Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.10.2017., 10:36   #1
VukaL
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 4
(riješeno) Problemi s memorijom?

Pozdrav,

prije dva mjeseca kupio sam nove komponente:

matična: Gigabyte GA-AB350 Gaming 3
procesor: Ryzen 5 1600
mamorija: CORSAIR Vengeance LPX CMK16GX4M2B3000C15 2x8GB DDR4 3000MHz ver 5.30

komponente od prije su: Saphire radeon 480, Samsung 850 120GB i neki HDD.
Instalirani su Windowsi 10 pro.

Napravio sam update BIOSa na F7 verziju i probao staviti memoriju na 2933 MHz ali se komp nije htio dignuti iz boot-a već se par puta palio-gasio i vratio na default postavke. Od onda memorija radi na default postavkama i zna se dogoditi BSOD sa porukom "memory_management".
Isprobam sam staviti memoriji u druga dva utora i nije bilo promjene. Probao sam sa samo jednom pločicom memorije, pa drugom i događa se isto.
Jedina razlika kada su dvije pločice (dual channel) i jedna pločica je što se s jednom pločicom BSOD desi cca jednom tjedno dok se s dvije pločice desi cca jednom dnevno.
BSOD se događa po meni stvarno random, može biti kod dizanja Windowsa, a može biti i nakon par sati igranja.
E sad molio bih pomoć kako da istestiram i s čime da počnem. Htio sam testirati memoriju u nekoj drugoj matični, ali ne poznam nikog tko ima DDR4 pa ne znam da li je stvar u matičnoj ili memoriji ili je možda problem u nekim driverima ili slično.

tnx
VukaL je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2017., 10:45   #2
bamuja
ex zmaster76
Moj komp
 
bamuja's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: pula
Postovi: 322
Skini memtest, snimi na cd pa testiraj s njim, pa ces znati dal je memorija ili nes drugo. I bilo bi dobro provjeriti dal je ta memorija na listi podrzanih/kompatibilnih memorija za tu plocu
https://www.techpowerup.com/memtest64/
file:///C:/Users/boss/Downloads/mb_memory_ga-ab350-gaming3.pdf

Zadnje izmijenjeno od: bamuja. 02.10.2017. u 20:22.
bamuja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2017., 11:11   #3
VukaL
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 4
Napravio sam metest s jednom pločicom i na drugom passu je u testu broj 4 našao 235960 errora i onda u daljnih 10 passova bez grešaka. Slično je bilo i kada sam stavio samo drugu pločicu na drugom pass u testu 5 8333029 grešaka i u daljnjim prolazima bez grešaka.
Nakon toga sam stavio obje zajedno i prošlo je bez grešaka.
Nastavilo se kao ranije pa sam ostavio samo jednu pločicu i trpio BSOD jednom tjedno.

Nedavno sam kupio drugi hard disk pa sam gledao drivere i našao novi BIOS (f9d) i stavio njega te sam mogao bez problema uključiti XMP profil memorije no nije se popravila situacija s rušenjem sustava.
Onda se nedavno počelo dešavati da se desi BSOD kod prvog pokretanja PC-a i to najčešće kad dođe sign-in prozor windowsa te nakon tog restarta komp radi bez problema cijeli dan, no onda se zna dogoditi da se sruši kad kliknem shut-down.

Za vikend sam odlučio skinuti svježe windowse i nanovo formatirati PC. Instalacija je prošla bez problema no kad su windowsi završili s update-ima dogodio se isti BSOD. Znači na windowsima nije bilo ništa osim njih samih (niti mojih drivera za chipset niti za grafičku već samo od Windowsa).

P.S. u attachmentu su dva mindumpa, jedan najraniji koji imam sa starim biosom i novi od jučer sa friških windowsa.
Attached Files
File Type: zip Minidump.zip‎ (182.2 kB, 130 views)
VukaL je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 11:28   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Tebe zeza nešto drugo što se manifestira kao greška memorije prilikom memtesta.
Skroz dok ne dobiješ memtest bez grešaka, uzaludno je ići stavljati widnovse i probavati išta drugo.
1. memtest bez grešaka a onda sve ostalo

BIOS reset to default
Izvadi ram module, očisti kontakte rama gumicom ili alkoholom, ispuši sockete, re-seataj CPU (izvadi i vrati natrag)
testiraj
ako ne bude dobro, probaj drugo napajanje
ako i nakon toga bude isto - bojim se da je stvar u maticnoj
trex je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2017., 11:38   #5
VukaL
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 4
Nakon jučerašnjeg BSOD na novim windowsima noćas sam pustio memtest i ujutro je prošao 10 prolaza bez grešaka.

budem probao ove korake čišćenja i ostalo pa javim.

tnx
VukaL je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 14:35   #6
VukaL
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 4
Stara tema, ali možda nekompomogne.
Prije nekog vremena sam kupio novu memoriju (isto Corsair, ali Micron chipovi) i sve radi bez problema.
I prodao sam svoju staru problematičnu memoriju koja isto negdje drugdje radi bez problema.
VukaL je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na