Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.08.2010., 21:46   #31
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Znači, po tvome se kabina u autu ne može zagrijati bez push-pull sistema ventilatora?
Čudno, kad god sam razmontirao, bio je poprilično gust kilerić, a ništa mu nije trebalo pomagati... Ako vent ne može puhati kroz hladnjak, ili je hladnjak zaštopan smećem, ili trebaš bolji ventilator.

Ovo s kućištem ima logike radi prostrujavanja, tok zraka je bitan za hlađenje kompa. Na samom hladnjaku baš i ne.

Inače, na svakom push-pull sistemu na ovome svijetu pull mora biti većeg potencijala od push-a da stvar hoda. Proguglaj zašto.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2010., 21:53   #32
m4x
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 579
pa da,ventilator koji izvlači zrak mora bit brži i većeg protoka zraka od onog koji upuhuje...onda su temperature niže
m4x je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.08.2010., 22:52   #33
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Citiraj:
Autor m4x Pregled postova
pa da,ventilator koji izvlači zrak mora bit brži i većeg protoka zraka od onog koji upuhuje...onda su temperature niže
Onda reci injžinjerima u Noctui da više ne stavljaju iste ventove na u12p ili da na dh14 obrnu p12 i p14. I sigurno je kod mene nešto krivo jer vent od 60cfm spusti 3c u donosu na solo ss od 110cfm.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 09:49   #34
m4x
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 579
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Onda reci injžinjerima u Noctui da više ne stavljaju iste ventove na u12p ili da na dh14 obrnu p12 i p14. I sigurno je kod mene nešto krivo jer vent od 60cfm spusti 3c u donosu na solo ss od 110cfm.
ma to je kod noctua drugo,oni se furaju na tišinu...

na normalnom hladnjaku koji nije šupalj u sredini kao noctua dh14 ventilator koji izvlači zrak mora bit većeg protoka i brži(ili istih karakteristika) od onog koji upuhuje i tada temperature padaju u odnosu na samo jedan vent

ako imaš dva različita venta nesmiješ stavit slabijeg na ispuh a bržeg da upuhuje
m4x je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 10:03   #35
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Netko se malo zanio previše u Blažićkova trabunjanja pri prijenosima F1 pa misli da kao i on kuži sve zakone termodinamike i aerodinamike nakon što je popio 2 litre gemišta s tablom slanine
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 12:07   #36
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
Hahahahha !
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 12:11   #37
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Imam H50, i temperature sa 2xnanoxia u push-pull su pale za oko 10C za razliku od jednog stock venta.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 13:39   #38
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Imam H50, i temperature sa 2xnanoxia u push-pull su pale za oko 10C za razliku od jednog stock venta.
A kolika je razlika izmedju dvije Nanoxie i jedne Nanoxie?
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 14:36   #39
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
za prakticnu svakodnevnu upotrebu je push-pull sistem ventova totalni debilizam

ajde ako ides divljati sa OC + "rendering", onda razumijem da tih par stupnjeva znaci nest

za divljanje po oc postavkama postoji ln2
domis je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 15:30   #40
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
A kolika je razlika izmedju dvije Nanoxie i jedne Nanoxie?
neznam, nisam probao. Mozda popodne ako uhvatim vremena, pa cu poslat rezultate.
jucca je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2010., 15:30   #41
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Prije svega, autoru čestitke na trudu

Složio bih se sa ekipom koja predlaže veću grijalicu za ovaj test, a da bi se pravedno moglo presuditi push-pull vs single "situaciji".
Isto tako, sličnu simulaciju možemo postići "obrtanjem teze"- slabiji cooler nazivno, uz uvjet mogućnosti montaže push-pull kombinacije.

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Moram također spomenuti da nisam želio izgubiti tjedan dana vremena testirajući svaku konfiguraciju sa Prime95 na small-FFT postavci nekih 6h, pa ćete se morati zadovoljiti sa prosječnih 15ak minuta, tj. dok se nije izvrtio selftest 1024K.
NHF, De5troyer, ali ovo mi je najveći fail testa, iako te poptpuno razumijem (po pitanju izgubljenoga vremena, ni meni se ne bi dalo, priznajem )

Jedenostavno, ovakvo ispitivanje bez par sati rada po testu (minimum!) nema baš nekakvoga smisla IMHO, a po pitanju konkluzivnosti, pogotovo za load.
"Plato" temperaturne krivulje mora biti postignut, stabilna vrijednost temp. i to na duži vremenski period, a da bi se mogao izvući kvalitetan zaključak.
Kontinuirani porast temperature, makar i za jedan stupanj svakih 20-ak minuta (imao sam prilike vidjeti u praksi i takve "krivulje" na mojim kompovima), jeste porast i neminovno vodi u rušenje sustava/nestabilnost; samo stvar vremena, dakle.
To je nešto što bi (između ostaloga) moglo baciti sasvim drugo svjetlo na ovu "A vs. B" komparaciju.



Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Hehe, ne znam baš...



I još nešto: rezultate bi trebalo promišljati kao "postotak razlike", a ne baratati pojmovima "razlike za x stupnjeva", što dodatno relativizira čitavu stvar.

Toliko od mene, i nemojte šta zamjerit' sve je napisano u najboljoj namjeri.


O.T.: I neka mi već jednom netko, (kvragu!) pomogne sa ovim problemom iz siga... postaje stvarno iritantno...
  Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 16:11   #42
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
NHF, De5troyer, ali ovo mi je najveći fail testa, iako te poptpuno razumijem (po pitanju izgubljenoga vremena, ni meni se ne bi dalo, priznajem )

Jedenostavno, ovakvo ispitivanje bez par sati rada po testu (minimum!) nema baš nekakvoga smisla IMHO, a po pitanju konkluzivnosti, pogotovo za load.
"Plato" temperaturne krivulje mora biti postignut, stabilna vrijednost temp. i to na duži vremenski period, a da bi se mogao izvući kvalitetan zaključak.
Kontinuirani porast temperature, makar i za jedan stupanj svakih 20-ak minuta (imao sam prilike vidjeti u praksi i takve "krivulje" na mojim kompovima), jeste porast i neminovno vodi u rušenje sustava/nestabilnost; samo stvar vremena, dakle.
To je nešto što bi (između ostaloga) moglo baciti sasvim drugo svjetlo na ovu "A vs. B" komparaciju.
15 minuta testiranja primeom je sasvim dovoljno za sve koji misle uspoređivati ovakav način hlađenja. Daljnje razlike u temperaturi u mojem slučaju nema, testirao ja 10h ili 15 minuta prime. To što si ti dobivao rast temperature može biti uvjetovano kako i gdje je mašina bila hlađena. Normalno je da ako ja u sobi nemam otvoren prozor/upaljenu klimu da će se temperature sobe povećavati svakih xx minuta, logično zar ne?

Da ne pričam o onim glupostima sa akumulacijom topline u hladnjaku. Ili hladnjak ne može ohladiti ili može. Nema nešto između, koliko god se ljudi ne slagali sa mnom.

Za kraj, realno gledajući, tko osim ljudi koji zarađuju za kruh rendanjem opterećuje proc kako ga opterećuje prime? Baš nitko osim nas budala željnih testiranja overclockiranog procesora.

Nadam se da dovoljno govori i činjenica da je nakon 3 dana rada maksimalna temperatura najtoplije jezgre kod mene bila 46°C, sa najtežim zadatkom pokretanja igre.

Zašto svatko uvijek odvuče nešto na svoju stranu? (retoričko) Da sam napravio test po 8h svaki setup opet bi se netko javio da to nije dovoljno. Ili bi pak rekao upravo ovo što sam ja naveo za opterećenje procesora. (da nitko ne opterećuje tako procesor u stvarnom svijetu)

Složit ćeš se sa mnom da nema smisla nazivati nešto failom ako je konstruktivno, podastrto dokazima i testirano prihvatljivim metodama. A sve tri stavke su prisutne.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 17:37   #43
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
15 minuta testiranja primeom je sasvim dovoljno za sve koji misle uspoređivati ovakav način hlađenja. Daljnje razlike u temperaturi u mojem slučaju nema, testirao ja 10h ili 15 minuta prime. To što si ti dobivao rast temperature može biti uvjetovano kako i gdje je mašina bila hlađena. Normalno je da ako ja u sobi nemam otvoren prozor/upaljenu klimu da će se temperature sobe povećavati svakih xx minuta, logično zar ne?
Pa sigurno da je uvijek uvjetovano time "kako i gdje je mašina bila hlađena", u tome i jeste cijela poanta, a to sa sobom i prozorima... ne drži vodu jer je previše varijabli (tom logikom ćemo doći do preispitivanja termičkih koeficijenata čitave zgrade, mijene dana i noći, godišnjih doba i globalnoga zagrijavanja ; samo je pitanje vremenskih jedinica u kojima se nešto promatra).

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Da ne pričam o onim glupostima sa akumulacijom topline u hladnjaku. Ili hladnjak ne može ohladiti ili može. Nema nešto između, koliko god se ljudi ne slagali sa mnom.
"Sveti ΔT" sve ovisi o njemu, pa i ta famozna akumulacija topline- svako tijelo može akumulirati toplinu (toplinsku energiju) to i jeste temelj toplinskoga (termičkoga) kapaciteta, koliko mene sjećanje na pojmove iz termodinamike služi (jbg, davno je to bilo). Tako da...sve se bazira na razlici akumulirane toplinske energije između dva tijela a koja su u nekakvome kontaktu koji omogućava međusobni transfer iste.
Zašto onda, pobogu, hladnjak ne može akumulirati toplinsku energiju?
Mislim... ne tvrdim ja ništa, možda nešto bitno ispuštam iz vida pa sam poptpuno u krivu, ali... ne slažem se sa tobom po pitanju ovoga (zasad)

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Za kraj, realno gledajući, tko osim ljudi koji zarađuju za kruh rendanjem opterećuje proc kako ga opterećuje prime? Baš nitko osim nas budala željnih testiranja overclockiranog procesora.

Nadam se da dovoljno govori i činjenica da je nakon 3 dana rada maksimalna temperatura najtoplije jezgre kod mene bila 46°C, sa najtežim zadatkom pokretanja igre.
Ma sve u redu, ovdje nije bit procesora kao takvoga i potrebe za ev.
OC-om, već o temperaturama, što vjerodostojnijim rezultatima istih, a s obzirom na trajanje testa (sada se mi tu možemo doslovno copy-paste prepucavati po istome principu u vječitome pitanju npr."The Definicije stabilnoga OC-a", tj. kako tko doživljava taj pojam "stabilno"- barem ti to dobro znaš )

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Zašto svatko uvijek odvuče nešto na svoju stranu? (retoričko) Da sam napravio test po 8h svaki setup opet bi se netko javio da to nije dovoljno. Ili bi pak rekao upravo ovo što sam ja naveo za opterećenje procesora. (da nitko ne opterećuje tako procesor u stvarnom svijetu)

Složit ćeš se sa mnom da nema smisla nazivati nešto failom ako je konstruktivno, podastrto dokazima i testirano prihvatljivim metodama. A sve tri stavke su prisutne.
Na žalost baš tu stavku "prihvatljive metode" koju spominješ stavljam pod znak pitanja; reci mi da li bi ti meni priznao test u kojem tvrdim da bitnih razlika između stock coolera i (lupam) TRUE-a u prvih desetak sekundi po paljenju računala zapravo i nema, i onda poentiram kako je nabavka TRUE-a zapravo totalna glupost, jer sam, eto ja sve to lijepo poslikao, izmjerio i- dokazao?! (ovo sada ne shvatiti doslovno, molim! )
Tako da... ne, ne slažem se (po drugi put)

Moje isprike za uporabu termina "fail", nisam mislio biti bezobrazan, no... prihvaćaš li barem "manjkav" kao epitet za svoj test?

.................
U svakome slučaju, čim osposobim yebenu ploču (crkla Asusica, teško mi je dati opet lovu za novu, poštenu ploču za q6600, a rabljenih nigdje na vidiku), moj komp (za gaming) je praktički napravljen na push-pull principu, i to odvojene komore za CPU i GPU (oni "zračni tuneli" sa kojima sam već pomalo dosadan ), vrlo jednostavno simuliram sutuaciju, pošto imam odvojenu regulaciju "prednjih" i "stražnjih" ventova, pa ćemo vidjeti rezultate, tj. spomenuti famozni "ΔT" u mome slučaju.

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 31.08.2010. u 17:49.
  Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 19:15   #44
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
A kolika je razlika izmedju dvije Nanoxie i jedne Nanoxie?
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
neznam, nisam probao. Mozda popodne ako uhvatim vremena, pa cu poslat rezultate.

Evo, radio sam OCCT od 15min.
konfiguracija je Moj komp
Nanoxie su na 1200


H50 + 1 x Nanoxia - IDLE




H50 + 2 x Nanoxia - IDLE







H50 + 1 x Nanoxa - FULL




H50 + 2 x Nanoxia - FULL




Sami prosudite da li je mythbusted ili ne.

Takodjer, zanimljivo je da sa jednom Nanoxiom temperatura kod RAM.a ide skoro 10C gore. (ovaj treci s lijeva)

1xNanoxia



[/URL]


2xNanoxia



[/URL]
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 19:35   #45
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Ugrubo, 8-9 °C za idle, odnosno 6-7°C razlike pri cca 15-ak minuta testa u load-u.
Ovo postaje zanimljivo...
  Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 19:58   #46
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Dobro to je radiator od vodenog koji bolje reagira na ventove od zračnog hlađenja.
evo moj ss. proc je radio preko noći sa dva venta. Sad sam mu skinul drugi vent i vidi se instatni skok od par stupnjeva po jezgrama. Sa dva je radio od 59-65, sa jednim 62-68. Nije puno jer je vani zahladilo ali po vrućini ta razlika može bit presudna za neki normalan rad. Inaće je proc savršeno stabilan na 4.0 sa 1.21v i može tak delat tjednima.



Uglavnom na mom kompu je na 4.0 razlika od 3-5 stupnjeva. Više od toga nije sigurno.

evo i jedan brzinski, rađen jučer. Opet nije više od 5c.




Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 31.08.2010. u 20:13.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 20:03   #47
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Ne kužim šta hoćeš reći...pa šta nisu obadvojica testirali sa radiatorom H50?

Btw, opet dolazimo do vremenske varijable kao bitnoga čimbenika- ti imaš instant skok od par stupnjeva (u prosjeku četiri, koliko vidim).
Pitanje je šta bi bilo da ga tako ostaviš sada da dalje radi opet preko noći sa samo tim jednim ventom...

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 31.08.2010. u 20:10.
  Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 20:04   #48
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ponukan razno raznim špekulacijama o tome kako nekim ljudima...
Brutala,



@jucca
Mislim da bi trebao raditi taj test na zraku, van kante, jer D800 ima specifičan oblik prostora za MBO/PSU/HDD i zna grijat dosta.

PS
Čisto onako po zakonima mehanike fluida 2 venta (apsolutno ista) na radiatoru (u P-P konfiguraciji), ako je bok radiatora obljepljen selotejpom recimo(nema ulaza/izlaza zraka) bi trebala davat jednaku temp ako ne i minimalno veću (motor drugog venta).

Ako je situacija u kućištu takva da propuha nema sve je moguće i najmanji tweak igra ulogu, u "laboratorijskim" uvjetima rezlike nebi trebalo biti ili bi trebala biti minimalna.

Zadnje izmijenjeno od: Uber Gosu. 31.08.2010. u 20:31.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 09:51   #49
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova

@jucca
Mislim da bi trebao raditi taj test na zraku, van kante, jer D800 ima specifičan oblik prostora za MBO/PSU/HDD i zna grijat dosta.
800D ima konfiguraciju unutrasnjosti gotovo kao i sva moderna kucista danas. ne vidim smisao radjenja testa u nerealnim uvjetima. Uglavnom, dva su bolje od jednog, sto je i vidljivo iz testova. Zaboravio sam napomenuti, soba je bila na oko 30C, nisam palio klimu, tako da ove temerature znaju bit i dosta manje.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 16:21   #50
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
"Sveti ΔT" sve ovisi o njemu, pa i ta famozna akumulacija topline
Nisam ni ja zelenko o termodinamici

Prikladnije bi bilo da sam napisao pod navodnicima, ovako: "akumulacija" topline. Jer su svi pričali da je H50 dobar sve dok ne radi proc pod opterećenjem ne-znam-ni-ja-kolko sati, te da dolazi do tog fantomskog "akumuliranja" topline u vidu rasta temperature u nebo, tj da se temp ne bi zaustavila. Sve je to u redu, no, ponavljam, ako se testira u sobi u kojoj je održavana ista temperatura (+/- 3°C) nema se što povećati temperatura procesora kad se jednom dostigne maksimalna vrijednost.

Kućište je druga stvar. Zato i jesam naveo da je open bench bio. Opet izgleda da treba boldati i povećati font te ga obojati u tirkizno-rozu boju da bi današnji pimpilimpi shvatili što je pisac htio reći.

Sve je u redu, NHF s moje strane. Tu smo svi da bi komentirali, kritizirali i sve osim jebali si matere, zar ne?

Recimo da se slažem da je test manjkav, 15 minuta opterećenja nije ni za test stabilnosti dovoljno. Tu opet dolazimo do polemike brzine dostizanja maksimalne temperature pri kojoj neće oscilirati, u koju mi se stvarno ne da upuštati. Bar ti imaš soli u glavi i sam znaš da bi se oko samog položaja H50 već mogli klati (zbog ono malo zraka što u njemu ima).

Ovako mi se čini, umjesto dobrohotne namjere da se uspoređuju razlike temperature na različitim sustavima (vrsta ventilatora, drugi procesor...), da su se svi okrenuli napadat i dokazivat da nisam u pravu. Reko, nek se vesele.

Citiraj:
Autor Uber Gosu Pregled postova
Ako je situacija u kućištu takva da propuha nema sve je moguće i najmanji tweak igra ulogu, u "laboratorijskim" uvjetima rezlike nebi trebalo biti ili bi trebala biti minimalna.
O tome ja pričam.


mhadina je dao izvanredan prijedlog, a gosu ga potvrdio, shroud za napraviti pa vidjeti kako se onda ponaša. Nažalost, vremena više nemam za raditi egzibicije, tako da će morati sve to pričekati moju sljedeću želju za testiranjem "gluposti".

__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 19:26   #51
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Vrlo zanimljiv test, pohvale za to, no moram reći da se u nečemu ne slažem, a to je već kolega Wind rekao, bitan je vremenski period. Zapravo najbitniji.

Zašto? Ako pretpostavimo da je temperatura sobe konstantna, temperatura hladnjaka će imati karakteristiku asimptote, dakle, težit će određenoj maksimalnoj vrijednosti. Što je vremenski period testiranja duži, temperatura procesora (hladnjaka) će biti bliža maksimalnoj vrijednosti.

Također su bitni uvjeti, karakteristike ventilatora, hladnjaka, paste, itd.
Tak da bi se s tim dalo igrati unedogled, no pitanje je svrhovitosti takvog pothvata za nas obične smrtnike.

Eto, ako će Destroyer imati vremena (ili netko drugi), bilo bi lijepo da takvo što istestira u jednom dužem vremenskom periodu pa da dobijemo realna mjerenja.


Citiraj:
Autor hammer_of_thor Pregled postova
Drugi vent nema razloga praviti veću razliku jer je zrak već prošao kroz cooler i pokupio topline što je mogao.
Samo bih se osvrnuo na ovu tvrdnju, to baš i nije ono što se događa u stvarnosti. Radi se o tome da Push ventilator stvara određeni predtlak na ulazu, i struja zraka prolazi kroz listiće i sa sobom odnosi određeni toplinski tok. Ako na taj hladnjak nadodamo drugi Pull ventilator istih karakteristika, taj Pull ventilator će stvarati podtlak koji će u kombinaciji sa Push ventilatorom rezultirati povećanim protokom zraka a samim time i većim odvedenim toplinskim tokom. To je jedino bitno.
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 19:36   #52
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
@De5troyer:
Hmm...to što "ljudi pričaju" očiti je znak da coler (u njihovome slučaju!) zbilja nije kompetentan ohladiti procesor u load-u, ta da sa vremenom procesor generira više toplinske energije nego što ju hladnjak može predati okolini...koliko brzo će se krivulja "penjati" ovisi o razlici generirane i predane toplinske energije u jedinici vremena...može li ta diskrepancija biti tako diskretna da bi davala učinak jednak onome iz moga primjera ranijim postovima? Naravno da (teoretski) može. Veća razlika- brži rast krivulje i sasvim moguć scenario "toga što ljudi opisuju"- ne znam, ja bih to potpisao kao savim moguće.


Ali to nije uopće tema ovoga thread-a, pustimo sada to; netko je spomenuo nešto otprilike kao :"koja je svrha drugoga venta ,tj. ako je zrak već prošao finove na hladnjaku nema šta dodatno ohladiti cooler"(parafraziram).
To je vezano i za ove "laboratorijske" uvjete koje spominje Uber Gosu; pa, ljudi moji, taj model je neodrživ jer se dodavanjem novoga venta mora povećati protok zraka, jer se u istome vremenskome periodu "progura" više zraka kroz cooler, pa to je valjda jasno k'o dan?! Ako ne vjerujete, stavite dva venta u improvizirani kartonski okvir, uperite si u lice ( prilično dobar senzor za propuh, barem u mome slučaju ), pa isključite jedan i onda recite "šta vam jače puše?".
Ja stvarno ne znam kako da ovo jasnije dočaram, dovraga i bestraga!


Idem sada malo "ohladiti", zapljuvao sam se pišući
LP svima!

EDIT: "Mič" me preteče po pitanju nekih stvari
  Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 19:51   #53
Bjukenon
Premium
Moj komp
 
Bjukenon's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 49
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Ja stvarno ne znam kako da ovo jasnije dočaram, dovraga i bestraga!


Idem sada malo "ohladiti", zapljuvao sam se pišući
LP svima!

EDIT: "Mič" me preteče po pitanju nekih stvari
Ma čitam ovu temu već 2 dana i stalno me to kopka, pa sam morao to napomenuti i dokazati .
Bjukenon je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 20:53   #54
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
@De5troyer:
Hmm...to što "ljudi pričaju" očiti je znak da coler (u njihovome slučaju!) zbilja nije kompetentan ohladiti procesor u load-u, ta da sa vremenom procesor generira više toplinske energije nego što ju hladnjak može predati okolini...koliko brzo će se krivulja "penjati" ovisi o razlici generirane i predane toplinske energije u jedinici vremena...može li ta diskrepancija biti tako diskretna da bi davala učinak jednak onome iz moga primjera ranijim postovima? Naravno da (teoretski) može. Veća razlika- brži rast krivulje i sasvim moguć scenario "toga što ljudi opisuju"- ne znam, ja bih to potpisao kao savim moguće.
Tako je, no ne bi ja ništa rekao da se ljudi ne vode za nečim što su samo pročitali. To što h50 nije kompetentan ohladiti bloomfield na 4.5GHz nije uopće razlog da ga se odmah odbacuje. Kao što nitko pametan neće nabijati račun za struju sa takvim potrošačem (a i sam imam jako puno iskustva kad sam q6600 držao na "bijednih" 3.6ghz 24/7, rata struje mi je otišla gore 40% bez rasta cijene struje...)

Eto, nadam se da smo se sad razjasnili
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 21:00   #55
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Da bacim jednu analogiju, pa možda ljudima bude jasnije. Vjerojatno će me netko posrat nakon toga, al nema veze . Ne znam koliko su vam poznati ruski helikopteri, ali ima jedan koji ima 2 rotora, jedan iznad drugog. Vrte se u suprotnim smjerovima, što helikopteru daje nevjerojatne manevarske sposobnosti, ali mislim da to ima veze i sa protokom zraka. Može bit da su Rusi blesavi, a može bit da im ta 2 rotora ipak daju malo više protoka od jednog rotora. Ne znam zašto imaju 2 rotora, ali vjerujem da je to slučaj.
Drugi primjer su avioni koji imaju 4 motora, a svaki od njih ima dupli set propelera. Ovdje očito nije stvar u stabilnosti, jer ako im baš treba, mogu napravit da se propeleri na lijevom krilu okreću u jednom, a na desnom krilu u drugom smjeru. Ovo mi smrdi na veći protok zraka. Opet ponavljam, ne znam jel to tako, ali čini mi se da je.
Zadnji primjer, za sada , je banalan. Jedan ventilator se bori sa podtlakom s jedne i sa toakom s druge strane, dok u tandemu jedan drugome olakšavaju posao i zrak ide brže kroz njih. Da budem tocniji, ide manje sporo, jer zrak ima nekakav otpor koji treba savladat, a 2 venilatora ga sigurno bolje savladavaju od jednog ventilatora.
Eto, moje mišljenje, nemojte me previše posrat sad .
Edit: usput, temperatura sobe ne može bit konstantna, ako nema nekog uređaja da održava temperaturu, tipa klima po ljetu ili centralno po zimi. Komp se grije, hladnjak disipira tu toplinu, a ventilatori topal zrak ispiruju u sobu. Itekako se osjeti da mi je komp upaljen u sobi po ljetu. Ako mi vrijeme i financije dopuste, napravit ću test u ulju (fluid) sa jednim i 2 venta. U jednom dijelu spremnika ulje a u drugom isto to ulje ali obojano. Tada se mora vidjet ponašanje fluida sa jednim, odnosno 2 venta. Ako netko ima vremena i love, nek izvede to umjesto mene i završi ovu priču.

Zadnje izmijenjeno od: D1viry. 01.09.2010. u 21:35.
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:46   #56
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Prvo i osnovno je da bilotko drugi ako pokuša test će morat se potrudit da postigne uopće uvijete za test koji je De5tr0yer "imao", od paste, do poliranog hladnjaka, do temperature okoline, do temperature "kučišta". Svaka od ovih stavaka zasebno nije bitna toliko, ali ukoliko se par tih stavki zbroje dolaze do zatnih promjena u vašem smislu tj cca 5-10 celzijusa razlike u temperaturi.

Točno je da 2 venta s istim performansama će bolje ohladiti bilo koji hladnjak, a u prilog im ide ako je temperatura što viša od okolne tj. sobne. Bitno je samo da u svakom konkretnom slučaju razlike u perfomansama push pull ventilatora, okolne topline i generatora topline budu na strani razlike u temperaturi tj. samoj isplativosti imati 2 venta+ njihova buka.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:48   #57
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Da bacim jednu analogiju, pa možda ljudima bude jasnije. Vjerojatno će me netko posrat nakon toga, al nema veze . Ne znam koliko su vam poznati ruski helikopteri, ali ima jedan koji ima 2 rotora, jedan iznad drugog. Vrte se u suprotnim smjerovima, što helikopteru daje nevjerojatne manevarske sposobnosti, ali mislim da to ima veze i sa protokom zraka. Može bit da su Rusi blesavi, a može bit da im ta 2 rotora ipak daju malo više protoka od jednog rotora. Ne znam zašto imaju 2 rotora, ali vjerujem da je to slučaj.
Nevolim previše srat ali na ovom topicu ima tolko govana () da se moram pridružiti masi

Krenimo redom:
1-2 elise služe samo zato da se okretni moment jedne poništi drugom, zato mu netreba bočna elisa (ona manja na repu koju ostali imaju), razlikom vrtnje gornje i donje elise se brutano brzo okreće i manevrira. Projekt je propao jer je preskup, elisa košta pola miliona eura, toliko o 2 elise.

2-2 venta (Identična) na hladnjaku (killeru), ako obljepimo obod hladnjaka, znači nema ulaza izlaza zraka sa strane (nije realno ali pričam o teoriji) rade lošili ili jednak posao kao jedan vent.

Teroija:
Kada 1 vent gurne zrak kroz listiće hladnjaka, taj zrak se zagrije (temperatura mu naraste jer pobere toplinu sa listića konvekcijom, uglavnom) samim time mu se diže i volumen i promjeni se tlak (lokalno, brzo se stabilizira) u teoriji dakle vent koji ispuhuje zrak treba raditi BRŽE od prvog venta samo da bi bili na početku (isti rezultat). Dakle drugi vent koči prvi jer je volumen zraka veći, treba više RPM.

Praksa:
Dolazi do strujanja zraka bočno, ekspandirani vrući zrak bježi van bočno a puno manji postotak svježek (malo hladnijeg) ulazi bočno tamam cent, dva prije ispušnog venta, od tuda je razlika u par stupnjeva. Što je hladnjak širi, bočno gledano, ta razlika je osjetnija.

Rezime:
Nepotrebno je stavljati 2 venta ako se setup hlađenja postavi ispravno i ako je kučište dobro "kejblđabirano"

@jucca
D800 je odlično kučište, ali zračni vrtlog u njemu je u ranku kanti od 500kn, daleko iza HAF-ova, stackera i sličnih. D800 je fenomenalno za vodeno hlađenje sa vanjskim radijatorima ili sa nekonvencionalnim strujanjem zraka (donji i stražnji vent moraju upuhivati zrak u kantu a gore 2 ili 3 venta puhati van preko radijatora).

Zona 3 hlađenja na D800 (HDD => backplate zona => straga van) je FAIL i ne koristi ničemu. Vjerujem da će novija revizija tog, inače uber kučišta, definitivno imat to ispravljeno i onda ga možda nabavim

@Edit
Citiraj:
Ako ne vjerujete, stavite dva venta u improvizirani kartonski okvir, uperite si u lice ( prilično dobar senzor za propuh, barem u mome slučaju ), pa isključite jedan i onda recite "šta vam jače puše?"
Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju, baš kao što to rade recimo "jet" motori (obrati pažnju na 3 "venta" u seriji):

Zadnje izmijenjeno od: Uber Gosu. 01.09.2010. u 23:01.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 22:52   #58
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Projekt nije propao nego se normalno koristi. 2 rotora na helikopteru daju mu povećanu stabilnost te povećanu preciznost manevriranja.
Za avione ne znam, ali ovo mi zvuči kao sasvim dobar primjer.
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
...stavite dva venta u improvizirani kartonski okvir, uperite si u lice ( prilično dobar senzor za propuh, barem u mome slučaju ), pa isključite jedan i onda recite "šta vam jače puše?".
I ne znam zašto bi se itko trebao u ovom threadu pljuvat, vrijeđat i slično.
Destroyer je iznio svoje rezultate a jucca svoje. I baš se vodi fina konkretna raspravica.
Da je bar više ovakvih threadova na forumu.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:15   #59
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Projekt nije propao nego se normalno koristi. 2 rotora na helikopteru daju mu povećanu stabilnost te povećanu preciznost manevriranja.
Za avione ne znam, ali ovo mi zvuči kao sasvim dobar primjer.
Možda sam se krivo izrazio, nije propao doslovno, nego ga se ne koristi masovno zbog mana, baš kao i wankleov motor (koji je u teoriji superioran klasićnom MSuI motoru). Jedina prednost mu je neimanje bočne elise (a to je rak rana svih helikoptera). Bočna elisa ima "Lag" kad se naglo mjenja smjer što nije slučaj kod toga "dualca" jer je nema
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
...baš se vodi fina konkretna raspravica.
Da je bar više ovakvih threadova na forumu.
Apsolutno se slažem
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2010., 23:16   #60
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
1. Uber Gosu je u pravu. Taj sistem dvostrukog rotora anulira potrebu za repnim rotorom. Brže reakcije su posljedica, mana je to što treba jači motor i kompliciraniji sklop prijenosa.

2. Ovo sa kartonskim okvirom: Naravno da će TEBE kao promatrača jače hladiti ovaj što ti je bliže. Ovdje se vodi rasprava koji bolje hladi hladnjak na koji je montiran. Hladnjak ima i neka rebra koja ometaju protok, pa samim time experiment s šupljom cijevi nije mjerodavan. O perima zaustavljenog ventilatora i njihovom ometanju toka zraka neću ni pričati.

Raspravica je super, ali je previše "ja znam, ja mislim, mi smo učili". Takav test treba izvesti ovako:

- 2 ista hladnjaka, 2 ista ventilatora koji upuhuju zrak u njih, na ovome što će biti push pull, još jedan po izboru bilo čijem, 2 ista mjerna uređaja za temperaturu, 1 štoperica
- oba hladnjaka smontirati na kontrolirane izvore temperature jedan do drugoga, da se njihovi tokovi zraka ne ometaju međusobno
- zagrijati oba hladnjaka zajedno, isključiti izvore temperature te uključiti ventilatore na oba hladnjaka
- sve daljnje rezultate dobiti ćete po eventualnoj razlici u vremenu hlađenja između istih, te vremenu koje je kojemu trebalo za spuštanje temperature za, recimo 1 stupanj celzijev, ili koje bi god mjerne jedinice za temperaturu koristili.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na