Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2020., 13:01   #1
Obese_Geese
Registered User
Moj komp
 
Obese_Geese's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Vukovar
Postovi: 38
(riješeno) Softver ili hardver problem? Kidanje zvuka i slike

Dakle ovako, pokušavam već dva dana dijagnosticirati problem.

Naime prije par dana sam (neslavno)kupio dva mjeseca staru RTX 2070 Zotac Mini. Prvih otprilike 3 dana sve je radilo sjajno.

Zatim sam imao neki glupavi problem sa Red Dead Redemption 2 gdje je igra uvijek vraćala postavke na DX12 automatski. Tu sam reinstalirao drivere, vulkan, koristio DDU u safe modu. Ne sjećam se više kako, ali riješio sam problem ali jesam.

E sad, da li je ovo puka slučajnost ili ne, neposredno nakon toga sam vidio da kursor preskače i ne ide glatko, kao da skipa frejmove. Okej pomislio sam miš je u pitanju. Replug ali isto.

Najlogičnije objašnjenje je bilo da sam svim time napravio neki driver konflikt pa sam pošao reinstalirati drivere. DDU bi se doduše uvijek crashao pri restartu u safe modu.



Nije dakle samo miš. Kad gledam video, ne znam bolje objasniti ali zvuk kao da se kida i slika preskače frejmove, isto kao da se kida, dal bi to bili mini freezevi ili šta. Isto se događa surfao ja, igrao igre ili gledao video.

Pri restartanju nekada par minuta do sat i nešto sve zna raditi okej. Čak i ako je razlog resetiranja bilo baš kidanje slike. Nekad se problem pojavi odmah nakon restartanja ili bootanja pc-a. Nekad malo kasnije. Nekad kida više odnosno preskače više frejmova a nekada manje.

Dakle konfiguracija je:

RTX 2070 Zotac Mini, Ryzen 7 3700x, x570 MSI Gaming Plus mbo, 2x rama kingston hyperxfury (2400 i 2666 mhz) te 3 godine staro fortron 500w napajanje. Ne znam točno model, kasnije napišem ako je relevantno. MBO i proc su novi, nedavno kupljeni. Grafička isto tehnički nova ali rabljena.

Stvari koje sam pokušao:
-Resetirao sustav
-Reinstalirao display i sound drivere nekoliko puta.
-Reinstalirao drivere sa DDU (crasha se pri restartanju u safe modu)
-Svježe instalirao windowse
-iskopčao 10g stari eksternal HDD
-zamjenio HDMI sa DVi kablom

To je mislim to. Sljedeće ću opet dignuti sustav(svakako jer čini se ne mogu kompletno maknuti drivere od DDU crasha), izvaditi jednu pločicu rama i vidjeti kako radi, iskopčati i ukopčati grafičku karticu.


Šta još mogu napraviti i šta mislite da je problem?

Čitao sam online i od slično navedenih problema sa RTX 2070 hardverom, do drivera za istu, HDD-a koji je pred krepavanjem... stvarno nisam pametan. Više komplicira nego pomaže.

EDIT: Zaboravio sam reći da sam provjerio temperaturu i cpu/gpu/memory usage i sve je kako bi trebalo biti.

Zadnje izmijenjeno od: Obese_Geese. 27.02.2020. u 13:12.
Obese_Geese je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2020., 13:52   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Jesi probal pomoću NVCleanstall alata instalirati samo drivere i ništa drugo od GeForce paketa? I friška instalacija Windows OS-a je stvarno friška ili ima kojekakvog popratnog softvera?
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.02.2020., 17:43   #3
Obese_Geese
Registered User
Moj komp
 
Obese_Geese's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Vukovar
Postovi: 38
Friška stvarno. Nije do windowsa jer sam prijašnji imao preko dva mjeseca. Nebi trebalo biti barem.

Sad sam opet obrisao, spriječio driver auto update prije spajanja na internet i instalirao paket od nvidie. Za sad, već par sati, je sve oke.

Moram reći doduše da sam koristio driver ready za PCI i ostale drivere koje nisam imao. Sada ga nisam koristio pa ćemo vidjeti. Skinut ću i taj tvoj pa da imam kad i ako opet zatreba. Puno hvala.

Javim ishod svakako.
Obese_Geese je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2020., 19:34   #4
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Meni se slično zadnji put dogodilo kada sam instalirao "friške" Nvidijine drivere. Preskakanje zvuka i slike, pratimo sa interrupte s nekim programčićem, to je divljalo. Deinstalirao sam bio taj novi driver i vratio se na stari. Što se tiče ovog crasha s DDU to je diskutabilno o čemu se radi. Driver store bi trebalo moć pobrisat i ručno u kom slučaju nakon deinstalacije windows ne može povuć ponovno taj driver. Samo pažljivo kod ručnog brisanja stvari iz driver stora, jer kad obrišeš previše možeš zaboravit na plug & play. Znam provjereno
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2020., 19:38   #5
Obese_Geese
Registered User
Moj komp
 
Obese_Geese's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Vukovar
Postovi: 38
Nadam se stvarno da se radi o driver problemu.

Svojom metodom isključivanja auto updejta i instaliranja drivera sa matične i friških nvidia drivera za sad je sve ok, cijeli dan na kompu bez ikakvih problema.

Doduše prije sam koristio driver easy za koji sad vidim da nije odviše respektabilan softver. Preporučavao je neki PCIE driver update koji sam ovaj put preskočio i zapravo ništa nisam instalirao preko njega. Jel moguće da sam imao konflikt od tih drivera?
Obese_Geese je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2020., 20:38   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Sve je moguće, a kaj se Driver Easy i sličnih all-in-one "rješenja" tiče, za tim stvarno nema potrebe.

Em imaš sve kaj trebaš na službenim stranicama proizvođača hardvera, em imaš NVCleanstall i sl. alate, em za tajnovite drivere postoji Bubbin PCI-Z.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2020., 15:54   #7
Obese_Geese
Registered User
Moj komp
 
Obese_Geese's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2016
Lokacija: Vukovar
Postovi: 38
Ovo je odlično, hvala za savjet.

Moram javiti da sve radi uredno i dobro a Bubbin PCI-Z je PCI-Zakon
Obese_Geese je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na