Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.12.2019., 09:18   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Kamenac u WC školjci

Imam neku školjku koja nema direktan ulaz za mlaz vode iz kotlića već mlaz udara u keramički završetak unutar školjke koji na sebi ima tri rupice promjera malog prsta koji bi u teoriji trebali razbiti mlaz na tri mlaza od kojih lijevi i desni šalju mlaz okolo školjke da isperu ispod rubova školje sve do naprijed dok srednja rupica pušta mlaz direktno u WC
I nakon 13 godina izgleda da je to sve zaštopano te mlaz koji izlazi van je u stvari curenje vode koja onako malo propere stražnji dio WCa, nedovoljno da potjera sadržaj u kanalizaciju
Problem je da su rupice jako nedostupne i jedva ih dotaknem prstima pa sam mislio ubost i onu neku kabel-kameru kojom bih mogoa vidjeti kako to točno izgleda

Sve u svemu, neka ideja kako bi riješio problem je da nečime zaštopam te rupice i onda nalijem nešto (solnu kiselinu?) u kotlić kako bi onda kiselina nasjela na to dno školjke i pojela kamenac

E sad, obzirom d aznam kakav je kamenac đavo, zanima me dal je solna dovoljno dobra za skidanje i dal je to dobra ideja uopće? Inače kamenac skidam sa alkoholnim octom koji je dobar za tanje slojeve kamenca, za deblje jednostavno ne pojede do kraja.

Vaše ideje kako riješiti problem?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	s-l1600.jpg‎
Views:	286
Size:	26.3 kB
ID:	21769  
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 09.12.2019. u 09:24.
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 09:24   #2
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Zatvori vodu na ventilu, ispusti sadržaj iz vodokotlića, skrkaj solne kiseline unutra, ostavi malo vremena. Neće skinuti sve, ali je moguće da će bar "načeti" kamenac pa da u komadima počne otpadati.
Također, ako možeš uvući grlo od boce solne kiseline unutar ruba školjke (prema tim rupicama) - napravi rupicu na vrhu i stisni bocu da poprska te rupice direktno, jer ne znam koliko će solne kiseline doprijeti do njih kad pritisneš tipkalo od vodokotlića.
Računaj bar na tri boce kiseline.
Ocat i limunska kiselina pomažu dok je tanki sloj kamenca. Čim se uhvate gromade nije baš neko rješenje.
Kamenac, vodokotlići i slavine su moj križarski rat. Živim u području gdje u cijevima nemamo vodu nego tekući kamen.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.12.2019., 09:34   #3
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Zatvori vodu na ventilu, ispusti sadržaj iz vodokotlića, skrkaj solne kiseline unutra, ostavi malo vremena. Neće skinuti sve, ali je moguće da će bar "načeti" kamenac pa da u komadima počne otpadati.
Također, ako možeš uvući grlo od boce solne kiseline unutar ruba školjke (prema tim rupicama) - napravi rupicu na vrhu i stisni bocu da poprska te rupice direktno, jer ne znam koliko će solne kiseline doprijeti do njih kad pritisneš tipkalo od vodokotlića.
Računaj bar na tri boce kiseline.
Ocat i limunska kiselina pomažu dok je tanki sloj kamenca. Čim se uhvate gromade nije baš neko rješenje.
Kamenac, vodokotlići i slavine su moj križarski rat. Živim u području gdje u cijevima nemamo vodu nego tekući kamen.

Kad si već iskusan u tome, jesi kad vidio zeleni kamenac?
Imamo stan u kojem ne živimo, nismo bili u njemu zadnjih pola godine, dođemo tmao i skužimo da je u wc školjci kamenac ali u zelenoj boji.
Nisu alge ni mahovina, provjerili smo
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 10:39   #4
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Kad si već iskusan u tome, jesi kad vidio zeleni kamenac?
Imamo stan u kojem ne živimo, nismo bili u njemu zadnjih pola godine, dođemo tmao i skužimo da je u wc školjci kamenac ali u zelenoj boji.
Nisu alge ni mahovina, provjerili smo
Imaš li kakve bakrene cijevi u instalaciji?
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 10:51   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Kad si već iskusan u tome, jesi kad vidio zeleni kamenac?
Imamo stan u kojem ne živimo, nismo bili u njemu zadnjih pola godine, dođemo tmao i skužimo da je u wc školjci kamenac ali u zelenoj boji.
Nisu alge ni mahovina, provjerili smo

Ako nije plijesan onda je, kako kolega iznad kaže, "korozija" bakrenih cijevi.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 10:54   #6
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Ako nije plijesan onda je, kako kolega iznad kaže, "korozija" bakrenih cijevi.
Iskreno, nemam pojma jesu li bakrene cijevi, zgrada je novogradnja, stara 5-10 godina pa čisto sumnjam da nisu stavljali pvc cijevi jer su one jeftinije?

Ako je to od bakra, kojim sredstvom onda ukloniti?

Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 11:29   #7
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Iskreno, nemam pojma jesu li bakrene cijevi, zgrada je novogradnja, stara 5-10 godina pa čisto sumnjam da nisu stavljali pvc cijevi jer su one jeftinije?

Ako je to od bakra, kojim sredstvom onda ukloniti?
Ako su PVC cijevi (one zelene), završna koljena sadržavaju metal, da se mogu naviti ventili.
Probaj ocat (može i bijeli) i to da otopiš kuhinjske soli u njemu. Pa probaj trljati nekom grubljom tkaninom ili četkom sa ne-metalnim vlaknima.
Također probaj limunsku kiselinu ili čak iscjeđeni limun.
Ako ništa ne uspije onda solna kiselina.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na