Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.06.2010., 02:41   #1
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
5.1 zvučnici na DVD + komp -> problem

Pozdrav!
Dakle radi se o sljedećem, imam neke noname 5.1 zvučnike, nije bitno koje, imaju na sebi 5.1 ulaz i dodatni stereo ulaz, nakon što upalim zvučnike mogu birat koji od njih je aktivan. Znači DVD player je spojen na 5.1 ulaz i to sve fino radi. S druge strane komp je spojen na stereo ulaz međutim to ne radi kako treba, naime svi zvučnici neprestano zuje dokle god je bilo koji od kabela uštekan u 5.1 ulaz. Čuje se i zvuk koji komp šalje ali uz neprestano zujanje zvučnika. Ako stisnem mute na kompu i dalje zuji, ako kabel ištekam iz kompa zujanje prestane, ako umjesto kompa spojim mp3 player sve radi normalno, nema zujanja.
Da rezimiramo:
- DVD spojen na 5.1 ulaz
- Komp spojen na stereo ulaz
- prebacim na 5.1 ulaz, gledam film normalno, sve 5
- prebacim na stereo ulaz, zuji, ali svira
- isključim kabele iz 5.1 ulaza, stereo ulaz prestaje zujat, radi normalno
- vratim kabele u 5.1 ulaz, a umjesto kompa spojim mp3 player na stereo ulaz, zujanje prestaje, sve radi

I sad ja dolazim do zaključka da komp stvara probleme, nešto u postavkama ili pak zvučna, iako me buni ova situacija da je sve u redu dok nije ništa spojeno na 5.1 ulaz, ne znam. Ima li tko ideju?
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 10:53   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
imal sam sličnih problema sa spajanjem kompa na reciever (odnosno, prije je to bilo stereo pojacalo iz sedamdesetih )

prije pola godine stavim 5.1 reciever i jos zuji, spojim optikom i nema zujanja


uglavnom, negdje ti izbija naboj
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2010., 12:43   #3
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Radi se klasičnom problemu kod razlike potencijala "masa" pojačala i izvora -komp tj. induciranja napona mreže i pripadajućih harmonika. Osobno imam matičnu koja uzrokuje iste pojave i izludilo me dok nisam locirao izvor brujanja.

Ako nemaš optiku ono što možeš bez puno muke je:
-spoji slušalice na komp da vidiš ima li zujanja iz kompa-ako ima lociraj izvor na kompu (nadaj se da nije MB)
-ako nema spoji PC zvučnike koji imaju vanjsko napajanje (230VAC)-ako ima treba provjeriti mase PC-Zvučnici
-ako nema spoji PC na tvoje zvučnike 5.1 bez DVD-a tj. sam PC-ako ima treba provjeriti mase PC-Zvučnici
-ako nema treba provjeriti mase dvd-a i potencijal njegove mase prema masi PC-a .

Ovo zadnje je prilično "čudno" s obzirom da DVD-i uglavnom imaju priključnicu napajanja sa dva kontakta od kojih ni jedan nije masa pa bi njegovo kućište trebalo biti na potencijalu istom kao pojačalo (preko šilda izlaznog kabela). Međutim događa se da dolazi do induciranja napona na njegovom (u pravilu metalnom) kućištu što može biti nezgodno (vezano uz testove elektromagnetske kompatibilnosti koje mora proći svaki električni proizvod). Svakako u većini slučajeva ja bih se prvo kladio na iste takve indukcije u PC-u ali njih možeš locirati samo testiranjem komponentu po komponentu.

Na kraju nisam ti ništa riješio, ali jedno je sigurno-riješiti ćeš samo ako se potrudiš locirati izvor problema mijenjanjem komponenti sustava.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2010., 21:46   #4
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
evo isprobo sam neke kombinacije i rezultat je sljedeći: u sve od prve 3 kombinacije nema nikakvog zujanja, odnosno sve je u redu dok nijedan kabel nije spojen na 5.1 ulaz, bilo sa slušalicama, drugim zvučnicima ili ovim 5.1 zvučnicima, a čim samo jedan činč uštekam u 5.1 ulaz sve počne zujat i to na stereo ulazu, 5.1 ulaz u svim slučajevim normalno radi (kad je odabran). Stereo ulaz radi normalno samo kad ništa nije uštekano u 5.1 ulaz. Dakle ispitao sam ova prva 3 slučaja u prethodnom postu a ovaj 4. mi nije baš u potpunosti jasan i ne znam kako bih to ispitao
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 21:53   #5
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Meni se čini kako ne valja uzemljenje u samim zvučnicima, kako si rekao da su no-name, lako je moguće i da kvaliteta izrade nije na razini. Trebalo bi ih raskopati i provjeriti spojeve činčeva i ostalih na zvjezdište glavne mase.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2010., 00:26   #6
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Dakle ne radi samo kad imaš istovremeno
pc na stereo in + dvd na 5.1 in?
probaj umjesto dvd-a spojit mp3 na recimo FL-R kanale kao kontrolu. Ako ne zuji definitivno ti je pitanje potencijala PC-DVD. Jeli PC možda na UPS-u? probaj bez.

Ako zujanje ostaje izmjeri napon i otpor između kućišta PC-a i DVD-a dok su uključeni u zvučnike i dok su isklj. iz njih.
U prvom slučaju napon i otpor moraju biti 0V i 0OHM ,ako nije provjeri mase na kablovima, konektorima...

Ako je 0, rješenje je ugradnja većeg bipolarnog kondenzatora u liniju sa aparatima (zbog manje kablova lakše je na PC-u u stereo varijanti nego 5.1). Naime sumnja pada na različite potencijale izlaza PC + DVD koji se zatvaraju kroz akt. zvučnike (radi se o DC komponenti) koja se eliminira kondenzatorom u seriji.

.......................shield.........................
PC out -------------l capacitor l--------- pojačalo tj. akt. zvučnici in
........................................................


Za probu (zamjena za bipolarni kond) možeš uzeti dva najobičnija el. kond iz kakvog starog komada elektronike (pazi da budu ispravni) recimo 220uF, 100V spojena u seriju sa obrnuto spojenim polovima


.......................................................
Pc out -------- +ll- -ll+ --------- in
........................................................


Probaj jedan kanal i vidi. Ovakvim spojem nećeš ništa spaliti a nije ni visoka cijena za probu osim malo volje. Ovakve stvari bi trebale biti riješene (standardni line in/out je AC napon na 47koma prilagođenju impedancije) na izlazu svih izvora zvuka ali šta ćeš, majka kina. Kondenzatori inače ne propuštaju istosmjernu komponentu nekog signala a AC propuštaju i to na način da sa porastom frekv. rade sve manji otpor. To znači da će se malo ugušiti basevi ali sa dovoljno velikim kond. i eqvilajzerima
nećeš ti to ni osjetiti (radi se o svega 3dB).

AC -- izmjenični napon.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na