Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2010., 13:10   #1
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
backup sa DOS-a iz 98-ice pa prebacivanje na xp?

Pozdrav, trebo bi malo pomoc, radi se o jednoj firmi cija sefica me zamolila za pomoc, naime firma je mala i ima samo 5 racunala, i jos uvijek koriste win 98 i rade u DOS-u kojeg pokrecu direktno iz win 98.

Ja bi trebo napravit backup svih fajlova koji su nastali na C-u iz DOS-a, srusit win 98, stavit win Xp Pro i napravit istu shemu koju su imali na 98-ici da mogu pokretat iz xp-a DOS preko ikonice i trebo bi backupirane podatke vratit da sve normalno radi na xp-u.

Moze plz pomoc? nisam nikad tako nesto izvodio, a pogotovo ne backup DOS-a, moram to napravit do ponedjeljka pa je relativno hitno!
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 15:17   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nije problem backup nego potencijalni blemi sa programima u DOS - u (mada nemora biti). Trebaš vidit o kojim programima se radi, ako se radi o knjigovodstvenim izvjesne firme samo sada copy na neki vanjski hdd, instaliraš na čisto xp, posli zvizni paste i vrati gdje je šta bilo. Prije rušenja pogledaj šta se startalo prije i kako iz w98, posli napraviš shortcut sa istom funkcijom i ako treba podesiš da prebaci na full screen.
. . .
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2010., 15:36   #3
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
hvala puno na odgovoru, nikky ti si jedini koji odgovara na sve, svaka cast

znaci kazes samo direktni copy, a recimo iz dosa sa naredbom backup?

ono jos sta me zabrinjava je da win xp nema dos nego cmd sta naravno nije dos, kako rijesit taj problem? cuo sam za neki DOSbox, dali to valja ista?

inace planiro sam prvo pokusat napravit prijenos tih podataka na jedan laptop na kojem je vec xp instaliran pa testirat da li tako radi da nebi zaribo nesto

i da, provjerit cu o kojim DOS programima se radi
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 16:01   #4
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
hmm...dosbox se inače koristi za stare igre ,a kompatibilnost sa programima?
treba probati!inače je vrlo jednostavan za podesti ,mounta se "drajv" na kojem je program i dodaje se path od .exe ili .bat fajla!
a i može automatski preko dosboxovog configa pokretati program.
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 16:24   #5
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
da, probo sam ga doma i cini se prilicno jednostavno

jedino sta me buni je kada ja mountam driver na kojem su podaci i program, kako onda taj program pronade opet te podatke? jel to rjesenje samog programa te nema veze sa DOS-om ili? mozda u programu treba kao u firefoxu recimo "import backup"? vjerojato necu znat dok ne probam

da li ima alternativa? kako uopce sredit da radi DOS pod XP-om? ili se mora bas bootat u DOS sa sticka ili cega god? Razmisljo sa i o virtualnoj masini, ali to previse memorije jede...na raspolaganju je samo 512mb
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 18:39   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma kakav Backup program, staviš Total Commander na taj komp, obavezno u postavkama stavi da ti prikazuje sve fajlove (i skrivene) i udri copy.
Test na lapu sa xp je dobra ideja, samo nećeš moći probat print ako lap nema paralel (LPT).
Sa DOSBox - om se treba igrat samo ako pojedina aplikacija bude "zezala", ali čisto sumljam.
Sve u svemu pace of cake.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 20:06   #7
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
Al nikky nisam skuzio kako ti predlazes da pokrenem dos na xpu?

I kako da kad te podatke kopiram ponovo na disk da ih te aplikacije prepoznaju? Oce to automtski ili? Uglavnom su to puno foldera u kojim su onda fajlovi.
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 21:44   #8
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor Astral Pregled postova
Al nikky nisam skuzio kako ti predlazes da pokrenem dos na xpu?
NTVDM = COMMAND.COM (emulated MS-DOS) ?
PS. Ovo sa printanjem mozes spojit na neku desktop masinu printer (ako lap nema LPT) kako je nikky rekao o onda se mozes posluzit i DOSprn (ako zapinje).
http://support.microsoft.com/kb/314106
http://ss64.com/index.html
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 22:56   #9
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
Procitat cu linkove ali nisam skuzio ovo

Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
NTVDM = COMMAND.COM (emulated MS-DOS) ?
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2010., 03:28   #10
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor Astral Pregled postova
Procitat cu linkove ali nisam skuzio ovo
Ajmo rec imitacija DOS-a..
PS.Baci oko tu jos -> http://bochs.sourceforge.net/
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2010., 16:03   #11
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
ok jel bi mi mogo sad netko pomoc da sumiramo to sve, znaci:

1.) radi se backup podataka iz 98-ice
2.) da li i kako se backupira program koji radi s tim podacima iz DOS-a? ili moram imat instalaciju tog programa da bi ga mogo ponovo pokrenut, kako se uopce instalirava program u DOS-u? ili nema klasicne instalacije pa se samo iz dosa pokrece .exe?
3.) rusenje 98-ice i stavljanje XP-a
4.) sta sada treba stavit na taj XP da mu omogucim DOS i kako to stavim? vidio sam ovaj bochs, ali nisam naso download, jel se to instalira ko program ili kako? ako bi to mogo netko pojasnit i stavit neki download link
5.) nakon instalacije XP-a i uspjesno postavljenog DOS-a, treba stavit natrag program u DOS, i kako onda da taj program prepozna podatke koje sam backupiro da bi oni bili opet upotrebljivi za rad? (ako je jako bitno saznat cu o kojem se programu radi)

to me jos muci, hvala svima dosad na pomoci
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2010., 16:29   #12
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Nadam se da postoji stvarno operavdan razlog za takve manevre

U principu bi trebalo sve raditi bez instalacije. Instalacija u DOS-u postoji, naravno. Možda program pri instalaciji negdje na disk zapiše kao neku "licencu". Najbolje probaj onako kako si i sam rekao, na nekom posebnom računalu, pa ako radi...
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2010., 16:39   #13
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
a cilj je stvoriti lijepse radno okruzenje covijeku koji radi na tom racunalu, a XP definitivno je ugodniji od 98-ice
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 14:18   #14
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
Ok, ajmo rec da mi ovo sutra sa DOS-om na XP-u ne uspije, ajde da bar sredim onda 98-icu kako spada.

Naime ja ne znam tko je to instaliravo, ali instalirana je sa nekom zastitom da se niti jedan program ne da instalirat. Kako to maknut, sta bi to uopce moglo bit? (nisam to osobno vidio, samo prenosim sta je meni receno pa zelim doc spreman u slucaju da je to istina, mozda nesto sa administratoskim ovlastima?)

Trenutacno to racunalo nema niti internet, a da bi ga imalo potrebno je prvo postavit zastitu. Koji bi bio neki najbolji firewall za 98-icu? i koji antivirusni program bi mi preporucili?

hvala
Astral je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 17:45   #15
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor Astral Pregled postova
Ok, ajmo rec da mi ovo sutra sa DOS-om na XP-u ne uspije, ajde da bar sredim onda 98-icu kako spada.

Naime ja ne znam tko je to instaliravo, ali instalirana je sa nekom zastitom da se niti jedan program ne da instalirat. Kako to maknut, sta bi to uopce moglo bit? (nisam to osobno vidio, samo prenosim sta je meni receno pa zelim doc spreman u slucaju da je to istina, mozda nesto sa administratoskim ovlastima?)

hvala
Start -> Run -> gpedit.msc -> OK -> "comp configuration/user configuration" (Administrative templates - Windows components - Windows installer) ?
__________________
IE6
Linux is Not Windows

Zadnje izmijenjeno od: Joke. 07.03.2010. u 23:51.
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 18:13   #16
Astral
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,522
hvala, probat cu to sutra

edit: samo da javim da sam uspio sve, samo je u XP-u trebalo u system32 modificirat autoexec.NT i conf.NT i sve radi, hvala svima jos jednom

Zadnje izmijenjeno od: Astral. 09.03.2010. u 11:16.
Astral je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na