Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2013., 22:53   #181
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Opet krivo

SSD ne pise nikad na 'ista memorijska polja'.
SSD pise na nacin da uvijek levelira sva polja da wear bude jednaki na svim poljima.

Ono sto SSD radi kod pisanja jednog podatka je: ako je taj blok recimo 4k, a velicina bloka koji SSD pise u tu celiju recimo 256k - u tom slucaju prvo procita taj blok, napravi izmjenu, i zapise na NOVI slobodan blok, a stari je markiran free.

Garbage collection je jedan od nacina koji to olaksava u svakodnevnom radu, kad SSD interno prebacuje podatke da moze poslije brze zapisati. Dakle u prijasnjem slucaju ti opet pises, citas, drndas po disku. No, recimo imas i neki file koji se ne mijenja - u tom slucaju ce SSD realocirati podatke s te celije i na nju zapisati novu izmjenu, a staticki podatak prebaciti na celiju koja ima veci wear level. Dakle, SSD se brine sam o sebi da sve celije budu jednako 'potrosene'. To je onak, laicki receno kak' radi SSD.
Osim toga, tu imas i TRIM koji sluzi da ovo gore olaksa - kaze disku kad se obrise file na nacin da se ti blokovi gdje je file bio mogu markirati interno kao free.
Potencijalni 'downside' TRIM-a je da nakon brisanja file-a vise nije moguce napraviti undelete ili sa slicnim tool-om vratiti nazad obrisani file, kao sto je moguce kod HDD-a.

E, da.. dakle da jos pojasnim: za razliku kod klasicnog HDD-a gdje je 0-i block prvi na vanjskom obodu, taj isti 0-ti block na SSD-u moze biti BILOGDJE, ovisno gdje je u tom trenu smjesten.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 23:01   #182
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Vidiš, to nisam našao nigdje tako dobro objašnjeno. Ja sam prihvatio to po onom sistemu da je swap sistemski fajl koji je uvijek zapisan u istim blokovima kao i kod klasičnog HDD-a (pa zbog toga swap recimo nije moguće defragmentirati na HDD-u). Nisam znao da se blokovi automatski mogu seliti zbog wearinga, hvala na iscrpnom objašnjenju.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2013., 14:55   #183
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
pozz,
pitanje jedno, nedavno sam kupil OCZ vertex 4 128 GB i samo sam isključio ovu opciju sa slike, kad pogledam u indexiranju ssd mi zamučen, cilj mi je bio na njemu zaustavit indexiranje, sam dobro to napravio?











Hvala!
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 15:11   #184
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Jesi..... ali zasto?!
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 20:11   #185
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Jesi..... ali zasto?!
pa da ne indexira i da bezveze ne zapisuje, a ni ne osjetim razliku u promjeni brzne, pokušao sam vratit kvačicu i neče opče primit, očito da mu odgovara tak , a kaj misliš da nije ni to potrebno bilo?
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 21:35   #186
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Razlika se itekako osjeti kad trazis nesto.
Da, bit ce nesto manje pisanja po C drajvu (posto je na njemu Index).
Ali, opet dolazimo do istoga - ta kolicina pisanja je poprilicno zanemariva.
I ljudi se previse brinu oko wearinga SSD-a, a to je prakticki najmanji issue kod njih.
Nick7 je online   Reply With Quote
Staro 21.02.2013., 22:25   #187
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Razlika se itekako osjeti kad trazis nesto.
Da, bit ce nesto manje pisanja po C drajvu (posto je na njemu Index).
Ali, opet dolazimo do istoga - ta kolicina pisanja je poprilicno zanemariva.
I ljudi se previse brinu oko wearinga SSD-a, a to je prakticki najmanji issue kod njih.
kak da onda vratim, kad neče nazad?
da sam u indexiranju stavim kvačicu na c?

edit: riješio sam to tako da sam odpojio sve hdd-ove(morao sam to tak i tak napravit jer je novi hdd od 2tb došao i morao sam sve presložit) i kad sam digao win sa ssd-a otišo u propertis od njega i vratio kvačicu i sad je sve kak je i bilo, fakat nema potreba preveč prčkat po tim opcijama jer se ne osjeti neko extra ubrzanje (barem kod mene). sad sve radi najnormalnije, jedino kaj bi prporučil svaki put prije reinstalacije OS-a napravit Secure Erase diska.

Zadnje izmijenjeno od: Mrakky. 23.02.2013. u 16:50.
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2013., 16:49   #188
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
Evo ovako mene zanima dali je ovo na linku ispod sve što trebam odraditi za svoj SSD., osim naravno opcijski ako hocu page file jer imam 6GB RAM memorije svega.. Uglavnom evo link ispod, zanima me dali doraditi sve osim pagefilea (virtualne memorije)..
http://pcpractic.rs/strana/ssd-podesavanje


Evo takodjer link o memoriji.,
http://rickardnobel.se/windows-2008-...-task-manager/

znaci isplatilo bi mi se uzet 2x4 GB RAM, ili mozda cak 3x4 GB.., ili da idem na 2x8.. Svi prijedlozi dobrodosli, pa da onda iskljucim page file ,... a da za trenutno stanje ostavim upaljen????

EDIT: Evo dodao bi i ovaj driver jos sto momak na bugovom forumu govori
http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-...01.aspx?page=1
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!

Zadnje izmijenjeno od: drMarin. 27.02.2013. u 16:54.
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 11:38   #189
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 377
Gdje je najbolje spojit SSD ?
Imam ponuđene ove SATA 3 (A1, A2, 0, 1) .
zig je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2013., 13:35   #190
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Pa svejedno je ako su svi portovi iste brzine..ako nisu onda pogledaj na matičnoj ili manualu koji su portovi brži, pa u njih SSD
hedgehog je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2013., 13:45   #191
snake29o3
Premium
Moj komp
 
snake29o3's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia - Kutina
Postovi: 135
Optimizacija SSD-a za Linux

Vidim da je ovdje samo opisana optimizacija SSD diskova za Windows, a pošto ja koristim Linux potražio sam po netu kako se to radi za Linux i izvukao najbitnije.

1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition

2. Open /etc/rc.local and at end of file
before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)

3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50

4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub

5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>

6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done

7. Turn off cache for JAVA
If you have installed Oracle Java, limit the write actions of the Java plugin:
Launch the Java Control Panel /usr/lib/java/jre1.7.0_25/bin/ControlPanel (This is folder where is my Java installed)
Tab General: Temporary Internet Files - Settings...
Remove the tick for: Keep temporary files on my computer.

8. Turn off cache for Firefox Firefox panel:
Edit - Preferences - Advanced Tab
Network Cached Web Content: set it to 0

9. Turn off cache for Chrome
Launch Chrome / Chromium.
Now press the F12 key, in order to open the developers' console.
In that window you click on the gear wheel in the bottom right, in order to open the settings.
In the settings window you tick: Disable cache.
Press F12 again to close the developers' console.
snake29o3 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2013., 20:49   #192
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Odlično, hvala! Još samo da je ubosti neki SSD. Premda su današnji SSD-ovi dovoljno dugotrajni da ne treba inzistirati baš na svakoj ovoj optimizaciji.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2013., 18:47   #193
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37
Citiraj:
Autor snake29o3 Pregled postova
1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition
nodiratime je subset opcije noatime, sam noatime je dovoljan ako ti je baš do njega. Default vrijednost na više-manje svim novim distribucijama je relatime, koji je dovoljno dobar kompromis da ne radi probleme aplikacijama tipa mutt, pa je ovo proizvoljno, kako kome bolje odgovara.

Citiraj:
2. Open /etc/rc.local and at end of file [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)
Ovo je jedna od mogućnosti. Postoje i alternative, za ext4 filesystem moguće je u fstab dodati discard opciju koja je pandan ovom gore navedenom. Vrijedi primijetiti da će se u tvojem slučaju fstrim naredba izvesti samo kod boota, i to ako ti je sustav podešen da pokreće rc.local skriptu kod bootanja (Ubuntu je svojedobno imal bug s pokretanjem rc.local, a na npr. Fedori moraš enablati rc-local.service i eventualno kreirati pripadajući rc.local file). Navodno je discard nešto sporiji, no ja to ne primjećujem, a vidim da već polako i drugi resursi na Internetu (npr. Arch wiki) predlažu discard kao prvi izbor.

Citiraj:
3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50
Ovakve stvari su recimo workload specific, ako nekog veseli placebo efekt vm.swappiness može tuneat kolko mu drago.

Citiraj:
4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub
Vodi računa da ova promjena mijenja defaultni scheduler za sve diskove u sistemu, prilično sam siguran da nećeš da ti i tvoj hard kojeg imaš u kanti završi s deadlineom. Alternativa je to upucat za SSD iz rc.local ili neka slična kemija. Vjerujem da ima i propisni način za zašrafat per disk scheduler, ovisno o distribuciji koja se koristi. FWIW, noop neće raditi nikakvo logičko grupiranje IO operacija, deadline ima logiku za osnovno grupiranje IO operacija, a CFQ je nomen est omen - completely fair scheduler, svim zainteresiranim stranama pomalo.

Citiraj:
5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>
Tja, hibernacija po izboru. Tko koristi, ostavlja upaljeno, tko ne, gasi, ovo je uz SSD vezano utoliko što je s ugašenom hibernacijom manji broj pisanja po disku.

Citiraj:
6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done
Ako /var/log/ metneš na tmpfs (ramdisk), odu logovi doviđenja kod reboota stroja. Nadam se da nitko neće c/p ove upute direktno na svoj stroj, pa se potom čuditi. Jednako tako, ova druga skripta koju si upasteao vjerojatno se treba izvoditi prilikom svakog boota, da kreira potrebnu strukturu direktorija u /var/log/ folderu kako pojedini servisi nebi krepali kod pokretanja jer ne mogu kreirati log file.

Ostatak posta, tja...caching u browseru, kako kome više odgovara, ovu Java optimizaciju ne vidjeh do sad nigdje pa sam skeptičan.

Don't get me wrong, nije da sam ti se sad nakačil pa kritiziram, nego su neke stvari malo far-fetched, a neke nisu razjašnjene, pa da izbjegnemo nepotrebna pitanja kasnije u GNU/Linux related temama.
jets0n je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 10:14   #194
Kerefek76
Premium
Moj komp
 
Kerefek76's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 88
Namjeravam uskoro ubosti intelov 335 ssd i zanima me da li je ikada nekome otišao ssd zbog wear-a? Jer čini mi se da je to zaista pretjerano. Bio je jedan članak na Toms hardware-u i tamo su zaključili da se današnji ssd-ovi mogu koristiti godinama prije bilo kakvog otkazivanja trošenjem.
Kerefek76 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2013., 10:33   #195
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kerefek76 Pregled postova
Namjeravam uskoro ubosti intelov 335 ssd i zanima me da li je ikada nekome otišao ssd zbog wear-a?
Je, ali sumnjam da je nekome u običnoj kućnoj upotrebi.

Citiraj:
Autor Kerefek76 Pregled postova
Jer čini mi se da je to zaista pretjerano. Bio je jedan članak na Toms hardware-u i tamo su zaključili da se današnji ssd-ovi mogu koristiti godinama prije bilo kakvog otkazivanja trošenjem.
Trošenje je samo (manji) dio priče.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 22:19   #196
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Imam sljedece stanje, winowsi su XP sp3 32bit, instalirani na klasicni HDD, SSD disk od 60 GB mi sluzi iskljucivo za brzo zapisivanje i citanje, nista drugo od njega (SSD-a) ne ocekujem niti trazim, osim da mi program zapisuje na njega isprocesirane podatke (tiff-ove ili bitmape velicine cca od 1 MB od 500 MB) i naknadno ih cita i salje na printanje (da tako kazem).
Da budem precizan ako ce koma sta znacit radi se o RIP-u za CTP konkretno Harlequin RIP i B-1 CTP-u od Screen-a (model PlateRite 8600S)
RIP je skracenica od "raster image processor"

Ono sta Vas ja ocu pitati drage kolege je sljedece, posto sam zbog stare komunikacijske kartice koja sluzi za slanje slike iz PC-a na CTP (kartica je PCI-X tj. stara je ko biblija i zadnji driveri za doticnu su za win NT2003 ali rade i za XP) prisiljen koristit XP 32 bit kako ce se to odrazit na rad SSD-a posto znam da XP ne podrzava sve sta bi trebalo kad je SSD u pitanju.
Da li trebam instalirat kakav/e program/e za odrzavanje SSD-a ili je dosta sta je ACHI u biosu ukljucen (posto SSD nije disk sa operativnim sistemom), znam da bi bilo idealno radit barem pod win 7 ali za sada ne mogu.
Inace za sada mi se SSD pokazao kao pun pogodak tj. brzina ripanja mi je skocila 500% (dobro za to je zasluzan i novi i7 4770 ), do sada mi je usko grlo bila brzina zapisivanja na disk sta mi je SSD za sada rjesio.

Znaci kako pazit da SSD ne nastrada pod windowsima XP kao "scratch" ili piši čitaj briši disk, znaci na njemu nije OS nego samo podaci koji se relativno često zapisuju čitaju i na kraju dana brišu, cca dnevno napravimo 30-40 GB koje sutradan ili dan poslje izbrišemo.
SSD je 60 GB od Kingston-a imena "SSDnow 300V"
Hvala na svakoj sugestiji i pomoci
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413

Zadnje izmijenjeno od: ante2. 02.12.2013. u 16:26.
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2014., 16:57   #197
Graficar
Premium
Moj komp
 
Graficar's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Ne znam dal da otvorim novu temu, posto je ova postala vise poput "preporuka u kojem ducanu kada i po kojoj cijeni kupiti koji ssd", ali ajde, puknut cu ovdje (jer tu su iskustva, pitanja, nejasnoce...), pa ako admin misli da treba biti negdje drugdje slobodno neka premjesti i neka mi ne zamjere (nov sam u SSD svijetu).

Koliko daleko ste otisli sa "optimizacijom" za SSD, tj. koliko daleko je predaleko?

Osim onih "standardnih" stvari:
  • TRIM
  • Hibernation
  • System protection
  • Indexing
  • Page file
  • Defrag
  • Power options
  • Write back caching i gasenje windows write-caching buffer flushinga

jeste li otisli dalje i radili neke od navedenih stvari:
  • move User foldera na HDD (Desktop, My pictures, My documents i sl...)
  • move Temp foldera na HDD
  • move cache-a od Mozilla Firefox-a na HDD (neki koriste portable radi ovoga)
  • move cache-a od Flash-a na HDD
  • move cache-a od nekog treceg programa...
Jer cini mi se da kad se jednom krene ovim tempom da bi SSD mogao postati "read-only"

Pa dajte svoje misljenje...
Sto je "must", a sto je "perverzija"? Tj. kako ste odlucili "produziti zivotni vijek" svog SSDa, a sto jednostavno odbijate pa makar krepo sutra?
Graficar je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2014., 17:16   #198
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,910
Ne radim defrag jer nema potrebe, trim je po defaultu tu, ostalo mi ne pada napamet gasit. Radim redovito hibernation i to po par puta dnevno, virtualci su mi na SSDu, power opcije su kakve su ibile, indexing je upaljen kao šta je i bio, itd itd. On je tu da služi meni, ne ja njemu, jamstvo ima, ako ode u tom roku dobit ću novi, ako ode van tog roka kupit ću novi, prosto jednostavno
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2014., 17:19   #199
boy005
Premium
Moj komp
 
boy005's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 597
restore/hibernation/indexing/prefetch - off, u biti koristim samsung magician pa on to auto. obavi - ovo drugo sta si naveo, *move nikad radio a bome i prvi put citam o tome
__________________
boy005 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2014., 17:24   #200
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Samo ugasio hibernaciju. Trimm i garbage cleaner rade svoje, a memorija u ssdu tak ictak pise da ce zrajat jos 20 godina...
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2014., 15:03   #201
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
Ne radim defrag jer nema potrebe, trim je po defaultu tu, ostalo mi ne pada napamet gasit. Radim redovito hibernation i to po par puta dnevno, virtualci su mi na SSDu, power opcije su kakve su ibile, indexing je upaljen kao šta je i bio, itd itd. On je tu da služi meni, ne ja njemu, jamstvo ima, ako ode u tom roku dobit ću novi, ako ode van tog roka kupit ću novi, prosto jednostavno
egzakli..proslo vrijeme tweakanja gluposti. kad sada dam pare za neki IT komad opreme za vlastiti gust, zelim da radi outofthebox sve sto kazu i bez ikakvog majmuniranja pogotovo ako se da malo vise para
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2014., 07:44   #202
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
znači, indexiranje isključiti?
  Reply With Quote
Staro 29.03.2014., 17:34   #203
ssdv
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 79
Bios

Nedavno sam stavio novi bios, te instalirao ssd intel 120gb.
E sad prateći sve kaj ste napisali o instalaciji imam nedostatka znanja s biosom.
ssd = os, i 2 x hdd + naravno cd rom.

u postavkama biosa postoji dio s...

on chip ide device - sata mode: ide, raid ili ahci
on chip pci device -
on board pci device -
tu sam postavio ahci
neznam što izabrati na prvom ide ili ahci s obzirom da imam i dva hdd sata

Zadnje izmijenjeno od: ssdv. 29.03.2014. u 17:43.
ssdv je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2014., 23:22   #204
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
stavi sve što možeš na ahci ako imaš win7 operativni sustav.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2014., 00:52   #205
ssdv
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 79
Hvala !
ssdv je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2014., 12:19   #206
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Da li vrijedi optimizacija za Windows 8.1?
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2014., 13:03   #207
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Ja imam win 8.1 i sve sam napravio ovako..samo sam ostavio nešto pagefilea jer se inače BF4 rušio
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2014., 01:05   #208
Rabuso
Who dares,wins.
Moj komp
 
Rabuso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Citiraj:
Autor Inelim Pregled postova
Malo da oživim temu i raspravu, a kao povod sam uzeo uključivanje/isključivanje opcije ''Write Caching''.

Naime, čini se da baš ova opcija ipak ima utjecaja na performanse SSD-a, odnosno isključivanje ove opcije (bar na mom SSD-u) ima negativan efekt na performanse diska (prvenstveno, što je i logično, na ''Write'' odnosno zapisivanje podataka na disk).

Ukratko, iz slika se vidi pad performansi u benchmark-u kad je ''Write Caching'' Disabled:

,

u odnosu na (dosta bolje) performanse kad je ''Write Caching'' Enabled:



Ako vam ne bude teško, testirajte i vi svoje diskove vezano za ovu opciju pa iznesite dojmove, jer se pad performansi prilikom isključivanja navedene opcije osjeti i u svakodnevnom radu (zbog čega sam i sam napravio test, misleći da nešto nije u redu s SSD-om).

prošlo 4 godina,ali poslušao sam savijet i totalno si u pravu .

Prvo sam instalirao Samsung Mag i pustio njega da optimizira za preformanse i nije loše ispalo,ali sam želio vidjeti kakve će preformanse imati nakon ručnog podešavanja i iznenadio se ugodno.
Jedino sam failao u power managmentu cpu-a. otključao sam skrivene opcije,ali ih iz nekog razloga nemogu mjenjati. S obzirom da sam tutlek za te stvari odlučio sam staviti to na hold i pitati frenda programera kako da rješim svoj problemcic. .!

Preporučam da se instalira Samsung mag jer u njemu ima na jednom mjestu sve navedene opcije za poboljšanje s objašnjenjem.
Rabuso je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2014., 21:34   #209
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,720
je točno da se ssd disk ne smije defragmentirat??koristeći defragment programe.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2014., 21:37   #210
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Smije se, ali nema potrebe, pošto se SSD brine sam o sebi. Osim toga svaki moderan OS, automatski isključi defragmentaciju kad "prepozna" SSD.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na