Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2022., 10:08   #1
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
(riješeno) Neće BOOT-at

Pozz ekipi
Konfa B450 Tomahawk, Ryzen 5 2600, Aegis 2x8Gb DDR4, kupljeno ovdje prije jedno mjesec dana + Rx470, 120Gb ssd i Chieftech napajanje. Komp je od klinaca pa je moguća svaka kombinacija kvara. Klinci su ga navečer ugasili i ujutro kod paljenja plavi ekran (ne BSOD) nego kao da nema Boot sectora. Probao reset Biosa, provjerio kablove sve ono što možeš na prvu, sve OK. Kontam pukli Win ili SSD, probam novu instalaciju i ide sve 5, prekopira fajlove počne instalacija i tamo negdje nakon 3 reboota kada se bira lokacija i oni win fičursi ekran se samo zacrni i tako ostane (znači minutu prije kraja instalacije) probao par puta i uvijek isto ali ne uvijek u isto vrijeme intalacije nekada prije nekada kasnije pukne i naravno neće dići WIN. Probao drugi SSD, mjenjao kablove, mjenjao SATA portove, probao razne kombinacije s RAM-om, jedna pločice, mjenjao slotove. Ništa svaki puta isto, ja sam došao do zida, dalje ideje nemam, jedino izvaditi RAM iz svog pa probati ali ..... Bilo kakva ideja i pomoć je dobrodošla. U Bios ulazim bez problema i tamo je sve OK, čita sve što je spojeno u ploču.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 10:25   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ryzen - i su mušičavi sa memorijom, probaj:
- odvrti onaj boot memtest, barem 2 - 3 prolaza, to će potrajati
- pri konfigu memorije u Biosu, da ili ne odabrati XMP profil kojeg pročita sa memorija
- ako se može napraviti mali downclock memorije, čitaj: postaviti za stepenicu niži clock nego je memorija deklanirana
- pogledati support mobo ima li možda noviji Bios (ako ima prvo provjeriti šta su mijenjali, popravljali)
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2022., 11:56   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Nije to do rama. Grafa mozda, probaj neku drugu za test.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 12:36   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Napamet sam pretpostavio da je gpu u cpu pa nisam nju uzeo u kombinaciju ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 13:43   #5
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
I meni je grafa pala napamet jer windowsi drivere instaliraju u jednom djelu instalacije i ako je neispravna moguće da pukne boot prilikom instalacije i podizanja drivera(neispravne grafe znaju radit sa default basic video adapter driverima ili u biosu al puknu kad se loada driver u windowsima). Ja bi isto probao sa drugom grafom možda, problem je sta ryzen nema u sebi gpu, bar ne ovaj kojeg imaš pa treba neka druga. Prije bi ram probao ili ssd ali si to sve istestirao.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2022., 13:55   #6
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Plavi ekran kao da nema boot sektora, ali nije plavi ekran

Sa ovakvim informacijama tipujem na napajanje naslijepo kao u kladionici. (ovo se meni desilo na istoj konfi nedavno...instalira windowse jedva...ali crni ekrani i slične nebuloze)

A ovo sa fičursima isto

Ako je znatno veći koeficijent tipujem na temperaturu obzirom da je nesnosno vruće, a čujem i da je baklja neka sa Sunca poletila i da sada udara u Zemlju.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 18.08.2022. u 14:06.
Deamon101 je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 08:17   #7
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Ako je ovo što kažu kolege grafa, isključi PC sa interneta prilikom instalacije da ne može povući "prave" drivere pa vidi hoće li tako proći instalacija.

Koliko je napajanje staro?
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 10:01   #8
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Napajanje staro dvije-tri godine, probao memtest neće ga ni loadati samo baci crni ekran, na mom kompu radi memtest. Probam danas taj ram u mom kompu a moju grafu u tom kompu. Fora je što nije krenulo sa instalacijom win, nego sa več instaliranim win i njih nije htjelo podići. Komp je radio mjesec dana bez problema.


EDIT: RAM radi u mojoj konfi.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 19.08.2022. u 10:16.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 10:43   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Napajanje, matična ...
Kako detektira Bios memoriju u "mojoj konfi" a kako u toj problematičnoj ?
Probaj lagano gumicom očistiti kontakte na memoriji pa onda ubaciti u mobo ali da dobro "sjedne"
+
izvadi cmos bateriju, odradi clear cmos
+
vrati bateriju, upali, Bios, load defaults
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2022., 10:59   #10
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Čini mi se da je riješeno. Grafa je u pitanju, srećom pa je RX470 u tom kompu stavio svoju RX 5600 i digne Win, završilo instalaciju, radilo jedno 15 min. Tako da za sada smatram rješenim, HVALA svima na svjetima a pogotovo NINI i kiki86 koji su uboli iz prve, iskusto je iskustvo. Iskreno ja bi zadnje na grafu pomislio u ovom slučaju.

Hvala još jedno svima

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 19.08.2022. u 11:31.
Prki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na