Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.09.2018., 11:16   #1
file12
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: HR
Postovi: 33
Savjet u vezi burn in problema

Pozz, trebam vaš savjet. Imam monitor Samsung C27F591 kupljen u Alzashopu prošle godine. Od početka monitor ima problema sa prijelazom crne/sive boje (color banding). Evo par primjera ako triba mogu uploadat još slika.



Izvorne slike (2 iz tomb raider i jedna iz filma):


https://imgur.com/a/lq8z40I


Slike problema:


https://imgur.com/a/XnJw2Wv


Stavia san ovu iz filma zato jer monitor ima i problema sa crnom bojom, u filmu crna boja zna izgledati kao da vibrira i kao da sadrži kockaste artefakte.



Proba san drivere grafičke, drivere monitora, hdmi kablel, displayport kabele, spajati na drugi PC, sve postavka na monitoru, svagdi je problem isti.



Poslao sam montor na RMA u Alzashop ali mi je odbijen zahtjev za reklamacijom. Rekli su da ne vide problem. Mislim da je to iz razloga što kad sam minjao postavke poslao sam ga slučajno sa Black level low koji prikrije problem, a tribalo je biti na black level normal. I vraćen je sam svim postavkama boja koje sam ja stavio pa prepostavljan da se uopće nisu time puno bavili nego ga testirali u stanju u kojem sam ga ja poslao.


Odkad je vraćan sa reklamacije dobija je novi problem, ima kao nekakvi zeleni backlight bleeding sa sve 4 strane monitora. Linije se većinom vide u mračnim sceneama u filmu, u windowsima su neprimjetne. Slika:


https://imgur.com/a/8gzhMvX




Igrajući Outlast 2 primjetio sam da mi se vidi taksbar u igri, mislia san da je problem do igre naknadno sam otkrio da monitor ima i burn in problem:


https://imgur.com/a/g1H8HDA



Ova zadnja dva problema su nastala nakon reklamacije. Na donjoj strani monitora čini mi se kao da je taj zeleni backlight bleeding posledica burn in. Čitajući forume piše da burn in ne ulazi pod garanciju. Ubrzo im mislim poslati opet monitor na RMA, neznam da li da im kažem za burn in ili ne, ili da se samo usredotočim na prikazivanje problema sa zelenim područjem. Ako kažem za burn in oni mogu reći da je da to moj problem i da je to zeleno polje posljedica njega i da to ne spada pod garanciju. Savjet?
file12 je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 11:27   #2
MechBot
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 127
Ja sam identicne znakove imao na starom dell monitoru.


Burn in sam rjesio yt videom od 7h koji “resetira” pixele, ali se uvijek jako brzo vratio. Postajalo je sve gore i gore i monitor je sada neupotrebljiv.
MechBot je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.09.2018., 11:38   #3
file12
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: HR
Postovi: 33
Znam da se može tako možda to rješiti ali monitor ima drugih problema tako da se ne isplati. Burn in je vidljim samo u tamnim scene u igri, u normalnom radu potpuno neprimjetan, u filmovima je više vidljivo to zeleno polje nego burn in. Na tom zelenom polju sam mislio graditi svoju drugu reklamaciju.
file12 je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 11:49   #4
MechBot
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 127
Ma posalji svakako, i ja sam imao zelene segmente po monitoru ali sve se to desilo taman nakon sto je garancija istekla, a par njuskalo servisera mi je reklo da je panel otisao.
MechBot je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 11:55   #5
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
odgovorio si sam sebi: ne spominji burn in i ispričaj priču koja drži vodu. čemu filozofija.
sretno
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 16:08   #6
file12
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: HR
Postovi: 33
Znam ali kad bih znao da taj burn in spada pod garanciju to bi puno olakšalao stvari. Još mi je monitor bio namješten da se gasi nakon 15mn neaktivnosti pa stvarno neznam kako je to moglo nastati. Pitao sam samsung korisničku podršku što s tim, oni isto ne znaju samo mi pošalju ovu stranicu:


https://www.samsung.com/us/support/s...LC27F591FDNXZA


A kakvo je mišljenje sa onim prijelazom boja-color banding koji sam opisao? To je defekat monitora ili to spada u kategoriju loša srića?
file12 je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 16:18   #7
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
Ja imam color banding na svom, i guglajuci to za moj monitor, svi imaju

Najvise na yt se vidi di je valjda kvaliteta u kompresiji losa

I frend kupio isti monitor, isti problem
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 16:53   #8
file12
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: HR
Postovi: 33
Je ali to bi tribalo biti u igrama puno manje vidljivo, U onim gore slikama koje san stavia od Tomb raidera to izgleda poprilično usrano. Prijatelj mi ima neki 22" TN i na njegovom monitoru te scene puno bolje izgledaju, razlika je ogromna.
file12 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2018., 10:18   #9
file12
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: HR
Postovi: 33
burn in provjereno izlazi najbolje ako se ostavi potpuna bila slika, već mi se na taj način smanjia za 60%. Proba san i sa onin videima sa brzim izmjenjivanjem boja, nema efekta.
file12 je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2019., 11:16   #10
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
To je VA panel, što će reći da je ovaj color banding 'normalan'
Ja na TN panelu monitora koji košta 600E imam još gori banding i to ja kao normalno
Ako ti odziv matrice nije bitan, nabavi IPS i riješio si probleme s bojama i prijelazima
IPS panel je po izgledu najbliže što se LCD tehnologija uspjela primaknuti starim CRT-ima
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na