Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.07.2011., 12:55   #1
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Scythe KazeQ 8 dojmovi

Budući da mi je na dosadašnjem KazeQ panelu riknulo 3 od 4 kanala(moja greška-delta fan i sl. egzibicije), morao sam potražit nešto slično bez ekrana, lampica i ostalih bling bling dodataka.
Malo pregledao ponudu i vidim da je Scythe izbacio nove serije KazeQ potencimetara sa 8 i 12 kanala.
Danas sam ga ugradio, pa ću ga barem usporedit sa KazeQ-4 kanala.

Dakle, prvo link..http://www.scythe-usa.com/product/Fa...nconKQ3.5.html

Pakovanje standardno za Kaze uređaje, kutija, pjenasta zaštita, Kaze panel, 8x 3pin kabla za ventove, jedan molex za napajanje, 4 vijka za montažu.
Panel je 3,5" i to je jedino što mi smeta, jer su zbog dimenzija gumbi potencimetra malo nagurani jedan do drugog, al nebi trebalo stvarat probleme većini korisnika, osim ako vam je šaka kao lopata, a prsti kao kranjske kobasice i potreban je adapter za montažu.

Montaža lagana, spojio sam 6 ventova ukupno - 2x noctua na CPU cooleru(120 i 140mm), 1x 120mm Coolermaster sickleflow 2000RPM blue led i 3x 180mm Silverstone airpenetrator.
Na ovom panelu je Scythe napokon ispravio grešku i jedinu manu KazeQ4 potencimetra, a to je da se sada napokon ventovi mogu potpuno ugasiti, što se prije nije moglo nego bi se mogli samo smanjiti na minimum okretaja ili nekih 4-5V.
Svaki od kanala ima pripadajuću ledicu, koja se pali i gasi ovisno o tome jel vent vrti ili ne.
Gumbi su dosta čvršći nego na 4 kanalnoj verziji, pružaju veći otpor pri okretanju.

Za sada prezadovoljan, cijena u Linksu 179kn, gara godinu dana.

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 13.07.2011. u 13:37.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 13:53   #2
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
jel bi ga se dalo ugradit u 5.25in pomoću adaptera
prt scr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2011., 13:54   #3
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Da, tako ga ja i imam ugrađenog.
Ako nisi s kućištem dobio taj adapter, imaš za kupit, neka sića-15-20kn.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 13:58   #4
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Da, tako ga ja i imam ugrađenog.
Ako nisi s kućištem dobio taj adapter, imaš za kupit, neka sića-15-20kn.
gdje ga ima za kupit?
dobio sam neki plastikaner sa nzxt tempest evo i trenutno mi je na to ugrađen ssd
http://img.neoseeker.com/v_image.php...d=2740&image=1
prt scr je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 13:59   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Dobro šta si uzeo novo al zar nije bilo jednostavnije popravit stari (prominit 3 - 4 tranzistora ili šta već) ?

Adapter 5.25 na 3.5 ima Protis za cca 25 Kn
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 14:08   #6
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
I to je bila opcija,al imam 6 ventova za regulaciju?
Važnije mi je bilo da mogu ventove isključit kad poželim-npr. Noctua u idlu netreba nikako 2 veta da ju hlade, dovoljan je 140 da vrti na min i CPU se fino hladi.
U ostalom, nije da se bavim elektronikom pa da imam doma lemilicu, unimer i ostale alatke za obavljanje takvog posla,a ni znanja o tome.
Platit nekom, izađe me isto kao novi Kaze8.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 14:16   #7
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Dobro šta si uzeo novo al zar nije bilo jednostavnije popravit stari (prominit 3 - 4 tranzistora ili šta već) ?

Adapter 5.25 na 3.5 ima Protis za cca 25 Kn
nema,ima 3.5 u 5.25 ali obrnuto nema
prt scr je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 14:44   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Jel ti to zezaš na ove žege ? Ista stvar.
http://www.protis.hr/products/detail...25-ivory/23241
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 15:44   #9
Enter Sandman
dark paradise
Moj komp
 
Enter Sandman's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 546
Baš sam neki dan vidio u linksu....e da ih je barem prije bilo, ovako sam pljunuo skoro 300kn za samo 4 kanala... jedino kaj sam i ja htio, a to je i imao da se mogu ventovi skroz ugasiti...
Enter Sandman je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 18:46   #10
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
I to je bila opcija,al imam 6 ventova za regulaciju?
Važnije mi je bilo da mogu ventove isključit kad poželim-npr. Noctua u idlu netreba nikako 2 veta da ju hlade, dovoljan je 140 da vrti na min i CPU se fino hladi.
U ostalom, nije da se bavim elektronikom pa da imam doma lemilicu, unimer i ostale alatke za obavljanje takvog posla,a ni znanja o tome.
Platit nekom, izađe me isto kao novi Kaze8.
Može li se ugasiti ventilator na 0 (nula) okretaja, da se ne vrti uopće? Kod kazea starog se nije moglo.

I daj mi molim te pogledaj koji tranzistori su u tom kontroleru, ako ne znaš iščitati baci na pm, ili barem usporedi sa onim iz obično kazea
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2011., 19:14   #11
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ventovi se mogu ugasit potpuno, a tranzistore ti nemogu isčitai jer sam sve ugradio i neda mi se opet raskopavat.
Znam samo da obični kaze nema pasivne hladnjake na tranzistorima(ako su to tranzistori) dok ovaj novi ima ježiće poljepljene na svih 8 kanala.

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 13.07.2011. u 19:20.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2011., 23:12   #12
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Budući da mi je na dosadašnjem KazeQ panelu riknulo 3 od 4 kanala(moja greška-delta fan i sl. egzibicije)
E pa i neka ti je riknulo, nije mi zao za ovo sto si pazario

Ali slazem se da ga trebas srediti kasnije, jer stvarno nemas nekog velikog posla. Uvijek ti na kraju bude koristan negdje drugdje.

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Malo pregledao ponudu i vidim da je Scythe izbacio nove serije KazeQ potencimetara sa 8 i 12 kanala.
Ostao sam bez rijeci, al fakat! Prakticno preko noci Links se ponovio s doista cudesnim modelom i ponudio nevidjeni broj kanala u 3.5" apartmanu. To se zove pravilno iskoristavanje prostora. Impresivno je na 5.25" vidjeti 8 kanala, ali na 3.5" ... suze mi idu na oci

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Panel je 3,5" i to je jedino što mi smeta, jer su zbog dimenzija gumbi potencimetra malo nagurani jedan do drugog, al nebi trebalo stvarat probleme većini korisnika,
Ma kaj ti ima smetati? Fantazija u 3.5" s kojom si me totalno zamislio. Radio sam neke modove jer su mi trebali svi Nexusi koje sam mogao dobiti i naci za vanjska kucista - ali o tome u jednom drugoj fan prici. Uglavnom, izbacio sam iz kucista svu optiku jer ionako koristim primarno vanjske jedinice. Uvijek sam rekao, ako cu ikad pristati dati 5.25" parcelu za takvu igracku, onda ce to jedino moci biti dokazani rmpajlija Rheobus. Dva komada, zadnja doradjena revizija.

Znam da ih je imalo dvoje ili troje forumasa kod sebe (Rendula i jos neko?) ali svjedno cu baciti osvrt kad slozim, jer radi se o zadnjem modelu.

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Za sada prezadovoljan, cijena u Linksu 179kn, gara godinu dana.
To je mozda i najposebnije od svega! Cijena doslovno sramoti pojedine modele u ponudi.

Neka se nitko ne uvredi ako je vlasnik. Svaka cast velikom ekranu i bebi fontovima za Limach slikovnicu na Aerocool modelu koji uzima 2x 5.25" mjesta. Kome stoji kao eksponat lijepo uredjeno kucista na stolu i voli takvu sminku - zasto ne.

Ali maznjava od dva 5.25" mjesta i onda ponuditi sve reflektore za mizerna 4 kanala?

Jako puno imamo postova na temu fan kontrole. Mislim da bi trebalo sve posloziti u prvi post neke posebne teme i da bude samo tome predvidjena. Steta je da se rasipaju, jer zbilja ih ima puno na PCE-u.

Moram priznati da sam se bas iznenadio ponudom i evo lupam na email dojavu divljenja.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 12:39   #13
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
tražim uslugu ako mi može netko iz zg-a kupit adapter u protisu
http://protis.hr/products/details/fl...k-retail/23240
i frknut običnom poštom,uplatim na račun
prt scr je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 14:09   #14
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
vidim da se u prvom postu spominju delta ventilatori na kaze masteru pa imam pitanje:

dali bi dvije delte AFB1212SH ( http://www.delta.com.tw/product/cp/d...120x25.4mm.pdf ) mogao kontrolirati sa KAZE MASTER Pro ( http://www.scythe-usa.com/product/ac...03_detail.html )

kolko vidim prema voltaži i amperaži nebi trebalo biti nekih problema ? kaze master pro radi sa ventovima do 12V ±10% i jednim amperom a spomenuti ventilator je deklariran na rad do 13,8 V i 0.5 A .... ili sam nešto previdio ? tnx
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 20:33   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Bit će problema tj. crknit će regulator ako je deklariran na 1A, jedan navedeni vent u piku može povući do 0.8A. Dakle svaka delta na svoj kanal.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2011., 22:12   #16
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ma kakvi, ja sam spajao Deltu na jedan kanal i nije izdržao-baš je kanal izgorio, zasmrdilo i prestalo radit!
Deltu spajat na molex ili na matičnu pa regulirat preko nekog softvera.
Trenutno ne postoji potencimetar na našem tržištu koji nudi više od 1A, a to nije dovoljno.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 08:21   #17
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Uh, nisam očekivao takvu vjest :-/

@BojanZD
znaš li konkretan softver sa kojim mogu regulirat napone na ventovima spojenim na matičnu?...to mi zvuči sasvim ok


ps. vidio sam u ovoj temi: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=20395 da član No123 kaže da Zalmanov FanMate potenciometar može utišati delte, u linksu ga imaju za 32kn ( http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.912.031 ) ali na dnu stranice u opisu stoji navedeno "Do not use FAN MATE 2 with a fan having a start up voltage of more than 5V.
Please check the start up voltage in the specifications of the fan. " ...pa mi se čini da je ovo također preslabašan potenciometar jer je prema tablici od delte minimum 7V na kojemu radi taj ventilator (AFB1212SH)

znači da bi fan mate 2 pregorio sa tom deltom ?

Zadnje izmijenjeno od: sodom. 22.07.2011. u 08:51.
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 08:45   #18
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Najbolje Speedfan, koliko vidim navedena Delta je PWM,pa bi je mogao bez problema regulirati preko ploče-bilo iz BIOS-a ili preko Speedfana iz Windowsa.
Jel bi ti to kačio na CPU cooler ili bi ih koristio za kućište?

Edit:

Samo ću napomenuti, ja sam imao Delta 1212VHE, koja vuče ravno 1A , dok su ove koje si ti naveo 0,50A i 6W...
To bi Kaze podnio bez problema, al Fanmate to nebi mogao izdržati.
Možeš probati, nije neki trošak?!

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 22.07.2011. u 09:00.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 08:53   #19
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Najbolje Speedfan, koliko vidim navedena Delta je PWM,pa bi je mogao bez problema regulirati preko ploče-bilo iz BIOS-a ili preko Speedfana iz Windowsa.
Jel bi ti to kačio na CPU cooler ili bi ih koristio za kućište?
za kućište, primarno me zanimaju da pušu po grafičkim karticama...super ako bi to tako trebalo raditi; isprobam kada dodem doma s posla

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Samo ću napomenuti, ja sam imao Delta 1212VHE, koja vuče ravno 1A, dok su ove koje si ti naveo 0,50A...
To bi Kaze podnio bez problema, al Fanmate to nebi mogao izdržati.
Možeš probati, nije neki trošak?!
Nikky je gore rekao da ne može, i ti si se složio ..kako sad

Ako sam ja svatio Kaze master je deklariran na 1 A po kanalu, ove moje delte ne mogu povuć više od 0,8 A...i to bi trebalo radit kolko ja kužim

Zadnje izmijenjeno od: sodom. 22.07.2011. u 09:06.
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 09:04   #20
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Uff, neznam kako podnosiš buku, al 2 Delte za propuh u kućištu su jako bučne.

http://www.youtube.com/watch?v=bHcTGtlwVKc

Po meni, spajaj na ploču-ploča može podnijet daleko više od bilo kojeg potencimetra.

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 22.07.2011. u 09:12.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 09:08   #21
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Uff, neznam kako podnosiš buku, al 2 Delte za propuh u kućištu su jako bučne.
Upravo zato mi treba neka vrsta regulacije da ih podesim na maksimalno podnošljivu razinu buke za vrijeme dok igram, u idleu bi ih još malko i smanjio.

(blokiran mi je youtube na poslu, i proxy-ji -cisco asa : - )
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 17:32   #22
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Ventovi se mogu ugasit potpuno, a tranzistore ti nemogu isčitai jer sam sve ugradio i neda mi se opet raskopavat.
Znam samo da obični kaze nema pasivne hladnjake na tranzistorima(ako su to tranzistori) dok ovaj novi ima ježiće poljepljene na svih 8 kanala.
e ti ježići nisu zalijepljeni nego su kod mene zašarafljeni,svaki ima vijak

inače spojio sam potenciometar na ventilatore(njih 6 komada) svi su stock ventovi NZXT,kućište NZXT tempest evo

samo riječi hvale,daju se ugasit i ako samo malo pojačam odmah se ventilatori pokreću,kad ih sve pogasim jedva čujem računalo
čuje se samo malo musashi,napajanje i ovaj scythe na procesoru

sad mogu surfat u tišini
prt scr je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 23:11   #23
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
spaljen tranzistor




Zadnje izmijenjeno od: prt scr. 23.07.2011. u 20:42.
prt scr je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2011., 17:08   #24
sodom
Premium
Moj komp
 
sodom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 593
Spojio delte na kaze master pro jučer, do danas nema nikakvih problema. Ipak su deklarirane na 0.8A dok je Kaze Masterov svaki kanal 1A minimum. Spojio sam i senzore za detekciju topline na tranzistore kanala koji reguliraju svaku deltu i ne grije se ništa posebno; 41-43 stupnja.Ja zadovoljan.
sodom je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 19:07   #25
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor prt scr Pregled postova
spaljen tranzistor



Ko što sam reko, ti tranzići su isti ko na kaze Q starom.

Smeće od smeća. Dobro za nezahtjevne ISPOD 0.5A ventove, ali za bilo što što se približava pol ampera nije.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 20:26   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Po slici bi to trebao biti NEC 2SD882P tj. D882P, NPN 40V 3A TO126, samo 1W disipacije,
evo ti datasheet: http://www.datasheetcatalog.org/data...nec/2SD882.pdf
Uz malo sreće tu može stati kakav NPN tranzistor 5A u TO220 pakovanju (dimenzije su im "blizu"), svaki elektroničar / serviser bi trebao imat nešto takvo u furdi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 21:34   #27
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Po slici bi to trebao biti NEC 2SD882P tj. D882P, NPN 40V 3A TO126, samo 1W disipacije,
evo ti datasheet: http://www.datasheetcatalog.org/data...nec/2SD882.pdf
Uz malo sreće tu može stati kakav NPN tranzistor 5A u TO220 pakovanju (dimenzije su im "blizu"), svaki elektroničar / serviser bi trebao imat nešto takvo u furdi.
Ovo sam ja imao u planu još dok mi je KazeQ riknuo-ako mi rikne koji kanal na ovom novom, odmah ću ga dat nekom nek zamjeni tranzistore.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 22:39   #28
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Po slici bi to trebao biti NEC 2SD882P tj. D882P, NPN 40V 3A TO126, samo 1W disipacije,
evo ti datasheet: http://www.datasheetcatalog.org/data...nec/2SD882.pdf
Uz malo sreće tu može stati kakav NPN tranzistor 5A u TO220 pakovanju (dimenzije su im "blizu"), svaki elektroničar / serviser bi trebao imat nešto takvo u furdi.
Hmmmm, daj mi točan model tog tranzistora kojeg bi trebao spuknut nutra. Gledao sam 5A tranzistore s tim kućištem kad sam sebi mijenjao, svi su za prevelik radni napon namijenjeni i na 12V neće ni prdnut.

Jedino što sam našao su darlingtoni, no kod njih je također previsoka struja potrebna za fino namještavanje pa su se ventovi palili/gasili na tek 70% od nule kad odvrneš potenciometar, maknuo ulazni predotpor zbog toga, ali i dalje nije radilo kako treba...

Istina, nisam pretjerano pretraživao baze tranzistora, nego sam ovako iz glave što bi mi moglo pasat.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2011., 22:55   #29
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Najprije bi trebalo skinit schemu jednog kanala, jel spojen kao naponski regulator (vrlo vjerojatno) ili kao PWM.
Max. radni napon tu nije bitan nego bazna struja potrebna da ga otvori. Neznam koji odgovara napamet.
Gore imaš Datasheet (ako su kod tebe isti tranzistori) pa kopaj, uspoređuj, računaj.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 20:47   #30
prt scr
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: wild west
Postovi: 321
ajde recite koji tranzistor/e onda da tražim,i da li je moguće da mi je oštećen PCB?

inače imam nzxt ventilatore,RIFLE BEARING 12VDC, 0.16 1.92W(to je od 120mm) za 140 mm trenutno nemogu iščitat

koliko bi to sve koštalo sa ugradnjom i gdje da probam pitat,u kojim servisima?
ako ne bi bilo skupo promijenio bih svih 8 tranzistora,bojim se da opet koji ne prdne jer su očito loši
prt scr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na