Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2010., 09:43   #1
Lenovo
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 79
Q: Kalibracija monitora

Pozdrav svima,
vidim u postu o monitorima linkove na softver za kalibraciju. Može li netko postaviti link gdje je objašnjeno kako ručno kalibrirati LED monitor, kao i neki softver koji mogu koristiti za automatsku kalibraciju. Ne razumijem se baš u nove monitore, vjerujem da je LED osvjetljenje tek djelomično (matrica je TFT, model nije bio skup), ono što mi je važno je da ga dobro podesim, vjerojatno trebam smanjiti brightness jer me boli glava od tog monitora, vjerojatno zbog jakog osvjetljenja.
Pozdrav,

Lenovo
Lenovo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 09:47   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Pogledaj linkove sto ti daje trazilica. Sve ces shvatit.

http://forum.pcekspert.com/gtsearch....earch.php#1227

I ovaj pogotovo. http://forum.pcekspert.com/archive/i...p/t-58779.html
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2010., 10:12   #3
Blue_Fatal1ty
Premium
Moj komp
 
Blue_Fatal1ty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Čazma
Postovi: 1,728
Citiraj:
Autor Lenovo Pregled postova
Pozdrav svima,
vidim u postu o monitorima linkove na softver za kalibraciju. Može li netko postaviti link gdje je objašnjeno kako ručno kalibrirati LED monitor, kao i neki softver koji mogu koristiti za automatsku kalibraciju. Ne razumijem se baš u nove monitore, vjerujem da je LED osvjetljenje tek djelomično (matrica je TFT, model nije bio skup), ono što mi je važno je da ga dobro podesim, vjerojatno trebam smanjiti brightness jer me boli glava od tog monitora, vjerojatno zbog jakog osvjetljenja.
Pozdrav,

Lenovo
ako te boli glava od osvjetljenja postoji jednostavno rješenje, a to je da brightness smanjiš.
Od toga te nebi trebala bolit glava osim ako ne buljiš u monitor u tamnim i zamračenim prostorima, što jako napreže oči!
Ja u 90% slučajeva pazim da sam u dobro osvjetljenom prostoru i nemam problema s tim. Dosta mojih kolega je počelo nosit naočale. Nebih se dao kladit da baš nema nikakve veze s ovim...
Blue_Fatal1ty je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 10:13   #4
Lenovo
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 79
Hvala ti, ništa što sam pročitao nisam našao korisnim.
Pokušao sam poslušati 4 godine star savjet i pronaći Adobe Gamma, program koji je nekada išao s Photoshop Elementsom, a namijenjen je kalibraciji CRT monitora. Nisam uspio.
Ako netko ima drugi savjet, biti ću zahvalan.

@Blue, upravo zbog lošeg osvjetljenja bih htio naći nešto što će ugoditi brightness s osvjetljenjem prostorije. Čuo sam da ljudi sve više nose obične naočale s premazom baš zbog jakog brightnessa.
Lenovo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 10:41   #5
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
iako nista ne moze zamijeniti hardversku kalibraciju, dobro oko moze prema ovome solidno ugoditi ekran:

http://www.lagom.nl/lcd-test/
http://www.displaycalibration.com/


isto tako, mozes probat nabavit ISF calibration software...
  Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 10:53   #6
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Ako te smeta brightness, smanji ga, ili povecaj brightness okoline. Ja sam to rijesio lampom koja stoji iza monitora i pici u zid iza njega. A i iznad, jer mi je monitor u cosku gdje je kosi krovni zid. I nema naprezanja, brightness mi je na 50% od maksimuma monitora, sve fino iskalibrirano sa Spyder3 i njegovim softverom. Pomaze jos i pustanje dnevnog svjetla na dio sobe ali probaj tako da osvjetljava nesto tamnije, a ne bas tipa krevet ili zastore, jer ce ti smetat refleksija. Pogotovo ako je monitor glossy (mrzim glossy monitore).

Dosta ljudi nosi naocale zbog losih CRT monitora, a ima ih sve vise koji ni LCD ne znaju koristit kako spada. Osim osvjetljenja, vazno je odmarat oci. Samo razmisli dal' zelis zavrsit posao pola sata ranije ili ostat corav cim prije. Dva sata rada na monitoru, 10 min pauze minimalno. Za programere i code junkie, 1.5h pa 10 min pauze. Ja se drzim toga i nakon 15 godina za kompom, i dalje savrsen vid. Naravno, na monitorima nisam nikad stedio, obicno na procesoru ili grafickoj
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 13:11   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
http://www.hex2bit.com/products/product_mcw.asp

jako dobra stvar i ne zahtjeva nikakav hardware.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2010., 14:37   #8
bibo12
Registered User
Moj komp
 
bibo12's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 37
probaj ovdje pronaci svoj monitor pa pokusaj sa tudjim profilima
http://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm
nije idealno no u masu je slucajeva bolje od samostalnog soft podesavanja...
ciao.......
bibo12 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2012., 15:29   #9
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Zanima jel zna netko koliko kosta usluga kalibracije monitora? Znači netko sa kalibratorom dodje do mene, iskalibrira mi monitor i napravi ICC profil?

Konačno sam kupio posten monitor i sad bi volio da budem siguran da su prikazane koje stvarno onakve kakve ih ja vidim.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2012., 17:57   #10
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Bas nitko?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2012., 21:32   #11
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
....još jedan IPS "srećković".............
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 21:03   #12
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Meni je lik za Plazmu tražio 400kn za gotovu kalibraciju a za dolazak kući neću ti niti reći , jer likova koji imaju opremu i znanje za isto toliko, da ih u europi vjerovatno ima na prste da ih izbrojiš.Odi na tftcentral i tamo si potraži gotovu kalibraciju.Ja sutra uzimam novog Della i tamo sam našao gotovu kalibraciju.Tako da nemoj patiti za 1-3% razlike u slici koju ionako ne bi primjetio.

Alen.S ako imaš to reći u vezi svog monitora sad je pravi trenutak jer sutra uzimam baš takvoga kao tvoj.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 02.01.2013. u 21:10.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 22:12   #13
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
mislim da sam vec dovoljno puta reka sta mislim o IPS monitorima..
dell 2312hm nema boje koje rasturaju TN ( nijedan nema.....imam dobar vid - ne nosim naočale )
dell 2312hm nema crnu ni kad je brightness na nula ( igranje u mraku je....ajme )....kazu da je predhodnik koji nije ima led svjetlo osjetno bolji sa crnom...
dell2312hm ima uzasno iritirajuc antiglare premaz

od RPG-ova sam odusta do daljnjega zbog uzasnog blura kod igara koje se igraju odozgo - mislim da nije kriv 2312 nego lcd-i opcenito jer na starom crt-u blur ne postoji....

necu vise pisat u ovoj temi jer san dosadija sam sebi.....eto to je moje mišljenje o dellu 2312hm
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2013., 12:15   #14
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
E evo jedno pitanje na koje ne mogu naći odgovor po forumu.
Ako si napravim ICC profil za monitor i pokrenem ga da li on zaobilazi postavke postavljene ručno na samom monitoru? I ako ne kako mi mora biti postavljen monitor na svojim postavkama.
Jer koliko kužim ICC profil upravlja monitorom preko Win. ili se varam?
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2013., 12:22   #15
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Koliko sam ja skuzio ICC profil upravlja input signalom, znači određuje pojedine parametre, i onda tako oblikovan signal dolazi do monitora. Ti naravno na monitoru mozes mjenjat pojedine postavke i tako u konačnici mjenjati prikaz.

Uz ICC profil na recimo tftcentral, nekad ima RGB postavke, nekad nemas, obično onaj tko je postavio profil, opise sta je radio i sta treba napravit.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2013., 12:31   #16
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Da to kužim i ja a da li su bitnr postavke na samom monitor ili ih ICC potpuno zanemaruje, jer nije isto ako in ne zanemaruja a brignest ti je na 100 ili na 0.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2013., 16:55   #17
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
ICC ne zna za postavke na monitoru.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2013., 12:36   #18
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Znači bez obzira na postavke na monitoru kakve su ICC ih zanemaruje i postavlja monitor po svojim postavkama?
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2013., 03:55   #19
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Naravno da ih ne zanemaruje jer od postavki na monitoru direktno zavisi kakva ce slika na monitoru biti tj. ulazni podatci za kalibrator.
dmr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na