Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.03.2003., 14:21   #1
Dragutin
Premium
 
Dragutin's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 528
Kablovi za zvučnike

Kako tu nisam baš doma molim poznavatelje problema ...(serem)...

Ispočetka ukratko : zvučnike 5.1 postavio bi trajno nosaćima na zidovima pa kako da odaberem optimalne nove kablove (ne kužim se u debljine, presjeke, kvadrature kako se to već zove)
I da li tu predstavlja duljina kabla kakav faktor?
Dragutin je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2003., 19:16   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
dobro da si ovo pitanje postavio tu, a ne na neku hi-fi grupu, jer ... ti hifici su toliko u stanju razvuci thread, a nista korisno i/ili pametno napisati da su valjda rekorderi u tome. stvarno nisu normalni. pravilo je jedno - love mozeš potrošiti jako puno, a često nečeš dobiti ništa puno bolje.

ukratko, sve preko 25kn/m je prevelika cijena za zvucnicki kabel, a po meni optimum ti je 7,5~9kn/m. osobno koristim Tasker Pro kabel koji sam kupio u chipoteci.

pazi samo da ne kupiš predebeli kabel, da ti se ne dogodi da ga ne budeš mogao gurnuti u pojačalo i/ili zvučnike
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2003., 19:41   #3
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Re: Kablovi za zvučnike

Hmm.. ukratko... Ako imas zvucnike do 1500 kn sve skupa, kupi bilokakve kablove, tesko da ces skuzit razliku... od 3 do 5 kn po metru otprilike... najbolje flat da ne gutaju mjesta po zidu... dobra ideja je kupiti STP (shielded twisted pair) mrezni kabl i razdvojiti 2 para po 4 zice, skines izolaciju na kraju i koristis ga kao zvucnicki kabl (definitivno najbolje rjesenje za te pare). E i ako kupujes STP, pazi da nije puni nego sa miljon malih zicica.

Ako imas neki malo bolji home theatre sistem od 2000+ kn, i pojacalo/receiver, onda razmisli o malo kvalitetnijim (i debljim, 1.5-2.5 mm2) kablovima, cijene oko 10-20 kn/m...

Ako pak imas hifi komponente i slicno, onda onako okvirno picis 4mm2 kablove od 40+ kn/m, bi-wire ako treba, itd... Za to ipak trebas isprobati 2-3 razlicite vrste kabela i vidjet koji ti pase...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2003., 22:11   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
kolega je to lijepo opisao, samo se ne slažem s njim oko cijena kablova. mislim da je i za hifi 10kn/m dovoljno. u biti, debela žica ti treba ako češ provlačiti više od par metara žicu.

stavi si neki kabel za 3-4kn/m i piči...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2003., 10:08   #5
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Kolega )

Ma, 10 kn/m je dobar kabl definitivno, no sve ovisi o tvojoj opremi. Netko sa hi-fi pojacalom od 15 000 kn i zvucnicima iz nekih Prestige serija sigurno nece dat 10 kn/m za neki kabl, nego ce kupit brand name kabl od 100-150 kn/m. Ima i takvih ljudi, no ja ipak smatram da je to malo pretjerano, no i logicno na neki nacin (razlike u zvuku ima, samo je pitanje tko to cuje). Na BMW M5 sigurno neces stavljat 14" felge i Sava gume, jel... )
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2003., 12:18   #6
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Otprilike ovako napravi - udji u Chipoteku, te kazi "Dobar dan, ja bih x metara oklopljenog audio kabla." To ce ti biti sasvim dovoljno..

A kad smo vec kod teme - zna li netko gdje se moze kupiti jeftinih pojacala? Treba mi izlazna snaga cca. 2x 30W. Pojacalo ne mora biti spektakularno, glavno da ne rikne bas za par mjeseci i da daje relativno pristojan zvuk.
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2003., 18:09   #7
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Originally posted by Trash
A kad smo vec kod teme - zna li netko gdje se moze kupiti jeftinih pojacala? Treba mi izlazna snaga cca. 2x 30W. Pojacalo ne mora biti spektakularno, glavno da ne rikne bas za par mjeseci i da daje relativno pristojan zvuk.
Moja preporuka ti je neko malo NAD pojacalo, imas ih za 600-900 kn po oglasima, malo pogledaj na netu kakve modele nude i karakteristike njihove, pa pogledaj tocno sto ti treba, ili pitaj tipove koji nude pojacala u toj klasi (ovisi kolko para ces zdrobit).

Zvuk je odlican, pogotovo ako ga uparis s nekim kvalitetnim entry-level hi-fi zvucnicima...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2003., 02:15   #8
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by zwer
Moja preporuka ti je neko malo NAD pojacalo, imas ih za 600-900 kn po oglasima, malo pogledaj na netu kakve modele nude i karakteristike njihove, pa pogledaj tocno sto ti treba, ili pitaj tipove koji nude pojacala u toj klasi (ovisi kolko para ces zdrobit).

Zvuk je odlican, pogotovo ako ga uparis s nekim kvalitetnim entry-level hi-fi zvucnicima...
Nazalost, nisam u prilici sloziti nekakav kvalitetniji hi-fi buduci da mi je originalni izvor zvuka integrirana zvucna kartica na maticnoj ploci i ona je spojena na Sonyevu liniju sa svim integriranim i dva pristojna Sonyeva zvucnika uz to (linija je model mhc-bx7, integrirano pojacalo te zvucnici 2x 100w - pise da je rms snaga, ali nekako sumnjam u to). Sad sam nabavio dva stara Samsungova pasivna zvucnika, oba po 40W (da je rms, opet sumnjam), ali bih ta dva zvucnika bila idealna za straznje zvucnike tako da mi zaista treba samo neko minimalno pojacalo, barem 2x 30W, a da nije zadnji shrot.. Jel u tu svrhu moguce uzeti neko auto-pojacalo ?

Maksimalno mislim dati 200 kuna u tu svrhu, mozda malo vise. Uzmi u obzir da ne tezim previse kvaliteti zvuka - glazbeno sam potpuno neobrazovan (tj. gluh ko top)
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2003., 11:58   #9
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Trash, takvo bi te pojačalo došlo oko 100 kn ako ga sam ideš raditi

No mislim da ima i do 200 kn, pogledaj u chipoteci ili sl...

Inace slicna situacija je ovdje.. Ja imam integriranu zvučnu, no ostavio sam ju jer je navodno jako dobra

No isto imam spojeno s linijom Sony RX-7, 2*80 W "RMS" hehe.

A mislim si ubosti neko pojačalo oko 100 W, Technics ili Cambrige ili ...

A možda čak i neki reciver od 5*100 W no još neznam koji su ok...
Isto sam mislio Technics...

Pa neki Surround sistem zvučnika ... i mraaak..
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2003., 15:04   #10
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by Kova
Trash, takvo bi te pojačalo došlo oko 100 kn ako ga sam ideš raditi No mislim da ima i do 200 kn, pogledaj u chipoteci ili sl...
Nasao sam neke sheme za samogradnju pojacala, pa sam cak i pomislio na to (ipak sam student elektrotehnike , ali mi je za zivce jeftinije naci neko gotovo pojacalo. Provjerio sam u chipoteci i par ducana, ali oni nemaju nekakvih jeftinih pojacala.. U plavom oglasniku imaju, ali su sve vecinom poznate marke stare po 10ak godina i svi traze 600kn+
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2003., 19:57   #11
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Jedino kako ti ja još mogu pomoći, tj. dati savjet...
je taj da pogledaš, pitaš na newse.. pod samogradnju i elektroniku ....
Ako ništa drugo možda dobiš neki korisni savjet..

Što se tiče shema imam ja dosta toga, a i znam gdje možeš još nabaviti.. pa ako te zanima tu sam.
Kova je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na