Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.06.2022., 19:04   #31
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ne zaboraviti da pojedini 3g/4g/5g routeri imaju / traže TS9 konektor za vanjske antene,
pa ako je to kod vas slučaj onda dodatno treba nabaviti 2x SMA female to TS9 adapter,
da gubici budu što manji, najbolje izvedba bez kabela.
Tnx. Imam adaptere, ali i ovaj Iskrin SMA "default" mi pase na novi ruter..
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 19:07   #32
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Onda nema brige
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2022., 18:27   #33
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Pozdrav ekipa.

Trenutno imam Archer MR200 i u njemu SIM od A1, i 4G signal mi je dosta loš unutar kuće. Međutim, vani je signal odličan.

Evo napokon odlučio da ću uzeti antenu.

Pa s obzirom da trenutno imam MR200, pretpostavljam da bi antene Iskra P-56 UNICOM MIMO bilo logičan izbor. Ako sam dobro shvatio, uz njih dolazi 10 metra kabla sa SMA-male konektorom?


E sada, u bližoj/daljoj budućnosti planiram uzeti i 5G router, pa si mislim da li da odmah uzmem antene P-60 5G MIMO, da bude futureproof. Pa me zanima da li bi su one kompabitilne sa mojim trenutnim routerom?

A naletio sam i na OVO, koje je dosta jeftinije, pa da li bi mi i to moglo također odgovarati?

Hvala unaprijed
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2022., 18:38   #34
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
Iskrine P-56 MIMO antene "po defaultu" dolaze sa 2x 10m H155 kabla sa SMA konektorima (neki nude i TS9). Pricam za nove iz ducana, osim ako nisu rabljene, pa je netko kemijao sa kablovima i konektorima.

Kolko sam ja shvatio, P-60 ima samo 4 dodatna elementa zbog kojih antena moze hvatati i 5G na 3.6Ghz (teoretski i do 3.8). I dobit u dB(i) je mrvicu manja od P-56. That's it.
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2022., 23:17   #35
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Iskra P-56 su dvije antene dužine cca 1m svaka , a ta Triax je jedna i to kraća od pola metra pa razmisli malo bolje ....
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2022., 09:55   #36
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,056
I trebao bi 2 Triax za MIMO tako da ne ispada jeftinije.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2022., 12:52   #37
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Iskra P-56 su dvije antene dužine cca 1m svaka , a ta Triax je jedna i to kraća od pola metra pa razmisli malo bolje ....
Nije tolko ni bitna duljina antena, niti je ona usporediva, jer se radi o dvije potpuno razlicite konstrukcije.
Moja panel antena je dugacka svega dvadestak cm, pa svejedno ima usporedive podatke prijema sa Iskrinim P-56 antenama.
A to da je momak previdio da treba dvije takve kako bi nadomjestio Iskrine, mu je glavna greska...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2022., 14:27   #38
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor Burs Pregled postova
Iskrine P-56 MIMO antene "po defaultu" dolaze sa 2x 10m H155 kabla sa SMA konektorima (neki nude i TS9). Pricam za nove iz ducana, osim ako nisu rabljene, pa je netko kemijao sa kablovima i konektorima. Kolko sam ja shvatio, P-60 ima samo 4 dodatna elementa zbog kojih antena moze hvatati i 5G na 3.6Ghz (teoretski i do 3.8). I dobit u dB(i) je mrvicu manja od P-56. That's it.
Da, nove planiram uzeti, tako da je ok ako dolaze sa SMA. Hvala

Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Iskra P-56 su dvije antene dužine cca 1m svaka , a ta Triax je jedna i to kraća od pola metra pa razmisli malo bolje ....
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
I trebao bi 2 Triax za MIMO tako da ne ispada jeftinije.
Yup, nisam na to obratio pažnju, nisam išao za time da je samo jedna Triax u paketu

Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nije tolko ni bitna duljina antena, niti je ona usporediva, jer se radi o dvije potpuno razlicite konstrukcije.
Moja panel antena je dugacka svega dvadestak cm, pa svejedno ima usporedive podatke prijema sa Iskrinim P-56 antenama.
A to da je momak previdio da treba dvije takve kako bi nadomjestio Iskrine, mu je glavna greska...
A Triax, jbg, mali ali tehničar

Šalu na stranu, hvala svima na informacijama, eto mislim da ću najvjerojatnije naručiti P60 - jest da su skuplje, ali ovo pucanje veze ne mogu trpiti više.

Jedina informacija koju ne uspjevam pronaći jest težina antenna - htio bih isplanirati kako da ih montiram, točnije želim ih staviti na terasu (namontirati na ogradu od terase)...
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2022., 14:54   #39
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
Citiraj:
Autor 0v3rl0rd Pregled postova
Jedina informacija koju ne uspjevam pronaći jest težina antenna - htio bih isplanirati kako da ih montiram, točnije želim ih staviti na terasu (namontirati na ogradu od terase)...
Ma lagane su, šuplji tanki aluminij (izuzevši nosače, šrafe i matice haha). I ja svoje imam montirane na ogradi. Rekao bih da obje teže 1-1.5kg (P60 mrvicu više).
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2022., 15:09   #40
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nije tolko ni bitna duljina antena, niti je ona usporediva, jer se radi o dvije potpuno razlicite konstrukcije.
Moja panel antena je dugacka svega dvadestak cm, pa svejedno ima usporedive podatke prijema sa Iskrinim P-56 antenama.
A to da je momak previdio da treba dvije takve kako bi nadomjestio Iskrine, mu je glavna greska...

I Triax i Iskra su isti tip tj. LPDA antene samo su Triax ubacili u plastiku , možda da služe kao jedra za vjetar


Panel antene su sasvim drugačiji tip antene.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.08.2022., 12:39   #41
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 740
Gdje ima iskri za kupiti? Tnx
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 14:10   #42
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
https://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/104166
https://holex.hr/antene-i-pomocni-ma...i-790-2700mhz/
https://www.tevetron.hr/hr/proizvod/...imo-iskra/4283

To su nove P56 kod nas, ali svejedno prije provjeri da li imaju na lageru.
Nađu se i rabljene na njuskalu po 100-200kn jeftinije.
Znam i dvojicu forumasa sa buga i A1 (Poreč i Varaždin) koji prodaju rabljene.

Vani ih ima u Sloveniji, i mislim cak na eBayu, ali cijene su vece.
https://www.wlan-sat.com/antena-dual...o-2x10m-smafme
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 18:01   #43
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..kad već spomenu Poreč, neki dan na Njuškalu tip prodaje za 150kn P-56 a slika neke "home made" antene
vratim se za koji dan kad slika u oglasu promjenuta na orginal Iskru P-56.



Dakle pripazite što kupujete ....
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 18:09   #44
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
Na ovaj oglas mislis? I ja sam ga skuzio
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 21:29   #45
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka-Poreč
Postovi: 432
Dečki, ja sam iz Poreča i komunicira sam sa Burs om nedavno /kada i DDavorin/ ali nisam taj o kojem govorite. Još nisam prodao p56, navedena antena je original iskrina i kupljena je u Sloveniji. Pošto imam ruter zte mc801a prodao bi p56 i kupio p60 koja je za 5G. Poreč ima zimi 25000 stanovnika a ljeti i do 80000. Ovaj oglas gore nije moj, sory.
Iskrinu p56 antenu prodajem za 250 kn vaša poštarina.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 17.08.2022. u 15:31.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 21:56   #46
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
Sad je prekasno, skužili smo te Šala...
Vidi se na bug forumu da si ozbiljniji, i da ne bi to radio na njuškalu.
Još ću samo reći tko god traži LTE antene, Iskrine su odlične i vrijede svake kune..
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2022., 17:38   #47
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Evo stigla mi je P-60...
Još samo da nabavim neki montažni stup i mogu ju montirati.

Ali, naravno, odmah na prvoj stranici u uputama stoji "sve krovne antene moraju biti propisno uzemljene"... pa pitanje naravno: može savjet kako to napraviti?

Mislim na uzemljenje naravno - da li je dovoljno da na montažni stup stavim ovako neku obujmicu pa na nju zakačim žicu (koja debljina žice? kako žicu zakačiti na to?).

I onda tu žicu, pretpostavljam, trebam spojiti na glavni vod za uzemljenje na kući?

Nisam to još nikad radio pa zato pitam, ako ima netko koji savjet

Hvala
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2022., 18:02   #48
Burs
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: 3rd stone from Sun
Postovi: 24
Ima tutoriala na youtubeu.. Nije bas samo tako za onoga tko nikad nije uzemljavao, pogotovo ako je uzemljenje za kucu na drugoj strani kuce, pa moras sve razvlaciti kojekuda, i jos da se po mogucnosti ne vidi. Cak se skolski preporuca da bude uzemljen i koaksijalac, tako da jos i vise posla.. Ali svakako nemali posao. IMHO.

Ja sam postavio pitanje na bug forumu koliki je uopce rizik da nastrada ruter (i ostalo ako je na njega kaceno zicom), ali pitanje je proslo neopazeno. Sad kad je nevrijeme i lupaju gromovi, odspojim samo jednu lan spojnicu da potencijalno spasim drugi ruter, komp, konzolu i ostale vrednije stvari. A antene mi se bas i ne odspajaju svako malo, tim vise sto su matice sitne i potrgam sve prste, a s vremenom cu i navoje na ruteru.

Izgorilo mi gro modema prije dok je sve bilo na zici, a sad kolko su danasnji ruteri tolerantni na gromove i elektricitet koji silazi sa antena.. to bih volio znati. TV tuneri imaju neku toleranciju, i antene za njih bi isto trebale biti uzemljene (a rijetko tko ih uzemljava), a instalacija uzemljenja je prakticki ista.
Burs je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2022., 19:18   #49
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,056
Ako se i uzemlji stup antene grom može udariti u blizini kuće i preko el instalacije dolazi do uređaja i spali ga. Jedino sigurno je da dolaskom nevremena isključe se antene iz routera i router se isključi iz utičnice i tako ostali elektronički uređaji.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2022., 19:29   #50
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
O uzemljenju smo pričali u jednoj temi i dosta objasnili šta i kako pa potražite.

Po PS - u bi trebalo propisno uzemljiti ali neki idu na varijantu sreće / izbjegavaju jer obje situacije imaju svoje prednosti i mane.

Bitno je i kakva je situacija u okolini (čitaj: blizina susjednih zgrada, kakvo je uzemljenje na njima kao i na "tvojoj kući").
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2022., 23:01   #51
kravosis
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2022
Lokacija: slunj
Postovi: 5
kuda zapravo upirem nos antena, i dali je vazno posto su logaritamske? odasiljac vidim sa pozicije na koju ih postavljam, pa dali trebam bas "nisaniti" na odasiljac ili postaviti generalno u tom smijeru?
kravosis je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2022., 20:33   #52
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Normalno treba usmjeriti na baznu postaju i po horizontalnom i vertikalnom kutu da bi imao najveći signal , ali nije u par stupnjeva kao kod SAT antena čiji je kut usmjerenja daleko manji H/V ~ 2°).
Iskra P-56 inače imaju kut usmjerenja H52° / V 44° pa nije problem nanišaniti preko alum. kvadratnih nosača elemenata pravac a da se ne promaši puno.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2022., 21:23   #53
kravosis
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2022
Lokacija: slunj
Postovi: 5
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Normalno treba usmjeriti na baznu postaju i po horizontalnom i vertikalnom kutu da bi imao najveći signal , ali nije u par stupnjeva kao kod SAT antena čiji je kut usmjerenja daleko manji H/V ~ 2°).
Iskra P-56 inače imaju kut usmjerenja H52° / V 44° pa nije problem nanišaniti preko alum. kvadratnih nosača elemenata pravac a da se ne promaši puno.
istina, lako se moze nanisaniti ali mi je bio problem pozicije. odlucio sam sam napraviti nosac koji ce mi omoguciti da je izbacim na poziciju koja ce zadovoljiti sve uvjete.

ASUS 4g ac55u mi je modem. ima li netko iskustva sa postavkama tog modema na ovim antenama?
kravosis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2024., 16:52   #54
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 360
Da ne otvaram novu temu, a vezano je uz P-56 antene.
Zanima me koju vanjsku antenu preporučate a da nije P-56 tj. da nije riblja kost?

Inače od kuće do operatera tj. tornja je cca 4 km zračne linije i nema nikakve prepreke i vidi se toranj odlično.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: KR-DI. 19.03.2024. u 17:39.
KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2024., 17:03   #55
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 184
Citiraj:
Autor KR-DI Pregled postova
Da ne otvaram novu temu, a vezano je uz P-56 antene.
Zanima me koju vanjsku antenu preporučate a da nije P-56 tj. da nije riblja kost?

Inače do od operatera tornja je cca 4 km zračne linije i nema nikakve prepreke i vidi se toranj odlično.
Zašto nećeš "riblju kost"?
Upravo su takve usmjerene najbolje a Iskrine dokazano najbolje

Imaš temu di savjetujemo o 4G/5G antenama i routerima - KLIK
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2024., 17:36   #56
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 360
To nije za mene već za frenda koji je izgradio novu kuću i ne želi imati na novoj kući takve antene tj. riblje kosti na krovu..



Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Zašto nećeš "riblju kost"?
Upravo su takve usmjerene najbolje a Iskrine dokazano najbolje

Imaš temu di savjetujemo o 4G/5G antenama i routerima - KLIK
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2024., 17:47   #57
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,056
Citiraj:
Autor KR-DI Pregled postova
Da ne otvaram novu temu, a vezano je uz P-56 antene.
Zanima me koju vanjsku antenu preporučate a da nije P-56 tj. da nije riblja kost?

Inače od kuće do operatera tj. tornja je cca 4 km zračne linije i nema nikakve prepreke i vidi se toranj odlično.
Evo imaš ovdje grid antena
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2024., 20:40   #58
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,053
Citiraj:
Autor KR-DI Pregled postova
Da ne otvaram novu temu, a vezano je uz P-56 antene.
Zanima me koju vanjsku antenu preporučate a da nije P-56 tj. da nije riblja kost?

Inače od kuće do operatera tj. tornja je cca 4 km zračne linije i nema nikakve prepreke i vidi se toranj odlično.
Ovo ti je provjereno jedna koja preformansama konkurira P-56, ali ne i cijenom; ali je zato ugodna osjetljivom oku
https://poynting.tech/antennas/xpol-2-5g/

Osim sto pokriva veci frekvencijski opseg 617-4200 MHz, na istom stupu, tj polozaju sa P-56 (obseg 790-2700 MHz) ima na jednakim frekvencijama koje Iskra pokriva, malo bolje, a na nekim malo losije prijemne performanse. (Izmjerene razlike su +/- 1dBi)
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na