Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2007., 21:36   #1
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,331
OLED

Konačno link. Već sam mislio da nikad neće ući u masovnu proizvodnju, nadam se da će se i monitori uskoro pojaviti. Opaska o visokoj cijeni je zanimljiva, koliko se sjećam proizvodnja OLED-a bi trebala biti jeftinija od LCD-a ali novi proizvod mora imati visoku cijenu.
Negdje sam vidio i da dugo (barem ja) očekivani ePaper kreće na tržište.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2007., 23:57   #2
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Konačno link. Već sam mislio da nikad neće ući u masovnu proizvodnju, nadam se da će se i monitori uskoro pojaviti. Opaska o visokoj cijeni je zanimljiva, koliko se sjećam proizvodnja OLED-a bi trebala biti jeftinija od LCD-a ali novi proizvod mora imati visoku cijenu.
***ga, zakon trzista. Nazalost. Al eto, LCD sad dozivljava zrelost, nema vise mnogo poboljsanja (eventualno jos one stvarcice zbog kojih bi se trebali smanjiti duhovi te da se jos malo poboljsa prikaz pod vecim kutevima), ide se na vece dijagonale. Nemaju tu vise sto znacajno napraviti... Samo zele sto vise novca izvuci od korisnika. Tako da, ako jos koji proizvodjaci pocnu radit OLED ekrane, industrija ce se presaltat na njih. Nadam se - sto prije.
MaxB je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2013., 22:55   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
o.O moram dignut malo ovu temu, ja jednostavno jos nevjerujem da ovaj tip monitora još nije u pogonu, a cijena uređaja napravljenih na amoled principu je zapanjujuća, a još više mi je nejasno jer su se u mobilne uređaje masovno počeli stavljat amoled ekrani, tako da me stvarno zanima šta to točno sprječava aktivnu proizvodnju AMOLED ekrana za monitore i slične uređaje.

I dok sam googla našao sam post iz 2007 od tipa koji je 2003 kupio NEC CRT i reka da ce pricekat jos god dvi za OLED ekran, jer nikako nemože naći pravi LCD, zao mi covjeka
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 22:57   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
imaš "led" ekrane i tišina
syss je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:04   #5
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
a nisu mi ovi LED bas nekako LED

cek ako ja uzmem crt monitor i stavim ledice na njega to je isto LED monitor onda?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:09   #6
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Moja prognoza je da OLED nikada nece zazivjet u PC monitorima. A i ako ce bit slika ovakva kakva je na mobitelima, ni ne mora onda
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:11   #7
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Moja prognoza je da OLED nikada nece zazivjet u PC monitorima. A i ako ce bit slika ovakva kakva je na mobitelima, ni ne mora onda
OLED će potopiti cijelo LCD tržište. Pogotovo ovi sa 4 white LED-ice (bijela, te filteri na RGB) kojoj neće smetati starenje. Stvar je vremena jedino.
  Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:14   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
gle treba isprazniti sve zalihe "led" ekrana + investicija je otići na novi proizvodni proces, dok aktualni masovni čist fino radi... sve je to zavjera!
syss je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:22   #9
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
OLED će potopiti cijelo LCD tržište. Pogotovo ovi sa 4 white LED-ice (bijela, te filteri na RGB) kojoj neće smetati starenje. Stvar je vremena jedino.
Tako se govori vec godinama, jos i prije nego je LCD potopio CRT. Zivi bili pa vidjeli.

Zbog cega mislis da white OLED nece imati problema sa starenjem? Ja vidim kako metoda s filterima moze pomoci ali mislim da ni to nikada nece biti dovoljno dobro za PC primjenu.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:31   #10
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
gle treba isprazniti sve zalihe "led" ekrana + investicija je otići na novi proizvodni proces, dok aktualni masovni čist fino radi... sve je to zavjera!
Pa naravno, nisam rekao odmah. I nema tu "zaliha" već će se raditi još bolji LCD-i u idućim godinama.
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Tako se govori vec godinama, jos i prije nego je LCD potopio CRT. Zivi bili pa vidjeli.

Zbog cega mislis da white OLED nece imati problema sa starenjem? Ja vidim kako metoda s filterima moze pomoci ali mislim da ni to nikada nece biti dovoljno dobro za PC primjenu.
Zato jer će jednostavno pružati bolju sliku, boje i kontrast, a neke mane će se kroz godine srediti. Uosatlom, LCD primjer ti dokazuje zašto će OLED pojesti LCD u budućnosti.

Ali prvo dolaze mobiteli (već je u dobrim količinama prisutan), onda će se odmah ići na TV, a budemo vidjeli kako će PC tržište reagirati. Ali nevažno za početnu reakcije, vrijeme će prolaziti, cijene će ići dolje i svaki monitor će biti OLED sa touchom ispred htio ili ne. A zbog cijene proizvodnje doći će trenutak relativno brzo kada će se prekinuti cijela proizvodnja LCD-a. To je pod uvjetom da LCD bude imao skuplji proizvodni proces. Ako će biti obrnuti slučaj, LCD-i će ostati još puno dulje prisutno, ali samo kao jeftinija alternativa.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2013., 23:55   #11
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ja sam nakon niza lcd pokušaja (i promašaja) na kraju završio 100 % na crt tehnologiji.
Tamo i vamo sam pronašao par škatulja u dobrom stanju i mir. Ako je netko zbog dizajna voljan žrtvovat izgled multimedije u zatamnjenom ambijentu svaka mu čast. Ja nisam na to spreman.
Također čekam oled tehnologiju da vidim šta ima za reći. Mnogi spominju starenje tj kratak vijek trajanja i nerealne boje kao mane dok je kapitalni plus (ono što opravdava astronomsku cijenu) zamislite, beskonačan kontrast i prikaz crne boje-nešto kaj je postojalo u svijetu pc monitora prije 10-15 godina. Također nešto kaj se još uvjek može naći na polovnim crt škatulama vrijednosti pedesetak kn.
Mi ljudi smo ponekad spremni svašta žrtvovat zbog dizajna.
Mislim i meni je privlačna ta cijela priča oko tankih televizora. Lijepi dizajn i sučelja. Nije da nemaju svojih prednosti u prikazu slike. Međutim par mjeseci nakon što se utisci slegnu crt mi ima ipak bolju sliku ukupno gledano, pa je tada sudbina tankog zapečaćena (tržnjak)

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 11.06.2013. u 00:04.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 23:59   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
kvadrat stana je 2hiljade evra... pa sada odjednom taj monitor i ne košta 50kn, ne?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 00:12   #13
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Moja prognoza je da OLED nikada nece zazivjet u PC monitorima. A i ako ce bit slika ovakva kakva je na mobitelima, ni ne mora onda
neznam jesi ti vidio sliku na S4 al brate meni je perverzija, općenito volim življe boje, a ko nevoli ima adobe RGB, kojeg sam isto vidio u akciji, i dalje je nevjerojatno, iako je neobično gledat nakon čistog amoleda cini se sve tupo

dobro doduse to je full hd na 5 inči spakovan znači za običan monitor od 24'' bi tribalo 4k
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 00:36   #14
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Zato jer će jednostavno pružati bolju sliku, boje i kontrast, a neke mane će se kroz godine srediti. Uosatlom, LCD primjer ti dokazuje zašto će OLED pojesti LCD u budućnosti.
Mozda ce jednom pruzati bolju sliku, tj vrlo vjerojatno hoce, ali ne vidim kako to rijesava problem starenja. Po meni je vjerojatnije da ce LCD-e na PC trzistu zamijeniti nesto trece nego da ce to biti OLED.


Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
neznam jesi ti vidio sliku na S4 al brate meni je perverzija, općenito volim življe boje, a ko nevoli ima adobe RGB, kojeg sam isto vidio u akciji, i dalje je nevjerojatno, iako je neobično gledat nakon čistog amoleda cini se sve tupo

dobro doduse to je full hd na 5 inči spakovan znači za običan monitor od 24'' bi tribalo 4k
Ma da, ne obaziri se previse na moje komentare Samo sam malo alergican na hype oko kvalitete slike i OLED-a, zato jer izgledaju kao televizori sa nabrijanim postavkama za trgovine a u stvarnosti imaju samo jednu pravu prednost nad LCDom koja to cesto u praksi i nije.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 00:42   #15
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
A nebih znao jer OLED TV ja još nikad nisam vidio uživo,a nema bas ni nekoh hypea oko oled ekrana, jer na kapaljku se nalaze informacije na netu
a ako se nevaram jedini AMOLED tv je onaj novi LG od 10000$ prije su svi bili mali PMOLED ekrani i jos neka sony-eva oled, neznam sta tocno koriste, vjerojatno am

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 11.06.2013. u 00:52.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 01:04   #16
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Koga briga za nabrijane postavke. Imam ja na plazmi "dinamički mod" pa da li moja "kalibrirana plazma" ima loš prikaz? Nema.

Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Mozda ce jednom pruzati bolju sliku, tj vrlo vjerojatno hoce, ali ne vidim kako to rijesava problem starenja. Po meni je vjerojatnije da ce LCD-e na PC trzistu zamijeniti nesto trece nego da ce to biti OLED.
Nemoguće da išta zamijeni LCD-e osim OLED-a jer ne postoji nešto treće. Da u roku sljedećih par godina izmisle nešto treće to neće biti masovno dostupno za desetljeće.

IPS je od 1992. tehnologija, LCD ohoho
http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid-...isplay#History

OLED se istražuje efektivno od 50-ih ajmo reći
http://en.wikipedia.org/wiki/OLED#History

Plasma
http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display#History

Materijale sve bolje razumijemo, potrošnja ide dolje, ali sve se vrti oko istih stvari.
Ako postoji jedan razlog zašto će OLED u budućnosti zavladati, onda je to ovaj
http://youtu.be/dBYc20bB6LI?t=4m16s
http://youtu.be/OVJzIA94x3E

Kako to izgleda sa LCD-om?
http://www.youtube.com/watch?v=vngSpW6fmeo

Starenje postoji, ali brutalno je unaprijeđeno naspram starih panela i nema naznake da će dostignuti zid uskoro. A kad to translatiraš u working hours dobiješ brojke koje su i veće od LCD-a.

A pokraj kontrasta, kuteva kaj ti je ostalo? Jačina bijele koja je irelevantna u velikoj većini aplikacija.

Anyway, kada dođe prva i druga generacija telkača stvari će biti jasnije što se tiče sadašnjih retail generacija, a prema prototipima je jasno da je tu budućnost.
  Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 01:45   #17
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
kad to translatiraš u working hours dobiješ brojke koje su i veće od LCD-a.
I isto tako kada to napravis promasis i bit problema. Working hours nisu pretjerano bitni kao takvi. Problem starenja OLEDa nije u tome da ce display krepati nakon xxxx sati vec trosenje i degradacija kroz vrijeme, ovisno o sadrzaju na ekranu. Pa i ako je potrebno 1000 ili 10 000 sati da piksel izgubi 50% svoje svjetline, sasvim dovoljno je da izgubi i 1% u odredjenom obliku da bi se to manifestiralo kao trajni "burn in" ili tocnije "burn out". Trenutno je problem i daleko veci nego je na plazmi npr ikada bio zbog drasticnih razlika u liifespanu razlicitih podpiksela. Tu ce filteri pomoci ali i dalje ce ostati degradacija i starenje pojedinih piksela. Plazma npr nikada to nije rijesila u potpunosti, i nikada vjerojatno ni nece, ali za TV sadrzaj to je manje bitno.

Nisam bas pod dojmom kako je starenje "brutalno unaprijedjeno". Cak po mnogim naznakama bi se reklo kako nema dovoljno napretka a vrijeme prolazi. Zasto Samsung toliko eksperimentira sa razlicitim rasporedima podpiksela u svojim AMOLED ekranima? Odmakli su se od cistog RGB rasporeda odmah nakon SGS2 jer i po njihovim rijecima nije dovoljno stabilan i otporan na degradaciju. Uz takav brutalan napredak bar bi se ocekivalo kako PenTile vise nece biti potreban.

Kako rekoh, misljenja sam da PC monitori, u ovome obliku kakvom jesu barem, vrlo vjerojatno nikad nece zazivjeti sa OLED tehnologijom. Neka me netko quota za ovo za nekih 10 godina
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2013., 01:51   #18
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Kako rekoh, misljenja sam da PC monitori, u ovome obliku kakvom jesu barem, vrlo vjerojatno nikad nece zazivjeti sa OLED tehnologijom. Neka me netko quota za ovo za nekih 10 godina
Racunaj na mene, vako i nako sam poznat da pamtim detalje, a ne bitne stvari
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2013., 23:08   #19
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
evo mi o vuku nedavno

http://www.24sata.hr/gadgeti/samsung...a-13000-321332

taman ga kupim nakon lita
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na