Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2014., 23:16   #1
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
DTMF?

T-com max adsl, upravo spojen, ZTE 931 VII ROUTER. Net i sve normalno funkcionira, e sad dolaze ovi pametnjakovići iz tvrtke za alarm (od kojih imam ugrađen jednostavan alarmni sustav) i oni ne mogu nikako dobiti vezu alarmne centralne jedinice u kući i njihove centrale (spajaju se preko telefonske linije), oni mi kaže problem je što DTMF nije aktiviran, kakav sad DTMF, zovem T-com, nitko nema blagog pojma, napokon dobijem nekog i kažu mi da aktiviram u postavkama, gledam i gledam u postavkama ništa slično ne nalazim s tim imenom, očito je zamaskirano u neki drugi naziv. Jel zna netko kako to aktivirati? ili da opet gubim sate na liniji s t-comom....
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 08:40   #2
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Mislim da se radi o tome da alarmni sustav radi "tonskim-dtmf " biranjem preko tel. parice ( prije se koristilo pulsno biranje a t-com je za uključivanje dtmf narodu naplaćivao 60kn mjesečno. ).
Danas se koristi i VOIP pa tel. liniju dobiješ preko dsl modema....nemam takav modem pa neznam gdje ima ta opcija za podesiti , i da li uopće ima tu mogućnost za analogni telefon. Vjerovatno će se ovdje pojaviti neki od korisnika takvog modema....sačekaj
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2014., 10:55   #3
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Prvo: http://www.voipmechanic.com/dtmf-issues.htm

Drugo: http://www.pohrani.com/f/Z/1S/3nh8BtQd/clipboard01.jpg

Default je "in voice", probaj sa RFC. Moraš biti logiran kao administrator da vidiš ove opcije.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 12:55   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Prvo provjeri / probaj ovo šta piše kolega Bluzer,
za test i detekciju trebaš tel. sa tonskim biranjem, potom probaj neki auto menu servis kao SZK od T-Kome,
ako "prolazi" skakanje po meniju (odr. br. za pojedini izbor / opciju) taj dio radi.

Ono šta te muči sa alarmom je:
1 - kad nas se zbog povjesti (ljudi naučili pa da im bude lakše) koristi specifični isprekidani signal slobodne linije, dok je u usa to konstantni (odr. frekvencije) "dial tone",
dakle u pameti alarma prvo treba postaviti / zapravo isključiti opciju "wait for dial tone" (kao šta se to kod nas gasilo kod modema)

2 - sad ovo poviše povlači slijedeći problem a to je da automatika ne zna / ne može detektirati slobodnu liniju a kako bi odradila šta treba (nazvati neki br. / spojiti se na neki servis),
da bi ovo riješio trebaš sam detektirati / izmjeriti koliko vremena treba od podizanja slušalice (off-hook) do momenta dobivanja slobodne linije,
pretpostavljam da je to negdje oko 1 - 3 sec. (ovisi o "brzini" routera i VoIp pameti u centrali, recimo da je to 2 sec.,
slijedi da u pameti alarma postaviš čekanje (delay) između off-hook i biranja postavljenog broja (off-hook - delay 2 sec. - dial xxxxxxxxxx)

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 16:53   #5
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ono šta te muči sa alarmom je:
1 - kad nas se zbog povjesti (ljudi naučili pa da im bude lakše) koristi specifični isprekidani signal slobodne linije, dok je u usa to konstantni (odr. frekvencije) "dial tone",
dakle u pameti alarma prvo treba postaviti / zapravo isključiti opciju "wait for dial tone" (kao šta se to kod nas gasilo kod modema)
Ili upotrebi router ST780wi koji na Voice daje standardni USA Dial Tone
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 18:07   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako ćemo "tako", da se editirati te specifične tonove u VoIp sekciji,
doduše ne znam precizno kod ovog ZTE, ali sigurno se može kod SX763, TG782, ST780 ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 19:28   #7
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Negdje davno dok sam se s tim zabavljao, nitko koga sam pitao nije znao rjesenje.
Odaj mi onda tajnu za ST780, jer ju nisam saznao ni od "proizvodjaca", da vise ne zbunjujem ljude kad se kod mene prime telefoniranja
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 21:48   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Eh, išao sam provjeriti crnu knjižicu da ne bi krivo napisao

- kod Thomsona taj detalj više ovisi o fw verziji nego o samom uređaju,
pa je tako za ST780 i (recimo to tako) njemu "prateći" fw R 6.2.x,
u tom fw nema mogućnosti dodavanja / editiranja "tonova", bar ne jednostavno,

sve šta ima je u CLI, komanda: voice country config [country = ]
a koje su ti "zemlje" raspoložive vidiš sa: voice country list
pa bi trebao dobiti ovo:
=>voice country list
Available countries:
belgium etsi
france1 france2
netherlands northamerica
norway spain
sweden uk

pretpostavljam da bi nama "najbliže" trebao odgovarati etsi,
dakle, negdje unutar fw su definirani tonovi ... pa na drugom mjestu nađem:
"Country-specific settings, such as dialling tone, hook flash timer, DTMF tones, polarity,...are pre-loaded in the dslxcfg.bin file in the dl-directory."

analogno tome nema / nije predviđeno da se išta vezano za tonove zapisuje u user.ini (voice sekciji),

- kod TG782 i njemu "prateći" fw R 8.2.x,
tu je "problem" tonova detektiran pa su dodane potrebne komande,
netko u T-Komi se potrudio pa su definirali tonove, odmah na početku voice sekcije imaš cijelu listu tone patterntable add id=xxx,
nešto jednostavnije je izvedeno za ringing,

sve ovo možeš izvući iz odgovarajućih verzija dokumentacija (CLI Reference - SIP, ConfigGuide_VoIp, ...

za kraj nagradno pitanje, ako se u ST780 ubaci fw R 8.2.x vjerujem da bi ovo trebalo jednako raditi.

That's all
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 23:24   #9
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Trenutno je u mom ST780 FW verzija 6.2.17.5 i kako sve radi vrlo uredno, strah me i pomislit da u tako stari (i vjerojatno na rubu egzistencije) uredjaj ubacujem neki novi firmware

Ponekad kad samo pokusam promjenit wifi kanal, nece ni da cuje za to, a ako bas inzistiram, onda se prvo uz protestiranje resetira da bi se pri ponovnom pokusaju udobrovoljio i zapamtio promjenu bez pogovora
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 00:07   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Hm, vidi jeli se tako "ljeno" ponaša u CLI - ju, vjerojatno ne, imaš 3 opcije:
1 - ne čačkaj i vozi dok ide

2 - promjenit elektrolite, dodati hladnjak na 7812 i cpu (ako ga nema),
znam da je na njemu najbolje / najstabilnije radio fw r6.2.29.2,
mada ne znam kakav je sa SIP - VoIp,
upravo provjerio kod kolega na Modem-Help, zadnji fw za njega je r7.4.4 SIP

3 - preći na drugi router (TG782, SX763)
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2014., 02:11   #11
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Prvo provjeri / probaj ovo šta piše kolega Bluzer,
za test i detekciju trebaš tel. sa tonskim biranjem, potom probaj neki auto menu servis kao SZK od T-Kome,
ako "prolazi" skakanje po meniju (odr. br. za pojedini izbor / opciju) taj dio radi.

Ono šta te muči sa alarmom je:
1 - kad nas se zbog povjesti (ljudi naučili pa da im bude lakše) koristi specifični isprekidani signal slobodne linije, dok je u usa to konstantni (odr. frekvencije) "dial tone",
dakle u pameti alarma prvo treba postaviti / zapravo isključiti opciju "wait for dial tone" (kao šta se to kod nas gasilo kod modema)

2 - sad ovo poviše povlači slijedeći problem a to je da automatika ne zna / ne može detektirati slobodnu liniju a kako bi odradila šta treba (nazvati neki br. / spojiti se na neki servis),
da bi ovo riješio trebaš sam detektirati / izmjeriti koliko vremena treba od podizanja slušalice (off-hook) do momenta dobivanja slobodne linije,
pretpostavljam da je to negdje oko 1 - 3 sec. (ovisi o "brzini" routera i VoIp pameti u centrali, recimo da je to 2 sec.,
slijedi da u pameti alarma postaviš čekanje (delay) između off-hook i biranja postavljenog broja (off-hook - delay 2 sec. - dial xxxxxxxxxx)

That's it
Probao sam prebacit na RFC, nema sreće i dalje ne radi, pristup postavkama alarmne jedinice nemam jer je zaključana pinom, čekam da sutra dođu iz te tvrtke pa da provjerimo sve. Pa valjda i ovaj router mora imat postavke dial tona, gledam ali ne vidim.

Imam ja i SX763, leži na tavanu, kako se na njemu postavlja dial tone? Pitam za svaki slučaj ako ne bude sreće s ZTEom.
Inače je radio alarm s onim Vip-ovim homeboxom dok sam imao telefon i net preko njih.

Nije mi jasno ovo za T-com SZK, radi mi normalno kretanje kroz meni preko telefona i na DTMF In Voice i na RCF
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 10:14   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako ti radi "kretanje kroz meni preko telefona" onda ti dial tone radi,
i na SX - u to radi na isti način.
Sa alarmom muči ovo gore opisano, neka to provjere / postave.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2014., 13:08   #13
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Hm, vidi jeli se tako "ljeno" ponaša u CLI - ju, vjerojatno ne, imaš 3 opcije:
1 - ne čačkaj i vozi dok ide

2 - promjenit elektrolite, dodati hladnjak na 7812 i cpu (ako ga nema),
znam da je na njemu najbolje / najstabilnije radio fw r6.2.29.2,
mada ne znam kakav je sa SIP - VoIp,
upravo provjerio kod kolega na Modem-Help, zadnji fw za njega je r7.4.4 SIP
Prva opcija mi je uvjek glavni zakon

Inace, do sad sam, jos dok je bio novi, glede pregrijavanja izbusio 10mm rupe u gornjem i doljnjem dijelu kucista da izgleda ko svicarski sir. Vjerujem da je to razlog zasto nakon toliko godina stalnog rada jos nije ispustio bijeli dim

Za svaki slucaj, skinuo sam sad r7.4.4 SIP generic (mislim da ta jedina dolazi u obzir) verziju, pa kad pocne padat u nesvjest, onda cu ju upotrebit kao zadnju opciju (nakon sredjivanja napajanja). Uvjek ostaje taj upitnik, jel ce s njom proradit IMS
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na