislio da napajanje tog misa funkcionira, ali evo objasnit cu ti: Vecina potrosaca tog tipa nece raditi ako napon padne ispod nazivnog. Dakle, ne mozes koristiti misa do 0V. Dalje, ne mozes mjeriti napon na bateriji bez opterecenja jer dok mis radi, napon padne i onda to vise nije 12V nego recimo 11,98 i crvena lampica se pali.
Trajanje baterije i bilo kojeg potrosnog materijala se racuna po nekim normama. Vjerujem da je i tih 300h na bateriji izracunato po nekim normama i koje nije spadalo igranje Diabla
WraGG je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2015., 13:34   #3
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Stvarno ne znam kako si zamislio da napajanje tog misa funkcionira, ali evo objasnit cu ti: Vecina potrosaca tog tipa nece raditi ako napon padne ispod nazivnog.
Pa to prićam ... stvar prestane raditi a baterija uredno ima i dalje 1.2V i staviš je u blic od fotaća, lampu, ... i ona radi i blic se uredno "puni" i okida i pokazuje 1,2V. A miš tvrdi da je baterija prazna, baterija ima uredno 1.2V. Mjerač u mišu se ponaša kao da je za 1.5V baterije ... ma pusti norme sada prvo da ustnovimo koliko traje uopće baterija miša u svakodnevnoj upotrebi, nije ovo test lab. Probaš u kakvom takvom relanom životu nekoliko puta i dobiješ prosjek.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

Zadnje izmijenjeno od: Black Dragon. 12.08.2015. u 13:59.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 13:58   #4
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Preskocio si gore jedan dio: Mjeris bateriju bez potrosaca! Blic nije mjerilo jer on okida iz kondezatora koji ce se, ovisno od kontrolne elektronike, puniti i ispod nazivnog napona.
U tom misu su sa razlogom stavili da se indikator prazne baterije ukljuci na tom naponu jer vjerojatno ispod te razine ne radi kako treba, pa bi ekipa vjerojatno rantala da im mis "preskace", a baterija je ok jer se eto indikator nije upalio. Sto se tice trajanja baterije, kao sto rekoh, testirana je u specificnim uvjetima i u tim uvjetima vjerojatno traje 300h. Pokusat cu ti to ovako prikazati: Automobil XY po tvornickoj specifikaciji trosi 5l dizela na 100km. U tvornici testiraju potrosnju pri idealnim uvjetima i brzini 90km/h. Ti si ga kupio i odmah otisao na auto put gdje si ga vozio 500km prosjecnom brzinom od 180km/h i nakon toga si ga vozio 5 dana po gradu u rezimu kreni-stani. Da li je cudno sto ti je prosjecna potrosnja sada 10l/100km?
WraGG je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 14:28   #5
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
ti si stvarno pametan da pucaš po pixelima ... da li si stvarno pročitao post i pogledao i jedan graf na koji sam stavio link ili si samo prešao po diagonali i nabijaš post count? Da si pogledao bi vidio kretanje volt linije prilikom pražnjenja pod opterečenjem ...

Blic je istina okida iz kondića i stvarno nisam izabrao dobar primjer ...

I BTW ni jedan auto ne troši koliko je deklarirano, pa čak i tvorničkim idealnim uvjetima.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 14:36   #6
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Black Dragon Pregled postova

I BTW ni jedan auto ne troši koliko je deklarirano, pa čak i tvorničkim idealnim uvjetima.
Jel ti sad jasno sto zelim reci?

BTW, ja sam za konstruktivnu raspravu bez vrijeđanja. Ako cemo o post countu i mojoj pameti, necemo dalje
WraGG je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 14:47   #7
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Post count:
Ma tanak sam na živcima danas ... sorry ... zaposlili su more onih vježbenika za 2400kn ili koliko već kuna i sada mi ne prolaze aktivacije Win7 Enterprise i Offica 2k10 na starim kompovima iz arhive jer kao da sam prešao limit aktivacija pa se svađam sa M$ jer svaku aktivaciju moram odtelefonirat, a nikako da povečaju counter budu, budu ... sve sami Budisti.

Post:
Kažem baterije imaju kapaciteta i drže uredno 1.2V i pod opterećenjem, proučavajući linije na grafovima dolazim do navedenog zaključka da Ladda dugo se drži iznad 1.2V koliko je za NiMH baterije i onda se kasnije pali indikator, dakle ako je miš za 1.2V trebao bi se paliti na oko 1.1V a ne na 1.2V, jer Ladda je dugo oko 1.3V za razliko od eneloopa koji u jednom trenu samo strmoglavo potone (1.15V i boooom dole)
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

Zadnje izmijenjeno od: Black Dragon. 12.08.2015. u 15:05.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 15:05   #8
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Hajde napuni bateriju "do vrha", izvadi iz punjaca i izmjeri napon pa cemo dalje
Edit: Sto se tice toga da mis radi na "1.5V" baterije, procitaj ovo: http://www.rechargebatteryguide.com/...eries-are-1-2v
WraGG je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 15:33   #9
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Već sam bio izmjerio prije nekoliko tjedana kada sam poćeo "kemijat", baterije kada su full i još tople sa punjača su:
GP ReCyko+ (2050 mAh) - prosjeku 1.456V
Sanyo Eneloop (1900 mAh) - prosjeku 1.501V
Ikea Ladda (2000 mAh) - u prosjeku 1.518V
I nakon sata kada su se pohladile su u bile na 1.43V - 1.45V
Što se poklapa i sa ovim rezultatima koje sam sada izgooglao ...

HyCell imam paket i te nisam uopće probao jer su totalno "neujednačene", dolaze kao 2700mAh, a od 4 koje imam nakon 3 punjenja i full pražnjenja, punjač ih je napunio od 2400mAh "najlošija" do 3150 mAh "najbolja" ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2015., 15:44   #10
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Znaci i one imaju nazivno cca 1.5V, zar ne? Uglavnom, sve je u redu i sa baterijama i sa misonjom. Sve u okvirima tolerancije i specifikacija barem
WraGG je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2015., 09:26   #11
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Znaci i one imaju nazivno cca 1.5V, zar ne? Uglavnom, sve je u redu i sa baterijama i sa misonjom. Sve u okvirima tolerancije i specifikacija barem
Ma upravo me to mući. Ako je nešto projektirano i složeno za 1.2V bateriju onda bi kada punjiva baterija padne sa 1.5V na 1.2V trebalo značiti dobro, a ne kritično?
Sada je baterija u mišu pala sa 1.5 na 1.3 i kaže dobro (malo više od 48h, eneloop je unutra) pa kad padne na 1.2 će reći kritično, a što ne bi trebalo biti tako jer miš će po prijašnjim mjerilima potrošiti samo 1/4 kapaciteta baterije. Slika mislim bolje to pokaže, a ona se slaže sa mojim dosadašnjim mjerenjima.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2015., 15:12   #12
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Prosječno vrijeme između potrebe za punjenje na ovom mišu mi je oko 8 dana. Nikad ga ne gasim ni niš.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2015., 18:02   #13
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Do sada sam imao dva mx-a.
Prvom je baterija trajala 3 dana ili manje.
Na drugom traje 7-10 dana, zavisno od koristenja.
Uglavnom ga gasim nakon koristenja...
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2015., 00:23   #14
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Napisao sam osvrt svoja dva MX Performancea svojedobno tu na forumu, u oba slučaja originalna eneloopka koja je došla s njima pružala je barem tjedan dana 3-5 satnog normalnog korištenja, može se reći u uredskom okruženju: surfanje, klikanje po office i fotochop alatima itd.

Kad se u priču ugura prosječnih 3h igranja Diabla 3, baterija traje 3-7 dana, uz normalno korištenje. I to je nakon 3 godine korištenja iste baterije, uvijek punjena isključivo u mišu.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2015., 09:15   #15
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
meni na mx1100 traje cca mjesec dana, po par sati dnevno, kako kad, a koliko vidim to je manje vise isti mis
the-rider je online   Reply With Quote
Staro 14.08.2015., 12:16   #16
mario1
Premium
Moj komp
 
mario1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Lika
Postovi: 225
Ne kužim tog miša. Imao sam ga i ja. Dva. Drugi sam dobio iz servisa novi i opet isto. Baterija drži tri dana maksimalno. Probao sam baterije punit sa svojim vanjskim punjačom na kojeg punim godinama baterije. I opet najviše par dana.

Logitech LX6, miš star oko 5 godina. Dvije AA baterije idu unutra. Drži pola godine. Bez pretjerivanja. Nikad ga nisam gasio.

Dakle, kog boga su oni stavili u nove miševe kad toliko srču bateriju?
mario1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2015., 17:55   #17
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Update mjerenja:
Baterija Eneloop SANYO HR-3UTGB (1900mAh)

Sada sam siguran da je mjerač kao za bateriju za 1.5V (vidi u postovima prije zašto, posebice zadnji graf uz kretanje voltaže u eneloopu).
Dakle baterija je nakon 141 sata aktivirala Critical na OSDu i upalila se crvena lampica na mišu. Miš sam uredno zlorabio nakon toga 240 sati ??? u criticalu.
Dakle iz prvog posta:

Sanyo Eneloop (1900 mAh) - nakon 119h i 20min upalio se critical, a napunio sam 511 mAh. Dakle "ostalo" je još oko 1400 mAh u bateriji i što je sada na kraju ispalo i točno.
Dakle nakon 381 sata upotrebe je miš stao ( a izašla je zakrpa za D3 i skupljali su se legendarii prije patcha za extrakciju ko mutavi). I napunio sam 1867 mAh.
Miš mjeri dakle voltažu da na 1.5V je OK, na 1.3V je dobro i kada padne na 1.2V je critical, a u stvari NiMH batrijama je to tek onda normalno stanje. Dakle kada se upali critical u bateriji koja je kvalitetnija (eneloop i slične) u stvari ima trajanja baterije još 2x toliko koliko je bilo do criticala.

Netko da bi uštedio koji dolar stavio mjerač za 1.5V kakav koriste ostali miševi iz ponude Loghiteca umjesto neki drugi kalibriran za 1.2V.
Dakle ko ima Logitheca lampica stanja baterije je totalno neupotrebljiva, miš koristiti dok ne stane, indikator nema nikakvu funkciju, bar ne u mom slučaju.

Sada to još proveravam sa LADDA baterijom.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

Zadnje izmijenjeno od: Black Dragon. 28.08.2015. u 18:02.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na