Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.09.2016., 00:43   #1
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Siemens SX763 T-Com na Iskonu i WDS

Prijatelj bi se spojio na susjedov wifi, ali signal je preslab. Odlučeno je postaviti WDS pomoću dodatnog routera. Susjed trenutno koristi Iskon ZyXEL P-2601HN koji je preslab za kvalitetniji WiFi jer nema vanjsku antenu i nema WDS u postavkama.
1. Mogu li uzeti sa oglasnika npr Siemens SX763 T-COM Annex B i postaviti ga za glavni Iskon ADSL modem te drugi Siemens SX763 upariti s njim na prozoru druge kuće gdje je signal moguće uhvatiti.
2. Imate li možda neku bolju ideju ili preporuku neke bolje kombinacije routera koji rade na Iskon annex B.

Cijenovno bi trebalo ispasti što jeftinije uz minimalne modifikacije mreže ili uređaja. Najviše me zanima hoće li Siemens SX763 T-Com ispravno raditi na Iskon-u. Susjed je pristao na sve "akcije" dokle god njemu ADSL ispravno radi.

Unaprijed hvala na savjetima.
prof.gogx je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2016., 01:28   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Kreni od ovog zadnjeg šta si napisao,
neda mi se sad istraživati ali po slikama taj ZyXEL P-2601HN ima i VoIp,
jeli ima i telefon (VoIp) preko njega ?

Potom treba provjeriti na kakvoj xDSL liniji je sada Annex A ili B,
slijedi izvaditi sve žive parametre kako za Internet konekciju, tako za telefoniju ...

Danas bi WDS WiFi link trebalo izbjegavati jer mu je max. zaštita WEP tipa a to djeca iz zabave probijaju + propusnost mu je točno pola od mogućeg.

Put koji donosi najmanje glavobolje je da ZyXEL P-2601HN ostaviš kako je,
na njega preko Lan - a spajaš 1. uređaj kod susjeda sa wifi antenom koja "gleda" / je u pravcu "prijatelja", dakle klasična AP funkcija.
Kod "prijatelja" postavljaš 2. uređajkoji bi trebao raditi kao Client ili još bolje kao Universal Repeter.

Za 1. uređaj možeš upotrebiti bilo koji SX763 ili neki drugi WiFi Router / AP, bitno je samo da je ispravan, da ima vanjsku antenu, nećeš koristiti njegov modem nego samo switch + wifi.
Samo treba prilagoditi / postaviti mrežne postavke da odgovaraju Zyxel - u + WiFi po želji.

Za 2. uređaj bi bilo pametnije nabaviti neki uređaj koji uredno radi u Universal Repeter modu rada. O tome se dosta priča, ima x preporuka u susjednim temama pa malo potraži. Bilo je dosta govora o TL-WR743ND i TL-WR843ND.

Dodatno računaj da ćeš se ovisno o udaljenosti (koju btw nisi naveo), morati igrati sa antenama na uređajima kako bi dobio dobar / što bolji link.

Obzirom na lokaciju razumijem potrebu za što jeftinijem rješenjem ali (uvijek neki ali), ovo bi moglo biti najbolje i najlakše rješenje.
Svakako izvidi situaciju na lokaciji, napravi nekakvu skicu gdje bi trebali stajati uređaji, jel ima nekih prepreka izmedu, itd.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.09.2016., 06:09   #3
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Susjed trenutno koristi Iskon ZyXEL P-2601HN...

Cijenovno bi trebalo ispasti što jeftinije

Daklen u pitanju je ADSL2+ i max nekih 20Mbps mada mislim da iskon za sve iznad 10Mbps furi na VDSL2.

Ovo sto cu predloziti daje max propusnost cca 22Mbps mjereno na speed testu.

1. 2 kom SE515
2. Dynalink RTA770W FW ( rta770wau-v021801_07c_a0_23e8-nocfe-se515 )
3. 2 x 8 ili 9cm ventilatora, najjeftiniji neki i sa 2 zice je ok.

SE515 se da naci za 50kn, rastavis ih i zalemis si 2 zice kod konektora za adapter tj. napravis si izvod struje za vanka drito sa pcb-a gdje je konektor slemljen.

Sa doljnje strane sarafovma ili cijanofixom ventilator zakeljis na plastiku znaci da router "sjedi" na tom ventilatoru, ukocas adapter i spojis si vent, time si rijesio tu nezgodnu manu SE515 aka pegla/grijalica iliti sporet.

Logiras se i ides u sekciju update fw, stavljas RTA770W FW i sa tim fw si dobio WDS. Tako i drugi rijesis. Nakon toga ides na:

1. Advanced/Internet - mices kvacicu sa Enable ADSL Port
2. Advanced/Local network - Primary IP Address 192.168.5.2 ako je komsijin 192.168.5.1 tj. tvoja 2 SE515 moraju biti u rangeu 192.168.5.x ali da nesto drugo iste ip adrese ne zauzima.
U globalu to se rijesava tako da na glavnom komsijinom se postavi da DHCP server dodjeljuje tek nakon 192.168.5.10 sto bi znacilo da je sve izmedju 5.1 do 5.10 slobodno pa tu izmedju zguras svoja 2 SE515.

3. Advanced/DHCP server - Server and Relay Off
4. Advanced/DNS Server - stavis kvacicu na Enable Automatic Assigned DNS
5. Advanced/Firewall - Disabled, to odradjuje main router...
6. Wireless/Basic Seetings - stavis kvacicu na Enable Wireless Network, odredis si SSID, Kanal na koje NIJE susjed nego neki slobodan, Transmission Mode mixed, Transmission Rate auto, Turbo Mode po volji mada ja razlike s njim ili bez njega nisam uocio.
7. Wireless/Wireless Security - Disabled !
8. Wireless/Access Control - On in Allow mode pa ides na View Access Control List pa add i dodas MAC od onog drugog SE515 !
9. Wireless/Repeater - Wireless Repeater only
10. Wireless/Search Other Repeaters - Manual - MAC Address of Remote Wireless Repeaters pa tu opet uneses MAC od onoga drugoga.

E sad sve to ponovis sa drugim s tima da u taj drugi stavljas MAC od ovoga prvoga.

Sta ces dobiti ? Sasvim pristojan WDS link koji nitko ziv nece vidjeti sa klasicnim drugim routerima a i taman da ga vidi nemoze upasti jer nema AP funkcije a nemoze se ni zakaciti cak ni da klonira svoj SE515 u tvoj jer taj WDS link radi samo sa 2 SE515, nemre 3 ja probao

Ovako 2 spojena SE515 je isti djavo kao da si spojio lan zicom 2 kompa/routera.
Internet se ima samo sa LAN izlaza SE515 tako da onda kolega moze drito provuc kabl do kompa ili iz SE515 lan kabl na sx763 pa su opet moguce 2 opcije.

1. sx763 iskljucit DHCP, staviti ga na 192.168.5.x (4,5,6), Gateway i Local DNS 192.168.5.1 i ukljuciti AP opet ne nekom slobodnom kanalu na kojem nije komsija a niti WDS !
2. Ukljuciti DHCP na sx763 ali njega prvo staviti na drugi subnet znaci 192.168.1.1.ili 2.1 ili 3.1 sam da nije 5.x i opet Gateway i Local DNS 192.168.5.1.

Razlika je u tome da u nacinu 1 su svi kompovi u mrezi i vide se dok u nacinu 2 susjed ne vidi sta je sve prijatelj nakacio i obrnuto tj. prijatelj ne vidi susjeda.
Takodjer ako je aktivan nacin 2 onda je komsija glavni za oba SE515 i jedino im on moze pristupiti direktno dok prijatelj da bi administrirao bilo koji SE515 mora utaknit lan kabl u njega ili svoj sx763 promjeniti u nacin 1.

Moj SE515 stoji na tavanu vise od 2g, gasim ga kad grmi ako se sjetim na njega uopce ili kad mi u supi zatreba bas ta uticnica, sto se udaljenosti tice sa njegovim antenama ide sa tavana na tavan bez opticke vidljivosti i svaka kuca ima crijep te su udaljene cca 70m, onda se neko hebeno drvo razlistalo u proljece i jedna grana je bila na putu pa sam ga pojacao sa panel antenom i to je to... problem je bila ta grana u suradnji sa kisom, ako je vedro i kroz tu granu na 70m je islo.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2016., 14:34   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Bravo kolega, ajd da još netko da full step by step uputu
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2016., 22:36   #5
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Ajme, svaka čast na uputama. Ovo će vjerojatno pomoći još nekome tko treba sličnu mrežu. Uspio sam podesiti preko wifi repetitora i novog gigaset Iskon rutera. Nakraju se pokazalo da niti taj prijatelj niti susjed ne kontaju blage o mreži pa za svaku sitnicu mene zove na telefon da mu dođem popraviti. Sad mu ne učitava, sad nema neta, sad ide sporo obojici.. a kvarovi mizerni koje središ za 5-10 sekundi.

Poanta. Ako sebi radiš i znaš održavati onda ovakva mreža ima smisla. Ili ako je bar jedna osoba na mreži upućena u LAN. Za ostale je gubitak vremena...

Hvala svima na savjetima.
prof.gogx je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2016., 22:46   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Pa šta se buniš, imaš redovno čevape i pivo
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2016., 01:27   #7
spitfire83
spava mi se
Moj komp
 
spitfire83's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 329
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Ajme, svaka čast na uputama. Ovo će vjerojatno pomoći još nekome tko treba sličnu mrežu. Uspio sam podesiti preko wifi repetitora i novog gigaset Iskon rutera. Nakraju se pokazalo da niti taj prijatelj niti susjed ne kontaju blage o mreži pa za svaku sitnicu mene zove na telefon da mu dođem popraviti. Sad mu ne učitava, sad nema neta, sad ide sporo obojici.. a kvarovi mizerni koje središ za 5-10 sekundi.

Poanta. Ako sebi radiš i znaš održavati onda ovakva mreža ima smisla. Ili ako je bar jedna osoba na mreži upućena u LAN. Za ostale je gubitak vremena...

Hvala svima na savjetima.
Sad znaš kako je ekipi u korisničkoj podršci ispeva
spitfire83 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2016., 01:52   #8
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Nakraju se pokazalo da niti taj prijatelj niti susjed ne kontaju blage o mreži pa za svaku sitnicu mene zove na telefon da mu dođem popraviti.

Cuj... ovo gore sto sam napisao litaniju ja uopce nisam podesavao 2g Evo danas se logiro u se515 da vidim jel ziv a ventilator cujem kada idem na tavan po kobasice ili slaninu. I on jadnik radi vec 2g i budem si dao truda da vidim jel ima neke prasine na njemu.

U pravilu ovo opisano se nema sta podesavati jer doslovce radi ko switch obicni sam bezicno, dok ima struje radi, kada nema onda ne radi
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 18:59   #9
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Wink

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Sta ces dobiti ? Sasvim pristojan WDS link koji nitko ziv nece vidjeti sa klasicnim drugim routerima a i taman da ga vidi nemoze upasti jer nema AP funkcije a nemoze se ni zakaciti cak ni da klonira svoj SE515 u tvoj jer taj WDS link radi samo sa 2 SE515, nemre 3 ja probao
hoćeš da te zombi posjeti? airodump se pokrene na bilo kom "klasičnom" ruteru koji podržava openwrt ako ga baš vistumbler neće detektirat.

zombi dofura svoju antenu, spoofa mac tvog drugog se515 i s obzirom da sad ima jači signal tvoj drugi se515 ispada iz igre. za to vrijeme rekonfigurira prvi se515 ako nisi password promjenio ili upada u njega preko backdoora ako jesi.

u slučaju da zombi ima živaca i vremena (mnogi nemaju) može pustit tcpdump ili wireshark na nezaštićen link pa napravit još veći košmar.

se555 je čini mi se podržavao wpa/wpa2 u wds modu
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 19:16   #10
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
hoćeš da te zombi posjeti? airodump se pokrene na bilo kom "klasičnom" ruteru koji podržava openwrt ako ga baš vistumbler neće detektirat.

zombi dofura svoju antenu, spoofa mac tvog drugog se515 i s obzirom da sad ima jači signal tvoj drugi se515 ispada iz igre.
Meci vise zutoga medju zelenjavu

Za pocetak SE515 aka Dynalink RTA770W fw NE podrzava openwrt a kad to apsolviras mozemo dalje....

Da, pobogu tko jos drzi passworde po difoltu na routeru ? Pogotovo kod ovakve kombinacije mreze...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2016., 19:53   #11
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
hahah svašta. naglasak ovdje je na airodump kao sredstvo detekcije tzv. "skrivene" mreže, s čega će se isti pokrenut manje je bitno kao i činjenica podržava li navedeni ruter openwrt ili ne.
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 20:14   #12
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
A ja ti opet velim da se "ta mreza" ne vidi sa nicime... bar meni ili google poznatim alatom...

E sad, vjerojatno FBI ili CIA imaju neke bolje alate no prepostavit cu da im nisam zanimljiv.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 21:27   #13
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
dokaži navedeno videom. imat će masu pregleda vjerojatno ako se malo potrudiš.
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na