Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.12.2016., 22:11   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
čišćenje projektora gone bad

nedavno nabavih polovni projektor u funkcionalnom stanju, no sa flekama all over the place. nažalost to nisam znao dok nije stigao (prodavao se kao "used, in good working order")

da sad ne plaćemo po tome, krenuo sam sa servisiranjem.
napomena - nikad u ruke primio projektor nisam.
znao sam da će bit yeebeno, ali ovo je prešlo svaku mjeru.

e sad, radi se o 3lcd projektoru. kompletnu optiku sam uredno i nježno počistio, počevši od prvog komada stakla do lampe, do 3 filtera ispred svakog lcd-a. sve se od toga da fino izvuć van iz ležišta i očistit.

problem je u prizmi sa lcd-ima. to je komad kojeg nije moguće odvojit, svaki lcd je zaliven na prizmu, i svaki lcd ima svoj filterić ispred, znači 4 površine za očistit po boji. 12 površina.

s obzirom da je razmak jedva 2mm , nisam znao čime to izvest nego tankom krpicom koju sam odrezao na linije. i s obzirom da se to ne može vidjet dok ne složim projektor nazad - složio sam ga nazad, i sad imam sredinu slike full čistu, a rubovi su kaos.

slikovito, to izgleda ovako:
prije čišćenja:


nakon čišćenja:


i iznutrice projektora


kako mi je čudno da su tako "ravnomjerno" blatni i da tako ravnomjerno fali određene boje na rubovima - dali može bit da mi je prizma van "centra"? da je prah u pitanju, bilo bi neravnomjerno.

šta se same prizme tiče - lcd-i su zaljepljeni na nju, kao i filter stakla i to se nije pomaklo 1000%. jedino može bit da je malo okrenuta jer ima dosta praznog hoda (a drži ju samo 1 vida na sredini prizme, pa se može zakretat).

prije vraćanja sam pregledao prizmu i sva stakalca i lcd-e i osim šta su i dalje bili randomly malo prašnjavi, nisu imali nikakve linije praha po sebi.

ukratko - projektor-gurui - šta bi ovo moglo bit?
ne kanim davat na servis jer je projektor bio kikiriki skoro.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2016., 22:35   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Najprije ćeš dobit jezikovu juhu, ne zato jer si se u to upustio nego kako si po slici odradio.
Za đavla glancaš optiku, prizme kad prvo nisi ispuhao, pinelom izbacio nagomilane naslage poćev od psu bloka (barem njegovog venta), pa svih okolnih kantuna, ...
Jedino ako slika nije nastala odmah po otvaranju ?

Jesi probao naći service manual ?
Koji model precizno ?

Svu tu "optiku" koju možeš skinit (itako si je već micao / skidao), očisti sa sredstvom za čišćenje naočala.
To bi trebalo biti "sigurnije" od korištenje alkohola ako se radi o kenjavoj / osjetljivoj plastici.
"randomly malo prašnjavi" nije prihvatljivo, sve mora biti kristalno jasno i čisto.

E sad, fino slaganje i štimanje ćeš teško pogoditi bez uputa service manuala ili da uskoči netko tko je sličnu konstrukciju već slagao pa je skužio šta i kako.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2016., 23:17   #3
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,346
Guglao sam pink and green vertical lines projector i našao sam forume gdje je bio ovaj link kako očistiti i maknuti te linije, liči na tvoj projektor


https://sites.google.com/site/epsonpowerlite5500c/home
Before you start playing with things, it is important to PAY ATTENTION TO WHERE EACH LENS AND FILTER GOES! THEY ARE NOT INTERCHANGABLE AND ORIENTATION MATTERS! This sounds scary but it's not. Clean one lens or filter at a time, then set it back in place
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2016., 23:33   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
nikky -
pinelić imam, tako da optika koja je dostupna sam redom skidao i brisao. to je čisto.
problema su 2 - prizma sa njezinih previše blatnih površina i "alignment" iste.

slika blatnog unutra je slikana prije čišćenja, da imam za referencu ako mi koji komad bude viška - ali nije, jer sam redom vadio, čistio, vraćao, eventualno ako je čekalo vani sam poslagao optiku tako da znam kako je išla.

ostaje mi problem prizme, jer da bi projektor radio - mora bit složen. nemam pristup prizmi kad je složen. još optike da, ali ne mogu vratit elektroniku. (i jeboga i dizajn - optika je u svom kučištu manjeviše hermetički zatvorena i praha je bilo minimalno , a prizma veselo stoji u zraku izvan svega, na propuhu praha.

ionako će se opet naprašit, par mikro flekica ću preživit. samo nek slika bude aligned (kako se već kaže po naše, sad se ne mogu sjetit izraza).

- ag
potrefio si marku, u pitanju je epson x3.
lagano star projektor, ali za te pare nisam mogao ni prismrdit xga projektoru. a ovaj čak ima i novu lampu. s obzirom da 95% vremena gledam anime, više od ovog mi ni ne treba.

sutra ću probat opet...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2016., 00:23   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2016., 17:47   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
znači ništa od paranoje, ipak je sve ok sa projektorom po pitanju optike.
bilo je do toga da nisam dobro očistio prizmu uz rubove.
kako sam čistio (navečer) pod lampom nisam vidio da je ostalo praha uz rub, a s obzirom da je sredina prizme sad bila full čista - to se tako manifestiralo.
dođe da se zapitaš koliko je slika bila tamnija prije.

danas sam opet razmontirao sve, izvukao prizmu, i probao je još bolje očistit , ostaje problem da nemam adekvatan alat. jedino da sve skupa uronim u neko sredstvo i operem u ultrazvučnoj kadici. šta me strah radit.

bio sam rekao da ima 2mm lufta - ma nema ni 1. jeeedva sam iskopao dovoljno tanki kacavidić da uspijem rušat krpicom uz sam rub prizme (jer je udubljena, pa ostaje prah uz sam rub, i nema šanse to očistit jer je otvorena sa samo 2 strane).

od 3 boje, 2 su bile više zaflekane pa je zato bio takav uzorak. sad sam to uspio popravit dosta, ali i dalje ne kako bi trebalo.


više ga ne kanim otvarat jer ja po tom pitanju ne mogu napravit više ništa. preživit ću ovako.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2016., 18:04   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Ovo izgleda puno bolje nego prije.
Šta kažeš, preživit ćeš.
Zahebana je ta optika
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2017., 19:59   #8
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ako se radi o prasini, onda kupi komprimirani zrak u limenci i samo s tim ispusi.
meni je epson serviser tako rijesio tocku na sred ekrana sa jednog od lcd panela u projektoru, nikakvo vadjenje van.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2017., 12:19   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ako se radi o prasini, onda kupi komprimirani zrak u limenci i samo s tim ispusi.
meni je epson serviser tako rijesio tocku na sred ekrana sa jednog od lcd panela u projektoru, nikakvo vadjenje van.
šta se toga tiče imam i kompresor koji će dat više pritiska od boćice arije, ali taj prah "se ne da" , rekli bi tu da je to inkaronjano. ja bi to najrađe uronio u ultrazvučnu kadicu, ali pitaj boga šta bi se desilo sa lcd-ima pod vodom.

probat cu s kompresorom kad malo zatopli, nije mi problem opet rastavit projektor.

ps - zašto mi je slika trapezasta? mogu to ispravit po visini tako da su mi vertikale ravne, ali mi je lijeva strana slike uža. gornji rub (tj linija slike) je horizontalan, ali donji dio slike mi stoji ukoso.
ako malo nagnem projektor da mi donja strana slike bude horizontalna, onda mi gornji dio stoji ukoso.
projektor nije u ravnini s projiciranom slikom, nego malo lijevo (kojih pola metra) i onda sam ga okrenuo udesno. s obzirom da ćeš pitat zašto - zato jer da sam montirao nosač u ravnini, bio bi mi iznad glave iznad kauča.
i ova korekcija slike iritira, kod tamnih scena vidim "okvir" slike. mislio sam da je ta korekcija mehanička, da se nekakva zrcala miču, a ne da samo lcd-i kompenziraju i da mi ostaje svjetli okvir.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na